(e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία © Αρχική σελίδα (e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία ©
Unofficial Hellenic Air Force Portal
Greek Falcon 4 Community
Main e-HAF Forum

Κανονισμός ΛειτουργίαςΚανονισμός Λειτουργίας   Επίσημα Setup ομάδας e-HAFΕπίσημα Setup   Οδηγός για πολλαπλά Falcon 4.0 Setup στο PC ΣαςΟδηγός για πολλαπλά Setup   English SectionEnglish Section
Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα της 321 Μοίρας Κ.Χ.Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα 321Μ   Αποποίηση ΕυθύνηςΑποποίηση Ευθύνης   Forum RSS Feed   Feedback to AdministratorΕπικοινωνία
e-HAF Domain GateΠεντάγωνο   Περιοχή Πτήσεων e-HAFΠεριοχή Πτήσεων   Φοριαμός Αποθήκευσης ΑρχείωνFile Area   Facebook GroupFB Group
...στο Fox2
Συχνές ΕρωτήσειςF.A.Q.   ΑναζήτησηΑναζήτηση   ΕγγραφήΕγγραφή   Δείτε ποιοί είναι Τώρα OnLine στο TeamSpeak !TeamSpeak
ΣύνδεσηΣύνδεση
 News HOT NEWS

Απορίες σχετικά με το Ανοιχτό Γεράκι 4.3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    (e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία © Αρχική σελίδα -> Πακέτα Αναβάθμισης Falcon 4.0
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot

Ένταξη: 15 Δεκ 2006
Τελευταία Επίσκεψη: 02 Απρ 2017
Τόπος: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E
Ομάδες Μελών: 
[320FW Pilot ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Φεβ, 2007 11:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απορίες σχετικά με το Ανοιχτό Γεράκι 4.3 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγκατέστησα το νέο επίσημο setup των μοιρών 320/321/391 σύμφωνα με τις αναλυτικότατες οδηγίες του Mystic_J και πήγαν όλα καλά. Οι πρώτες εντυπώσεις αναφορικά με το Ανοιχτό Γεράκι είναι απλά εκπληκτικές.
Έκανα μια εκπαιδευτική αποστολή Navigation/Landing με απογείωση και προσγείωση στο αεροδρόμιο της Σούδας. Αυτά που διαπίστωσα (και αποτελούν και απορίες μου) είναι τα ακόλουθα:
1.Στο ΑΤΟ δεν είναι περασμένα τα ελληνικά αεροσκάφη. Πως μπορεί να γίνει αυτό? (αν τυχόν έχει απαντηθεί αλλού, παρακαλώ δώστε μου το σχετικό link)
2. Στο ATO_OF_AIRPORTS.pdf που βρίσκεται μέσα στο ATO-OF4.3-Installv1.1.rar δεν περιλαμβάνεται η βάση της Νέας Αγχιάλου
3. Αν και έχω επιλεγμένο το Radio Subtitles Display Time στα 10 seconds (στον Επεξεργαστή Διαμόρφωσης του Ανοιχτού Γερακιού) αυτά δεν εμφανίζονται καθόλου
4. Διαπίστωσα ότι πρέπει να περνάμε εμείς τις συχνότητες στα UHF/VHF για να έχουμε επικοινωνία με το ATC Μια νότα περισσότερης αληθοφάνειας σχετικά με το Cobra... Very Happy
5. Όταν επιλέγω μια ILS approach ακολουθώ τα παρακάτω βήματα
Αφού έχω σετάρει τις επικοινωνίες για επικοινωνία με το ATC της Σούδας
ενεργοποιώ στο DED την σελίδα για το ILS και περνώ τα απαραίτητα στοιχεία (TACAN -> 049X, Course -> 110) και ενεργοποιώ το CMD STRG
Στην συνέχεια περνώ κάτω στο HSI την πορεία (110) και επιλέγω από το Instr Mode το ILS/TACAN
Στην επόμενη φωτογραφία
βρίσκομαι πάνω από τον διάδρομο της Σούδας, αλλά παρ' όλα αυτά φαίνεται πως δεν έχει ενεργοποιηθεί το ILS αφού δεν υπάρχουν τα σχετικά σύμβολα στο HUD. Κάνω κάπου λάθος? Που?
6. Στο HSD δεν φαίνονται τα υπόλοιπα α/φη του σχηματισμού. Πως διορθώνεται αυτό?

Τέλος για να μην σας κουράζω, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο manual για το Ανοιχτό Γεράκι?

Ένταξη: 27 Μάρ 2004
Τελευταία Επίσκεψη: 22 Σεπ 2017

Ομάδες Μελών: 
[Διαχείριση ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Φεβ, 2007 11:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απάντηση για το 1.

Δυστυχώς το ΑΤΟ στο OF παίζει με την database του OF

Ότι Ελληνικά στοιχεία γνωρίζατε απο το Cobra και για το ΑΤΟ πήγαν στράφι (αφη,αγχιαλος,shelters).

Θα πρέπει να γινει edit πάλι απο την αρχή, κάτι πολύ χρονοβόρο

Για αυτόν τον λόγο και το setup του FF3 Cobra θα παραμείνει ως έχει στις οδηγίες στην ενότητα "Game Setup's Μοιρών", για όποιον θέλει να έχει καλύτερη εμφάνιση ΜΟΝΟ του Ελληνικού Θεάτρου.
Επιστροφή στην κορυφή
LantirN

Ένταξη: 11 Ιούν 2004
Τελευταία Επίσκεψη: 04 Μάρ 2017
Τόπος: 4.7D in SUD 260R
Ομάδες Μελών: Κανένας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Φεβ, 2007 12:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

5->Βαλε τη συχνοτητα του ILS.

6->Διαβασε για το Data Link.

To manual δε ξερω που βρισκεται..υπαρχει παντως.

The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
Επιστροφή στην κορυφή
anka

Ομάδες Μελών: 
[320FW Pilot ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Φεβ, 2007 12:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σχετικά με το Data Link κοιτάξτε στο ακόλουθο link
http://globalfalcon.org/forum/showthread.php?t=275

Ένταξη: 31 Μάρ 2004
Τελευταία Επίσκεψη: 23 Σεπ 2017
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Φεβ, 2007 12:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο docs δέν υπάρχει το -34???

Ένταξη: 12 Μάρ 2006
Τελευταία Επίσκεψη: 28 Δεκ 2014

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Φεβ, 2007 1:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

raptor έγραψε:
Στο docs δέν υπάρχει το -34???
Yeap! Wink

Ομάδες Μελών: 
[320FW Pilot ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Φεβ, 2007 1:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

LantirN έγραψε:

Για την Σούδα η συχνότητα του ILS από το ATO_OF_AIRPORTS.pdf είναι 108,50. Όπως φαίνεται και στην 2η φωτογραφία του αρχικού μου post το πεδίο της συχνότητας δεν είναι editable και έχει σαν συχνότητα 109 ΜΗz και όχι 108,50. Αφού δεν είναι editable αυτό το πεδίο, πως μπορώ να αλλάξω την συχνότητα?

Ένταξη: 29 Μάρ 2004
Τελευταία Επίσκεψη: 27 Μάι 2010
Τόπος: Bόλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Φεβ, 2007 3:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πήγαινε στο φάκελος /Docs και διάβασε/στε το manual του OF, BMS Dash 34.pdf

Εξηγεί τα πάντα, ακόμα και το ILS.

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Επιστροφή στην κορυφή
Monster

Ένταξη: 31 Μάρ 2004
Τελευταία Επίσκεψη: 07 Μάρ 2013
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Φεβ, 2007 4:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορίες σχτικά με το Ανοιχτό Γεράκι 4.3 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

anka έγραψε:
2. Στο ATO_OF_AIRPORTS.pdf που βρίσκεται μέσα στο ATO-OF4.3-Installv1.1.rar δεν περιλαμβάνεται η βάση της Νέας Αγχιάλου

Δεν το έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή, αλλά αν θυμάμαι καλά την αναφέρω σαν "Αλμυρός".
Επιστροφή στην κορυφή
LantirN

Ένταξη: 11 Ιούν 2004
Τελευταία Επίσκεψη: 04 Μάρ 2017
Τόπος: 4.7D in SUD 260R

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Φεβ, 2007 4:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

anka έγραψε:
LantirN έγραψε:

Για την Σούδα η συχνότητα του ILS από το ATO_OF_AIRPORTS.pdf είναι 108,50. Όπως φαίνεται και στην 2η φωτογραφία του αρχικού μου post το πεδίο της συχνότητας δεν είναι editable και έχει σαν συχνότητα 109 ΜΗz και όχι 108,50. Αφού δεν είναι editable αυτό το πεδίο, πως μπορώ να αλλάξω την συχνότητα?

Eιναι.

Διαβασμα θες!!! Smile

The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
Επιστροφή στην κορυφή
Anzac

Ομάδες Μελών: 
[Διαχείριση ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Φεβ, 2007 5:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

anka έγραψε:
LantirN έγραψε:

10Φ γιατί τα κάναμε στην τελευταία μας πτήση.....

Δεν βάζουμε εμείς την συχνότητα του ILS, αυτή μπαίνει αυτόματα

Εμείς βάζουμε το κανάλι του TACAN

Ελπίζω να κατάλαβα καλά τι εννοείς και να μην έφαγες τζάμπα και βερεσέ τις 10Φ Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
Mystic_J

Ένταξη: 29 Μάρ 2004
Τελευταία Επίσκεψη: 27 Μάι 2010
Τόπος: Bόλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Φεβ, 2007 5:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τίμο στο OF είναι λίγο διαφορετικά.

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Επιστροφή στην κορυφή
anka

Ομάδες Μελών: 
[320FW Pilot ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Φεβ, 2007 6:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Anzac έγραψε:
anka έγραψε:
LantirN έγραψε:

10Φ γιατί τα κάναμε στην τελευταία μας πτήση.....

Δεν βάζουμε εμείς την συχνότητα του ILS, αυτή μπαίνει αυτόματα

Εμείς βάζουμε το κανάλι του TACAN

Ελπίζω να κατάλαβα καλά τι εννοείς και να μην έφαγες τζάμπα και βερεσέ τις 10Φ Very Happy

Κύριε Εκπαιδευτά, παρουσιάζομαι στην πρωινή αναφορά της Μοίρας για να σας αναφέρω ότι είμαι παραπονούμενος εξαιτίας της άδικης ποινής που μου επιβάλλαται Exclamation Exclamation Exclamation
Αυτό που είπα στο πρώτο post ήταν το εξής:
Παράθεση:
...ενεργοποιώ στο DED την σελίδα για το ILS και περνώ τα απαραίτητα στοιχεία (TACAN -> 049X, Course -> 110)
, άρα έχω ήδη εισάγει το κανάλι του TACAN της Σούδας και σωστά όπως λές και εσύ παίρνει αυτόματα την συχνότητα του ILS (109 MHz)
Από αυτό που μου λέει ο LantirN
Παράθεση:
διαπιστώνω ότι είναι δυνατόν να εισάγω εγώ την συχνότητα του ILS που επιθυμώ, όμως κάτι τέτοιο είναι αδύνατο αφού όπως πιο κάτω αναφέρω:
Παράθεση:

Ο LantirN ισχυρίζεται ότι μπορώ να εισάγω την συχνότητα του ILS
Παράθεση:
Eιναι.

Διαβασμα θες!!! Smile
,
ενώ εσύ λες ότι μπαίνει αυτόματα. Τελικά τι ισχύει?

EDIT: Ο Νάκος με πρόλαβε στο post. Μάλλον θα έχουν δίκιο.... Κάπως υπάρχει δυνατότητα να αλλάξουμε την συχνότητα του ILS

Ομάδες Μελών: 
[Διαχείριση ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Φεβ, 2007 6:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ok

έδωσα και μια πιθανότητα να κατάλαβα λάθος

δεν έχω εμβαθύνει τόσο ακόμα στο OF....

Βασικά ετοιμαστείτε όλοι να μάθετε το Falcon απο την αρχή.....ΡΕΑΛΙΣΜΟ ΔΕΝ ΘΕΛΑΜΕ ?

!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
anka

Ομάδες Μελών: 
[320FW Pilot ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Φεβ, 2007 6:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά η καμπάνα μετράει ή όχι?

ΝΑΙ, ΝΑΙ ρεαλισμό θέλαμε και τον έχουμε Laughing Laughing
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    (e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία © Αρχική σελίδα -> Πακέτα Αναβάθμισης Falcon 4.0 Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Επόμενη
Σελίδα 1 από 11

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Commercials