Καλούπια απο σιλικόνη

Αγγελίες Μελών

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Georgegrm
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 25 Σεπ 2005, 23:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Γέρακας
Επικοινωνία:

Καλούπια απο σιλικόνη

Δημοσίευση από Georgegrm »

Μιας και πολλοι απο εμας ασχολουμαστε με μοντελισμο καποιοι θα εχουν και λιγο παραπανω εφεση στην τεχνη, οπως πχ γλυπτικη.
Ετσι και εγω θα ηθελα να ενημερωσω τα μελη της e-haf οτι εισαγω σιλικονη για την κατασκευη καλουπιων. Γνωστα ως καλουπια απο σιλικονη.
Το πραγμα εχει ως εξης :
Αφου φτιαξεις το καλουπι στην συνεχεια δημιουργεις οσα αντιγραφα θες χυτευοντας στο λαστιχενιο καλουπι κερι,γυψο,πολυεστερα,αλαβαστρο,ασημι και αλλα.
Με αυτον τον τροπο φτιαχνονται οσα αγαλματα, κερια, τσιμεντινα ειδη και αλλα πολλα βλεπετε στην αγορα.
Το λαστιχο αυτο ανακατευεται με καταλυτη και σε 24 ωρες ειναι ετοιμο. Δεν καιγεται,δεν σχιζεται και εχει ελαστικοτητα για το ξεκαλουπωμα.

Δυο παραδειγματα :

Εικόνα
Εικόνα


Ετσι οποιος ενδιαφερεται και θελει να μαθει λεπτομερειες ας στειλει ενα pm. αλλα ας μπει και στο site μου www.Silgram.gr
Σκεφτειτε πως, αντικειμενα που σας αρεσουν μπορειται να τα κανετε κερια η γυψινα και στην συνεχεια να τα βαψετε.
mmaker
Δημοσιεύσεις: 1179
Εγγραφή: 24 Απρ 2005, 00:15
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από mmaker »

Γιώργο πολύ ενδιαφέρον!

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν διατίθενται συσκευασίες 1 kg, σε λάστιχο και ρητίνες, καθότι είναι δύσκολο και αντιοικονομικό για κάποιον ερασιτέχνη να πάρει περισσότερο υλικό.
Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν υπάρχει εποξειδική ρητίνη...
Ευχαριστώ! :wink:
Georgegrm
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 25 Σεπ 2005, 23:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Γέρακας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Georgegrm »

Απ'οτι καταλαβα εχεις ακουσει για την σιλικονη και γνωριζεις πανω κατω την τιμη.
Ετσι ειναι, το υλικο αυτο ειναι σχετικα ακριβο για εμας που θα το χρησημοποιησουμε για καποιο χομπυ.

Σκεψου ομως ποσο βοηθαει τους επαγγελματιες.
Κατι αλλο που ξεχασα να πω ειναι οτι πανω στο λαστιχο αποτυπωνεται και η παραμικρη λεπτομερεια.

Ετσι σαν συσκευασια διαθετω κουβα των 20 κιλων αλλα και των 5 κιλων.
Για εμας ομως εδω στην E-haf θα μπορεσω να το διαθεσω και σε συσκευασια του 1 κιλου.

Οσο για ρητινη εγω δεν διαθετω στο καταστημα προς το παρον αλλα μπορω να σας προτηνω καποια καταστηματα τα οποια εμπορευονται ρητινες.

Εγω διαθετω σιλικονη, γυψο καλλιτεχνειας, τζιβα, πλαστελινη και βαζελινη ως αποκολλητικο.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

καλα, αυτο για την βαζελινη τι το'θελες ????

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
για αποκολωση ε????εεεεεεε αποκοληση...........
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
mechgr
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 01 Αύγ 2005, 19:04
Τοποθεσία: Kipseli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechgr »

Σου γυάλισε ε???? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



:m2k: Rulezzzzzz!!!!!
X-52Pro Profiled by Matador (Divine Profile)!!!
Εικόνα
Απάντηση