Προτάσεις Βελτίωσης

Δώστε το δικό σας στίγμα για το Forum

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Προτάσεις Βελτίωσης

Δημοσίευση από Anzac »

Αγαπητοι μου φιλοι και συναδελφοι,

θα παρακαλουσα για την συνδρομη σας με τις προτασεις σας , στο να γινει ο χωρος μας αποτελεσματικοτερος και ομορφοτερος

Οι ερωτησεις αφορουν ολους, παλια και νεα μελη :

1. Θεωρειτε οτι ενα νεο μελος χανεται στα μυρια ποστ του φορουμ οταν μπαινει για 1η φορα μεσα ?

2. Θεωρειτε τις οδηγιες FAQ ικανοποιητικες ? Αν ΟΧΙ τι νομιζετε πως λειπει ?

3. Θεωρείτε τους οδηγους εγκατατασης Default Setup ικανοποιητικους, ακαταλαβιστικους, εκνευριστικα λεπτομερης, λαθος, αλλο... ?

4. Θεωρειτε πως πρεπει να προστεθουν και αλλα στον Κανονισμο λειτουργιας ?

5. Θεωρειτε πως λειπει κατι που δεν εχουμε σκεφτει ? Αν ΝΑΙ τι ?

Ευχαριστω εκ των προτερων για την συνεργασια σας...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anzac την 19 Μάιος 2006, 09:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
e-HAF Admin
Επισκέπτης

Re: Προτάσεις Βελτίωσης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Anzac έγραψε:1. Θεωρειτε οτι ενα νεο μελος χανεται στα μυρια ποστ του φορουμ οταν μπαινει για 1η φορα μεσα ?

2. Θεωρειτε τις οδηγιες FAQ ικανοποιητικες ? Αν ΟΧΙ τι νομιζετε πως λειπει ?
Αυτό θα το απαντήσουν καλύτερα κάποιοι που δεν έχουν συηθίσει το forum... Στην τελική, γι'αυτό υπάρχουν οι ανακοινώσεις και τα υπομνήματα. Για να μη χάνονται οι δημοσιεύσεις σε βάθος χρόνου.

Anzac έγραψε:3. Θεωρείτε τους οδηγους εγκατατασης Default Setup ικανοποιητικους, ακαταλαβιστικους, εκνευριστικα λεπτομερης, λαθος, αλλο... ?
Αν κάτι έιναι "εκνευριστικά" λεπτομερές στους οδηγούς, αφήνει "εκνευριστικά" μικρό περιθώριο για λάθος...
Anzac έγραψε:4. Θεωρειτε πως πρεπει να προστεθουν και αλλα στον Κανονισμο λειτουργιας ?
Όσο για τον κανονισμό λειτουργίας,
Anzac έγραψε:Το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ πράγμα που ζητάω από όλα τα μέλη αυτού του Group, πάντα ως Συντονιστής, είναι να είμαστε όλοι το κατά δύναμην ευγενικοί στους διαλόγους μας μεταξύ των άλλων μελών. Στο κάτω κάτω μια παρέα θα είμαστε που θα κάνει εικονικές πτήσεις και θα ανταλλάζουμε απόψεις, και δεν θα έχει να χωρίσει ή να κερδίσει κάτι κάποιος από αυτό εκτός από γνώση, καθ' ότι δεν είμαστε ομάδα κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Γι' αυτό και το ΤΟΝΙΖΩ, θα είμαι αυστηρός αν πέσει στην αντίληψη μου άτομο το οποίο ειρωνεύεται , υβρίζει, προσβάλει και γενικά δεν δείχνει καλό χαρακτήρα απέναντι στους συνομιλητές αυτού του Group.

Αυτός είναι και ο μοναδικός ΌΡΟΣ αυτού του Group, που αν θέλετε αποδέχεστε και παραμένετε στο Group ή δεν αποδέχεστε και δεν κάνετε καν τον κόπο να γίνετε μέλος αυτής της παρέας.
θεωρώ πως είναι συγκεκριμένος μεν, αυτονόητος δε. Πρόταση παρακάτω.
Anzac έγραψε:5. Θεωρειτε πως λειπει κατι που δεν εχουμε σκεφτει ? Αν ΝΑΙ τι ?

Ευχαριστω εκ των προτερων για την συνεργασια σας...
Θεωρώ πως τα Links στο πάνω μέρος “FAQ” και “Κανονισμός e-HAF” θα πρέπει να συγχωνευτούν σε ένα με τίτλο "Διαβάστε εδώ πριν το πρώτο post" ή κάπως έτσι τέλος πάντων.

Εκεί θα πρέπει να βρίσκεται ο υπάρχων κανονισμός λειτουργίας σα γενική οδηγία και επιπλέον να συμπεριληφθούν όλες οι επιμέρους ανακοινώσεις, υπομνήματα και οδηγίες που υπάρχουν σκόρπια σε άλλες θεματικές ενότητες, όπως ο οδηγός για δημοσίευση φωτογραφιών σε thumbnails, οι προτάσεις για να γράφουμε όσο το δυνατό λιγότερο ανορθόγραφα κλπ κλπ. Έτσι θα υπάρχουν όλα σε ένα (ουδεμία σχέση έχω με χρηματοπιστωτικό ίδρυμα που χρησιμοποιεί την ανάλογη φράση...). Προτείνω επίσης μετά τη δημιουργία του νέου οδηγού, να επισυνάπτεται στα activation mails που αποστέλλονται στα νέα μέλη.

Του έχω κάνει edit γιατί έπεσε το forum την ώρα που το έγραφα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 03 Οκτ 2005, 12:45, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
pyrforos
Δημοσιεύσεις: 523
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 20:12
Τοποθεσία: πατριδα ηρωων και Εφιαλτων...

Δημοσίευση από pyrforos »

να πω πως στην αρχη ειχα χαθει εντελως.Δηλαδη ακομα και τα τωρα..ποιο πολυ με τα setups
Εικόνα
Εικόνα
Αντιπλοιαρχος Χ.Καραθανασης Π.Ν.
Αντιπλοιαρχος Π.Βλαχακος Π.Ν.
Σημαιοφορος Ε.Γιαλοψος Π.Τ.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΗΛΙΑΚΗΣ Σμη/γος
Α Θ Α Ν Α Τ Ο Ι
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

pyrforos έγραψε:να πω πως στην αρχη ειχα χαθει εντελως.Δηλαδη ακομα και τα τωρα..ποιο πολυ με τα setups
δωσε μας περισσοτερα tips
e-HAF Admin
winder
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: 11 Αύγ 2004, 19:26

Δημοσίευση από winder »

Νέο Site!! :wink: To Forum κάποιος το επισκέπτεται.. αφού πρώτα δεί το site...
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

My opinion:


- Πάρα πολλά posts για κάποιον νέο που πρωτομπαίνει, αλλά έτσι είναι τα forums... Μετά απο κάνα... μήνα, παίρνει γραμμή... Λογικά θα αρχίσει να διαβάζει απο τα τελευταία.

- Το FAQ ικανοποιητικό...

- Περί των default setup η γνώμη μου είναι γνωστή άν και... προχωρημένη!... Πρέπει κάποιος υπεύθυνος που έχει το setup σωστά στημένο και δοκιμασμένο να αναλαμβάνει να το βγάζει σε κόπιες σε DVD... Πρέπει να κρατάει μια "λιστα" με τους ενδιαφερομένους που το θέλουν και να τους το ταχυδρομεί, ίσως και συστημένο... Επίσης θα πρέπει να έχει κάποιον λογαριασμό για να μήν παίρνει όλα τα έξοδα πάνω του! Μόνο έτσι μπορεί να διασφαλιστεί ενα 100% κοινό και ξεχωριστό setup...

- Και επιτέλους πρέπει να αρχίσουμε να κανονίζουμε meetings όσον το δυνατόν περισσότεροι για να τα συζητάμε και απο κοντά... Καλό το TS και ο χώρος του forum εδώ, αλλά άλλο απο κοντά... Ιδέες πάντως υπάρχουν...


8)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

καλα ρε τοσα meetings δεν σου φτανουν???

:twisted: :twisted: :twisted:

ειμαι αρνητικος στην ιδεα να αναλαβει καποιος Χ να στελνει cd/dvd απο τη στιγμη που ο καθενας κατεβαζει αυτα που πρεπει και τα περναει μονος του εκνευριστικα κατα βημα

επισης οταν ακουει καποιος οτι θα "πληρωσει" για κατι ακουγεται καπως και μπορει ο καθενας να φανταζεται οτι θελει, αλλα κυριως κατι ασχημο, και αυτη η εικονα δεν αντιπροσωπευει την ομαδα και την δεοντολογια της!

ο επομενος :twisted:
e-HAF Admin
STARSERIF
Δημοσιεύσεις: 3340
Εγγραφή: 05 Δεκ 2004, 13:27
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από STARSERIF »

Συμφωνο με Raptor και Silverson αν και πραγματικα η προταση του Πανου ειναι αρκετα προχωρημενη ΟΜΩΣ πολυ καλη :)
Τωρα...πραγματικα και εγω στην αρχη ενοιωσα χαμενος με το βουνο των ποστς και τα πολλαπλα Σεταπς..Γρηγορα ομως αυτο ξεπεραστηκε με την καθημερηνη μου επισκεσκεψη στο φορουμ και με την βοηθεια των παιδιων στις αποριες μου πραγμα που δεν εχω δει να γινεται απο πολλα νεα παιδια στην ομαδα.Βλεπουμε να μπαινουν σπανια η και καθολου μετα την εγγραφη τους πραγμα που ειναι φυσηκο να μην μπορουν να παρακολουθουν τις εξεληξεις που υπαρχουν και να νοιωθουν σηνεχως χαμενοι.
Προταση μου αν μπορεις να την πεις ετσι ειναι οτι θα επρεπε πριν καποιο νεο παιδι/μελος..θελησει να μπει στην μοιρα εκπαιδευσης να υπαρχει μια ΛΙΣΤΑ!!!?? :? να την πουμε ετσι?..ενας καταλογος??!!!! :? με ολα τα μεχρη τωρα updates του F4 ασχετως επισημων Σεταπς αλλα χωρησμενα ποια ειναι για FF2 και ποια για FF3 ωστε να γνωρηζει εκ των προτερων που θα ""μπλεξει"" σε εισαγωγηκα το εβαλα(Επαναλαμβανω θα ειναι απλα μια λιστα ενημερωσης και τιποτα αλλο)....και να αποφασησει αν θα προχωρησει στο επομενο βημα που ΘΑ πρεπει να ειναι να τα συγκεντρωσει οσα χρειαζεται για τα επισημα Σεταπς πριν μπει στην 321 εκτος ΑΤΟ φυσηκα που δινετε με την εισοδο του εκει.
Περα απο αυτο ομως που ειναι απλα μια ιδεα το σπουδαιοτερο ειναι η επικοινωνια .....Εμεις και κυριοτερα τα παλιοτερα μελη της ομαδας εχουμε ολην την καλη διαθεση να λυσουμε οποιαδηποτε απορια τους.
Εικόνα


Ο Τσοπανομοντελογδυτης
http://starserif.spaces.live.com/default.aspx
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

:arrow: οτι χανεσαι αυτο ειναι αληθεια.αφου σε καθε thread σιγουρα θα βγουμε οφφ-τοπικ η το αλλο που παρατηρειται ειναι να ανοιγουμε 100 τοπικ με τον ιδιο τιτλο και με συναφη περιεχομενα και τελικα λογω του οφφτοπικ παλι ακομη κ με την αναζητηση να χανομαστε μεσα στα αποτελεσματα της αναζητησης!τεσπα αυτα ειναι κ φυσιολογικα εν μερει.
:arrow: για το site συμφωνω να εχει υλικο για να παραπεμπονται εκει οι νεοι.
:arrow: το μεγαλο μειονεκτημα των νεων ειναι οτι τα μεγαλα BUTTONS επανω τα βλεπουν πολυ λιγοι θα ελεγα μεχρι να τους το πεις.επισης χανονται καπου αναμεσα στα πολλαπλα σεταπ/οδηγο επιβιωσης/επισημα σεταπ.καλυτερα να σβηστει ο οδηγος επιβιωσης κ να μεινει μονο το επισημα σεταπ η να τονιζεται καπου οτι το ενδεδειγμενο σεταπ ειναι ενα το ΦΦ3.1.1-κομπρα1.1.1.
:arrow: το πολλαπλα σεταπ επισης να λεει "μονο για εμπειρους χρηστες" γιατι αλλιως γινεται χαμος και να προστεθουν οι οδηγιες με την εγκατασταση του Falcon switcher που ειναι πολυ χρησιμο κατ'εμε και πολυ εξυπηρετικο(user friendly environment) σε σχεση με την αλλαγη/μετονομασια των φακελων.
:arrow: ο οδηγος με τα επισημα σεταπ ειναι τυφλοσυρτης κ εχει λινκ για ολα.
Επισης να τονιστει οτι μιλαμε για F4 και οχι F4AF προς αποφυγη μπερδεματων.Αυτα τα ολιγα. :wink:
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
TIM
Δημοσιεύσεις: 1232
Εγγραφή: 09 Ιουν 2004, 14:32

Δημοσίευση από TIM »

Ο Στάθης βασικά με κάλυψε και συμφωνώ 100%.

Απλά θα ήθελα να προσθέσω για την ιδέα του DVD.
Είμαι απόλυτα σύμφωνος με αυτό και πιστεύω ότι θα λύσει πάρα πολλά προβλήματα. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο σαν διαδικασία αλλά μετά την όλη εμπειρία του Σαββάτου είμαι διατεθιμένος να το δοκιμάσω...

Η community του Falcon έχει ένα κακό. Της αρέσουν τα upgrades...

Φέρνω ένα παράδειγμα. Όλοι ξέρουμε τα HFFM. Σε όλους μας αρέσανε και τα δοκιμάσαμε μετά από πολύ κόπο στο Cobra exe. Όλοι είπαμε ότι προσέφεραν περισσότερο ρεαλισμό. Ποιος όμως τα δοκίμασε με στοιχεία;... Με κάποιες δοκιμές που έκανα απογοητεύτηκα. Τα default ήταν πιο κοντά στα νούμερα κατά ένα περίεργο λόγο...

Τα upgrades θα έρχονται συνεχώς. Απλά λέω να προσέχουμε τι βάζουμε στο επίσημο setup. Είπαμε να βγάλουμε το DVD του Νάκου για τυποποίηση του setup. Μετά από αυτό έχουμε 5 Hotfixes...

Παρόλα τα bug fixes θα ξαναπώ ότι το σημαντικό είναι να πετάμε και όχι να κυνηγάμε εκδόσεις τόσο γρήγορα...

Πολλές online squadrons πετάνε με παλιά setup λόγω τυποποίησης...

Σημαντικότερη είναι η συμμετοχή παρά τα πολλά upgrades.

Προτείνω να βγάλουμε ένα DVD με έτοιμο το setup της 391 και να μην το αλλάξουμε πριν το FF4.1 (όχι FF4 γιατί θα έχει bugs που θα διορθωθούν στο 4.1!).

8)
STARSERIF
Δημοσιεύσεις: 3340
Εγγραφή: 05 Δεκ 2004, 13:27
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από STARSERIF »

To oποιο FF4 Προορηζεται για το 2006..μαλλον ανοιξη :shock: :shock:
Εικόνα


Ο Τσοπανομοντελογδυτης
http://starserif.spaces.live.com/default.aspx
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

winder έγραψε:Νέο Site!! :wink: To Forum κάποιος το επισκέπτεται.. αφού πρώτα δεί το site...
Simfono apolita mazi sou....kai to exo ksanasizitisi me to timo....oti to site den mou aresi....exo kani protasi....na exoume idio site (portal) me to forum.

Tha fenotan kai pio oreo kai ine kai pio eukolo stin diaxirisi gia emas.

Ama thelete na diti paradigma ti ennoo.....mporo na doso link pou exo kani ego mia selida tetoia.....tipp: einai selida me periexomeno podosfairou :D
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

τι site εχει δικο του φορουμ το οποιο εμφανησιακα ειναι ιδιο με το default skin και χωρις τα updates που εχω περασει
με μια μεγαλη διαφορα
ειναι το 50% του χωρου απο οτι εδω
δηλαδη σε καμια περιπτωση full page, κατι που δεν μου αρεσει καθολου και γι'αυτο μπηκε και η stand alone εκδοση του φορουμ

και εγω θα ηθελα να εχω μια και μονο μια βαση μελων αλλα ετσι αρχισε και τωρα πολυ αργα πια !!!
e-HAF Admin
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

xriazontai ta meli stin kentriki selida?

pistewo pos kanenas den tin xrisipopoii....me login kai etsi.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Sokos έγραψε:xriazontai ta meli stin kentriki selida?

pistewo pos kanenas den tin xrisipopoii....me login kai etsi.
υπαρχουν καποιες επιλογες που εμφανιζονται μονο αν κανεις login
αν δεν κανεις βλεπεις τα μισα!
e-HAF Admin
Απάντηση