Falcon Exe edits!!

Γενικά θέματα για το Falcon 4.0

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

skend
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 12:03
Τοποθεσία: 6.4 Nm final RWY36 ELEFSIS AB

Δημοσίευση από skend »

cons1985 έγραψε: Mία από τα ίδια,όσο και αν θέλω να τις ξεχάσω και τις δύο.
... κακές εξεταστικές αναμνήσεις :?: πως το λέει ο Πλούταρχος .... εισαι υπέροχη νομιζω μου .... !!! :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Mystic_J έγραψε:Νομίζω ότι ο κώδικας αυτός είναι του SP3 και όχι της BMS που πατάει το OF.
χωρίς να είμαι σίγουρος, εγώ νομίζω πως είναι ο leaked κώδικας του F4
ή μήπως είναι προσθήκη ; ειλικρινά δεν ξέρω

μπορεί ένα αρχείο exe να ξανα γίνει κώδικας ; δηλαδή το ανάποδο ;
e-HAF Admin
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Without source code we can not make exe edits find the source code and the we can discuss!!!
winder
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: 11 Αύγ 2004, 19:26

Δημοσίευση από winder »

ποιος κώδικας ρε παιδιά; Αυτές οι δυό συναρτησούλες είναι όλες κι' όλες; :D Κιεγώ θα ήθελα να ρίξω μια ματιά, αλλα σε ολόκληρο... αν τον έχει κανείς...
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Γενικά δεν μπορείς από ότι ξέρω να ανοίξεις .exe αρχεία για να τα κάνεις edit. Υπάρχουν οι dissasemblers οι οποίοι σου επιτρέπουν να δεις νομίζω την δομή από .exe η .dll αρχεία αλλά και πάλι δεν μπορείς να δείς τον κώδικα σε σημείο που να σου επιτρέπει να κάνεις recompile.[/b]
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

το debuging τι είναι ;
e-HAF Admin
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Κανονικά για να κάνεις debugging θέλεις και τον κώδικα. στο debugging διορθώνεις μεν λάθη του κώδικα αλλά μετά χρειάζεται recompile για να ξαναδημιουργήσεις το .exe

Debugging είναι όταν προσπαθείς να βρείς λάθη σε ένα σου πρόγραμμα με την βοήθεια ενός debugger δλδ ενός προγράμματος που σου επιτρέπει να βλέπεις και να ελέγχεις το πρόγραμμα σου (η exe) σαν να το είχες κάνει compile με διάφορους μηχανισμους που περιέχει (stop, start,breakpoints, κτλ.) αλλά χρειάζεσαι τον κώδικα καθώς και το ανάλογο περιβάλλον (visual studio η κάποιο άλλο development kit)
skend
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 12:03
Τοποθεσία: 6.4 Nm final RWY36 ELEFSIS AB

Δημοσίευση από skend »

Cipher έγραψε:Κανονικά για να κάνεις debugging θέλεις και τον κώδικα. στο debugging διορθώνεις μεν λάθη του κώδικα αλλά μετά χρειάζεται recompile για να ξαναδημιουργήσεις το .exe

Debugging είναι όταν προσπαθείς να βρείς λάθη σε ένα σου πρόγραμμα με την βοήθεια ενός debugger δλδ ενός προγράμματος που σου επιτρέπει να βλέπεις και να ελέγχεις το πρόγραμμα σου (η exe) σαν να το είχες κάνει compile με διάφορους μηχανισμους που περιέχει (stop, start,breakpoints, κτλ.) αλλά χρειάζεσαι τον κώδικα καθώς και το ανάλογο περιβάλλον (visual studio η κάποιο άλλο development kit)

Με ποιο απλά ίσως λόγια και χωρίς να διαφωνώ με τον Cipher !

ο debuger που αναφαίρεσε Tιμο ειναι στιγμιαία απεικόνιση των καταχωρητών της μνήμης με σκοπό τον έλεγχο και την ορθότητα των περιεχομένων.
Αυτό γίνετε όπως αναφαίρετε παραπάνω !
Εικόνα
skend
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 12:03
Τοποθεσία: 6.4 Nm final RWY36 ELEFSIS AB

Δημοσίευση από skend »

Anzac έγραψε:το debuging τι είναι ;
στο DOS υπήρχε εντολή DEBUG external που σου έδινε αυτή την πληροφορία για τους καταχωρήτές και τα περιεχόμενα και μπορούσες να σταματίσεις την εκτέλεση του .exe εκει που ήθελες !

Επαιρνες σαν αποτελέσμα εναν κώδικα σε μορφή assembly αλλα τίποτα παραπανω ώστε να μπορείς να διορθώσεις απο αυτό!

Στο χώρο των προγραμματιστών Debuging είναι η διαδικασία που βγάζεις τα λάθει απο τα προγραμματα Συντακτικά ( Compiler) Λογικά λάθη απο τα αποτελέσματα !
Εικόνα
skend
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 12:03
Τοποθεσία: 6.4 Nm final RWY36 ELEFSIS AB

Δημοσίευση από skend »

winder έγραψε:ποιος κώδικας ρε παιδιά; Αυτές οι δυό συναρτησούλες είναι όλες κι' όλες; :D Κιεγώ θα ήθελα να ρίξω μια ματιά, αλλα σε ολόκληρο... αν τον έχει κανείς...
ορθόν !
Εικόνα
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Αν έχει κάποιος τον κώδικα ας βάλει φωνή. Τον ψάχνω αλλά δεν τον βρίσκω πουθενά. Έχω την εντυπωση πάντως από ότι διάβασα ότι δεν είναι ανοιχτός ο κώδικας αλλά έχει δωθεί με άδεια απο την G2 interactive που κάπου διάβασα ότι έχει τα δικαιώματα. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;
Άβαταρ μέλους
xrhstaras
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 14:05
Τοποθεσία: Αθήνα, Κάτω Πατήσια

Δημοσίευση από xrhstaras »

Με βάση αυτά που λέτε guys μου 'ρχεται στο μυαλό μια ερώτηση μόνο...

Μπορούμε να βρούμε τον κώδικα; :roll:
skend
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 12:03
Τοποθεσία: 6.4 Nm final RWY36 ELEFSIS AB

Δημοσίευση από skend »

xrhstaras έγραψε:Με βάση αυτά που λέτε guys μου 'ρχεται στο μυαλό μια ερώτηση μόνο...

Μπορούμε να βρούμε τον κώδικα; :roll:
απο εμπειρία και μόνο .... negative :!: :wink:

πιστεύω ότι και προγραμματιστές που έγραψαν πάνω στο project δεν τον έχουν ολόκληρο τον source code !!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skend την 02 Φεβ 2009, 17:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Υπάρχει κάποιο development kit κάπου για αυτούς που φτιάχνουν addons η γενικά άλλα καλούδια;
skend
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 12:03
Τοποθεσία: 6.4 Nm final RWY36 ELEFSIS AB

Δημοσίευση από skend »

Cipher έγραψε:Υπάρχει κάποιο development kit κάπου για αυτούς που φτιάχνουν addons η γενικά άλλα καλούδια;
Για το FS γνωρίζω κάποια SDK για το F4 ή οτιδήποτε αλλο !

Μια αναζήτηση όπως με λέξεις SDK for F4 .... ισως σου δώσει κάποια αποτελέσματα !
Εικόνα
Απάντηση