Δημιουργία 2ης Μάχιμης Μοίρας

Δώστε το δικό σας στίγμα για το Forum

Συντονιστής: Διαχείριση

Να ανοίξει ?

Το δημοψήφισμα λήγει την 26 Σεπ 2005, 10:25

Ναί
21
100%
Όχι ακόμα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 21

Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

392" Σούλα" VFS
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Λοιπόν σοβαρά τώρα. Εάν παρατηρήσετε, θα διαπιστώστε ότι η ονομασία της 331 (Θησέας-Αιγαίας) έχει να κάνει με την ιστορία της Αθήνας και της ευρύτερης περιοχής της Αττικής. Οπότε, οπότε λέω τώρα, κανονικά οφείλουμε να ακολουθήσουμε το ίδιο μοτίβο.

Άλλες σπουδαίες προσωπικότητες της μυθολογικής Αθήνας ήταν ο Κέκρωψ (αυτόχθων), η θεά Αθηνά!!! (θα μπορούσαμε να βάλουμε την περικεφαλαία της Αθηνάς στο κάθετο σταθερό).
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Icarus
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 16:16
Τοποθεσία: Athens-Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Icarus »

Protinw oxi gunaikio onoma
Εικόνα
Thunderbolt
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 23:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Thunderbolt »

Αγαπητοι Συνάδελφοι εχω να προτεινω κι εγω κανα δυο ονόματα και παραθέτω εδώ τα στοιχεία απο την μυθολογία που ενισχύουν την Επιλογή καποιου απο αυτά...


Φαέθων (Phaeton)

Γιός του Θεού Ηλιου. Ο Φαέθων (= "Αυτός που λάμπει") όταν έμαθε ποιός ήταν ο πατέρας του ταξίδεψε ανατολικά για να τον συναντήσει. Έπεισε τον πατέρα του να του επιτρέψει να οδηγήσει το Αρμα του στους Ουρανούς για μια ημέρα (Το α/φος παρομοιάζει με άρμα) . Τα άλογα καθώς ένιωσαν τα χαλινάρια να κρατιούνται από πιο αδύναμα χέρια αφήνιασαν και φεύγοντας απο την πορεία τους ζύγωσαν στη γή τόσο που κυνδίνεψε να καεί (Ετσι και η μοίρα θα αφήνει πίσω της καμένη γη) . Ο Δίας που παρατηρούσε τον κίνδυνο κεραυνοβόλησε το άρμα και ο Φαέθων σκοτώθηκε. Έπεσε τότε από τους ουρανούς στον ποταμό Ηριδανό όπου οι νύμφες του ποταμού θρήνισαν τον θάνατο του και τον ενταφίασαν στις όχθες. Καθότι λαμπερός ο Φαέθων τα δάκρυα των νυμφών του ποταμού μετετράπησαν σε λαμπερό κεχριμπάρι που κείται ακόμη στις όχθες του Ηριδανού ποταμού πάνω από τον τάφο του Φαέθωνα. Ο Φαέθων παρόλ' αυτά πριν κεραβνοβοληθεί απο τον Δία είχε περάσει χαμηλά πάνω από την Αφρικανική ήπειρο και ο μύθος λέει οτί το χρώμα των ανθρώπων εκεί οφείλεται στον Φαέθωνα . Το περίεργο είναι οτί τον μύθο αυτό τον χέρουν και τον ιστορούν και οι Αιθίοπες!!! (παιδιά του ήλιου λοιπόν τα μέλη της μοίρας)


Σύσιφος (Sisyphus)

Ο Σύσιφος ήταν γιός του Αιόλου ( βασιλιά της Θεσσαλίας) και της Εναρετης, και ιδρυτής της Κορίνθου. Ίδρυσε μαζί με άλλους τούς Ισθμαίους Αγώνες (που δεν είχαν την τύχη τών Ολυμπιακών φυσικά... μάλλον καλό είναι αυτό...). Σύμφωνα με το μύθο ο Σύσιφος ήταν πονηρός, πανούργος σκοτεινός και σατανικός και δολοφονούσε τους ταξιδιώτες που περνούσαν από τα μέρη του (εισβολείς-απειλές στα καθ' ημάς). Ανακάλυψε και πρόδοσε τα μυστικά των θεών και φυλάκισε τον θάνατο ξεγελώντας τον (αθάνατα τα μέλη τησ μοίρας). Οι μελλοθάνατοι και οι άρρωστοι γι'αυτο το λόγο δεν μπορουσαν να μεταβούν στον κάτω κόσμο και ο ίδιος ο Αδής παρενέβη και τιμώρησε τον Σύσιφο. Ήταν υποχρεωμένος αιώνια να ανεβάζει ενάν λίθινο όγκο σε έναν απότομο λόφο απο την κορυφη του οποιου η πέτρα έπεφτε παλι στην βάση. Ο Οδυσσέας ήταν γιός του Σύσιφου σύμφωνα με το μύθο με την Αντίκλεια πρίν αυτή παντρευτεί τον Λαέρτη.


Τέλος αλλά σε καμία περίπτωση τελευταίος (θα καταλάβετε γιατί μόνοι σας...) ο Τυφών (Typhon)

Γιός της Γαίας και του Τάρταρου και σύντροφός του η Έχιδνα. Καί οι δύο ήταν τόσο φοβεροί που όταν οι θεοί συναντήθηκαν με αυτους μεταμορφώθηκαν σε ζώα και σκορπίστικαν με τρόμο. Ο Τυφών είχε εκατό αισχρά κεφάλια που άγγιζαν σύμφωνα με το μύθο τα αστέρια, τα μάτια του έσταζαν δηλητήριο, λάβα και πυρακτωμένες πέτρες εβγαιναν απο τα χαοτικα του στόματα. Σαν 100 φιδιών θρόιζαν οι γλώσσες του και εκατό λιονταριών ήταν το γρύλισμα του. Ξεκολλούσε βούνα ολόκληρα και τα πετούσε στους Θεούς. Ο Δίας ανέκτησε το κουράγιο του και βρήκε και τους άλλους Θεούς συμμάχους όταν αποφάσισε να τον πολεμήσει. Μια φρικτή μάχη ξεκίνησε που άλλαξε το πρόσωπο της γης και σχεδόν κανένα πλάσμα δεν έμεινε ζωντανό από τη μάχη αυτή. Η μοίρα ήθελε τον Δία να νικήσει και όταν ο Τυφών ξεκόλλησε το βουνό Αέτνα να του το πετάξει εκατο κεραυνους εξαπέλυσε ο Δίας και το βουνό έπεσε πλακώνοντας τον Τυφώνα. Ο Τυφώνας ειναι εκεί μέχρι και σήμερα και φωτιά, λάβα και καπνο ξερνάει το βουνό ακόμα και σήμερα. Η έχιδνα υπαναχώρησε με τα παιδιά τους και γλύτωσε την καταστροφή σε μια σπηλιά και ο Δίας τούς άφησε να ζήσουν για να αποτελούν πρόκληση για μελλοντικούς ηρωες. Τα παιδιά του Τυφώνα και της Έχιδνας ήταν το Λιοντάρι της Νεμέας, ο Κέρβερος, ο Λάδων (φρουρός του δάσους των Εσπεριδών), η Χύμαιρα, η Σφήκα, και η Λερναία Ύδρα.



Ο Αρχηγός μπορεί αν θέλει να δημιουργήσει δημοψήφισμα αν αρέσουν αυτά που είναι απλά προτάσεις για συζήτηση...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ο Τυφων μου ακουγεται ως η καλυτερη προταση
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Slick
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 13:52
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Slick »

Πολύ καλό το Φαέθων και όσο το σκεφτομαι μου αρέσει περισσότερο.
Για το "Αθηνά" νομίζω ότι δεν ταιριάζει και πολύ.
Εικόνα
"Εχωμεν δε και ψυχάς συν τοις θεοίς αμείνονας"
Ξενοφώντος, Κύρου Ανάβαση
winder
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: 11 Αύγ 2004, 19:26

Δημοσίευση από winder »

To Phaethon θα προτιμούσα να έμπενε σε μοίρα με F-4 ;)
thundercat
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 23:08

Δημοσίευση από thundercat »

Βλεπω 18 ψηφους ως τωρα.Που ειναι οι υπολοιποι, δε νοιαζονται?
τζαμπα ειναι, εκφραστε τη γνωμη σας.

akoustika
****\NTG/****
Εικόνα
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Το Φαεθών χρησιμοποιήτε απο μοίρα της ΠΑ, οπότε αφήστε το... :roll:

Και εγώ είμαι κατά γυναικίου ονόματος!!! Ούστ!!! :lol: :lol:

Ο Σύσιφος απ'ότι κατάλαβα παραήταν πουστ*κι και κολοπαιδαράς για να δώσουμε το όνομά του σε e-μοίρα!!! :lol: :lol: Ούστ ² (στο τετράγωνο!!! :lol: )

Το Τυφών ακούγεται ωραίο, αλλά θα ταίριαζε περισσότερο μετά απο κάποια χρόνια που θα είχαμε και τα Typhoon!!! :lol: :wink: Όχι πάντως πως και ο τύπος ήταν το καλύτερο παιδί!!! :lol: :lol: :twisted:


Thunderbolt θα έπρεπε να ήσουν ιστορικός!!! :lol: :lol: :lol: :wink:
Εικόνα
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Αχιλλέας?

Έχουμε Περσέας, Θησέας, Ιάσων, Αίας, εεε ας βάλουμε και τον Αχιλλέα
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Πλουτωνας?

http://www.mythologia.8m.com/ploutonas.html

ή Κέρβερος
e-HAF Admin
Kovamaniac
Δημοσιεύσεις: 2595
Εγγραφή: 09 Μαρ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Θήβα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kovamaniac »

Mystic_J έγραψε:Αχιλλέας?
Κι αυτος πουστρα ηταν το φιναλε.Και μην ξεχνας οτι ειχε την περιβοητη αχιλλειο πτερνα.Υποτιθεται οτι θελουμε ονομα καποιου που ηταν οσο το δυνατον αψογος σε ολα!

@thundercat:Εγω προσωπικα δεν εχω ψηφισει διοτι απο τη στιγμη που δεν ειμαι σε καποια μοιρα evaluated δεν μπορουμε να επηρρεασσω την ολη διαδικασια για κατι εξω απο τα νερα μου.Αλλα μιας και μιλησα θα προτεινα το εξης ονομα:''Αετος".Γιατι Γερακι εχουμε(332),αλεπου εχουμε(340) και στην τελικη ο αετος ειναι ο βασιλιας του αερα!!!
ΕικόναΕικόνα
Ειρωνεύτηκες τη γκαρσόνα??? Την έβαψες.........
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

ολους αδελφες τους βγαλατε.ελεος. βγαλτε την αχιλλεας.
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Kovamaniac
Δημοσιεύσεις: 2595
Εγγραφή: 09 Μαρ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Θήβα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kovamaniac »

Αφου οι αρχαιοι ημων προγονοι την κουναγανε την αχλαδια!!!!!Τι να κανουμε??????????
ΕικόναΕικόνα
Ειρωνεύτηκες τη γκαρσόνα??? Την έβαψες.........
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

λετε οι Βρετανοι να ειναι απογονοι τους?

Λοιπον λοιπον

σας ειπα να δηλωσετε συμετοχες ποιος ενδιαφερεται για μοιραρχος (co) και υπομοιραρχος (xo)(αυτο τωρα το λεω).

μεχρι στιγμης βλεπω τον Νακο μοναδικο ενδιαφερομενο
θα μου πειτε δεν εχουν γυρισει ολοι ακομα

μπορειτε να προτεινετε και αλλον αν θελετε

Ο μοιραρχος θα ειναι και νονος της Μοιρας
Νακο λες 2 στα 2?
e-HAF Admin
Απάντηση