Στρατιωτικές σχολές , μυωπία και Laser

Περιοχή συζήτησης για τα Αμυντικά Σώματα της Ελλάδας

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

χαρτογράφηση κερατοειδούς έχω ακούσει ότι γίnεται πλέον στη μόλις μπεις στη ΣΙ. Άλλοι λένε ότι γίνεται η εξέταση και άλλοι όχι οπότε δεν είναι σίγουρο. Καλύτερα να κάνεις αυτό που προτείνει ο jester.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panpan την 15 Φεβ 2009, 11:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Antonis17
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Ιαν 2009, 00:49

Δημοσίευση από Antonis17 »

Jester έγραψε:Μετρα την Ο.Ο σου και ασε το οτι εχεις αστιγματισμο 1 βαθμο. Και εγω 1 βαθμο ειχα και επιανα τα ορια. Αλλο η διαθλαση αλλο η Ο.Ο. Πανε λοιπον και μετρα την Ο.Ο σου σε κυκλοπληγια. Αν πιανεις τα 10/10 στο καθε ματι, εισαι εντος οριων και δεν κοβεσαι.
Δηλαδή πέρασες? Αν όχι κατα πόσο είναι σίγουρο όμως να πιάσεις το όριο???
christos88
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 02 Σεπ 2009, 01:59

Δημοσίευση από christos88 »

χαιρετω..!! θελω να παρα8εσω την γνωμη μου για το θεμα επεμβαση με λειζερ...κοιταξτε να δειτε...ειναι οπισθοδρομικο και ανοητο να απορριπτουν ατομα λογω των εγχειρησεων αυτων...καθε αλλο αν αναλαμβανουν επιτυχεις εγχειρησεις με τα πιο συγχρονα μηχανηματα και εμπειρους ιατρους-χειρουργους, τα αποτελεσματα θα ηταν ευεργητικα...ηδη πολλες χωρες υιοθετουν τις επεμβασεις για την επιτευξη "υπερορασης"...

παραδειγματος χαρην, εχω οπτικη οξυτητα 18/10 και 15/10...μετα απο διορθωτικη-διαθλαστικη PRK...τωρα βλεπω αψογα...θα δωσω πανελλαδικες του χρονου...θα θελα να γινω πιλοτος μαχητικου, με εμπνεει και μου αρεσει που ειναι συνεχεια εν δραση απο τον εντονο χαρακτηρα του επαγγελματος...παρολα ταυτα...ενω σε οραση υπερεχω, δεν μπορω να δηλωσω ιπταμενος...δυστυχως η ελλαδα πρεπει να γινει πιο αξιοκρατικη, και να κοιταει τα ουσιαστικα προσοντα και θελω του καθε υποψηφιου και να μην προσπαθει να βρισκει αφορμες περι του "να θεσω ορους ωστε να κοβονται οσο περισσοτερα ατομα γινεται..."(δεν γινονται βεβαια μονο βεβαια στην πολεμικη αεροπορια παραλογιες, μην παραθεσω και το θεμα του υψους, που εχουν πετσοκοψει ανδρες-γυναικες κατω του 1.70 σε ολα τα στρατιωτικα σωματα και σωματα ασφαλειας...)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Χρήστο νομίζω πως δεν τα διάβασες όλα τα σχετικά πόστ. Μετά το laser δεν αμφισβητεί κανείς ότι θα βλέπεις καλύτερα. Μιλάμε όμως για χρήση μαχητικών και ότι συνεπάγεται αυτού. Τις φορτήσεις g' που τραβάει κανείς εκει πάνω, δεν μπορείς να τις αναπαράγεις στο έδαφος με οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα. Αρα τι οπισθοδρομικό βλέπεις εσύ στον κανονισμό αυτό; Θέλεις να γίνεις πιλότος και να γυρίσεις μια μέρα με τα μάτια σκασμένα απο τα g' ;
e-HAF Admin
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

Θέλεις να γίνεις πιλότος και να γυρίσεις μια μέρα με τα μάτια σκασμένα απο τα g' ;
Καλά, δεν του έβαλε και προσθήκες στήθους! Αλλιώς διορθώνεται το μάτι. :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Τέλος πάντων κατάλαβες τι εννοώ. Με το μάτι σε φέτες σου κάνει καλύτερα ;
e-HAF Admin
christos88
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 02 Σεπ 2009, 01:59

Δημοσίευση από christos88 »

συμφωνω...υπαρχει κινδυνος να παθει ζημια καποιος απο αυτο...αληθεια δηλαδη δε μπορουν ακομα να το εξακριβωσουν ουτε να προσομοιωσουν την πιεση και την βαρυτητα και την επιταχυνση των g ακομα σε εδαφος..?? :(

παντως, εδω που τα λεμε, και σε αλλες χωρες που δεχονται, βαζουν και καποιους περιορισμους...(π.χ. οχι νυχτα, ή μεχρι ενα ορισμενο σημειο σε ποδια υψους, και αλλα...)

αλλα να πω την ταπεινη γνωμη μου...γιατι εχω την εντυπωση οτι ολα ειναι θεωρητικα..?? με ποια εννοια το λεω, οτι απο τη μια τρομοκρατουν, απο την αλλη ποσα ατομα δεχονται και ποσες τετοιες αποπειρες εχουν γινει..?? και εν τελει πολλες φορες οσους δεχονται μετα απο τετοιες επεμβασεις ειναι ηδη πιλοτοι και εχουν καποια ηλικια...και μη λεμε τωρα οτι εχουν τα ιδια ματια, την ιδια ανεκτικοτητα και αναρρωση ενας 16-21 ετων με εναν 30+++ που τυχαινει και ζητειται να κανει διορθωτικη μετα απο χρονια στο επαγγελμα που ηδη εχει ταλαιπωρηθει το ματι του απο τις πτησεις...... :wink:
aanikos
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: 20 Δεκ 2008, 17:25
Τοποθεσία: Aθήνα,Νέο Ηράκλειο

Δημοσίευση από aanikos »

Έχω ακούσει ότι αναγνωρίζουν τη τομή όταν έχεις κάνει λέιζερ.Αυτό όμως δε συνέβει όταν ένας ξάδερφος με λέιζερ πέρασε ικάρων.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

christos88 έγραψε:...αληθεια δηλαδη δε μπορουν ακομα να το εξακριβωσουν ουτε να προσομοιωσουν την πιεση και την βαρυτητα και την επιταχυνση των g ακομα σε εδαφος..?? :(
Δεν εννούσα αυτό, μιλάμε για συνθήκες εργασίας. Υπάρχει περίπτωση να τραβάς όσα τραβάει ένας πιλότος σε οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα στο έδαφος ;

Αν κάποια στιγμή η ΠΑ ήθελε πιλότους μεταγωγικών και μόνο, ίσως εκεί να μπορούσε να κάνει μια εξαίρεση με το θέμα των ματιών και των επεμβάσεων με laser.

μέχρι τότε όμως.... μπορείς κάλιστα να γίνεις πιλότος σε commercial airlines όπου εκεί δεν τίθεται καμία δέσμευση σε μάτια και laser
e-HAF Admin
christos88
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 02 Σεπ 2009, 01:59

Δημοσίευση από christos88 »

ναι προφανως δεν σε βαζουν σε μαυρη λιστα και μπορεις να πιλοταρεις αλλα ειδη σε αλλες υπηρεσεις ή εταιριες...

παντως πιστευω οτι επειδη υπαρχει κορεσμος καθε ετος στη ζητηση, δηλωνουν πολλοι μπαινουν λιγοι, ειναι ενας λογος που δεν θα αναθεωρηθει και δεν θα αλλαξει αυτο το συστημα ποτε... δεν το ρισκαρει και η ιδια η πολεμικη αεροπορια, πρωτα να χρεωθει το κρατος να σε εκπαιδευσει και μετα να παθεις ζημια στα ματια, και με το κινδυνο εν ωρα πτησης να ριξεις το αεροσκαφος η να προκαλεσεις ατυχημα...

τι να κανουμε...ισως καποια πραγματα δεν ειναι γραφτο να γινει καποιος ποτε...χιχι... εκτος και αν ειχε αρκετα λεφτα π.χ. στη προκειμενη περιπτωση να αγορασει δικο του πολεμικο αεροσκαφος καποιος και να παιζει...χιχιχι...!!!
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Ναι αλλά άλλη ιδεολογία είναι να πετάς μαχητικό (και ότι συνεπάγεται με αυτό) και άλλη να πετάς επιβατικό.

Δεν πετάς μαχητικό για να κάνεις την πλάκα σου. Άσε που για να πετάξεις μαχητικό, ακόμα και αν δεν έχεις θέμα με τα μάτια σου, θα πρέπει να χύσεις και να χύνεις ΠΟΛΥ ΙΔΡΩΤΑ στην κυριολεξία :idea:
e-HAF Admin
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

Oι Αμερικάνοι πετάνε με γυαλιά και μαχητικά. Το ίδιο και οι Έλληνες αν βγάλουν μυωπία μέχρι κάποιο όριο ΜΕΤΑ την αποφοίτησή τους από τη ΣΙ. Όσο με το αν έχεις πρόβλημα με τα g το θεωρώ απίθανο εκτός και αν κάνεις την μέθοδο που σου αφαιρεί ένα δίσκο από τον κερατοειδή και μετά στον ξανακολάνε. Δώσε για ιπτάμενος και τον Ιούνιο μπορεί να μη σε βρούνε, αλλά αν σε πιάσουν μέσα στη Σχολή, ξέχνα Ικάρων και όλες τις στρατιωτικές γενικότερα.
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

christos88 έγραψε:εκτος και αν ειχε αρκετα λεφτα π.χ. στη προκειμενη περιπτωση να αγορασει δικο του πολεμικο αεροσκαφος καποιος και να παιζει...χιχιχι...!!!
Ναι, κι εγώ περιμένω την απόσυρση, να δώσω το Ford και να πάρω Α-10... :lol1:
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

1ον. Σε βλεπει αν εχεις κανει LASIK βλεπει το flap, αλλα μπορει και να του ξεφυγει...
Flap λεγεται αυτο το στρωμα του κερατοειδη που κοβεται και εμτα ξαναστρωνεται πανω στον κερατοειδη.

2ον. Μπορει με το LASER να διορθωνεται η ΔΙΑΘΛΑΣΗ του οφθαλμου αλλα δε διορθωνεται η ανατομια του ματιου. ΔΛΔ ενας μυωπας μπορει μετα απο μια τετοια επεμβαση να ειναι εμμετρωπας, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι ιδιος με τον απο τη φυση του εμμετρωπα. Αυτο οφειλεται σε λογους ανατομικους και δεν αλλαζει ποτε στη ζωη μας.
Αυτο γιατι οι κινδυνοι απο τα g αφορουν την ανατομικη μυωπια και οχι τη διαθλαστικη συνεπαγομενη μυωπια....

3ον. Αμα ειναι μαγκας μπορει να σε δει ακομη κ αν εχεις κανει PRK. Αλλα θα πρεπει να σε ξεκοκαλλησει, και οταν εχει να δει παρα πολλα ατομα σιγουρα θα του ξεφυγουν μερικα PRK.

4oν. 18/10 ? Υπεροραση? Χειρουργοι εμπειροι? Μηχανηματα ολοκαινουρια...

Ρε παλικαρι ενταξει και εμεις ειμαστε οφθαλμιατροι και εμεις "παραμυθιαζουμε" το κοσμο, αλλα εδω σου σερβιρει κουτοχορτο και εσυ το τρως...Συγγνωμη κιολας δλδ!

ΥΓ. Η ποιοτικη διαφορα ορασης αναμεσα στα 9/10 και στα 10/10 ξερετε ποση ειναι? Αναμεσα στα 10/10 και στα 15/10?
Αναμεσα στο 1/10 και στα 4/10?
ΥΓ2. Πινακες Snellen που να μετρανε πανω απο 15-16/10 δεν εχω δει ποτε στην Ελλαδα...ουτε στη γερμανια που ειμαι...
ΥΓ3. Ανθρωποφυγοκεντρος λεγεται το μηχανημα που εξομοιωνει τα g στο εδαφος και ειναι στην Ολλανδια.
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Icarus
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 16:16
Τοποθεσία: Athens-Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Icarus »

Jester έγραψε: ΥΓ2. Πινακες Snellen που να μετρανε πανω απο 15-16/10 δεν εχω δει ποτε στην Ελλαδα...ουτε στη γερμανια που ειμαι...
Θα συμφωνήσω με αυτό το οποίο το άκουσα και εγώ πρόσφατα από τον γιατρό μου.
Εικόνα
Απάντηση