F4AWACS recording

Πεδίο Δοκιμών

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
TIM
Δημοσιεύσεις: 1232
Εγγραφή: 09 Ιουν 2004, 14:32

F4AWACS recording

Δημοσίευση από TIM »

atsalis_p έγραψε:Χθες πετάξαμε μια αποστολή και την γράψαμε από το AWACS, σπουδαίο εργαλείο !!!!!!!

Δεν το συζητώ πόσο σημαντικό είναι για Απενημέρωση αφού όσο κι αν μελετήσεις το ACMI δε μπορείς να σχηματίσεις αυτή την εικόνα..

Αλλά το βρήσκω εξίσου σημαντικό και για εκπ/κούς λόγους για "εμάς" τους -εκκολαπτόμενους- Ε.Α. που δυστυχώς

οι συνθήκες -ευχάριστες όμως- μας κρατούν μακρυά τον άνθρωπό μας.. ..αυτό το ΤΕΡΑΣ Twisted Evil ("MONSTER") και δεν κάνουμε εκπ/ση.

Όση διάθεση κι αν είχα να το ψάξω και να το μάθω το AWACS μόνος μου δεν κατάφερα να κάνω και πολλά πράγματα

αλλά χτες έπαθα πλάκα, τώρα μπορώ να το δουλέψω μοναχός κι όσο πάει.

Κάποιες ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

1) Χρειάζεται ένα "PAUSE" όταν παίζει ένα ΤΑΡΕ αλλά δεν υπάρχει, ενώ το "STOP" σε πάει πάλι στην αρχή.

2) Επίσης χρειάζεται να μπορούμε να πάμε πίσω, έστω και λίγο, γιατί τώρα πρέπει να το ξαναβάλουμε να παίξει απ΄την αρχή.

3) Κάτι παίζει με τις συντεταγμένες του χάρτη της Κορέας, έχω βάσιμες υποψίες ότι έχουν σημαντική απόκλιση από τον χάρτη του Falcon.

Η αποστολή που πετάξαμε χθες ήταν στην Κορέα και προσπαθήσαμε μετά να τοποθετήσουμε το BULLSEYE στη θέση της αποστολής.

Ο Ευτύχης βρήκε τις συντεταγμένες αλλά πιστεύω ότι ήταν σε λάθος θέση.

4) Θα μπορούσε ο χάρτης να είναι ο ίδιος με του Falcon? Είτε για Κορέα είτε για ΑΤΟ..

5) Γίνεται να φαίνεται το (πως να το πω) σχέδιο της πτήσης του πακέτου μας και των άλλων φίλιων;

(εννοώ αυτό που φαίνεται και στο HSD με τα Steerpoints)

6) Θα μπορούσε άραγε ο χρόνος που φαίνεται να τρέχει το ΤΑΡΕ, το ρολόι του, να δείχνει τον πραγματικό χρόνο της αποστολής;

(Σάκη σε χάσαμε, ελπίζω να πηγαίνουν όλα ρολόι στις δουλειές σου και στο σπίτι! bravo wave )
Μετέφερα εδώ το post γιατί στην 315 δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν ανήκω στα μέλη της.

Για το 1 και το 2 με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο και πιστεύω ότι όταν ο Monster βρει χρόνο θα το κοιτάξει.

Για το 3 μία διευκρίνηση. Χθές έβαλα το bullseye στο περίπου με το μάτι :wink: συγκρίνοντας το χάρτη που έβλεπα στο Falcon με αυτόν που έβλεπα στο F4AWACS. Για να είμαστε 100% σωστοί πρέπει να ανοίξεις την αποστολή με το TacEdit και να δεις το bullseye από κει! Κάνοντας το αυτό σήμερα να οι συντεταγμένες X:390, Y:464

Για το 4 να σου θυμίσω ότι επιλέχθηκε από το Monster ο παρών χάρτης για να υπάρχει το feeling του UI των πραγματικών ελεγκτών (ας με διορθώσει) και δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να το αλλάξουμε...

Για το 5 δες το 4. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην πραγματικότητα και γι'αυτό δεν μπήκε. Το F4AWACS σχεδιάστηκε για έλεγχο αεροσκαφών και όχι για debriefing.

Για το 6 με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνω και νομίζω ότι το AISPY θα μπορούσε να στέλνει και το ρολόι της αποστολής για να τη δείχνει στο F4AWACS.

8)
Monster
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 19:49
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Monster »

Paidia grapste oti parathrhseis exete kai 8a ta ftiaksoyme siga siga...

Filakia apo to (pagwmeno) Belgio :lol:
Σάκης "Monster" Γκιόκας
391 SQ Pilot
315 SQ CO
Εικόνα
atsalis_p
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: 27 Ιαν 2005, 19:41
Τοποθεσία: Χανιά τέλος...

Δημοσίευση από atsalis_p »

Μάλλον παρασύρθηκα και επικεντρώθηκα στο Debriefing πιο πολυ απ΄ότι στο ίδιο το F4AWACS.
Όντως με αυτό το σκεπτικό το 4) και 5) πρέπει να μείνουν ως έχουν.

Σάκη, δεν σου είπα ότι έτυχε να βρεθούν κι άλλοι συνάδελφοι εκείνη την ώρα TS κι όταν είδαν το ΤΑΡΕ
εντυπωσιάστηκαν κι αυτοί όσο κι εμείς που πετάξαμε την αποστολή..
Φοβερό εργαλείο, ΜΠΡΑΒΟ! Απορώ πως το είχαμε στα χέρια μας τόσο καιρό και δεν το είχαμε αξιοποιήσει..

Τα έμαθα για το Βέλγιο, γι΄αυτό σου είπα για τις δουλειές σου να πηγαίνουν ρολόι, καλή συνέχεια και καλή επάνοδο!
Εικόνα
ALL GAVE SOME... BUT SOME GAVE ALL

Εικόνα
TIM
Δημοσιεύσεις: 1232
Εγγραφή: 09 Ιουν 2004, 14:32

Δημοσίευση από TIM »

προς Monster...
Θυμάσαι που σου είχα πει ότι το SQServer πέφτει συχνά έτσι;

Ε λοιπόν διαπίστωσα τα εξής...
ΔΕΝ έκανα minimize το SQServer (στον Backup Server) και άφησα το AISPY (στον Main Server) μόνιμα συνδεμένο. Είναι σταθερό εδώ και πολλές μέρες και δουλεύει τέλεια...

Επίσης να σου πω ότι το AISPY το έχω minimized στην taskbar (δεν ξέρω άν παίζει ρόλο, αν και δε νομίζω!).

8)
TIM
Δημοσιεύσεις: 1232
Εγγραφή: 09 Ιουν 2004, 14:32

Δημοσίευση από TIM »

Μετά τα καλά νέα να και οι πρώτες μου παρατηρήσεις!
:arrow: Οι friendly AI ενώ σωστά φαίνονται σαν μπλε χρώμα αφήνουν πίσω τους κόκκινα στίγματα
:arrow: Θα ήταν καλό να υπήρχε η δυνατότητα να "κλείσω" κάποια ΑΙ plots και να μην τα βλέπω. Αυτό θα ήταν χρήσιμο στην περίπτωση που ένα πακέτο αποτελείται όλο από e-pilots και δε θέλω να το έχω και από το AISPY και από το Validator.
:arrow: Στο callsign των συνδεμένων με το Validator θα ήταν καλά να υπήρχε η δυνατότητα να πάρει με κάποιο τρόπο τα callsign από το διπλανό παράθυρο (AI's), π.χ. με διπλό κλικ!

8)
Απάντηση