Το cockpit μου (Χάρος)

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Ναι, επειδή το κοπτικό έχει γωνία 90°, ένα δέκατο διαφορά δίνει δύο δέκατα στο πάχος της γραμμής. Σε κάποια σημεία έπιανε αέρα. Πιστέυω μετρώντας τοπικά θα λυθεί το πρόβλημα. Αν όχι θα δοκιμάσω και άλλα υλικά (ξέρεις που μπορώ να βρω 1,5μμ lexan;). Επίσης έμαθα ότι υπάρχει δυο ειδών plexi, cast (κατεργάζεται καλύτερα) και extruded (πιο επίπεδο). Δεν ξέρω τι έχω, θα το ψάξω...
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Εδώ Θεσσαλονίκη υπάρχει η βιομηχανική περιοχή Σίνδου η οποία έχει και βιομηχανίες πλαστικού και έχουμε βρει 2-3 μέρη από όπου προμηθευόμαστε lexan λιανικώς και σε πολύ καλή τιμή. Δεν ξέρω αν έχει 1,5mm lexan, πρέπει να το ρωτήσω. 3άρι πάντως έχω πάρει αρκετό. Εγώ πάντως ακόμα και 1,5άρι plexi δυσκολεύομαι να βρω...

Πιθανώς να έχετε την αντίστοιχη βιομηχανική περιοχή στην Αθήνα, πρέπει να το ψάξεις λίγο...

Μήπως να δοκίμαζες και acrylic; Αυτό λογικά πρέπει να είναι εντελώς λείο και ομοιόμορφο, αφού είναι σχεδόν σαν γυαλί... Δεν ξέρω όμως την αντοχή του στο κοπτικό, είναι αρκετά stiff και μπορεί να θρυμματίζει...
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Πλησιάζει...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vamos_kostakis
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 22 Φεβ 2009, 22:00
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από vamos_kostakis »

2 ερωτήσεις..
1.Πόσο σου βγήκαν μέχρι τώρα???(Σε E)
2.Πόσο υπολογίζεις να σου βγει τελικά??
Εικόνα
Αν δεν θυσιάζεσαι για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις, ή οι ιδέες σου.
Εικόνα
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

vamos_kostakis έγραψε:2 ερωτήσεις..
1.Πόσο σου βγήκαν μέχρι τώρα???(Σε E)
2.Πόσο υπολογίζεις να σου βγει τελικά??
Χάρος έγραψε:Και για να μην κάνω ΟΤ το δικό μου post, ας απαντήσω και αυτό:
Aegeus έγραψε:Όπως και να ναι το αληθιό έχει άλλη χάρη και πόσο θα σου κοστίσει το μαλλί...;
Εξαρτάται πόσο ρεαλισμό και λειτουργικότητα θες, πόση δική σου δουλειά θα βάλεις ή θα προτιμήσεις έτοιμες λύσεις. Εντελώς σαν τάξη μεγέθους, από 1-2 χιλιάρικα για λειτουργικό αλλά με πολλή δική σου δουλειά και ελάχιστα αληθινά εξαρτήματα (και ας έχουν άλλη χάρη) έως 10-20 αν τα θες όλα έτοιμα (μπορεί και παραπάνω).

Όμως αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος να το δεις. Όταν έχεις ένα χόμπι, δεν κοιτάς πόσα δίνεις συνολικά στη ζωή σου, αλλά πόσα μπορείς/ θες/ σ' αφήνει η γυναίκα σου να δίνεις κάθε μήνα ή χρόνο. Πες ότι σ' αρέσει το ψάρεμα. Θα κάνεις ποτέ σούμα τι έχεις δώσει όλη τη ζωή σου σε καλάμια, δολώματα κλπ; Εγώ έχω δώσει ένα σωρό λεφτά σε αναρριχητικό και ορειβατικό εξοπλισμό. Κάποιες φορές λέω, αυτό το μήνα πήρα το Χ, θα πάρω το Ψ αργότερα. Αν κάτσω να κάνω τη σούμα...

Ή έχει μετρήσεις κανείς π.χ. πόσες μπύρες έχει πιει στη ζωή του; :beer:

Νικόλας
rudder
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Ιαν 2009, 00:20

Γιατι???????

Δημοσίευση από rudder »

Εκατσα και ειδα 16 σελιδες με post.

Το μονο πραγμα που καταφερα ειναι να μελανχολησω γιατι ουτε χωρο ουτε χρονο εχω για να κατσω να το φτιαξω.
(δεν ηξερα κι ολας αν ειναι εφικτο και τωρα που το βλεπω τα εχω δει ολα)

Οποτε ενα ερωτημα υπαρχει Γιατι Θεε μονο 24 ωρες η ημερα? Χαθηκε 50 ή 60 ή 100 ρε Θεουλη?
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Φαντάζεσε να ήταν 100 και να δούλευες τις 90 ;
e-HAF Admin
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Λοιπόν, είπα να κάνω λίγη δουλίτσα, αλλά κόλλησα σε ένα πρόβλημα.
Συνέδεσα το χειροποίητο ICP στο BU0836.
Έβαλα ένα hat από ένα παλιό joystick για DCS switch, και το συνέδεσα σαν hat, δηλαδή στα inputs 34-36
Τα Windows το βλέπουν σαν game controller, βλέπουν όλα τα κουμπιά και το Hat κανονικά
Στο Falcon όμως το hat δεν παίζει. Μπορώ να κάνω assign όλα τα κουμπιά εκτός από το hat
Ιδέες;
Εικόνα
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Νικόλα κανένα νέο από το pit??? ;)
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
Απάντηση