Απορίες σχετικά με το Ανοιχτό Γεράκι 4.3

Περιοχή αναφοράς πακέτων αναβάθμισης<br>(FreeFalcon, SuperPack, OpenFalcon)

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
antrosesgr
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 22:22
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από antrosesgr »

Ρε σεις παιδια κανω εγκατασταση το ΟΦ και οταν μπαινω στο παιχνιδι με πεταει εξω και γραφει πως το bms exe εχει προβλημα.Αυτο μου εχει συμβει τρεις φορες.
Τι μπορει να κανω λαθος????
Ευχαριστω πολυ.
Antrosesgr
antrosesgr
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

έχεις και άλλα setups μέσα ?
e-HAF Admin
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Επανέρχομαι εκ νέου με δύο άλλα θεματάκια που μου συμβαίνουν...

Έχω κατεβάσει το config.ini (όπως αναφέρει και ο Νάκος στο επίσημο setup και το έχω μετονομάσει σε Anka.ini (σύμφωνα με το callsign μου). Αν πιθανόν ο στόχος είναι π.χ. μια βάση SA-2, τότε κάνω assign και τις θέσεις των εκτοξευτών σε STPT >10. Στην συνέχεια κάνω save & load. Σηκώνομαι, πετάω την αποστολή μια χαρά, όλες οι ρυθμίσεις που είναι φορτωμένες στο DTC είναι ok. Στην επόμενη αποστολή, όλες έχουν πάει περίπατο οπότε πρέπει από την αρχή να σεταριστεί το DTC ή να ξαναγίνει copy το αρχείο Anka.ini (έχω κρατήσει backup) και να επιτρέψω το overwrite. Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια λύση (εκτός από την διαδικασία overwrite?)

Επίσης το άλλο που παρατήρησα είναι ότι δεν εμφανίζονται τα theart circles στο HSD, ακόμα και αν τα έχουμε εμφανίσει στον χάρτη πριν την έναρξη της αποστολής. Από το συγκεκριμένο thread στο forum του Global Falcon η λύση που προτείνεται είναι αυτή που αναφέρεται στο Dash-34.pdf στις σελ. 19-22. Το θέμα είναι όμως ότι από την στιγμή που θα γίνει save & load το DTC οι ρυθμίσεις π.χ. για τις MFD θα χαθούν στην επόμενη πτήση. Οπότε ξαναγυρνάμε στο πρώτο θέμα που έθεσα σε αυτό το post μου.... :cry:
FLY LOW - HIT HARD
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

Νομίζω ότι πρέπει να πας load κάθε φορά ανεξάρτητα από τις αλλαγές που έχεις κάνει ή όχι στο DTC.
Εικόνα
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Μάλλον έχεις μπερδέψει τα .ini. Το callsign.ini που σωστά το έκανες rename, με βάση το logbook σου το βάζεις στο Falcon4\config.

Τώρα, μέσα στο Falcon κάνεις αποστολή, την κάνεις save.

Κατόπιν, την επιλέγεις σαν να πας να πετάξεις κανονικά. Όταν είσαι στο χάρτη, πατάς δεξιά στη στήλη το κόμβιο Μ. Πρώτα, κάνε SAVE και βγες. Βάλε τα PPT και τα LINES που θες. Όταν τελειώσεις, ξαναπήγαινε στο Μ και πάτα Save.

Με το που πατήσεις το SAVE αυτό, στο φάκελο Campaign\Aegean (αν η αποστολή έγινε σε ΑΤΟ) δημιουργείται αυτόματα ένα .ini που έχει το ίδιο όνομα με την αποστολή .tac

Δηλαδή αν η αποστολή λέγεται Nakos.tac, δημιουργείται ένα Nakos.ini. Στο .ini αυτό εμπεριέχονται οι πληροφορίες για τα PPT και LINES.

Επομένως, για να διατηρούνται αυτά τα στοιχεία, θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι το Nakos.ini είναι ήδη μέσα στο campaign\Aegean
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Ίσως δεν έγινα απολύτως σαφής (δικό μου λάθος) Αυτή την εποχή, δοκιμάζω τις γνώσεις μου σε Campaign στο KTO, δεν δημιουργώ δηλαδή μια αποστολή (δεν παίζει ρόλο φαντάζομαι το θέατρο επιχειρήσεων), δεν είμαι δηλαδή στο ΤΕ, αλλά στο Campaign.
Ακολουθώ κατά γράμμα αυτά που αναφέρεις και εσύ
Όταν είσαι στο χάρτη, πατάς δεξιά στη στήλη το κόμβιο Μ. Πρώτα, κάνε SAVE και βγες. Βάλε τα PPT και τα LINES που θες. Όταν τελειώσεις, ξαναπήγαινε στο Μ και πάτα Save.
, αλλά στο τέλος, όταν βγώ από το Falcon διαπιστώνω πως το αρχείο Anka.ini (αυτό που βρίσκεται στο Falcon4\config) είναι αυτό που έχει τροποποιηθεί
FLY LOW - HIT HARD
billm
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2006, 18:33

Δημοσίευση από billm »

Κάπως άσχετο με τα παραπάνω αλλά μήπως μπορεί κανείς να μου στείλει αποσυμπιεσμένο το folder "Zips" που βρίσκεται στο OF4.3 Hotfix.Όταν κάνω unrar το παραπάνω μου κολλάει όταν φτάνει στο Zips.Το έχω κατεβάσει από 8 διαφορετικές πηγές αλλά πάντα κολλάει.Καμία ιδέα
Άβαταρ μέλους
antrosesgr
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 22:22
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από antrosesgr »

Τιμο γεια.
Εχω σβησει το προηγουμενο σεταπ και το μονο που εχω ειναι το ΑΦ με ΧΟΤ.
Λες αυτο να δημιουργει προβλημα??????
Ευχαριστω
Antrosesgr
antrosesgr
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

antrosesgr έγραψε:Τιμο γεια.
Εχω σβησει το προηγουμενο σεταπ και το μονο που εχω ειναι το ΑΦ με ΧΟΤ.
Λες αυτο να δημιουργει προβλημα??????
Ευχαριστω
Antrosesgr
Το AF δεν "ενοχλεί" κανένα απο τα setup μας
e-HAF Admin
nivam
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 09 Φεβ 2005, 16:25

Δημοσίευση από nivam »

antrosesgr έγραψε:Τιμο γεια.
Εχω σβησει το προηγουμενο σεταπ και το μονο που εχω ειναι το ΑΦ με ΧΟΤ.
Λες αυτο να δημιουργει προβλημα??????
Ευχαριστω
Antrosesgr
Δοκιμασε να σβησεις το αρχειο display.dsp απο το φακελο \config και τρέξε ξανα το sim.
ATHANASIADHS DIAMANTHS
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 23 Αύγ 2006, 22:16

OF3

Δημοσίευση από ATHANASIADHS DIAMANTHS »

Εδο επρεπε να αναφερο το προβλιμα μου ετσι;Λιπον οταν αποσυμπιεζω το OF4p3.zip και παταω Install μου βγαζη ενα μυνημα και λεει κατι για internet δεν ξερω και καλα αγγλικα για να το καταλαβω.Αν δεν σε βοηθαω στο να καταλαβις καλιτερα μαλον να σου γραψω το μυνημα που μου βγαζι και να στο στιλω.
Άβαταρ μέλους
antrosesgr
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 22:22
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από antrosesgr »

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε nivam θα το δοκιμασω και θα σου πω.
Και παλι ευχαριστω πολυ.
Antrosesgr
antrosesgr
Alexander
Δημοσιεύσεις: 930
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005, 13:29

Δημοσίευση από Alexander »

Μήπως σου λέει ότι για να ξεκινήσει η εγκατάσταση πρέπει να είσαι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο;
Αυτό μου το έβγαζε και μένα και απλά συνέχιζα την εγκατάσταση συνδεδεμένος.Μου φάνηκε παράξενο & μένα αλλά η εγκατάσταση ολοκληρωνόταν χωρίς πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

>MERGED<

Καθόλου παράξενο !!!!!!!!

Το install ψάχνει για ενα αρχειάκι σε συγκεκριμένο διαδικτυακό τόπο, το οποίο αν δεν το βρεί απλά δεν κάνει εγκατάσταση το OF 4.3

Αυτό σημαίνει πολλά. Για όσους δεν γνωρίζουν, αν η έκδοση ήταν πραγματικά LEAK χωρίς την συναίνεση των δημιουργών, πολύ απλά θα είχατε ενα OF 4.3 χωρίς να έχετε την δυνατότητα να το εγκαταστήσετε.......όποιος κατάλαβε κατάλαβε!
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
antrosesgr
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 22:22
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από antrosesgr »

Φιλε nivam,κοιταξα στον φακελο που μου ειπες αλλα τετοιο αρχειο δεν υπαρχει!!!!!!!!!!!!
ΩΩΩχχχχχ θα επρεπε οποσδηποτε να υπαρχει????
Τελος παντων.Βλεπουμε.
Ευχαριστω. Antrosesgr
antrosesgr
Απάντηση