Φωτογραφίες και Βίντεο της Π.Α.

Δώστε το δικό σας στίγμα για το Forum

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Baron-Rojo
Δημοσιεύσεις: 3916
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 14:18

Φωτογραφίες και Βίντεο της Π.Α.

Δημοσίευση από Baron-Rojo »

Λοιπον πιστευω οτι πρεπει να βρουμε μια λυση οσο αφορα της φωτογραφιες και τα βιντεο που ανεβαζουμε εδω!
Θα μου πειτε γιατι??
Εχει παρατηριθει οτι καποιοι κανουν εγκραφη στο φορουμ με μοναδικο σκοπο να εχουν προσβαση σε τετοιο υλικο και στην συνεχεια το αφαιρουν και το ανεβαζουν σε δικιες τους σελιδες και οταν οι δημιουργει τους ζητανε να τα αφαιρεσουν αυτοι απειλουν και με μινησεις!
Δειτε εδω στο Modelclub ενα τοπικ σχετικο με αυτο το θεμα,οπου με αυτα που γραφει ο εν λογο κυριος ειναι να τραβας τα μαλια σου!
:arrow: http://www.modelclub.gr/forums/index.php?topic=1726.0
Αν δειτε την σελιδα αυτη θα βρειτε αρκετες φωτογραφιες οι οποιες εχουν ανεβει εδω και μπορει καποιος να τις βρει εκει και με κοπιραιτς της εν λογο σελιδας :shock:
Πρωτινω λοιπον ολοι να πουμε της αποψεις μας εδω ωστε να βρει καποια λυση με σκοπο ολοι να ειμαστε ευχαριστημενοι!
Θα παρακαλουσα ειδικα τους συναδελφους mmaker,Fantasma & Fisherman να που την γνωμη τους οι οποιοι εχουν περισσοτερες γνωσεις στο θεμα!


8) 8)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Γιωργο αν ειναι ετσι οπως λες, και παλι δεν μπορουμε να κανουμε κατι

εκτος αν θες απο εμενα να κατσω να βρισκω τα βιογραφικα ολονων για το τι μελι γενεσθαι, σε ποιο αλλο φορουμ εισαι γραμμενος, με ποιον εχεις σχεσεις κλπ κλπ

ακομα και με password να ηταν ολα τα αρχεια
δεν μπορω σε καμια περιπτωση να τον προοθω με pm σε καθε μελος ξεχωριστα

αλλα και παλι , και με mass email να το εστελνα, παλι τον κωδικο θα τον ειχανε απο την στιγμη που γραφτηκαν στο φορουμ μας

αν αυτοι θεωρουν τους εαυτους τους ποιο εξυπνους απο αυτους που τυπικα μας παραδιδουν μια καθαρη φωτο χωρις κατι γραμμενο πανω, αλλα ατυπα να τον σεβαστουμε, τοτε ειναι γελασμενοι απο χερι

και η κατακραυγη θα χτυπησει αυτους

εμεις στην e-HAF ΣΕΒΟΜΑΣΤΑΝ - ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ τα οποια πνευματικα δικαιωματα του Φωτογραφου , εμπειρου ή αρχαριου, επαγγελματια ή χομπιστα.......
e-HAF Admin
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αυτό είναι ένα μεγάλο ζήτημα, και θέλει πολύ συζήτηση.
Εμένα δεν θα με πείραζε οι φωτογραφίες μου να ''ταξίδευαν'' στο ίντερνετ.
Απο την στιγμή που δημοσιεύω κάποια, το κάνω εν γνώση μου.
Από την άλλη βέβαια, υπάρχουν άνθρωποι που ποστάρουν φωτογραφίες μόνο για το δικό μας φόρουμ.
Θα πρέπει να βρεθεί ενας τρόπος να τους προστατέψουμε.
Αλλά και οι ίδιοι θα πρέπει να αναφέρουν τις προθέσεις τους.
Αν τους ενδιαφέρει να τις δουν και άλλοι και αν όχι.
Επίσης καλό θα ήταν να μην κυκλοφορούν διαβαθμισμένα βίντεο ή και φωτογραφίες απο εδώ και απο εκεί.
Δημήτρης
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Λέγοντας διαβαθμισμένα Δημήτρη τι εννοείς?
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
Fisherman
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: 27 Ιουν 2005, 11:55
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fisherman »

Γιώργο,
Επειδή ζήτησες τη γνώμη μου, πιστεύω ότι όσα λέει ο Anzac είναι σωστά. Έλεγχο δεν μπορείς να κάνεις εύκολα. Ούτε και βρίσκεις εύκολα άκρη αφού διαδοθεί το υλικό. Το πολύ πολύ να σε βρίσουν και από πάνω όπως έγινε με τον Fantasma. Οι φωτό πάει και έρχεται. Ούτως ή άλλως οι πιο εντυπωσιακές, δηλαδή οι εναέριες δεν είναι δικές μας για να ζητάμε και το λόγο που δημοσιεύτηκαν αλλού. Απλά εμένα με εκνευρίζει αφάνταστα να βάζει κάποιος φωτό με δικό του copyright, τις οποίες απλά κατέβασε από τη σελίδα μου. Και ειδικά αν πρόεκιται για τις πλάγιες όψεις, οι οποίες είναι καθαρά πνευματική μου ιδιοκτησία.

Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον Anzac, ότι απλά πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στο αν αυτό που ανεβάζουμε είναι κάτι που θα ενοχλήσει κάποιους υψηλά ιστάμενους. Γιατί προφανώς ότι ανεβαίνει στο ίντερνετ μαθαίνεται και μέσα στο ΓΕΑ φυσικά. Και το χειρότερο της όλης υπόθεσης είναι ότι μπορεί να την πληρώσει κάποιο στέλεχος της ΠΑ, κάτι το οποίο κανείς από μας δε θέλει.
chris
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 17:29

Δημοσίευση από chris »

ο εν λογω "webmaster" εχει φαει ban σε σχεδον ολα τα board που σχετιζονται
με αμυνα ,λογω της κακιας συνηθειας να προσθετει υδατογραφημα σε ξενες φωτο ,για να "διαφημισει το site" του οπως ισχυριζεται(και να βαλει μερικα φραγκα στην τσεπη του παρεπιπτωντος..)παραθεση πηγης ασφαλως,παραλειπεται...κακα τα ψεματα,εκτος απο τον κοσμο που ασχολειται και επαγγελματικα με το θεμα,ο εκαστοτε πιτσιρικας που κανει repost για πρωτη φορα καποια φωτο, δεν εχει στο μυαλο του την δεοντολογια...(οπως δεν την ειχα και εγω τις πρωτες φορες,που εκανα κατι αντιστοιχο)
Απο εκει και περα ομως ,οταν βλεπεις τι ισχυει και τι οχι και υπαρχει μια μεγαλυτερη τριβη με το αντικειμενο,οφειλεις να προσαρμοστεις,αλλωστε ειναι και θεμα στοιχειωδους ευγενιας

...και οχι να σιχτηριζεις αντι να μαζευτεις...
pilot747
Δημοσιεύσεις: 647
Εγγραφή: 14 Οκτ 2005, 12:27
Τοποθεσία: Τρίκαλα (αν και σπουδάζω Πάτρα)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pilot747 »

PREDATOR έγραψε:Λέγοντας διαβαθμισμένα Δημήτρη τι εννοείς?
Τα classified έγγραφα όπως θα έχεις δει σε καμιά Αμερικάνικη ταινία. Δηλαδή κατά κάποιο τρόπο απόρρητα στο ευρύ κοινό.




Τώρα όσον αφορά τα δικαιώματα των φωτό θα μπορούσαμε στις δικές μας φωτογραφίες να βάζαμε ένα υδατογράφημα με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας ώστε αυτός που την αναδημοσιέυει να μην μπορεί να το σβήσει χωρίς να χαλάσει την ποιότητα της φωτό.
Start with doing what is nescessary, then what is possible, and all of a sudden you manage what is impossible.
Frans of Assisi
Εικόνα
manik
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2021
Εγγραφή: 05 Ιουν 2005, 16:34
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manik »

Μια λύση για το copyright της φωτογραφίας είναι να μπαίνει ένα αχνό αλλά διακριτό υδατογράφημα του έχων τα πνευματικά δικαιώματα.
Έτσι λύνεται το θέμα.
:m2k: Eίμαι μόνο Μιραζάκιας :m2k:

Saitek X-52 HOTAS
Saitek Pro Flight Rudder Pedals.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

παραδειγμα

στις φωτο που ανεβασα με τα Α7 που δεν ηταν και λιγες, θα επρεπε να κατσω να βαλω σε καθε μια HAF (c) ?????
e-HAF Admin
STARSERIF
Δημοσιεύσεις: 3340
Εγγραφή: 05 Δεκ 2004, 13:27
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από STARSERIF »

Aν θες σου κανω κανα μαθηματακι photoshop :D
Εικόνα


Ο Τσοπανομοντελογδυτης
http://starserif.spaces.live.com/default.aspx
kongrigo
Δημοσιεύσεις: 3248
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kongrigo »

Η άποψή μου είναι ότι από το να βρει κάποιος από «μέσα» το μπελά του καλύτερα να τις ανεβάζουμε ποτέ…και ας μην τις δούμε ποτέ

Σε ιδιωτική προβολή και αν…
...είμαι και μιραζάκιας...
Η ΦΥΣΙΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΓΝΩΣΙΝ
Ως ηγήτορες των ιδεών μας, οφείλουμε να αντεπεξέλθουμε στις πιέσεις των ιδανικών μας...Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

μετρα τις φωτο και υπολογισε μου τον χρονο για καθε μια και τον συνολικο για ολες

και γραφτα μου

thanks
e-HAF Admin
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Συνάδελφοι δεν γίνεται αυτό, συμφωνώ με τον Τίμο. Όλοι έχουμε κρίση και είναι στο χέρι μας να σηκώσουμε ''μη διαβαθμισμένες'' φωτο και βίντεος. Τώρα για το (c) εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί... Άλλο το να σηκώσω 2-3 άντε 10 φωτο και άλλο 20-30... Δεν είναι δυνατόν να μπαίνει σε όλες υδατογράφημα... This is just my opinion... :)
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
Baron-Rojo
Δημοσιεύσεις: 3916
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 14:18

Δημοσίευση από Baron-Rojo »

Λοιπον χαιρομαι που βλεπω οτι απαντησατε αρκετοι!
Ακουστε τωρα αν δειτε!
Ειμαι της γνωμης οτι πρεπει να μπαινουν πνευματικα δικαιωματα και 50 φωτογραφιες να ειναι!
Τωρα οσο αφορα τα βιντεο σηγουρα δεν μπορει να γινει ετσι οπως ειπε ο Τιμος και συμφωνω μαζι του αλλα πρεπει να βρεθει ενας τροπος!
Δεν γινεται να λεμε εχουμε ενα βιντεο και σε χρονο Ντετε να το ανεβαζουμε!
Οι παλιοι θα θυμουντε καποια σκηνικα που εγινα στο παρελθον και δεν θελω προσοπικα να ξανα γινουν και να φερουμε σε δυσκολη θεση Ιπταμενο και Τεχνικο προσοπικο της Π.Α.!

Αυτα!

8) 8)
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Όμορφα! Προτείνω λοιπόν όποιος έχει κάποιο βίντεο για upload να έρχεται σε επαφή με τον Τίμο ή τους υπόλοιπους υπεύθυνους μέσω pm ή άλλου τρόπου ώστε να αποφασίζεται το upload ή όχι του εν λόγω video... Συμφωνώ πως δεν πρέπει να φέρουμε το προσωπικό της ΠΑ σε δύσκολη θέση... Όσο για τις φωτο εγώ είμαι αντίθετος, αλλά αν αποφασιστεί να μπαίνει το (c) θα το ακολουθήσω πιστά.
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
Απάντηση