Πρόταση ενοποίησης Διοικητών ομάδας

Δώστε το δικό σας στίγμα για το Forum

Συντονιστής: Διαχείριση

Κλειδωμένο

Πρόταση ενοποίησης Διοικητών ομάδας

Το δημοψήφισμα λήγει την 10 Φεβ 2006, 14:04

Να γίνει
10
63%
Να μήν γίνει
3
19%
Δέν μου ακούγεται ωραίο, δέν επιλέγω τίποτα
3
19%
 
Σύνολο ψήφων: 16

Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Πρόταση ενοποίησης Διοικητών ομάδας

Δημοσίευση από Anzac »

ειναι μια απο τις δυσκολοτερες για μενα περιπτωσεις και γι' αυτο θελω να εχω σαφη εικονα της γνωμης σας

σκοπος ειναι να δημιουργηθει μια ομαδα στην οποια θα ανοικουν οι Διοικητες και Υποδιοικητες των Μοιρων της ομαδας μας

Αυτη η ομαδα θα μπορουσε να ονομαζεται "Ηγεσια" eHAF
αλλα δεν μου καθεται καλα σαν ονομα

Θα ηθελα ενα ονομα στο οποιο ο αλλος να καταλαβαινει τι ειναι αυτο το γκρουπ, αλλα και συναμα να μην το φοβατε σαν ο διαολος το λιβανι

θα ηθελα να μου προτεινετε και εσεις ονοματα, στην περιπτωση φυσικα που συμφωνειτε

το Γκρουπ αυτο να εχει σαν ρολο να βρισκεται σε τακτα χρονικα διαστηματα, να συζητα για τα τεκτενομενα , τις δυσκολιες κ.α. εντος ομαδας και των Μοιρων τους, να ριχνουν προτασεις στο τραπεζι και να βρισκουν/δινουν λυσεις σε προβληματα εντος ομαδας.

Ξεκαθαριζω οτι η ομαδα αυτη θα ειναι τροπο τινα ενα "κεντρο ληψεως αποφασεων" για το καλο ολων και το μελλον της ομαδας.
Οι αποφασεις θα βασιζονται παντα βαση ψηφοφοριων που διενεργουνται και τελος ΤΟΝΙΖΩ οτι τα μελη του Γκρουπ αυτο σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι ανωτεροι απο καποια αλλα μελη της ομαδας.

Οπως τους Γνωριζετε ως Διοικητες σας στην Μοιρα που ανηκετε, ετσι και θα συνεχισουν να υπαρχουν

Η σκεψη μου αυτη βασιζεται σε καποια πραγματα που ειπωθηκαν στην προσφατη συναντηση μας στο TS

περιμενω αρκετες απαντησεις απο τους συναδελφους που πραγματικα ενδιαφερονται για το συμφερον της ομαδας και το μελλον της

Ας κανουμε το χομπυ μας ακομα καλυτερο ...

Ευχαριστω
e-HAF Admin
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Εικονικό Διοικητήριο. Καλύτερα όμως να είναι μόνο οι Διοικητές και όχι οι υποδιοικητές για να μη χαθούμε στην εικονική γραφειοκρατία... Δλδ, όσο το δυνατόν λιγότερα άτομα
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Άβαταρ μέλους
GOOSE
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: 27 Δεκ 2004, 13:41
Τοποθεσία: ΚΑΡΥΣΤΟΣ

Δημοσίευση από GOOSE »

Mystic_J έγραψε:Εικονικό Διοικητήριο.
Μου αρέσει αυτό................ :wink:

Ελπίζω πάντως αυτή η κίνηση να εξασφαλίσει την πιο εύρυθμη λειτουργία της ομάδας, άλλωστε για αυτόν τον σκόπο γίνεται........... :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GOOSE την 31 Ιαν 2006, 14:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Monster
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 19:49
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Monster »

Θα πρότεινα κάτι σε "Γενικό Επιτελείο" ... (π.χ. Γενικό Επιτελείο e-HAF)
Σάκης "Monster" Γκιόκας
391 SQ Pilot
315 SQ CO
Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

e-HAF Command.....και καλύτερα διοικητές-υποδιοικητές για να καλύπτονται απουσίες και να μοιράζεται ο φόρτος εργασίας. Επίσης καλό θα ήταν η δημιοργία και άλλων θέσεων όπως Operations officer- υπεύθυνος για αποστολές, Μοίρα Aggressors- για OpForce σε Dgft...με άμεση υπαγωγή στην Μοίρα διοικήσεως..
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Διαφωνω με ότι οτιδήποτε έχει να κάνει με παραπομπή σε εικονικό.
Τεκμειριώνω και κατάθετω πρόταση παρακάτω.

Οτιδήποτε έχει να κάνει με ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΤΑΔΕ ΔΙΝΑ κτλ παραπέμπει πάλι σε εξομοιωτή,ομαδα,παιχνίδι και πάει λέγοντας.ΟΜΑΔΑ (με την πραγματική έννοια της ομάδας) με 300 ατομα εγεγραμενα δεν υπάρχει και δεν απανταται πουθενά στη φύση και στο γαλαξία μας. Η ομάδα (σύμφωνα με τον DAFT, μεγάλο μανατεροπουλο ο τύπος) δεν έχει LEADER. H ομάδα απαρτίζεται από το πολύ 5 ατομα που συνεργαζονται και συνενοούνται. Μη μου πεί κανένας για ομάδα ποδοσφαίρου γιατι στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ομάδα αφού στο ποδοσφαιρο υπάρχει και κάπταιν.
Σίγουρα μέσα σε μία ομάδα θα υπάρξει κάποιος ο οποίος θα ξεχωρήσει και αυτό λόγο των ηγετικών (Leadship) ικανοτήτων που έχει αλλά περισσότερο λόγο των ηγετικών ικανοτήτων που εμπνεί στους υπολοιπους της ομάδας.
Τότε η γνώμη και η πρόταση αυτού έχει μεγάλη βαρυτητα και σίγουρα επιρεάζει τις γνώμες και τις απόψεις των υπολοίπων.

Προτείνω λοιπόν να γίνει αυτό που προτείνει ο Τιμος. ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΟΙ ΔΙΟΙΚΗΤΕΣ ΤΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ. Οι διοικητές των μονάδων να ασχολούνται μονο με την διοιήκηση των μονάδων. Και τον διαμοιρασμό των υποχρεώσεων στους συναδέφους μέλη της ομάδας.
Αυτό το μοντέλο διοικησης το χρησημοποιούμε ηδη. Για θυμητε από τα πρώτα μαθήματα της Δ1."Ο ένα είναι Leader και δίνει διαταγές σε όλους.Ο δύο είναι Wingman και δεχεται διαταγές από τον ένα.Ο τρία είναι Leader του 2ου element και δεχεται διαταγές από τον ένα αλλα διατάζει τον τέσσερα. Αρα οι "ριγμένοι" της υπόθεσης είναι ο 2 και ο 4."
Γιατι στον αερα το κάνουμε και στο εδαφος κολάμε ?

Και επανέρχομαι για να μην πλατειάζω. Οι ΔΙΟΙΚΗΣΗ (αυτό είναι το ονομα που προτείνω) της e-HAF θα έχει να κάνει με την οργανωση της εικονικής "κοινωνίας μας" και θα έχει και τις αρμοδιότητες που χρειάζεται για την εκλογή των διοικητών των εικονικών μοιρών.

Το ονομα "ΔΙΟΙΚΗΣΗ" είναι πολύ βαρύ. Και από μόνο του προσδίδει μια αιγλή και μια πολύ μεγάλη ευθύνη. Θα πρέπει στο τέλος κάθε εξαμήνου να λογοδοτεί και να αναφέρει τυχον βελτιώσεις και τυχόν προβλήματα που δεν έλυσε ή δημιούργησε κιόλας. Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ θα αποτελειται από το πολύ 4 ατομα (1 από καθε μοίρα. 320,321,391,315) όσοι δεν βρίκσονται σε ομάδες δεν θα μπορούν να εκλέξουν διοίκηση.Ακόμη όσοι έχουν αλλάξει ομάδα το τελευταίο 3 μηνο και δεν είναι ενεργοί δεν θα μπορούν να εκλέξουν αφού κατι τετοιο μπορεί να εμφανίσει φαινόμενα του στυλ "μπαίνω,από την 320 στην 321 μονο και μονο για να ψηφίσω αυτόν που θέλω κτλ."

Οι διοικητές των μονάδων δεν μπορούν να βρίσκονται και στη ΔΙΟΙΚΗΣΗ ταυτόχρονα.

Θα επανέλθω με οργανογραμμα και την ροή ελεγχου διαδικασιών.

Είμαι σίγουρος μεχρι να γίνουν οι αλλαγές θα σπάσουν πολλα "αυγά". Αλλά για ένα πραγμα να είσται σίγουροι, οτι όλοι μας θα βγούμε κερδισμένοι και σίγουρα δεν πρόκειται να αλλάξει ο χαβαλές μας.

Ευχαριστώ

Γιώργος ο "ιδιος" ΤΗΑΝΑΤΟS
Kovamaniac
Δημοσιεύσεις: 2595
Εγγραφή: 09 Μαρ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Θήβα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kovamaniac »

Θα συμφωνησω καρα αρχην με το ονομα που προτεινε ο Σακης:"Γενικο Επιτελείο e-HAF"
Θα συμφωνησω και με τον Anzac και με τον Thanato!

Πως??

Θα πρεπει αυτο το Γ.Ε.e να εχει αντιπροσωπους απο τις μοιρες!!

Τωρα αν θα ειναι ο διοικητης ή καποιος αλλος δεν με απασχολει και πολυ!
Το ιδιο αποτελεσμα θα εχει!

Απλα να υπαρχει καποια συμμετοχη ωστε να ενημερωνεται ο εκαστοτε διοικητης της καθε μοιρας με το τι αποφασεις παρθηκαν,τι πρεπει να βελτιωσει,ποια τα σχεδια της ομαδας κλπ κλπ
ΕικόναΕικόνα
Ειρωνεύτηκες τη γκαρσόνα??? Την έβαψες.........
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ρε Γιωργο τωρα με μπερδεψες

Αν δεν απαρτιζουν οι Διοικητες/Μοιραρχοι το Διοικητηριο, τοτε ποιοι θα το απαρτιζουν ?

ετσι οπως το ειπες εσυ καταλαβαινω με βαση το παραδειγμα του σχηματισμου που εθεσες, οτι οι 2 & 4 θα σχεδιαζουν την αποστολη που θα ηγηθουν οι 1 & 3 !!!!!!!!
e-HAF Admin
Baron-Rojo
Δημοσιεύσεις: 3916
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 14:18

Δημοσίευση από Baron-Rojo »

Θα συμφωνησω και εγω με την προταση του δασκαλου,το "Γενικο Επιτελείο e-HAF" ακουγετε πολυ καλο και δεν θα ηθελα τιτλο οπως εικονικο! 8)
Τωρα οσο αφορα την συνθεση του Γ.Ε.e πιστευω οτι θα ηταν καλο να απαρρτιζετε απο τους Διοικητες/Μοιραρχους των αντιστοιχων μοναδων μας!

8) 8)
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

μην μπερδεύεις τη διοίκηση με την πτήση.

Δεν νομίζω ο αΓΕΕΘΑ η ο αΓΕΑ να σχεδιάζουν αποστολές ή να ηγούνται αυτών.

Απλά δεν πρέπει να είναι οι διοικητές μονάδων για τους παρακάτω λόγους.

1ον. Θα έχουν πολλά στο κεφαλι τους.
2ον. Δεν μπορείς να έχεις δύο καρπουζια πεπονια στην ίδια μασχάλη.
3ον. Να μοιραστουν καθήκοντα ώστε να υπάρχει πολύφωνία στις προτάσεις και το κυριοτερο να υπάρχουν εναλακτικές λύσεις αν κάποιος αποχωρήσει απο Διοικηση μοιρας να μην μένει κενή η θέση και στη Διοικηση. Και σίγουρα να μην αναλαμβάνει τη θέση στη διοικηση ο προτεινομενος αντικαταστατης κάποιας μοίρας αφού σίγουρα δεν θα έχει εκλεγει από το σύνολο της ομάδας αλλά θα έχει τοποθετηθεί από τον πρώην Διοικητή.

Οι προτάσεις θα έρχονται από τους Διοικητές αφού αυτοί θα έχουν λάβει από τους Υποδιοικητές και αυτοί με τη σειρά σους από τους συναδελφους ιπτάμενους. Ετσι βασικά η βαση της πυραμιδας προτείνει προτάσεις σε αυτούς που έχει εκλέξει.Βασικά η διοίκηση θα γίνεται στη βάση αφού στην πραγματικότητα δεν θα μπορεί να απορίψει προταση με VETO η ΔΙΟΙΚΗΣΗ χωρίς να υπάρχει πλειοψηφία με το πολύ 1 κατα ψήφο.

Αποφασίστε το εσείς που αποφασίζετε και θα σας δώσω και άλλες πληροφορίες.Σιγα σιγά.

Αντε να μας δώ λίγο πιο ζωντανούς!!!!
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Αποφασίστε το εσείς που αποφασίζετε και θα σας δώσω και άλλες πληροφορίες.Σιγα σιγά.
αυτες τις κοτσανες να μην πεταγες ρε Γιωργο

ποιοι ειναι αυτοι που αποφασιζουν ερημην σου?

πες μου ποτε καποια αποφαση παρθηκε χωρις να ερωτηθειτε !!!
e-HAF Admin
kongrigo
Δημοσιεύσεις: 3248
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kongrigo »

Μπορώ να εκφράσω ένα ερώτημα, αν και είμαι εκτός Μοιρών (μέχρι στιγμής) και θεωρητικά δεν με αφορούν τα εσωτερικά των μοιρών;



Πόσα είναι τα μέλη της ehaf, πόσα τα ενεργά και πόσα από αυτά είναι e-(I) ενεργοί και πόσοι μη ενεργοί.

Δημιουργώντας μια ηγεσία και συνεπώς ένα οργανόγραμμα βρεθούν π.χ. οι μισοί
e-(I) ενεργοί να «οργανώσουν» τους άλλους μισούς e-(I) ενεργούς.

Στην ελάχιστη περίπτωση αυτό το επιτελείο (το ονομάζω έτσι χάρη ευκολίας), θα έχει 4 άτομα (4 μοίρες). Αυτά τα άτομα πόσους θα «οργανώνουν»; Άλλους 4 –6 8- 20 e-(I) ενεργούς;

Οι 4 να οργανώνουν 4 θεωρώ ότι είναι λάθος.
Οι 4 να οργανώνουν 15 θεωρώ ότι είναι σωστό.

Γενικότερα στην ζωή μου είμαι υπέρ της λογικής της οργάνωσης και του Αρχηγού, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μήπως τα άτομα είναι λίγα για να δημιουργηθεί ένα τέτοιο «επιτελείο, Διοίκηση» κλπ.

Ή απλά μήπως θα έπρεπε τα μέλη να είναι πιο υπεύθυνα (μην ξεχνάμε ότι «όλοι» είναι εθελοντές για την «πλάκα τους ») στις υποχρεώσεις τους ;




Δεν θέλω να θίξω κανέναν και συγνώμη αν επεμβαίνω στα εσωτερικά των μοιρών

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων έχω καταλάβει απόλυτα το πνεύμα του επιτελείου (δεν θα διατάζουν, ισότιμα μέλη, κλπ)

Για να μην κάνουμε εφαρμογή το ανέκδοτο με τις κωπηλατικές ομάδες μεταξύ Ελλήνων και Ιαπώνων…που όλο έχαναν οι Έλληνες έφτιαχναν θέσεις προπονητών, προέδρων, φροντιστών και όλο και μείωναν τους κωπηλάτες σε αντίθεση με τους Ιάπωνες που όσο κέρδιζαν μείωνα προπονητές, κλπ και αύξαναν του κωπηλάτες …

«Ας κανουμε το χομπυ μας ακομα καλυτερο ...»
...είμαι και μιραζάκιας...
Η ΦΥΣΙΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΓΝΩΣΙΝ
Ως ηγήτορες των ιδεών μας, οφείλουμε να αντεπεξέλθουμε στις πιέσεις των ιδανικών μας...Εικόνα
Scorpion
Δημοσιεύσεις: 890
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2004, 12:09
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευση από Scorpion »

den nomizw oti xreiazete na ginei ayto to team
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

εισαι Off topic και από το Off topic.

αν βγάλω όλη τη πληροφορία που έχω στο μυαλό και στα βιβλια (αμαν με βαλατε να διαβάζω παλι , και ζαλιζομαι) θα χαθούμε όλοι , μαζι και εγώ.

Κανεις δεν μιλησε οτι αποφασίζει κάποιος/οι εριμην μου.
Και ποιος είμαι εγώ που θα γυρίζει όλη η e-haf γυρω μου?
Θα σε παρακαλουσα να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου και να μην μου προσάπτεις τέτοιες συμπεριφορές.Ίσως καποιές φορές να βγαίνω εκτος ορίων αλλα παντα θα είσαι εκει εσύ.
Νομίζω ότι έπραξα λάθος που "μιλησα" σε αυτό το τόπικ.Αλλά δεν θα κάνω πίσω τώρα.Μπήκα στο χορό και θα χορεψω.
Στο διαταύτα τώρα.

Αυτό που εννοώ αν δεν το έκανα σαφές είναι το κάτωθι:
Αφού δεν υπάρχει κεντρο αποφάσεων και υπάρχει αυτό που λέτε "ομάδα", Ποιός ή ποιοι θα πάρουν την απόφαση για αυτή την αλλαγή που πάμε να κανουμε ?
Μη μου πείτε οτι θα πάρουν την απόφαση οι διοικητες των μοιρών, γιατί οι πιο πολύ είναι φουνταριστοι και κατ αναγκην δοικητές και δεν θα είναι δίκαιο για εμένα.

Για να μην λέτε λοιπόν ότι διαφωνω μονο και δεν κάνω προτάσεις , ετσι και εγώ σαν μικρό μανατζερόπουλο σας καταθετώ προταση πως θα παρθεί η απόφαση.
Ρίχτε προτασεις στο τραπέζι , οχι το πως θα κάνουμε βαφτισια (ακομα δεν τον είδαμε Γιάννη τον Βαφτίσαμε) και εσύ ΑΝΖΑC παρε την ευθύνη να επιλέξεις τον τροπο που θα γίνει.Κατι σαν προσωρινή διακυβέρνηση.Μαζεψε και 3 ή 4 το πολύ (ΟΧΙ μην φτάξεις ομάδα) και βάλτα κάτω μαζι με τον εμπνευστή της ιδέας για συζήτηση.Μετα τη συζήτηση θα τοποθετηθουν αποφασεις.ΟΧΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ.

Μετα τις αποφάσεις εσύ θα παραδόσεις την "διακυβέρνηση" και θα δώσεις π.χ την αρχη της ψηφοφορίας.
Προτασή μου να παραμένεις ισοβειος ADMIN αφού θα είναι τουλαχιστον αχαριστο από μερους μας να παραλάβει κάποιος άλλος το Forum μετά από τοση δουλεια που έχεις κάνει.

Και άλλα πολλά.....


Γιώργος ο "Δεν με βλέπω να δουλεύω σήμερα..." ΤΗΑΝΑΤOS
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 31 Ιαν 2006, 16:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
thundercat
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 23:08

Δημοσίευση από thundercat »

Κεντρο αποφασεων e-haf.

Εγω προτεινω να μπορουν ολοι να συμμετεχουν στο να εντοπιστουν πιθανα προβληματα της ομαδας και σε συγκεκριμενα χρονικα διαστηματα οι επιλεκτοι ( :lol: ) θα συζητανε για να τα λυσουν.
Κατι παρομοιο ειχα προτεινει πριν καιρο. :wink:
Εαν η συζητηση γινεται στο ΤΣ θα μπορουσαν να παρακολουθουν οσοι θελουν χωρις να εχουν -ισως- το δικαιωμα να παρεμβουν παρα μονο γραπτα(απο κατω).
Τεσπα, βρισκονται αυτα..

akoustika
****\NTG/****
Εικόνα
Κλειδωμένο