Greek Vs Greeklish

Δώστε το δικό σας στίγμα για το Forum

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση

Greek Vs Greeklish

Το δημοψήφισμα λήγει την 10 Μαρ 2005, 20:18

Ναι , να αρχίσουμε να γράφουμε Ελληνικά.
15
60%
Οχι, να το αφήσουμε ως έχει.
10
40%
 
Σύνολο ψήφων: 25

Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Greek Vs Greeklish

Δημοσίευση από Anzac »

Αναγκαζομαι να καταγραψω εγω την προταση γιατι ο συναδελφος που μου το προτεινε ή ντρεπεται ή το ξεχασε ...

Απο οτι θα καταλαβατε η προταση ειναι να γραφουμε με Ελληνικά στο Forum μας απο εδώ και πέρα.

Βέβαια δεν θα έχει την μορφή καταναγκαστικού έργου για κανέναν , δεν θα έχει βυσματοση σε οποιον το ξεχναει και γενικα δεν θα εχει καμιας μορφης Παρατηρηση ειτε με PM ειτε Public.

Απλα καλο θα είναι να προσπαθούμε όλοι μα όλοι μας να γραφουμε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Ελληνικά, εστω και χωρις κεφαλαια και χωρις τονους (ΣΤΑΘΗ) !!!! :wink:

Θέλετε να αρχίσουμε να το εφαρμόζουμε πιλοτικά ?

ΥΓ. Παρακαλω αν θελετε τεκμιριωστε και την επιλογη της ψηφου σας.

Ευχαριστώ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anzac την 28 Φεβ 2005, 23:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
e-HAF Admin
thanasisdr
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 19:32
Τοποθεσία: Trikala-Athina

Δημοσίευση από thanasisdr »

prosopika psifisa oxi kai o logos einai oti me ta greeklish grafw polu pio grhgora... :( :(
Εικόνα Εικόνα


--->Thanasis Ntrizos<---
Scorpion
Δημοσιεύσεις: 890
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2004, 12:09
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευση από Scorpion »

mia xara einai etsi poly pio grhgora
Monster
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 19:49
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Monster »

Αν και εγώ προσωπικά γράφω μόνο Ελληνικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα με το τι θα γράφουν οι άλλοι στο forum.

Ψήφισα να μείνει ως έχει, αφού στην ουσία και να υπερψηφιστεί η πρώτη επιλογή, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα (όποιος θέλει να γράφει greeklish, πολύ απλά θα συνεχίσει να γράφει έτσι).

Πιστεύω όμως ότι είναι καλό να προσπαθεί ο καθένας, έστω και περιστασιακά, να γράφει Ελληνικά (και όσο το δυνατόν σωστά Ελληνικά). Ο λόγος είναι απλά η εξάσκηση. Γενικά τα Ελληνικά forums δίνουν μια καλή ευκαιρία για εξάσκηση στη γραφή σε Η/Υ, και αν κάποιος μάθει να γράφει γρήγορα greeklish, πολύ απλά δεν πρόκειται να του χρησιμεύσει πουθενά.

Σίγουρα όλοι χρειαστήκαμε και θα χρειαστούμε, να γράψουμε κάτι στον H/Y, είτε στη δουλειά μας, είτε στη σχολή μας ή και κάπου αλλού (π.χ. κάτι για την e-HAF), και στοιχηματίζω ότι αυτό αποκλείεται να ήταν σε greeklish.
Σάκης "Monster" Γκιόκας
391 SQ Pilot
315 SQ CO
Εικόνα
Icarus
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 16:16
Τοποθεσία: Athens-Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Icarus »

O logos pou psifisa na minei ws exei einai giati eimai arketa anorthografos kai nomizw oti me ta greek tha exw arketa problimatakia.
Ase pou tha prepei na basoume kai tonous. (ellinika xwris tonous den leei) :wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

paidia einai tromero to poso exoume ksexasei na grafoume

an miliso gia mena prosopika tin zimia tin exo pathei me to rimado internet kai to CHATing apo proigoumenes epoxes kai sxeseis mou me to internet kai to IRC

allithia sto IRC to greece-cafe (domatio) to gnorize kaneis sas ?
ps. ftou , pali greeklish egrapsa :?
e-HAF Admin
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

ρε συ εγω δε βαζω τονους?στο πδφ σοπ1α δεν εχω ξεχασει τόνο!!!τωρα για το καθημερινο γραψιμο ενταξει χεχναω τους τονους η καλυτερα βαριεμαι να τους βαζω οπωσ κ αυτο το τελικο σιγμα βαριεμαι να το αλλαζω καθε φορα.τεσπα σιγα σιγα τωρα που θα αρχισω να γραφω ελληνικα στο φορουμ θα βαζω τονουσ κ τελικο σιγμα ςςςςςςςςς.
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
thundercat
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 23:08

Δημοσίευση από thundercat »

Egw opws oloi gnwrizete grafw se monimi vasi greeklish.
Parola auta thewrw pws einai swsto kai "ithiko" gia tin omada na grafoume sta ellinika.
Psifisa ta ellinika kai prothymopoioumai na prospathisw na allaksw.
Den einai dyskolo.Synitheia einai!

akoustika
****\NTG/****
Εικόνα
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Pshfisa oxi giati eimai tempelhs kai bariemai na patao kathe fora alt+shift!...

:lol: :lol: :lol:
Εικόνα
winder
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: 11 Αύγ 2004, 19:26

Δημοσίευση από winder »

ego psifisa nai... siga siga tha arxiso na grafo me ellinikous xaraktires....

siga siga omos... oxi apotoma :lol:
Άβαταρ μέλους
GOOSE
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: 27 Δεκ 2004, 13:41
Τοποθεσία: ΚΑΡΥΣΤΟΣ

Δημοσίευση από GOOSE »

Εγώ ψήφισα ναί γιατί διαβάζω πιο εύκολα τα ελληνικά και έχω συνηθίσει έτσι απλά!!!
gmav
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 26 Ιαν 2005, 11:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από gmav »

Καλημέρα.

ως μέλος και άλλων forum (πχ off-road.gr, dpgr.gr κτλ) όπου εκεί το έχουν σα κανονισμό να γράφουν ελληνικά, είμαι υπέρ της ελληνικής γραφής.

ο λόγος είναι ότι είναι πιο ξεκούραστα στο διάβασμα, από ότι τα greeklish. μιλάω για τα πεζά ελληνικά καθοτι τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ δηλώνουν ότι φωνάζεις...

οσο αφορά την ορθογραφία, κανείς δεν είναι τέλειος.... γράφοντας ελληνικά παντως και εντοπίζοντας και τα λάθη μας θεωρώ πως είναι και ένας τρόπος βελτίωσης.
θα πρέπει όμως να αποφύγουμε ειρωνικά σχόλια για την ορθογραφία. Ετσι θα μπορούν να εκφραστούν και αυτοί που δεν είναι πολύ καλή στην ορθογραφία και δε θα κομπλάρουν.

όσο αφορά την ταχύτητα, τι να πω, είναι θέμα συνήθειας. Αν δε κάνω λάθος, στο forum βρίσκονται αρκετοί φοιτητές. Τις εργασίες τους με greeklish τις γράφουν για να τις τελειώνουν ποιο γρήγορα?
thanasisdr
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 19:32
Τοποθεσία: Trikala-Athina

Δημοσίευση από thanasisdr »

raptor έγραψε:Pshfisa oxi giati eimai tempelhs kai bariemai na patao kathe fora alt+shift!...

:lol: :lol: :lol:

:lol: :D :lol: :D :lol: :D :lol: :beer:
Εικόνα Εικόνα


--->Thanasis Ntrizos<---
Scorpion
Δημοσιεύσεις: 890
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2004, 12:09
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευση από Scorpion »

basika barieme na skeftomai pou einai to ξ, θ, ω, ς,ψ, καλα για τονουσ δεν το συζητω 8)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ας αρχισουμε με Ελληνικα και ασε τους Τονους στην αρχη

παρε παραδειγμα εμενα ! :wink:
e-HAF Admin
Απάντηση