Πρόταση ενοποίησης Διοικητών ομάδας

Δώστε το δικό σας στίγμα για το Forum

Συντονιστής: Διαχείριση

Πρόταση ενοποίησης Διοικητών ομάδας

Το δημοψήφισμα λήγει την 10 Φεβ 2006, 14:04

Να γίνει
10
63%
Να μήν γίνει
3
19%
Δέν μου ακούγεται ωραίο, δέν επιλέγω τίποτα
3
19%
 
Σύνολο ψήφων: 16

TIM
Δημοσιεύσεις: 1232
Εγγραφή: 09 Ιουν 2004, 14:32

Δημοσίευση από TIM »

Διαφωνώ απόλυτα με την όποια μορφή extra Διοικήσεως ή Διακυβέρνησης ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε...
Άλλο η e-HAF και άλλο οι μοίρες της...

Η e-HAF είναι η Hellenic Falcon 4.0 Community. Έχει site και forum.
Σε αυτή ανήκουν οι όποιες μοίρες οι οποίες επιδήδονται σε κάποιες δραστηριότητες.

Η e-HAF έχει admin και ταυτόχρονα επίσημο εκφραστή της ομάδας σε εξωτερικές δραστηριότητες (δες group events).
Οι μοίρες έχουν ακριβώς τη Διοίκηση που θα έπρεπε. Έναν αρχηγό και έναν αντικαταστάτη αν χρειαστεί.

Τέτοια σχόλια περί ατόμων δε μου αρέσουν καθόλου. Εκτός αν μου εξηγηθεί ο θετικός για την e-HAF σκοπός τους (γιατί δεν καταλαβαίνω εύκολα μερικά πράγματα και θέλω επεξηγήσεις).

Αν θέλει να κάνει κάτι ο κάθε τομέας (είτε e-HAF είτε κάποια μοίρα) ως τώρα το συζητούσαμε και το κάναμε. Μου αρέσει αυτό το σύστημα και δε θέλω να αλλάξει. Αν θέλετε να το βελτιώσετε κανονίστε να βρεθείτε στο TS σαν την 391 και συζητήστε το.

Αν θυμάμαι καλά για έναν τέτοιο λόγο χάλασε η συμφωνία μας με ένα άλλο group παλιότερα. Δλδ τι έχει αλλάξει τώρα;

8)
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

kongrigo έγραψε:Μπορώ να εκφράσω ένα ερώτημα, αν και είμαι εκτός Μοιρών (μέχρι στιγμής) και θεωρητικά δεν με αφορούν τα εσωτερικά των μοιρών;



Πόσα είναι τα μέλη της ehaf, πόσα τα ενεργά και πόσα από αυτά είναι e-(I) ενεργοί και πόσοι μη ενεργοί.

Δημιουργώντας μια ηγεσία και συνεπώς ένα οργανόγραμμα βρεθούν π.χ. οι μισοί
e-(I) ενεργοί να «οργανώσουν» τους άλλους μισούς e-(I) ενεργούς.

Στην ελάχιστη περίπτωση αυτό το επιτελείο (το ονομάζω έτσι χάρη ευκολίας), θα έχει 4 άτομα (4 μοίρες). Αυτά τα άτομα πόσους θα «οργανώνουν»; Άλλους 4 –6 8- 20 e-(I) ενεργούς;

Οι 4 να οργανώνουν 4 θεωρώ ότι είναι λάθος.
Οι 4 να οργανώνουν 15 θεωρώ ότι είναι σωστό.

Γενικότερα στην ζωή μου είμαι υπέρ της λογικής της οργάνωσης και του Αρχηγού, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μήπως τα άτομα είναι λίγα για να δημιουργηθεί ένα τέτοιο «επιτελείο, Διοίκηση» κλπ.

Ή απλά μήπως θα έπρεπε τα μέλη να είναι πιο υπεύθυνα (μην ξεχνάμε ότι «όλοι» είναι εθελοντές για την «πλάκα τους ») στις υποχρεώσεις τους ;




Δεν θέλω να θίξω κανέναν και συγνώμη αν επεμβαίνω στα εσωτερικά των μοιρών

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων έχω καταλάβει απόλυτα το πνεύμα του επιτελείου (δεν θα διατάζουν, ισότιμα μέλη, κλπ)

Για να μην κάνουμε εφαρμογή το ανέκδοτο με τις κωπηλατικές ομάδες μεταξύ Ελλήνων και Ιαπώνων…που όλο έχαναν οι Έλληνες έφτιαχναν θέσεις προπονητών, προέδρων, φροντιστών και όλο και μείωναν τους κωπηλάτες σε αντίθεση με τους Ιάπωνες που όσο κέρδιζαν μείωνα προπονητές, κλπ και αύξαναν του κωπηλάτες …

«Ας κανουμε το χομπυ μας ακομα καλυτερο ...»
όπως μπορείς να δεις απο το forum

Συνολικά η e-HAF είχει 299 ατομα (ζωή να χουμε)

Από αυτά τα 21 είναι εγγεγραμένα στην 320
Τα 23 είναι στην 321
Τα 7 είναι στην 315
Τα 16 είναι στην 391

Και τους υπολοιπους που δεν είναι σε καμια ομαδα.
Από τους παραπάνω είναι κάποιοι "διπλοι , καπου και στην 320"
Μου φαινεται οτι δεν καταλαβες καλά το τι σημαίνει αυτό προτείνω αλλα μάλλον εγω δεν στο έδωσα να το καταλάβεις.
Έγώ δεν μίλησα οτι θα είναι όλοι ΙΣΟΙ. Τα ακριβως αντιθετο θα έλεγα θα συμβαίνει με την ΔΙΟΙΚΗΣΗ. Και αυτό για να είναι διακρητοι οι ρολοι του καθενός.Δεν μιλησα ότι θα διοικούν (σιγουρα θα το κάνουν) αλλα το σιγουρο είναι οτι θα σχεδιαζουν και θα φροντιζουν να τιθονται σε εφαρμογή αυτά που ζητάει η "βάση".
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Συμφωνώ κι εγώ με την πρόταση του Σάκη. Ωραία ακούγεται Γενικό Επιτελείο e-haf. :wink:

Καλή η ιδέα από τον Τίμο, ωστόσο επιμένω (sic) ότι θα ήταν καλύτερα να περιοριστεί η νέα διοίκηση σε όσον το δυνατόν λιγότερα άτομα. Να μην φτάσουμε στο σημείο να θέλουμε δύο άτομα για να "ξεβιδώσουν" μια λάμπα.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Tim έγραψε: Τέτοια σχόλια περί ατόμων δε μου αρέσουν καθόλου. Εκτός αν μου εξηγηθεί ο θετικός για την e-HAF σκοπός τους (γιατί δεν καταλαβαίνω εύκολα μερικά πράγματα και θέλω επεξηγήσεις).
Ποιος, που και τι ειπε.Γινε πιο συγκεριμενος και μη μιλάς γενικά.
Tim έγραψε: Αν θέλει να κάνει κάτι ο κάθε τομέας (είτε e-HAF είτε κάποια μοίρα) ως τώρα το συζητούσαμε και το κάναμε. Μου αρέσει αυτό το σύστημα και δε θέλω να αλλάξει. Αν θέλετε να το βελτιώσετε κανονίστε να βρεθείτε στο TS σαν την 391 και συζητήστε το.
Στην αρχή το συζητούσαμε και κάναμε και τώρα
Βρεθείτε και συζητηστε το ?


Για κάτσε Ευτύχη.!!! Εσύ δεν είσαι στην 391 ? Εσύ δεν θα το συζητήσεις ?
Edit.
Μου φαινεται οτι είσαι και λίγο οff topic.Εδω δεν συζητάμε μονο για την 391 αλλα για ολοκληρη την e-haf EDIT CLOSE
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Mystic_J έγραψε:Συμφωνώ κι εγώ με την πρόταση του Σάκη. Ωραία ακούγεται Γενικό Επιτελείο e-haf. :wink:

Καλή η ιδέα από τον Τίμο, ωστόσο επιμένω (sic) ότι θα ήταν καλύτερα να περιοριστεί η νέα διοίκηση σε όσον το δυνατόν λιγότερα άτομα. Να μην φτάσουμε στο σημείο να θέλουμε δύο άτομα για να "ξεβιδώσουν" μια λάμπα.
Συμφωνο απολυτα μαζι σου.
Πρωτα πρέπει να βρούμε λάμπες όμως φίλε για να βιδώσουμε.
TIM
Δημοσιεύσεις: 1232
Εγγραφή: 09 Ιουν 2004, 14:32

Δημοσίευση από TIM »

Thanatos έγραψε:Μη μου πείτε οτι θα πάρουν την απόφαση οι διοικητες των μοιρών, γιατί οι πιο πολύ είναι φουνταριστοι και κατ αναγκην δοικητές και δεν θα είναι δίκαιο για εμένα.
:roll:
Γι'αυτό μιλάω...
Δε νομίζω ότι βοηθάνε τέτοια σχόλια.

Στο 2ο με παρεξήγησες.
Αν η 391 μαζευτεί θα είμαι και γω (όπως ήμουν). Αν μαζευτεί η 320 δε νομίζω ότι έχω να κάνω κάτι εκεί. Πιστεύω να το εξήγησα τώρα.

8)
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

για το σχολιο που αναφερεσαι παραπάνω σε Quote έχεις δίκιο που το παρεξήγησες γιατι δεν το έθεσα σωστά.

Το θέτω τώρα καλύτερα.
Γαμωτο ψαχνω να βρω το τοπικ στην 391 που έγραφε ζητήται Διοικητής.Αλλα μάλλον το έχει βγάλει ο Τιμος.
Τελος πάντων.Αυτο ενοοώ.Ελπίζω να καταλαβες.Σε εκεινο το τοπικ έγγραφε και ο ANZAC και ο SHADOWMAN πολύ καλα πράγματα.

Ακόμη ψαχνω να βρω το Link.

ΡΕ ΤΙΜΟ που είναι δεν το βρίσκω.
Θα το βρώ και θα ποστάρω.Να μην αφηνω πραγματα στον αέρα χωρις τεκμειρίωση :!:
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Thanatos έγραψε:
Αυτό που εννοώ αν δεν το έκανα σαφές είναι το κάτωθι:
Αφού δεν υπάρχει κεντρο αποφάσεων και υπάρχει αυτό που λέτε "ομάδα", Ποιός ή ποιοι θα πάρουν την απόφαση για αυτή την αλλαγή που πάμε να κανουμε ?
Μη μου πείτε οτι θα πάρουν την απόφαση οι διοικητες των μοιρών, γιατί οι πιο πολύ είναι φουνταριστοι και κατ αναγκην δοικητές και δεν θα είναι δίκαιο για εμένα.

μα διαβασες τι εγραψα?

παω να κανω ενα βημα δημιουργοντας μια ομαδα και ζηταω να ψηφησετε υπερ ή κατα
και κατα 2ον αν επιλεξετε την δημιουργια της , τι ονομα να παρει

τι δεν καταλαβες σε αυτο ?
εγω μια χαρα τα ειπα
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
mechgr
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 01 Αύγ 2005, 19:04
Τοποθεσία: Kipseli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechgr »

Αγχώνομαι στο να διαλέξω.....μου ακούγεται καλύτερα οργανωτικά το "επιτελείο" αλλά αυτό ίσως να προκαλέσει τριβές με "απαιτήσεις" (που ίσως σε κάποιον να φανούν διαταγές) και να καταλήξουμε να χαλάσουμε τις καρδιές μας.....

Συμφωνώ με την δημιουργία αλλά ταυτόχρονα με φοβίζει κιόλας.....

(Τελικά...: )
Πιστεύω οτι δεν είναι επιτακτική η θέσπιση μιας ομάδας "οργανοτών - διοικητών" ή όπως αλλιώς το ονομάζει ο καθένας....
Ούτως ή άλλως οργανονόμαστε , δεν είναι απαραίτητο να φτιαχτεί ειδικό επιτελείο για αυτόν τον λόγο....

Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα...ακόμα δεν ψηφίζω...
X-52Pro Profiled by Matador (Divine Profile)!!!
Εικόνα
STARSERIF
Δημοσιεύσεις: 3340
Εγγραφή: 05 Δεκ 2004, 13:27
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από STARSERIF »

Επειδη πιστευω οτι ο στοχος του Τιμου ειναι η επικοινωνια και μονο ωστε να μην υπαρχει αδρανεια και κενα οπως αυτα παρουσιαστηκαν απο ολους μας ψιφησα θετικα.
Εικόνα


Ο Τσοπανομοντελογδυτης
http://starserif.spaces.live.com/default.aspx
pilot747
Δημοσιεύσεις: 647
Εγγραφή: 14 Οκτ 2005, 12:27
Τοποθεσία: Τρίκαλα (αν και σπουδάζω Πάτρα)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pilot747 »

Εγώ συμφωνώ με την ιδέα του Σάκη. Ωραία ακούγεται Γενικό Επιτελείο e-haf.

Η μόνη μου ένσταση είναι να μην πάρουν πάνω τους αυτό που θα κάνουν οι Μοιραρχοι και μας πούνε κάποια στιγμή "Αυτό αποφασίσαμε αυτό διατάζουμε", δηλαδή η υπαρξή τους να είναι απλά και μόνο να αποφασίζουν ιδέες προς ψήφηση.

Αυτά...
Start with doing what is nescessary, then what is possible, and all of a sudden you manage what is impossible.
Frans of Assisi
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

pilot747 έγραψε:Εγώ συμφωνώ με την ιδέα του Σάκη. Ωραία ακούγεται Γενικό Επιτελείο e-haf.

Η μόνη μου ένσταση είναι να μην πάρουν πάνω τους αυτό που θα κάνουν οι Μοιραρχοι και μας πούνε κάποια στιγμή "Αυτό αποφασίσαμε αυτό διατάζουμε", δηλαδή η υπαρξή τους να είναι απλά και μόνο να αποφασίζουν ιδέες προς ψήφηση.

Αυτά...
προτασεις / ιδεες / προβληματα δυσλειτουργιας κλπ

Νομιζω οι Μοιραρχοι καθε μοιρας ειναι οι πλεον καταλληλοι για να γνωριζουν τα περι της Μοιρας τους, γι' αυτο και προτεινα το εν λογω Group να απαρτιζεται απο τους εν λογω συναδελφους

Επισης μπορουν και τα μελη της καθε μοιρας να θετουν θεματα για συζητηση στους Μοιραρχους τους και αυτοι να τα θετουν στο τραπεζι για συζητηση

το Αποφασισαμε και διαταξαμε δεν αντιπροσωπευει την e-HAF και δεν προκειται ποτε να γινει προτυπο της

αν αποφασιστει κατι απο το Group, θα πεσει σε μορφη προτασης για ψηφοφορια στον καταλληλο χωρο για να μπορουν να ψηφισουν ολοι οι εμπλεκομενοι

εγω αυτο εχω στο μυαλο μου και τιποτα περισσοτερο
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
mechgr
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 01 Αύγ 2005, 19:04
Τοποθεσία: Kipseli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechgr »

Τίμο, είμαι σίγουρος ότι έχεις τις πιο καλές προθέσεις.....Απλά αγχώνομαι για τα ιστορικά γεγονότα.....

Αλλά και πάλι να μείνει ρελαντί η ομάδα δεν λέει....ας κάνουμε και μια αλλαγή!!
X-52Pro Profiled by Matador (Divine Profile)!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

καταρχην, συμφωνουν οι υπολοιποι μοιραρχoι να τους βαλουμε κατι τετοιο στο προγραμμα τους ?

θα ηθελα εκτος της ψηφου να γνωριζω και αυτο

αναφερω τους Μοιραρχους

315 - Μonster
320 - Kovamaniac
321 - Anzac - Συμφωνω
391 - Jester (latest CO)

και σε ερωτηματικο η (e)Φλογα - Helldiver
e-HAF Admin
Monster
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 19:49
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Monster »

Anzac έγραψε:καταρχην, συμφωνουν οι υπολοιποι μοιραρχoι να τους βαλουμε κατι τετοιο στο προγραμμα τους ?

θα ηθελα εκτος της ψηφου να γνωριζω και αυτο

αναφερω τους Μοιραρχους

315 - Μonster
320 - Kovamaniac
321 - Anzac - Συμφωνω
391 - Jester (latest CO)

και σε ερωτηματικο η (e)Φλογα - Helldiver
Συμφωνώ να μπω, μόνο σε οργανωτικό ρόλο όμως, όπως αναφέρθηκε παραπάνω.
το Αποφασισαμε και διαταξαμε δεν αντιπροσωπευει την e-HAF και δεν προκειται ποτε να γινει προτυπο της
:beer: :beer: :beer:
Σάκης "Monster" Γκιόκας
391 SQ Pilot
315 SQ CO
Εικόνα
Κλειδωμένο