Στρατιωτικές σχολές , μυωπία και Laser

Περιοχή συζήτησης για τα Αμυντικά Σώματα της Ελλάδας

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Antonis17
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Ιαν 2009, 00:49

Δημοσίευση από Antonis17 »

σόρυ λάθος λέει για 2ο και μετά έτος**
Phantomphlyer
Δημοσιεύσεις: 603
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2007, 00:11

Δημοσίευση από Phantomphlyer »

απο το 2ο ετος και μετα ισχυει αυτο που λες! Αν κοπεις δηλαδη απο τις πτησεις οντας 2ετης!
Αν σε κρινουν ανεπαρκη στο 1ο ετος διαγραφεσαι απο την ΣΙ και γραφεσαι στη Σχολη που εχεις βαλει 2η επιλογη στο Μηχανογραφικο σου καθ'υπερβαση του αριθμου εισακτεων σε αυτην...

Αν κι αυτο που ισχυει για τους 2ετεις που κοβονται, υπαρχουν σχεδια να το αλλαξουν γιατι εχει γινει "συστημα" να κοβονται πολλοι 2ετεις απο τις πτησεις επιτηδες ωστε να γινουν επιγειοι εξασφαλιζοντας εξελιξη Αξ/κου χωρις τον κινδυνο των πτησεων και χωρις το ξεσκισμα για να μπεις στην ΣΜΑ...
ΕικόναΕικόνα
Antonis17
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Ιαν 2009, 00:49

Δημοσίευση από Antonis17 »

τι εξετάσεις γίνονται τότε στην μέση? άκουσα ότι γίνεται μόνο ψιλάφιση
Phantomphlyer
Δημοσιεύσεις: 603
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2007, 00:11

Δημοσίευση από Phantomphlyer »

εγω θυμαμαι οτι μας ειχαν ελεγξει για σκολιωση κτλ...δεν θυμαμαι καμια ιδιαιτερη εξεταση στην μεση-πλατη...Α! και φυσικα μας μετρησαν το υψος σε καθήμενη σταση απο τη μεση ως το κεφαλι, που πρεπει να ειναι μικροτερο απο 90 cm αν θυμαμαι καλα!
ΕικόναΕικόνα
Antonis17
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Ιαν 2009, 00:49

Δημοσίευση από Antonis17 »

εντάξει αφού δεν έχει αξονικές....phantom πετάς? Αν ναι που?
Antonis17
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Ιαν 2009, 00:49

Δημοσίευση από Antonis17 »

** αν επιτρέπεται
Alejandro
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 18:58

Δημοσίευση από Alejandro »

Antonis17 έγραψε:εντάξει αφού δεν έχει αξονικές....phantom πετάς? Αν ναι που?

Κάνε πιο συγκεκριμενη την ερώτηση σου?? Τι εννοεις <<που?>>
Phantomphlyer
Δημοσιεύσεις: 603
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2007, 00:11

Δημοσίευση από Phantomphlyer »

Δεν ειμαι στην ΠΑ...
ΕικόναΕικόνα
Antonis17
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Ιαν 2009, 00:49

Δημοσίευση από Antonis17 »

ρωτούσα μήπως είσαι σε κάποια μοίρα....γενικά ψάχνω από όλες τις οπτικές γωνίες το πως είναι το θέμα αεροπορία.
Phantomphlyer
Δημοσιεύσεις: 603
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2007, 00:11

Δημοσίευση από Phantomphlyer »

απλα γνωριζω αρκετα πραγματα λογω του πατερα μου...

καλα κανεις και την ψαχνεις αλλα ριξε βαρος στα μαθηματα για την ωρα για να εχεις ολες τις επιλογες ανοιχτες οταν ερθει η ωρα! ακου που σου λεω... :wink:
ΕικόναΕικόνα
Antonis17
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Ιαν 2009, 00:49

Δημοσίευση από Antonis17 »

οκ κάτι τελευταίο, στις ιατρικές σου ζητάνε βιβλιάριο υγιείας?
Phantomphlyer
Δημοσιεύσεις: 603
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2007, 00:11

Δημοσίευση από Phantomphlyer »

ειλικρινά δεν θυμαμαι...τα εγγραφα που θα χρειαστεις τα γραφει αναλυτικα στην εγκυκλιο...
ΕικόναΕικόνα
macnick

Δημοσίευση από macnick »

Antonis17 έγραψε:***εχω δει σε αυτο το forum ποικιλες απαντήσεις οσων αφορά στον αστιγματισμό, εγώ δηλαδή που έχω 0,70 περίπου περνάω ή όχι?? Τώρα για την οπτική οξύτητα, πόσο δύσκολο είναι το 20/20?? Και κάτι τελευταίο μέχρι πριν 8 χρόνια είχα πρόβλημα με την μέση μου αλλα δεν χρειάστηκε να κάνω ουτε εγχείρηση ούτε τίποτα...γίνεται κάποια αξονική τομογραφία ή τελικά σε εξετάζει ορθοπεδικός μόνο με ψιλάφισμα?
Δεν θυμαμε τι παιζει με το 0,70.
Το 20/20 σημαινει οτι οταν θα πας σε εναν οφθαλμιατρο θα πρεπει στο πινακα να μπορεις να διαβασεις οτι διαβαζει ενας φυσιολογικος ανθρωπος.Δηλαδη τη στηλη 1.0
Antonis17 έγραψε:την βρήκα και σε κάποιο σημείο αναφέρει μια πάθηση και μετα λέει "εστω και σε ελαχιστο βαθμό" ενω στην σπονδυλόλιση που έπασχα δεν λέει κάτι τέτοιο, ετσι αν έχω κάτι ελάχιστο ακόμα, με περνάνε? μου φαίνεται παιχνίδι με τις λέξεις. Επίσης πήρα στη ΣΙ να ρωτήσω γι αυτο και μ είπαν να κλείσω ραντεβού με ένστολο ορθοπεδικό αρα αμα πάω και μου βρεί κάτι, το όνομα μου θα μείνει εκεί?
Τωρα ο σπονδυλος ειναι στη θεση του ναι ή ου.Αν ναι μη φοβασαι.Αν οχι δεν χρειαζεται αξονικη για να το δει.Με τις απλες ακτινογραφιες οσφυικης μοιρας σπ. στηλης (face και profile) φενεται.Επιπλεον ισως και με την ψηλαφηση γινει αντιληπτο.
Παντος αν θες να γινεις ιπταμενος και εχει σπονδυλολισθηση θα σε απετρεπα.Ενας ιπταμενος που τραβα 9G ειναι σαν καθε μερος του σωματος του να ζυγιζει 9 φορες αυτου που ζυγιζει κανονικα.Δηλαδη αν εισαι 70 κιλα, οποτε το βαρος του σωματος σου πανω απο το επιπεδο του σπονδυλου με σπονδυλολισθηση ειναι χοντρικα 35 κιλα,σε εναν ελιγμο με 9G ο συγκεκριμενος σπονδυλος θα κλιθει να συγκρατησει δυναμη 320 κιλων(ή για να ειμαστε σωστοι 3000 newton)...
Και σε μια εγκαταληψη, οπου εχουμε 20G, 700 κιλα
Το μοναδικο αναγνωρισμενο προβλημα που εχει παρατηρηθει λογω της πτησης με αεροπλανο ειναι τα προβληματα στις κινητες μοιρες τις σπ. στηλης(οσφυικη και αυχενικη-δηλαδη στην κοιλια και τον αυχενα)
Φαντασου αν εχεις ηδη προβλημα...
Antonis17 έγραψε:οκ κάτι τελευταίο, στις ιατρικές σου ζητάνε βιβλιάριο υγιείας?
οχι.
Γενικα μη τρελενεστε και μην φτιαχνετε σεναρια συνομωσιας.Καθε καλοκαιρι δεινουν 5000 ατομα για ικαρων.200 ανα μερα.
Φυσικα αν πλεον δεν εχεις καποιο εμφανες προβλημα(ουτε φυσικα καποια εκπτωση των λειτουργιων) μην το σκαλιζεις
Antonis17
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Ιαν 2009, 00:49

Δημοσίευση από Antonis17 »

Για όσους παρακολούθησαν το topic το μόνο πρόβλημα που έχω είναι αστιγματισμός της τάξεως του 1 βαθμού, δηλαδή άνω απο το όριο, μου είπαν στο ιατρείο οτι άμα κάνω PRK lazer ανιχνεύεται μόνο με χαρτογράφιση κερατοειδού σε αντίθεση με το LASIK που φαίνεται με το παραμικρό...πως θα μάθω ποτε και αν γίνεται αυτή η εξέταση στο ΓΝΑ για την ΣΙ (ιπτάμενοι)???
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

Μετρα την Ο.Ο σου και ασε το οτι εχεις αστιγματισμο 1 βαθμο. Και εγω 1 βαθμο ειχα και επιανα τα ορια. Αλλο η διαθλαση αλλο η Ο.Ο. Πανε λοιπον και μετρα την Ο.Ο σου σε κυκλοπληγια. Αν πιανεις τα 10/10 στο καθε ματι, εισαι εντος οριων και δεν κοβεσαι.
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Απάντηση