Προμήθεια BRΑHΜOS από ΠΑ

Άρθρα γραμμένα απο τα μέλη μας

Συντονιστής: Διαχείριση

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

kongrigo έγραψε:
viper έγραψε:
kongrigo έγραψε:Ειλικρινά δεν ξέρω ποιος είναι ο Tom Clancy :?
ασε ρε :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted:

Ρε δεν κάνω πλάκα :!: :x

δεν ξέρω ποιός είναι :oops: :cry: :!:
Ο Tom Clancy είναι ίσως αυτήν τη στιγμή ο νούμερο ένα συγγραφέας στο χώρο των κατασκοπικών μυθιστορημάτων. Τα βιβλία του, μεταξύ των οποίων τα The Hunt for Red October, Patriot Games και το πρόσφατο The Sum of All Fears, γίνονται παγκόσμια best seller, εμπνέουν υπέρ-επιτυχημένες κινηματογραφικές ταινίες και μας εισάγουν σ’ έναν κόσμο συνομωσιών, κατασκοπίας και δολοπλοκιών, όπου τίποτα δεν είναι ό,τι φαίνεται!
kongrigo
Δημοσιεύσεις: 3248
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kongrigo »

http://users.cybercity.dk/~buu2619/

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE% ... F%83%CF%85

ΟΚ, κατάλαβα ποιο είναι ο κύριος... :-)

Πάντως, πραγματικά δεν έχω καμία σχέση με τον Tom Clancy ...πουθενά ... !!!
...είμαι και μιραζάκιας...
Η ΦΥΣΙΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΓΝΩΣΙΝ
Ως ηγήτορες των ιδεών μας, οφείλουμε να αντεπεξέλθουμε στις πιέσεις των ιδανικών μας...Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Λαμπρο, γινονται και παιχνιδια εκτος απο ταινιες

Splinter Cell .... etc
e-HAF Admin
STARSERIF
Δημοσιεύσεις: 3340
Εγγραφή: 05 Δεκ 2004, 13:27
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από STARSERIF »

viper έγραψε:
kongrigo έγραψε:
viper έγραψε:
kongrigo έγραψε:Ειλικρινά δεν ξέρω ποιος είναι ο Tom Clancy :?
ασε ρε :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted:

Ρε δεν κάνω πλάκα :!: :x

δεν ξέρω ποιός είναι :oops: :cry: :!:
Ο Tom Clancy είναι ίσως αυτήν τη στιγμή ο νούμερο ένα συγγραφέας στο χώρο των κατασκοπικών μυθιστορημάτων. Τα βιβλία του, μεταξύ των οποίων τα The Hunt for Red October, Patriot Games και το πρόσφατο The Sum of All Fears, γίνονται παγκόσμια best seller, εμπνέουν υπέρ-επιτυχημένες κινηματογραφικές ταινίες και μας εισάγουν σ’ έναν κόσμο συνομωσιών, κατασκοπίας και δολοπλοκιών, όπου τίποτα δεν είναι ό,τι φαίνεται!
Και μη ξεχνας και τα Games που εχουν βγει:Ghost Recon, Splinter Sell, Rainbow Six.
Εικόνα


Ο Τσοπανομοντελογδυτης
http://starserif.spaces.live.com/default.aspx
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

επι της ουσιας....
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

το θεμα εχει αρχισει να ξετυλιγεται

αυριο θα συζητηθει στην Βουλη στην προ ημερησιας διαταξης υπο την παρουσια ολων των αρχηγων των κομματων

πηγη
in.gr
e-HAF Admin
kongrigo
Δημοσιεύσεις: 3248
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kongrigo »

Anzac έγραψε:το θεμα εχει αρχισει να ξετυλιγεται

αυριο θα συζητηθει στην Βουλη στην προ ημερησιας διαταξης υπο την παρουσια ολων των αρχηγων των κομματων

πηγη
in.gr
Επειδή δεν το επιασα το υπονοούμενο :twisted: αυτού του είδους την "πηγή" :arrow:

πηγη
in.gr[/quote]

έγινε κατά λάθος γράψημο και δεν έβαλες www ή το εννοείς... :?:

Εννοείτε ότι:

1) αυτά που λεώ πλεόν δεν είναι απόρρητα :!:
2) ΜΗΝ χάσει κανείς την παρέλαση της 28/10 :!: και θα πρότεινα να γραφτεί κίολας... :wink:
...είμαι και μιραζάκιας...
Η ΦΥΣΙΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΓΝΩΣΙΝ
Ως ηγήτορες των ιδεών μας, οφείλουμε να αντεπεξέλθουμε στις πιέσεις των ιδανικών μας...Εικόνα
Fantasma337
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 06 Ιουν 2004, 22:49
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fantasma337 »

Δηλαδή το μπρελόκ που πήρα από το περίπτερο της Brahmos είναι πλέον συλλεκτικό???

ΥΓ Το μόνο αμιγώς "στρατιωτικό" μυθιστόρημα του Clancy είναι το Red Strom Rising... Συνιστάται ανεπιφύλακτα...
ACIG Team Member
Εικόνα
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)
chris
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 17:29

Δημοσίευση από chris »

ειναι πρακτικα αδυνατο ενα Μιrage με max αντοχη 1800kg στην centerline να "σηκωσει" εναν πυραυλο 2,5 τοννων....εκτος και αν γινεται να αυξηθει καπως το η αντοχη του συγκεκριμενου φορεα....ειναι τεχνικα δυνατον?:?
The Air-launched Brahmos-A will be carried by Su-30MKIs and Maritime Patrol Aircraft. It has a reduced mass of 2500 kg (max) but will retain the 300 kg warhead/payload capability and the standard range parameters of 290 km at Mach 2.8 on a Hi-Lo trajectory. The missile is also capable of a fully low altitude trajectory at around half the maximum range.
http://www.acig.org/artman/publish/article_418.shtml
kongrigo
Δημοσιεύσεις: 3248
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kongrigo »

Κύριοι, όπως μερικοί έχετε καταλάβει (και όσοι δεν το αντελήφθησαν ας κάνουν μερικές γραμμές υπομονή) η ποιο πάνω αναφορά αποτελεί μέρος μια συνδυασμένης Ψυχολογικής Επιχείρησης συγκεκριμένων φορέων της Ελλάδας.

Όλοι γνωρίζουμε την σημασία αυτών των επιχειρήσεων στην εποχή μας. Μικρά ευέλικτα κείμενα μπορούν να προκαλέσουν αναστάτωση και να από-προσανατολίσουν τον ενδιαφερόμενο. Δημιουργούν ένα κενό. Ένα χρονικό κενό, ικανό στον εντολοδόχο της Ψ.Ε. να καταφέρει τον Αντικειμενικό Σκοπό.

Συνήθως αυτές οι επιχειρήσεις ξεκινάνε, ξαφνικά συντονισμένα και τελειώνουν αργοπεθαίνοντας σαν ένα κερί. Ο δημιουργός της Ψ.Ε. ξέρει ακριβώς πότε θα αρχίσει και πότε θα τελειώσει. Την έναρξη όλοι την αντιλαμβάνονται την λήξη όμως δεν την αναζητούν γιατί πολύ απλά την έχουν … λουστεί…

Όπλα των καλών Ψ.Ε., είναι:

· Η χρήση πραγματικών στοιχείων. Στοιχεία που κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει. Και αν κάποιος τα αμφισβητήσει, θα έχει πάντα μέσα του την … αμφιβολία.

· Γεγονότα. Η εκμετάλλευση των γεγονότων που λαμβάνουν χώρα στην περιοχή ενδιαφέροντος αλλά και ανά τον κόσμο, είναι πολύ καλός παράγοντας παραπλάνησης

· Χρόνος. Ο χρόνος και η κατάλληλη χρήση του δημιουργεί πανικό. Η χρήση κοντινών, παρελθωντικών, τρεχουσών και μελλοντικών, ημερομηνιών επιφέρει στον ενδιαφερόμενο έναν χρονικό πνιγμό που τον αναγκάζει να μην αξιολογεί σωστά τα στοιχεία

Ας εξετάσουμε όμως την συγκεκριμένη περίπτωση.

Καταρχήν τον ΑΝΣΚ, θα έπρεπε να τον αποκαλύψουμε στην αρχή, αλλά για ευνόητους λόγους, θα το κάνουμε στο τέλος.

Το ως άνω κείμενο ξεκίνησε με έναν εντυπωσιακό πρόλογο, που σκοπό είχε να τραβήξει το ενδιαφέρον. Σύντομα προσδιορίζει το δόλωμα (BRΑHΜOS). Ένα οπλικό σύστημα που έχει κινήσει το διεθνές ενδιαφέρον για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του, την προέλευσή του και τα αποτελέσματα στις δοκιμές που έχουν γίνει.

Κατόπιν επεξηγείται η επιχειρησιακή εκμετάλλευση του οπλικού συστήματος βάσει πραγματικών αναγκών αλλά και δυνατοτήτων που θα επιφέρουν στον Στόχο εκτός από συντριπτικά πλήγματα και προβλήματα.

Ο BRΑHΜOS, αναφέρεται ότι θα χρησιμοποιείται σε 2 εκδόσεις.

Ο επιχειρησιακός αυτός προσδιορισμός, αναγκάζει τον Στόχο να δαπανήσει χρήμα, χρόνο, έρευνα, επιτελικό προσωπικό, υπηρεσίες, στον τρόπο αντιμετώπισης φορέα και όπλου. Εξαναγκάζει και τα 3 τα επιτελεία του Στόχου να εστιάσει στο αντικείμενο.

Η αεροπορία για την αερομεταφερόμενη έκδοση θα πρέπει να σκεφτεί τρόπους προσβολής του φορέα αλλά και των βάσεων εξόρμησής του.

Για την παράκτια έκδοση θα πρέπει να οργωθούν όλα τα νησιά του Αιγαίου και όχι μόνο ώστε να αποκαλυφθούν οι θέσεις εκτόξευσή των. Επιπλέον η αναφορά ότι οι θέσεις αυτές είναι μέσα σε σπίτια πολλαπλασιάζει με γεωμετρική μέθοδο τις θέσεις αυτές.

Η αεροπορία και πάλι με τις γνωστές της φωτο-αναγνωρίσεις, η Ειδικές Δυνάμεις του Στόχου με ασκήσεις και το ΠΝ θα πρέπει να βρουν τρόπους αντιμετώπισης.

Γεγονότα.
Είναι γνωστό από διάφορα δημοσιεύματα ότι ο πύραυλος αυτός εξελίσσετε και έχει φοβερές (θεωρητικές) δυνατότητες. Εκμεταλλευόμενοι αυτό το γεγονός, αρπάζεις μερικά συμβάντα και μετά δημιουργείς, δημιουργείς μέχρι εκεί που θέλεις.

Δημιουργείς τετελεσμένα (τροποποίηση Μ2000) συνεκπαίδευση αεροπλάνων και τους αφήνεις να ψάχνονται…«βρε, λες να ισχύουν».
Εκμεταλλεύεσαι δημοσιεύματα περιοδικών που βασίζονται σε αληθινά γεγονότα (ο Μοίραρχος της 331 στην Γαλλία για επιχειρησιακή εκπαίδευση)
Τοποθέτηση Α/Α στην Τανάγρα, σύμφωνα με συνέντευξη του Α/ΑΤΑ σε περιοδικό





Και Τέλος; ΑΝΣΚ

Τέλος ο αντικειμενικός σκοπός, πετυχαίνει. Αφού έχει αποπροσανατολίσει και προκαλέσει, στο τέλος δημιουργεί.

Ποιος ήταν κύριοι ο πραγματικός σκοπός.

Και πάλι το Μ2000. Αυτή την φορά όμως πήγε στην Ινδία. Πολύ ποιο κοντά.
Στην αγαπημένη μας Ευρώπη.
Στην αγαπημένη μας Γαλλία.
Παρέα με τον Μοίραρχο.
Για «αξιολόγηση».
Για «αξιολόγηση» πυραύλου, αέρος επιφανείας.

Της ΜΒDΑ και της νέας έκδοσης αυτού ASMP…«–B».

Υ.Γ.1

Συγνώμη για την αργοπορημένη …συνέχεια

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


Υ.Γ.2
Κάποιο μέλος της e-haf που «κάτι ξέρει» από Ψ.Ε. ας πει την γνώμη του


Υ.Γ.3

Chris:
Είσαι σίγουρος ότι δεν γίνεται ;;;
...είμαι και μιραζάκιας...
Η ΦΥΣΙΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΓΝΩΣΙΝ
Ως ηγήτορες των ιδεών μας, οφείλουμε να αντεπεξέλθουμε στις πιέσεις των ιδανικών μας...Εικόνα
chris
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 17:29

Δημοσίευση από chris »

πολυ ενδιαφερον post :)

Σιγουρος 100% δεν μπορω να πω οτι ειμαι,ειμαι οσο σιγουρος οσο μου επιτρεπουν τα στοιχεια που μαζεψα στο νετ...τα οποια αποκλειουν την ολοκληρωση λογω μεγεθους και βαρους...ειχα μαζεψει μερικα λινκ...αν τα βρω αργοτερα θα τα κανω ποστ...
kongrigo
Δημοσιεύσεις: 3248
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kongrigo »

copy
...είμαι και μιραζάκιας...
Η ΦΥΣΙΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΓΝΩΣΙΝ
Ως ηγήτορες των ιδεών μας, οφείλουμε να αντεπεξέλθουμε στις πιέσεις των ιδανικών μας...Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

υποπτα κιβωτια-φορτια με την επιγραφη made in India εχουν αρχισει να καταφθανουν στη Ταναγρα :twisted: :twisted: :twisted:
Αυτα εκ των εσω :twisted: 8)
kongrigo
Δημοσιεύσεις: 3248
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kongrigo »

viper έγραψε:υποπτα κιβωτια-φορτια με την επιγραφη made in India εχουν αρχισει να καταφθανουν στη Ταναγρα :twisted: :twisted: :twisted:
Αυτα εκ των εσω :twisted: 8)
Να ο άνθρωπός μου :wink: 8)

Υ.Γ.

Δεν έχει παρατηρήσει κανείς κάποια μικρή σημαντική λεπτομέρεια... που τα λέει όλα :!:
...είμαι και μιραζάκιας...
Η ΦΥΣΙΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΓΝΩΣΙΝ
Ως ηγήτορες των ιδεών μας, οφείλουμε να αντεπεξέλθουμε στις πιέσεις των ιδανικών μας...Εικόνα
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Όπως???? ;)
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
Απάντηση