Βοηθεια με LODEditor στο FF3

Περιοχή αναφοράς πακέτων αναβάθμισης<br>(FreeFalcon, SuperPack, OpenFalcon)

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
Thorny
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 27 Ιαν 2006, 11:42
Τοποθεσία: Κυπρος

Βοηθεια με LODEditor στο FF3

Δημοσίευση από Thorny »

Γεια σας,

Πριν μερικά χρόνια ο Τιμος μου είχε στείλει ένα τρόπο να βάζω τα skins του F-16CG χρησιμοποιώντας το LODEditor 452 (για να ανοίξω το KoreaObj.hdr που βρίσκεται στο terrdata/objects και να του βάλω τα 4 lods του ελληνικού F-16)

Με το SP4.2 δούλευε μια χαρά. Όμως πρόσφατα αποφάσισα να δοκιμάσω το FF3 (μιας κι όλοι σας πετάτε κυρίως με αυτό). Αλλα αφου εγκατέστησα το FF3, δοκιμάζοντας να βάλω τα ελληνικά χρώματα είδα ότι δεν μπορώ να ανοίξω το koreaObj.hdr.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτό ή να μου πείτε κάποιο άλλο τρόπο να βάλω τα ελληνικά χρώματα?

ευχαριστώ


Νίκος
TODO POR LA PATRIA
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

μετα απο τοσα χρονια εχεις μονο 10 ποστ?

ΚΛΑΨ λεμε.........

απο την εκδοση που ειχες βρει εδω ?
http://www.geocities.com/timosm/p2

:)

υπαρχει αρκετα μεταγενεστερη εκδοση
στον δισκο μου βρισκω μια 523
αν δεν την βρισκεις πες μου να στην ανεβασω στο file area μας
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

e-HAF Admin
Thorny
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 27 Ιαν 2006, 11:42
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από Thorny »

Καλα βρε Anzac, μην με πιανεις κι απ το λαιμο. Δεν είχα πάντα την ευχέρεια που έχετε πολλοί απο εσας εδω να είμαι δίπλα σε internet.

Τοτε ήμουν στη Σαουδική Αραβια (εξαιρετο κράτος .... αν είσαι καμήλα) και δεν είχα πρόσβαση στο διαδικτυο παρα σε ελάχιστες περιπτώσεις.

Επειδή αυτο που μου κράταγε συντροφια ήταν η μεγάλη αγαπη όλων εδω μέσα, το Falcon 4.0, τις λίγες στιγμές που μπορούσα να ξεκλέψω σε κάποιο "δικτυομένο" υπολογιστη προσπαθούσα να βρω τα ελληνικά χρώματα.

Τη δε ικανοποίηση που ένοιωσα όταν τα έβαλα επάνω και είδα για πρώτη φορά το ελληνικό F-16, μπορώ να τη χαρακτηρίσω ώς .... οργασμική (χωρίς το νότισμα στο εσωρουχο βεβαιως βεβαιως) αν μου επιτρέπουν οι συναδελφοι την έκφραση

Ολοι εσείς που ζειτε μονιμα στην Ελλαδα δεν μπορειτε να καταλάβετε τη σημαινει η Ελλαδα η τα συμβολα της (σημαια, εθνικος ύμνος, επισκεψη ενος τραγουδιστη, η ακομη κι ενα ελληνικο πλοίο στο λιμανι) για αυτούς που ζουν έξω.

Αλλα ακομη και τώρα που βρίσκομαι Κύπρο (ελπιζω για πολύ) δεν έχω βάλει σύνδεση εκει που μένω και γράφω από το γραφείο όταν ξεκλέβω λίγο χρόνο

Λοιπόν έχω βρει to LODEditor 524 εδω.
http://www.zianet.com/baldeagle2/Downlo ... tor524.zip

θα το δοκιμάσω απόψε.

Επίσης βρήκα το F4Browse 2.4 εδω
http://www.simradar.com/File/1895/F4Browse_v2_4.html

Ελπίζω να δουλέψουν

τα λέμε

Νικος
TODO POR LA PATRIA
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

το 524 στο βρηκα και εγω

στο λινκ που σου εδωσα εχει και καποια προβληματα που παρουσιαστηκαν σε μερικους, δεν ξερω αν εχει σχεση....

αφου μενεις Κυπρο τωρα, σου προτεινω να συναντηθεις με τον "Butcher"

στειλε του κανα PM!
e-HAF Admin
Thorny
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 27 Ιαν 2006, 11:42
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από Thorny »

Αγαπητέ Anzac

Με το 524 μπορώ και ανοίγω το KoreaObj.hdr, όμως δεν μπορώ να προσθέσω τα lods για τα ελληνικά χρώματα.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να βάλω ελληνικά χρώματα στο F-16 CG με Cobra 1.1.1 ?

Ένα άλλο πρόβλημα που είχα ήταν να αλλάζω εγκαταστάσεις.

Εκτός απο Sp4.2 Korea έχω και το SP4.2 ODS γιατί συμπεριλαμβάνει την Κύπρο και έχει επίσης το Α-7 με ελληνικά χρώματα. Οπότε φτιάχνω ΤΕς όπου βέβαια τα Μ2Κ είναι των UAE και τα F-4 έχουν τα εθνόσημα του ... Ισραήλ. Και όλα αυτά μαζί με F-16HAF και A-7E HAF, επιχειρούν από την Πάφο ή την Λάρνακα. Μιλάμε για πολύ συνδιασμό και απίστευτο σενάριο. Aπο απέναντι είναι οι Τούρκοι που έχουν συμμαχίσει με τους Συριους (ώστε να υπάρχουν και MIG-23, MIG-29) εναντίον Κούρδων και Κύπρου/Ισραήλ.

Τέλος πάντων για να παραμείνουμε στο θέμα, το Elephant's Switcher που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα φαίνεται ότι δεν δουλεύει με το Cobra (ενω δουλεύει με το FF3.1 μόνο του). Είμαι ακόμη στις προσπάθειες να το κάνω να δουλέψει (επειδή δεν θέλω να βγάλω ακόμη τις εγκαταστάσεις του SP4.2 αν και το Cobra 1.1.1 όπως το είδα μ'εχει ενθουσιάσει).

Βρήκα τυχαία χθές το MultiFalcon 1.1 που όπως διατείνεται ο δημιουργός του σε βοηθά να αλλάξεις εύκολα απο εγκατασταση σε εγκατασταση. Θα το δοκιμάσω μάλλον απόψε και τα λέμε.

Αλλά αν κάποιος έχει ήδη βρεί λύση στο πρόβλημα ή το θέμα έχει ξανασυζητηθεί θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.

Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τον Butcher, ευχαριστώ που μου τον υπόδειξες γιατί ακόμη δεν ξέρω ποιός είναι από που.

Και βέβαια δεν συζητάμε την περίπτωση που κάποιος απ' την παρέα κατέβει Κύπρο. Προσφέρεται φιλοξενία, ξενάγηση και η ευκαιρία να πετάει Falcon 4.0 ακόμη και στις διακοπές του (χωρίς να χρειάζεται να κουβαλήσει μαζί του όλο το σύστημά του)

τα λέμε,

Νίκος
TODO POR LA PATRIA
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

δεν ξερω να σε βοηθησω εγω περισσοτερο

μονο για τις πολλαπλες εγκατατασεις αν θες να το κανεις Manualy και τα πας καλα με το registry και τις μετονομασιες φακελων

δες το "Οδηγός Για Πολλαπλά Setups"
υπαρχει λινκ πανω δεξια στην αρχη του φορουμ μας
e-HAF Admin
Thorny
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 27 Ιαν 2006, 11:42
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από Thorny »

Anzac ευχαριστώ.

Τα έχω διαβάσει όλα αυτά αλλά το να αλλαζω registry κ.λ.π. το έχω κάνει στο παρελθόν (πριν γνωρίσω το Elephant Switcher) και είναι χρονοβόρο κι αν έχεις τα παιδιά να τσακώνονται λίγο πιό πέρα για το ποιό DVD θα δούν και τη γυναίκα να μουρμουρίζει (το standard είναι : πάλι θρονιάστηκε μπροστά στο κομπιούτερ και δεν τον νοιάζει τίποτε) ε τότε είναι πολύ πιθανόν να γίνει κάποιο λάθος

Έτσι είχα καταλήξει στο Switcher. Αλλα χθές βράδυ που δοκίμασα το MultiFalcon 1.1 διαπίστωσα ότι δουλεύει μιά χαρα. Ακόμη και ένα ενδοιασμό που είχα για το πώς θα μπορούσα να μεταφέρω τα logbooks (έχω δημιουργήσει αρκετά logbooks γιατί όταν έφτανα LtCol και δεν έπαιρνα άλλες προαγωγές, ξεκίναγα ένα καινούριο απο 2nd Lt πάλι για να παίρνω πάλι βαθμούς και νάχει ενδιαφέρον). Όμως και αυτό τελικά βρήκα το πως δουλεύει και είμαι σχετικά εντάξει.

Απόψε έχω επισκέψεις, αλλά αύριο βράδυ και το Σαββατοκύριακο θα το δουλέψω πιό πολύ. Όπως είπα πιό πάνω όμως φαίνεται να δουλεύει εντάξει με όλα τα installs (SP4.2, SP4.2 ODS, FF3.1 σκέτο, FF3.1 με Cobra 1.1.1)

Το μόνο μου πρόβλημα είναι τα ελληνικά χρώματα. Αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει πως να αλλάξω τα skins του F-16 CG σε ελληνικά θα με υποχρεώσει.

χαιρετώ,

Νίκος
TODO POR LA PATRIA
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Thorny έγραψε:(το standard είναι : πάλι θρονιάστηκε μπροστά στο κομπιούτερ και δεν τον νοιάζει τίποτε)
...βρε να δεις που το εχω ξανα ακουσει συνεχεια......

Thorny έγραψε:(Έτσι είχα καταλήξει στο Switcher. Αλλα χθές βράδυ που δοκίμασα το MultiFalcon 1.1 διαπίστωσα ότι δουλεύει μιά χαρα.
δεν κανεις μια καλη να ποσταρεις το προγραμμα στο "Καλουδια"

cheers
e-HAF Admin
Thorny
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 27 Ιαν 2006, 11:42
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από Thorny »

Μετα μεγάλης μου χαρας. Μόνο που δεν ξέρω πως.

Είτε θα μου εξηγήσεις,είτε θα το περάσω με email σε σένα και κανονίζεις εσύ

Νίκος
TODO POR LA PATRIA
Thorny
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 27 Ιαν 2006, 11:42
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από Thorny »

Τελικά στο πέρασα με email. Ελπίζω η ομάδα να το βρεί χρήσιμο.

Νικος

ΥΓ
το standard είναι : πάλι θρονιάστηκε μπροστά στο κομπιούτερ και δεν τον νοιάζει τίποτε)

...βρε να δεις που το εχω ξανα ακουσει συνεχεια......
αστα φίλε, όλες ίδιες είναι.

Πάντως έχω εκδόσει ΝΟΤΑΜ να αποφεύγουν να με πλησιάζουν με πρόθεση να με διακόψουν κατα την ώρα της πτήσης Η μονη εξαίρεση, αν έχει πάρει φωτιά το σπίτι. Όλα τα άλλα μπορούν να περιμένουν μέχρι να προσγειωθω. (Μισώ να πατώ το PAUSE για να απαντήσω στην ερώτηση "τι λες να μαγειρέψω αύριό ?")[/quote]
TODO POR LA PATRIA
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

οκ man

βρηκα και Link για download και το ποσταρα στο καλουδια

thanks
e-HAF Admin
Απάντηση