Απόκτηση διπλώματος για ανεμοπλάνο

Αερολέσχες και Αεραθλητισμός<br>
Εδω μπορείτε να αναφέρετε και να συζητάτε τα<br>
πάντα που αφορούν Ερασιτεχνικές πτήσεις κλπ.

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nik chris
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 13:38

Απόκτηση διπλώματος για ανεμοπλάνο

Δημοσίευση από nik chris »

Επειδή τελευταία ψήνομαι πολύ, μήπως ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος για να ψαχθούμε μαζί.

Απ' ότι γνωρίζω μόνο στην Δεκέλεια και στην Έδεσσσα υπάρχουν οι υποδομές.

Άντε μήπως μαζευτούμε κάμποσοι και ξεκινήσει το σχολείο.
ΕικόναΕικόνα
Doperman
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 20:08

Δημοσίευση από Doperman »

Υπάρχει σχετικό ποστ του Scarface που έχει όλα τα σχετικά λινκ
Εικόνα
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Επίσης ψήνομαι..
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Δεν κοιτάτε και το παραπέντε; Πολύ πιο πρακτικό, μπορείς να απογειωθείς σχεδόν από παντού, να το μεταφέρεις εύκολα και κυρίως να έχεις δικό σου.
Gabri
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 10 Δεκ 2007, 16:34

Δημοσίευση από Gabri »

Πάντως στη Δεκέλεια που είχα ρωτίσει με 50euros έχει πτήση εθισμού με ανεμόπτερο
Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Gabri έγραψε:Πάντως στη Δεκέλεια που είχα ρωτίσει με 50euros έχει πτήση εθισμού με ανεμόπτερο
PPL το δίπλωμα και εγώ μέσα είμαι Πτητικά και Ground school κάπου στα 8-10000EU εάν δεν κάνω λάθος
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Μετά τα Διακοπο-δάνεια, θα αρχίσουμε να παίρνουμε και Ανεμοπτερο-δάνεια ή Πιλοτο-δάνεια :)
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
nik chris
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 13:38

Δημοσίευση από nik chris »

Σχετικα με το κοστος απ' οτι εχω μαθει ειναι γυρω στα 4000 εβρα (μαζι με πτητικα, σχολεια κτλ). Στην Εδεσσα οι τιμες ειναι πιο χαμηλες γιατι εκει χρησιμοποιουν βιντζι για την απογειωση με αποτελεσμα η πτηση να ειναι 20 ευρω (τουλαχιστον μεχρι προτινος συμφωνα με τις πληροφοριες μου) ενω στην Δεκελεια ειναι 70 ευρω.

Οσον αφορα το παραπεντε, δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα, σιγουρα για οσους αγαπουν γενικα τις πτησεις ειναι μια καλη διεξοδο, αλλα δεν ειναι ιδια η αισθηση (να σημειωθει οτι στο στρατο ημουν υπευθυνος για τα αλεξιπτωτα ελευθερας στον Ασπροπυργο, περασα σχολειο και απολυθηκα με 20 περιπου πτωσεις ελευθερας οποτε γνωριζω απο πρωτο χερι τις διαφορες).
ΕικόναΕικόνα
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

nik chris έγραψε:Οσον αφορα το παραπεντε, δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα, σιγουρα για οσους αγαπουν γενικα τις πτησεις ειναι μια καλη διεξοδο, αλλα δεν ειναι ιδια η αισθηση (να σημειωθει οτι στο στρατο ημουν υπευθυνος για τα αλεξιπτωτα ελευθερας στον Ασπροπυργο, περασα σχολειο και απολυθηκα με 20 περιπου πτωσεις ελευθερας οποτε γνωριζω απο πρωτο χερι τις διαφορες).
Δεν είναι το ίδιο βέβαια, αλλά σίγουρα είναι πιο κοντά στο ανεμόπτερο απ' ότι στο skydiving. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, το ένα είναι πτώση και το άλλο πτήση. Μπορείς με το ελευθέρας να κάνεις πτήση μήκους 200km και διάρκειας 6 ωρών;
Άβαταρ μέλους
nik chris
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 13:38

Δημοσίευση από nik chris »

Σιγουρα ειναι ανομοια πραγματα και σιγουρα και το παραπεντε εχει την δικη του απολαυση. Το ανεμοπτερο παρ΄ολα αυτα ειναι πιο κοντα στο αεροπλανο και σε αντιθεση με τα ελαφρα αεροπλανα με τα οποια εισαι πολυ περιοσμανος στο θεμα ελιγμων με το ανεμοπτερο (αναλογα και με την εμπειρεια σου μαλιστα) μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.

Οσον αφορα στις πτωσεις η μεγαλυτερη αποσταση που εχω διανυσει ειναι απο την λιμνη υλικη μεχρι την ΖΡ θηβας (40 λεπτα περιπου) σε ασκηση με Αμερικανους. (Χρησιμοποιουσαμε αλεξιπτωτα MC4 για οσους γνωριζουν με λογο ολισθησης 1 / 3)
ΕικόναΕικόνα
LantirN
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 12:54
Τοποθεσία: 4.7D in SUD 260R

Δημοσίευση από LantirN »

nik chris έγραψε: (Χρησιμοποιουσαμε αλεξιπτωτα MC4 για οσους γνωριζουν με λογο ολισθησης 1 / 3)
1/3 ή 3/1 ?

Δεν εχω ιδεα απο αλεξιπτωτα για αυτο ρωταω, αλλα μου φαινεται πολυ απαραδεκτος ο λογος. (Για L/D δε μιλας?)
Εικόνα
The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
Άβαταρ μέλους
nik chris
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 13:38

Δημοσίευση από nik chris »

LantirN έγραψε:
nik chris έγραψε: (Χρησιμοποιουσαμε αλεξιπτωτα MC4 για οσους γνωριζουν με λογο ολισθησης 1 / 3)
1/3 ή 3/1 ?

Δεν εχω ιδεα απο αλεξιπτωτα για αυτο ρωταω, αλλα μου φαινεται πολυ απαραδεκτος ο λογος. (Για L/D δε μιλας?)
Σωστα 3 / 1 ειναι αλλα ημουν επηρεασμενος απο την πανωλεθρια των Σερρων. :lol:
ΕικόναΕικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Όποιος ενδιαφέρεται να το δούμε το θέμα ποιο σοβαρά ας ποσταρει..και να παρουμε και πληροφορίες αν και τώρα χειμωνιάζει όποτε μπορούμε να παρακολουθήσουμε το ground school!
Άβαταρ μέλους
nik chris
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 13:38

Δημοσίευση από nik chris »


glider low flight


Τασο και στα δικα μας
ΕικόναΕικόνα
Ironmike
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 16 Μαρ 2008, 23:44
Τοποθεσία: Κόρινθος

Δημοσίευση από Ironmike »

nik chris έγραψε:
glider low flight


Τασο και στα δικα μας
Terrain masking και με ανεμόπτερο?περίμενα το ρο του να βαράει για low altitude απειλές :)
Αυτά είναι,τύφλα να έχουνε τα :A7:
Απάντηση