A.T.I.A.

Θέματα που δεν ανήκουν σε καμία άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
nivam
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005, 16:25

A.T.I.A.

Δημοσίευση από nivam »

Καλημερα,
Θα σας περιγραψω κατι που ειδαμε εγω και η γυναίκα μου το Σαββατο (12/3) το βράδυ.
Γυρίζουμε στο εξοχικό μας το οποίο βρίσκεται λίγο έξω απο τη Καλαματα στο χωρίο Αρχοντικό Αβίας. Το χωριο απέχει περιπου 7-8 χιλιομετρα απο τη Καλαματα και βρίσκεται ΝοτιοΑνατολικά (στο κεντρικό πόδι της Πελοποννήσου). Η ωρα ηταν 8:30 ειχαμε τελειωσει λοιπον την βολτα μας, ειχαμε παρκάρει το αυτοκίνητο και αναβαιναμε την εξωτερική σκάλα του σπιτιου για να μπουμε μέσα. Οπως ανεβαιναμε τη σκαλα, κοιταζω τον ουρανο με κατευθυνση Ανατολικά (γωνία περιπου 60 μοιρες) και βλέπω ένα εντονο ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ φως να φέγγει σαν αστρο. Ο "Αρης" λέω, "Κοιτα ποσο δυνατα φεγγει απόψε!" ηταν η πρωτη μου φραση. Αποκλειεται ομως ξανασκεφτηκα. Πως ειναι δυνατον να φεγγει τοσο δυνατα να έχει τοσο εντονο ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ φως, και να βρισκεται σε αυτή τη θεση! Η γυναίκα μου παρατηρει οτι κινειται. Οχι λεω δεν ειναι δυνατον να κινειται!
Συνεχιζουμε λοιπον και παρατηρουμε οτι μετατοπιζεται ελαφρως δεξια και αριστερα, το φως να σβηνει και να αναβει 2-3 φορες αλλα να δινει την αισθηση οχι οτι σβηνει αλλα οτι το φως κεινιται στο αξονα το σωματος το οποιο το φερει, οπως ακριβος ο φαρος. Μια ανατριχιλα με διαπερνα. Το φως ξαναδυναμωνει και μας δινει την εντυπωση οτι αρχιζει να κινειται πολυ αργα βορεια προς Καλαματα. Τρεχουμε μπαινουμε στο σπιτι και αρπαζοντας τα κυαλια βγαινουμε και οι δυο στο μπαλκονι. Το φως μενει σχεδον ακινητο ή κινειται ελαφρως (δεν ειμαι σιγουρος) για μισο λεπτο και μετα αρχιζει να κινειται πολυ γρηγορα βορεια βορειοδυτικά προς Καλαματα. Αφου διανυει μια μεγαλη αποσταση 3-4 χιλιομετρων μεσα σε ελαχιστα δευτερολεπτα αποτομα σταματα. Το φως περιστρεφεται στον αξονα του και αρχιζει να πεφτει οσπου χάθηκε πίσω απο εναν γειτονικο λοφο.
Να σημειωσω οτι τα σκυλια της περιοχης ειχαν τρελαθει να γαυγιζουν, κατι που μας εκανε εντυπωση. Μειναμε αρκετη ωρα στο μπαλκονι περιμενοντας καποια "συνεχεια" αλλα ματαια. Τραβηξα μια φωτογραφια αλλα λογω της ταραχης μου βγηκε πολλη θολή

Ερωτηση: Μπορει ελικόπτερο να φερει τετοιο φως?

Ποια ειναι η γνωμη σας? Τι μπορει να ηταν αυτο που ειδαμε?


Φιλικα
Νικος
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

να γιατι χρειαζεται η camera :)
e-HAF Admin
nivam
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005, 16:25

Δημοσίευση από nivam »

Μακαρι να την είχα μαζι μου!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

για βαλε τη φωτο ρε αδερφε..ενδιαφερουσα η εμπειρια σου :!:
winder
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: 11 Αύγ 2004, 19:26

Δημοσίευση από winder »

:shock: :shock: :shock: πολύ ενδιαφέρον
Scorpion
Δημοσιεύσεις: 890
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2004, 12:09
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευση από Scorpion »

oi amerikanoi einai me ta peiramata tous :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
nivam
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005, 16:25

Δημοσίευση από nivam »

απο οτι καταλαβαινω ουτε και εσεις εχετε ιδεα τι μπορει να ηταν αυτο που ειδα...
εχω "ζοριστει" πολυ απο το Σαββατο, συνεχως στριφογυριζει αυτη η εικονα στο μυαλο μου. Παροτι ως ένα απο τα χομπι μου ειναι η παρατηρηση του ουρανου, ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες, δεν εχω ξαναδει ποτε κατι τετοιο... Εχω περασει εκατονταδες ωρες κοιταντας ψηλα, χαζευοντας τον ουρανο και φωτογραφιζοντας, προχθες πιαστικα απροετοιμαστος.
Πριν λιγο καιρο επενδυσα ενα σωρο λεφτα για φωτογραφικη μηχανη η οποια τελικα μου ηταν αχρηστη... Γαμωτο!
Το περιεργο ειναι οτι ενω ως τωρα εχω διαβασει ενα σωρο βιβλια για UFO και τα ρεστα, ποτε πραγματικα δεν πιστευα οτι κατι υπαρχει, αμφισβητουσα τις μαρτυριες. Τωρα πλεον δεν αισθανομαι το ιδιο

τελοσπαντων θα κανω upload τη φωτο αργοτερα.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

e-HAF Admin
Icarus
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 16:16
Τοποθεσία: Athens-Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Icarus »

Auto pou eides apokliete na htan o Aris giati auti ti epoxi einai oratos mono tis prwtes proines wres kai se kateuthinsi NotioAnatolika :wink:
Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Icarus έγραψε:Auto pou eides apokliete na htan o Aris giati auti ti epoxi einai oratos mono tis prwtes proines wres kai se kateuthinsi NotioAnatolika :wink:
ηταν και κινουμενο λεμε :wink:
Fantasma337
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 06 Ιουν 2004, 22:49
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fantasma337 »

ΑΒ από Τουρκικό F-16 ήταν!!! :shock: :twisted: :zx:
ACIG Team Member
Εικόνα
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Nivam, loipon, epatha to idio prama prin 5 xronia stin Pindo.

Epeidi loipon den eimai mlalakas na afiso na mou ksefugei to ereynisa me pente paidia mesa sto dasos.

Htan opos to periegrapses, portokali akinito, meta kinoytan klp. Epeita apo 1 vdomada ektenestatoy psaksimatos (kai to ennoo) kataskinosame sto dasos, diapistosame pros megali mas apogoiteusi oti to portokali entono fos itan ta matia apo geraki. Ta gerakia anevainoyn psila ta vradia, aioroyntai, kai logo ton mation tous fainontai etsi. Epitaxynoyn kai poly grigora.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

τι ειπες τωρα ρε Νακο :!: :shock: απιστευτο :shock:
nivam
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005, 16:25

Δημοσίευση από nivam »

Mystic_J έγραψε:diapistosame pros megali mas apogoiteusi oti to portokali entono fos itan ta matia apo geraki. Ta gerakia anevainoyn psila ta vradia, aioroyntai, kai logo ton mation tous fainontai etsi. Epitaxynoyn kai poly grigora.
Απιστευτο μου φαινεται! :shock: :shock:
Μα τι σοϊ ματια ειναι αυτα που λαμπουν τοσο εντονα??
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

nivam έγραψε:
Mystic_J έγραψε:diapistosame pros megali mas apogoiteusi oti to portokali entono fos itan ta matia apo geraki. Ta gerakia anevainoyn psila ta vradia, aioroyntai, kai logo ton mation tous fainontai etsi. Epitaxynoyn kai poly grigora.
Απιστευτο μου φαινεται! :shock: :shock:
Μα τι σοϊ ματια ειναι αυτα που λαμπουν τοσο εντονα??
του Γερακιου τα ματια....... :idea:
e-HAF Admin
Απάντηση