A.T.I.A.

Θέματα που δεν ανήκουν σε καμία άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Διαχείριση

raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Mystic_J έγραψε: Ta gerakia anevainoyn psila ta vradia, aioroyntai, kai logo ton mation tous fainontai etsi. Epitaxynoyn kai poly grigora.

Έχω δεί σε ντοκυμαντέρ του discovery οτι όταν κάνουν επίθεση κάθετα φτάνουν και τα 300 χιλιόμετρα την ώρα!!! :roll: :roll: :shock:
Εικόνα
nivam
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005, 16:25

Δημοσίευση από nivam »

raptor έγραψε:
Mystic_J έγραψε: Ta gerakia anevainoyn psila ta vradia, aioroyntai, kai logo ton mation tous fainontai etsi. Epitaxynoyn kai poly grigora.

Έχω δεί σε ντοκυμαντέρ του discovery οτι όταν κάνουν επίθεση κάθετα φτάνουν και τα 300 χιλιόμετρα την ώρα!!! :roll: :roll: :shock:

θα τρελαθουμε στο τελος...
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Aetisio vlema, gerakisio mati. Exoyn foveri orasi. To proi sto dasos ta eida. Stin arxi fainotan san kati mayres koykides poy epitaxynan TROMERA. Htan poly psila. Stamatoysan astrapiaia ston aera kai bythizotan se ena ksefoto. Fovera ptina. Eixame parei kyalia.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

oi aetoi k ta gerakia kanoyn epitheseis akoloythwntas kampylh ypervolhs thn opoia apedeikse o neytwn kapote oti einai o syntomoteros dromos poy enwnei 2 shmeia meta thn eytheia... :wink:
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
nivam
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005, 16:25

Δημοσίευση από nivam »

καπου μαλλον ξεφυγαμε, παιδια αυτο που ειδα, το φως δηλαδη αποκλειεται να προερχοταν απο "γερακισιο" ματι! Ηταν τεχνητο το φως και πολυ εντονο οσο 2 Σειριοι μαζι!

Λοιπον ανεβαζω φωτο! Οι φωτο ειναι τραβηγμενες με 1 δευτερολεπτο εκθεση, φαινεται η τροχια που ακολουθει. Η πρωτη εκτος των αλλων ειναι και ελαφρως κουνημενη! Ο σκοτεινος ογκος απο πισω ειναι το βουνο. Και η τριτη ειναι η τροχια που ακολουθησε (ειναι τραβηγμενη το πρωι της ιδιας μερας απο το μπαλκονι που το ιδιο βραδυ παρακολουθουσαμε το φαινομενο)

Η ποιοτητα δεν ειναι καλη, μακαρι να ειχα τη βιντεοκαμερα!!

edit: εχω προβλημα με το pathfinder και δεν μπορω να ανεβασω τις φωτο τωρα, δοκιμαζω σε λιγο

edit2: οι φωτο τις ανεβασα εδω τελικα
http://www.pbase.com/nivam/inbox
thundercat
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 23:08

Δημοσίευση από thundercat »

Μπορει να ηταν και τα ματια κανενος γλαρου...

akoustika
****\NTG/****
Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

nivam για να σου φυγει η απορια κανε το εξης απλο

ρωτα στο χωριο τους ντοπιους εαν εχουν δει το φαινομενο...εαν το εχουν δει θα το εχουν ψαξει οποτε και θα ξερουν εαν ειναι γερακι...ρωτα κι ολας εχει γερακια εκει?
Επισης οταν ξαναπας παρατηρησε ξανα οσο πιο πολυ μπορεις το σημειο μηπως και το ξαναδεις κατι που θα ενισχυσει την εξηγηση του Νακου
Άβαταρ μέλους
Dior
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 15 Δεκ 2004, 22:02
Τοποθεσία: Λάρισα - Κόρινθος

Δημοσίευση από Dior »

Εχω να πω πως απο ντοκυμαντερ που εχω δει και κανουν αναλυση σε τετοιες φωτογραφίες έχουν δει παρα πολλές φορές μεγάλα πουλιά και σε ορισμένες περιπτώσεις αεροπλάνα.Τα οποία φαίνονται έτσι λόγω της υψηλής υγρασίας και της διάθλασης του φωτός που εκείνες τις ώρες απόγευμα προς βράδυ είναι πολύ έντονες.
Εικόνα
nivam
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005, 16:25

Δημοσίευση από nivam »

Dior έγραψε:Εχω να πω πως απο ντοκυμαντερ που εχω δει και κανουν αναλυση σε τετοιες φωτογραφίες έχουν δει παρα πολλές φορές μεγάλα πουλιά και σε ορισμένες περιπτώσεις αεροπλάνα.Τα οποία φαίνονται έτσι λόγω της υψηλής υγρασίας και της διάθλασης του φωτός που εκείνες τις ώρες απόγευμα προς βράδυ είναι πολύ έντονες.
τι να πω ρε παιδια, μπορει και να εχετε δικιο...
Χρονια πρατηρω τον νυχτερινο ουρανο και εχω δει διαφορα φαινομενα, αλλα αυτο ηταν πρωτογνωρο και ανατριχιαστικο (τωρα που το σκεφτομαι μου σηκωθηκε η τριχα)!
αν εισασταν μαζι μου, ισως να ειχατε διαφορετικη αποψη... Και εγω στη θεση σας μαλλον τα ιδια θα ελεγα.
Ας το ξεχασουμε το θεμα, στο τελος θα με παρεξηγησετε.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

τι λες τωρα αδερφε...εδω τα παιδια ειναι πολυ ενταξει και με ανοιχτο μυαλο...μιλαμε ελευθερα :wink: και σοβαρα θα μιλησουμε, και το χαβαλε μας θα κανουμε 8)
Monster
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 19:49
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Monster »

nivam έγραψε:
Dior έγραψε:Εχω να πω πως απο ντοκυμαντερ που εχω δει και κανουν αναλυση σε τετοιες φωτογραφίες έχουν δει παρα πολλές φορές μεγάλα πουλιά και σε ορισμένες περιπτώσεις αεροπλάνα.Τα οποία φαίνονται έτσι λόγω της υψηλής υγρασίας και της διάθλασης του φωτός που εκείνες τις ώρες απόγευμα προς βράδυ είναι πολύ έντονες.
τι να πω ρε παιδια, μπορει και να εχετε δικιο...
Χρονια πρατηρω τον νυχτερινο ουρανο και εχω δει διαφορα φαινομενα, αλλα αυτο ηταν πρωτογνωρο και ανατριχιαστικο (τωρα που το σκεφτομαι μου σηκωθηκε η τριχα)!
αν εισασταν μαζι μου, ισως να ειχατε διαφορετικη αποψη... Και εγω στη θεση σας μαλλον τα ιδια θα ελεγα.
Ας το ξεχασουμε το θεμα, στο τελος θα με παρεξηγησετε.
Δεν νομίζω ότι θα σε παρεξηγήσει κανείς, απλά προσπαθούμε να βρούμε αν υπάρχει κάποια λογική εξήγηση στο φαινόμενο αυτό πριν το χαρακτηρίσουμε κατευθείαν ανεξήγητο. Υπάρχουν πολλά πράγματα τα οποία θα μπορούσαν να είναι η αιτία του φαινομένου, και να μην τα γνωρίζεις (ούτε και εγώ να τα γνωρίζω). Αυτό νομίζω προσπαθούν να κάνουν οι συνάδελφοι και όχι να σε διαψεύσουν.

Αλήθεια, ρώτησες αν έχει εμφανιστεί τίποτα παρόμοιο στη περιοχή παλαιότερα;
Σάκης "Monster" Γκιόκας
391 SQ Pilot
315 SQ CO
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

επειδη κατι παρομοιο εχω δει και εγω εδω στην Αθηνα, καποιος μου ειπε πως ηταν φωτοβολταϊκό φαινομενο

ξερει κανεις περισσοτερα για αυτο ?
e-HAF Admin
nivam
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005, 16:25

Δημοσίευση από nivam »

Monster έγραψε: Αλήθεια, ρώτησες αν έχει εμφανιστεί τίποτα παρόμοιο στη περιοχή παλαιότερα;
Θα το κανω την ερχομενη εβδομάδα που θα κατεβω πάλι στη Καλαματα.
Άβαταρ μέλους
Slick
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 13:52
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Slick »

Δηλαδη αποκλειεται να ειναι ΑΤΙΑ?
Μου φαινεται παραξενο 2 ματια διαμετρου 1εκ το καθενα να βγαζουν τετοια λαμψη.
Λεω τωρα...
Εικόνα
"Εχωμεν δε και ψυχάς συν τοις θεοίς αμείνονας"
Ξενοφώντος, Κύρου Ανάβαση
thundercat
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 23:08

Δημοσίευση από thundercat »

Slick έγραψε:Δηλαδη αποκλειεται να ειναι ΑΤΙΑ?
Μου φαινεται παραξενο 2 ματια διαμετρου 1εκ το καθενα να βγαζουν τετοια λαμψη.
Λεω τωρα...
Ναι τασουλη δεν ειπωθεικε πουθενα πως υπαρχουν 2 περιπτωσεις, τα ματια και τα ΑΤΙΑ.
Ψαχνουμε τις τριτες περιπτωσεις...

akoustika
****\NTG/****
Εικόνα
Απάντηση