Προγραμματιστής κανείς ?

Περιοχή προσφοράς εθελοντικών εργασιών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Προγραμματιστής κανείς ?

Δημοσίευση από Anzac »

αν υπαρχει κανεις προγραμματιστης που θα ηθελε να προσπαθησει κατι σε μια ιδεα μου, θα παρακαλουσα οπως δηλωσει το παρον του

thanks
e-HAF Admin
Rainbow
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 17:59
Τοποθεσία: Αθήνα, Πολύγωνο

Δημοσίευση από Rainbow »

Τίμο, αν σε καλύπτουν οι Java τεχνολογίες (και web-based), τότε ίσως μπορώ να βοηθήσω.

Αναμένω.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

θελω κατι που να εχει σχεση με installer

ενας νεος συναδελφος ανεφερε οτι ξερει προγραμματισμο , αλλα δεν θυμαμαι ποιος ηταν και κατα 2ον αν ενδιαφερετε!
e-HAF Admin
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Anzac έγραψε:θελω κατι που να εχει σχεση με installer

ενας νεος συναδελφος ανεφερε οτι ξερει προγραμματισμο , αλλα δεν θυμαμαι ποιος ηταν και κατα 2ον αν ενδιαφερετε!

O bluecap
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Rainbow
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 17:59
Τοποθεσία: Αθήνα, Πολύγωνο

Δημοσίευση από Rainbow »

Δε νομίζω ότι σε καλύπτουν οι δικές μου τεχνολογίες γι' αυτό που θες.

out
Arty
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1795
Εγγραφή: 01 Απρ 2004, 10:34

Δημοσίευση από Arty »

Προγραμματιστής για installer? Υπάρχουν πολλά εργαλεία για να κάνουν τη δουλειά. Είχα κατεβάσει αρκετά που κάνουν φοβερή δουλειά. Και με password και ότι θες.
Arty out...
Arty out...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Λοιπον, να σας πω αυτο που εχω στο μυαλο μου και θελω να κανουμε

θελω λοιπον το εξης

να βαζουμε ολα τα απαραιτητα αρχεια που ζηταει ο επισημος οδηγος εγκαταστασης της ομαδας ή της 391 (αφου φυσικα τα κατεβασουμε ολα)
και μετα τρεχοντας απλα τον installer αυτον , στην ουσια να κανει ολα τα βηματα για εμας.

δηλαδη στο τελος να μας παραδωσει ενα λειτουργικο setup και 100% user error free

τωρα ποιος installer το κανει και πως θα του πεις μολις τελειωσει εκεινο τρεξε το αλλο, εγω προσωπικα δεν εχω ιδεα

επισης στον installer θα μπορουσαμε να προσαρμοσουμε και παραμετρους αν χρειαζεται

οπως :
1. Θελω το επισημο της ομαδας
2. Θελω το σεταπ της 391
της ομαδας με της 391 η μοναδικες διαφορες ειναι το Θεατρο για την 391
και το "EHAF_Settings_Installer" για της ομαδας, κατι που κανει και τα 2 συμβατα μεταξυ τους αν καποιος δεν διαθετει το ΑΤΟ Final

σας ακουω....

ΥΓ. Βασικα η ιδεα μου στηριζεται στον installer των Γαλλων Φιλων μας, αν το εχετε δει , το IUC Final....
καπως ετσι λειτουργει και εκεινο, μονο που εκει τα μονα που βαζουν στον φακελο ειναι το ff3 και τα HiTiles!
e-HAF Admin
Rainbow
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 17:59
Τοποθεσία: Αθήνα, Πολύγωνο

Δημοσίευση από Rainbow »

Ο Arty έχει δίκιο. Χρειάζεται έτοιμο installer εργαλείο. Υπάρχουν αρκετά τέτοια στην "αγορά". Και προφανώς δε θα αρκεί η free έκδοση...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

αν εκανες προσφατα το επισημο σεταπ (391) απο την αρχη βημα βημα
θα ειδες οτι θελει περαν του double click n' run, και καποια καμποσα unzip
e-HAF Admin
Rainbow
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 17:59
Τοποθεσία: Αθήνα, Πολύγωνο

Δημοσίευση από Rainbow »

Και το setup exe του FF3 κάπως έτσι έχει φτιαχτεί. Εδώ ανοίγει command prompt για το texcompress. Τα εργαλεία installer έχουν πολλές δυνατότητες, αρκεί να έχει κάποιος εμπειρία σε κάτι τέτοιο.

Αν δε βρεθεί κανείς διατεθημένος, θα μπορούσα να κάνω μια δοκιμή, κατεβάζοντας ένα installer και βλέποντας πως δουλεύει...
pyrforos
Δημοσιεύσεις: 523
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 20:12
Τοποθεσία: πατριδα ηρωων και Εφιαλτων...

Δημοσίευση από pyrforos »

μια απλη λυση θα ηταν ενα bat αρχειο...(αν και οι ισταλερς τα κανουν ολα πιο ευκολα..)Και ολα μεσα σε ενα ζιπ..Απο εκει με διαφορες εντολες του λες να κανει σεταπ τα διαφορα αρχεια...Τωρα για να το κανει καποιος αυτο θελει αρκετες γνωσεις που εγω δεν εχω... οπως και ουτε χρονο...Να φαντασειτε εχω να ανοιξω το φαλκον σχεδον μηνα...
Εικόνα
Εικόνα
Αντιπλοιαρχος Χ.Καραθανασης Π.Ν.
Αντιπλοιαρχος Π.Βλαχακος Π.Ν.
Σημαιοφορος Ε.Γιαλοψος Π.Τ.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΗΛΙΑΚΗΣ Σμη/γος
Α Θ Α Ν Α Τ Ο Ι
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

οκ
αφου θες να προσπαθησεις θα σου πω ακριβως τι θελω

δεν παιζει θεμα μεγεθους

για το σεταπ δες στο κουμπι στο πανω μερος του φορουμ "επισημα σεταπ"
e-HAF Admin
kon_liapis
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: 12 Μάιος 2005, 12:41
Τοποθεσία: Ηρακλειο/Χαλκιδα

Δημοσίευση από kon_liapis »

Επειδη και γω προγραμματιστης θα βγω οταν τελειωσω τη σχολη μου... λογικα δεν χρειαζεται installer..
μπορουμε να φτιαξουμε ενα προγραμματακι σε java η C (αυτες ξερω μεχρι τωρα) και απλα διαδοχικα να εκτελουνται να setup αρχεια των addons...απλα χωρις αλλα εργαλεια...
ισως θελει λιγακι διαβασμα γα να γινει αλλα δεν ειναι κατι δυσκολο...
Αν ειναι μπορω να βοηθησω....
Τωρα κανω την πρακτικη μου σε μια εταιρια για προγραμματισμο οποτε εχω γυρω μου ατομα που θα μποεουσαν να με βοηθησουν....
Εικόνα
Pacman
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: 23 Ιουν 2006, 08:51

Δημοσίευση από Pacman »

Αν και δεν έχω δει το Γαλλικό, όλοι οι τρόποι που αναφέρθηκαν ισχύουν (installer, batch κτλ) αν και την περίπτωση του batch, θα πρέπει να μπορεί να περιμένει να τελειώσει ο κάθε installer πριν προχωρήσει στον επόμενο.
Θα μπορούσε να γίνει και με ένα απλό προγραμματάκι με ένα μικρό GUI που θα εκτελεί τον κάθε installer όταν ο χρήστης πατάει το ανάλογο κουμπί. Η κατασκευή του είναι υπόθεση λιγότερης από μιας ώρας.

Γενικά ίσως είναι καλύτερα να αποφύγουμε τον custon installer αν είναι δυνατό (δηλαδή να τον προγραμματίσουμε από την αρχή βάση του manual installation του κάθε πακέτου ξεχωριστά), γιατί οι αλλαγές που ίσως θελήσουμε να κάνουμε στο μέλλον θα είναι χρονοβόρες. (Αν για παράδειγμα θα θέλουμε αντί να εγκαθίσταται το FF3, να εγκαθίσταται το FF4)

Οπότε ο installer που απλώς καλεί τους έτοιμους ή ένα μικρό GUI μάλλον είναι η λιγότερο χρονοβόρα και πιο εύκολη λύση.

Ο custom installer θα είναι πιο όμορφος όμως και θα τα κάνει όλα με ένα κουμπί. Αν κρίνω από τον όγκο των component που εγκατέστησε το FF3 (αν θυμάμαι καλά), μάλλον θα έχει αρκετή δουλειά.

Αυτή τη στιγμή έχω εγκατεστημένο μόνο τον Java Builder. Για να το κάνω exe θα πρέπει να κάνω εγκατάσταση C++ Builder αφού τον ξεθάψω από κάπου. Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο ίσως να ξεπετάξω ένα μικρό GUI και να σας το στείλω.

Τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσε κάποιος που ξέρει Flash να φτιάξει πολύ εύκολα ένα όμορφο GUI με εφέ που να καλεί τους installer. Πολλά CD με drivers έτσι το κάνουν.

Για custom installer ίσως να προλαβαίνω από τον Αύγουστο και μετά αν χρειαστείτε βοήθεια, χωρίς να μπορώ να το εγγυηθώ.

Υ.Γ. Τώρα θα μου πείτε "Για να παίζεις αεροπλανάκι και να γράφεις κατεβατά στο forum βρίσκεις χρόνο".
Παιδιά...είμαι αδικαιολόγητος και απαράδεκτος... ακόμα και τώρα θα έπρεπε να κάνω δουλειά γιατί στο τέλος θα με κυνηγάνε σαν τον Benny Hill.
Απάντηση