Παρακολούθηση stealth

Περιοχή συζήτησης για τα Αμυντικά Σώματα της Ελλάδας

Συντονιστής: Διαχείριση

Block50
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 09 Ιουν 2006, 16:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Block50 »

LantirN έγραψε:
Block50 έγραψε:Κανένα λάθος,ο αιμ-9 εχει ματαλλικές επιφάνειες,ενώ και οι δεξαμενες εχουν αντιστοιχη βαφή..Βαφή RAM<Radar Absorbing Material>...
Oι εξωτερικες, εκτος των CFT, δεν εχουν αυτη τη βαφη.(Δεν μπορω ακομα να θυμηθω την συγκεκριμενη ονομασια..)
Κατι που σημαινει οτι οι τυπικες εξωτερικες δεξαμενες φυσικα αυξανουν το RCS.

Οσο για το RCS των AIM-9, οπως και να το κανουμε, εχουν καποιο υπολογισημο RCS. Οποιο και αν ειναι αυτο, κατι ειναι.
Αλλα θεωρω απαραδεκτο να πιστευουμε οτι φορανε τα F-16 βληματα μονο για αυτο το λογο.(Να τους βλεπει το ρανταρ εδαφους δλδ)
Εξ αλλου, υπαρχει και το IFF.
Λοιπόν επειδή καταλαβαίνει ο καθένας ό,τι θέλει...Τα 52+ φοράνε πάντα ενα Αιμ-9 ΚΑΙ γιάυτό το λόγο.Δύσκολα θα βρεις Βλκ52+ χωρίς αυτον.Και για να τελειώνουμε,όποιος γνωριζει κάποιον χειριστη από 115 να ρωτήσει...Τέλος,απαράδεκτο είναι να παραποιείς πληροφοριες<...μόνο γιάυτο το λόγο φορανε αιμ-9> αλλά και να αμφισβητείς τα σχόλια κάποιου που μπορεί να εχει ακούσει κάτι παραπάνω..
Αny mission,any time,anywhere...Εικόνα
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

Για να κανω λιγο το συνηγορο του διαβολου τα Φ16Β52+ δε φορανε παντα αιμ9. Ποτε? σε 4αδες μπορει να φοραει μονο το 1 α/φ, οταν φορανε εξωτερικες ομοιως, οταν φορανε external pods,οταν φορανε Lantirn. Για ολες αυτες τις περιπτωσεις υπαρχει και αφθονο δημοσιευμενο φωτογραφικο υλικο. Υπαρχουν και περιπτωσεις που τα α/φ πετανε alpha δλδ διχως ιχνος βληματος αλλα αυτες αφηστε τες.Κατι αλλο που επισης χρίζει προσοχης ειναι οι πτερυγικοι φορεις αναρτησεις οπλισμου.
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
LantirN
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 12:54
Τοποθεσία: 4.7D in SUD 260R

Re: Παρακολούθηση stealth

Δημοσίευση από LantirN »

Block50 έγραψε:Λοιπόν επειδή καταλαβαίνει ο καθένας ό,τι θέλει...Τα 52+ φοράνε πάντα ενα Αιμ-9 ΚΑΙ γιάυτό το λόγο.Δύσκολα θα βρεις Βλκ52+ χωρίς αυτον.Και για να τελειώνουμε,όποιος γνωριζει κάποιον χειριστη από 115 να ρωτήσει...Τέλος,απαράδεκτο είναι να παραποιείς πληροφοριες<...μόνο γιάυτο το λόγο φορανε αιμ-9> αλλά και να αμφισβητείς τα σχόλια κάποιου που μπορεί να εχει ακούσει κάτι παραπάνω..
Πριν γραψεις τοτε κατι, να κοιτας τι εχεις γραψει και πιο πισω, γιατι απο οτι φαινεται ξεχνας αυτα που γραφεις ο ιδιος.
Block50 έγραψε:
kongrigo έγραψε:Όπως ξέρουμε αυτήν την στιγμή υπάρχουν 2 stealth αεροπλάνα σε υπηρεσία τα F22 και το F117 και ένα που αναμένεται την επόμενη 10τία το F35.

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: :idea:

Όταν απογειώνονται για μια καθαρά εκπαιδευτική πτήση αφού είναι stealth πως τα παρακολουθούν τα ραντάρ εδάφους;

Κατ΄ επέκταση όταν με το καλό τα τούρκικα F35 αρχίσουν τις παραβιάσεις στο Αιγαίο, πάνω από την π.χ. Χιο τα τούρκικα ραντάρ εδάφους πως θα τα παρακολουθούν – ενημερώνουν… :?:

Για το πώς θα τα εντοπίζουν τα Ελληνικά είναι άλλο θέμα…
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε με τα 52+..Γι΄αυτό τα έχουμε παντα φορτωμένα με Αιμ-9...
Βλεπεις τι γραφεις ?
"Γι΄αυτό τα έχουμε παντα φορτωμένα με Αιμ-9"
Δεν παραποιω τιποτα, εσυ τα γραφεις.

Ολη μερα δε κανω τπτ αλλο απο το να βλεπω να ανεβαινουν και να κατεβαινουν τα 52..

χαχαχαχ μαρεσεις...
Εικόνα
The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
Nickaz
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 28 Μαρ 2006, 09:15
Τοποθεσία: Ν. Σμύρνη

Δημοσίευση από Nickaz »

...όταν προσγειώθηκαν τα πρώτα 52αρια στη Σούδα φορούσαν κάτι σαν "ομοίωμα" aim9...
...και αρχήσαν οι επαϊοντες τους μύθους και τους θρύλους..

..Νίκος...
Alexander
Δημοσιεύσεις: 930
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005, 13:29

Δημοσίευση από Alexander »

Τέλος,απαράδεκτο είναι να παραποιείς πληροφοριες<...μόνο γιάυτο το λόγο φορανε αιμ-9> αλλά και να αμφισβητείς τα σχόλια κάποιου που μπορεί να εχει ακούσει κάτι παραπάνω..
Γενικά σαν κανόνα συμφωνώ μαζί σου στο ότι είναι απαράδεκτο να παραποιεί κάποιος πληροφορίες.

Αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε στην περίπτωσή σου.Συνεπώς πρέπει απλά να είσαι ποιό προσεχτικός στην πληροφορία που δίνεις & να τη μεταφέρεις αυτούσια.Όπως ακριβώς δηλ. στην έχει πει ο Χ , Ψ ειδικός.

Eπίσης δεν είναι απαράδεκτο , αλλά χαρ/κό γνώρισμα του δημοκρατικού πολιτεύματός μας , η αμφισβήτηση.

Θέλω να πω ότι δεν μπορείς & δεν έχεις το δικαίωμα να αφαιρείς από κανέναν το δικαίωμα της αμφισβήτησης της άποψής σου ή της οποιασδήποτε πληροφορίας δημοσιεύεις . Ακόμα και αν η πληροφορία είναι σωστή.
Τέτοιες εκφράσεις να μας λείπουν αρχηγέ...... Ευχαριστώ. by manik
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

Nickaz έγραψε:...όταν προσγειώθηκαν τα πρώτα 52αρια στη Σούδα φορούσαν κάτι σαν "ομοίωμα" aim9...
...και αρχήσαν οι επαϊοντες τους μύθους και τους θρύλους..

..Νίκος...
9/11/2003.Το τι φορανε...απλα δειτε τις φωτο.:wink:


ΕDIT:Σορρυ για το greeklish το ξεχασα τελειως.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jester την 26 Μαρ 2007, 13:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Alexander
Δημοσιεύσεις: 930
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005, 13:29

Δημοσίευση από Alexander »

Παιδιά συγγνώμη για το εκτός θέματος αλλά έχω απορία.
Αρχικά αυτό που θα διαβάσετε είχα σκοπό να το στείλω σαν ΠΜ στον manik.Αλλα στην πορεία διαπίστωσα ότι έπρεπε να διαβαστεί από όλους.

Αφορά όλους μας

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι κακό είχε η έκφρασή μου manik;

Εξέφρασα το πως θα ένιωθα εγώ αν δεν δεχόμουνα δημοκρατικό δικαίωμα κάποιου ατόμου.

Κανονικά θα έπρεπε να ενοχλήσει και να γίνει EDIT η άρνηση δημοκρατ. δικαιώματος που εξέφρασε ο Block 50.Και όχι το δικό μου αίσθημα σε μια τέτοια θέση.

Είναι δυνατόν να προσπερνάμε την άρνηση του δημοκρατ. δικαιώματος της αμφισφήτησης απόψεων/πληροφοριών του Block 50 & κάθε Block 50; Και να κάνουμε EDIT το αίσθημά/θέση μου κατά αντιδημοκρατικής θέσης;
Θα περνάμε αδιάφορα τέτοια αντιδημοκρατική θέση;

Εγώ έτσι θα ένιωθα και το είπα.Απαγορεύεται να πω πως θα ένιωθα εγώ;
Το ότι θα ντρεπόμουν είναι έκφραση που δεν θέλετε και θέλετε την αντιδημοκρατική άποψη;

Αυτό δεν είναι μελανό σημάδι δικό μου που πρέπει να σβηστεί...αλλά η μη αποδοχή δημοκρατ. δικαιώματος είναι.

Δεν κάνω επίθεση προσωπική ούτε κριτική στον Block 50 αλλά στην ιδέα που εκφράζει,με περίσσεια ευγένεια.
Το ίδιο και σε σένα manik...EDIT by me....Εσένα σε πάω πολύ , το ξέρεις και σε σέβομαι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alexander την 26 Μαρ 2007, 19:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
STARSERIF
Δημοσιεύσεις: 3340
Εγγραφή: 05 Δεκ 2004, 13:27
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από STARSERIF »

Οπως εχουμε ξαναγραψει το φορουμ αυτο ειναι για να εκφραζωνται ολες οι αποψεις οσο διαφορετικες κιαν ειναι αρκει να ξαναδιαβαζουμε τι εχουμε γραψει πριν το ποσταρουμε γιατι ο γραπτος λογος ειναι περιεργος και διαβαζετε απο τον καθενα (μπορει) και διαφορετικα.Γιαυτο και αν νομιζουμε οτι κατι που γραψαμε θα διαβαστει καπως βαζουμε και κανα ( :D :) :o 8) :shock: :lol: :roll: :wink: ..).Και αυτο ισχυει για ολους μας φυσικα :wink:
Τωρα..η ποσοτητα πληροφορειων που διαρεει στο φορουμ ειναι τεραστια και ειναι φυσικο καπου να ειμαστε σωστοι καπου λαθος και καπου να ειμαστε στη μεση.Αλλωστε λιγοι απο τα παιδια εδω μεσα εχουν καποα αμμεση η εμμεση επαφη με το αντικειμενο αρα στο σημειο της παραπληροφορησης που γραφει ο Block50 δεν πιστευω οτι τιθεται ως θεμα (προσωπικα παντως οπως το διαβασα εγω μαλλον για επισημανση το θετει και οχι ως παρατηρση :wink: )
:) :)
Εσυ πολυ καλος εκανες και εγραψες την αντιθεση σου αλλα πιστευω οτι εφοσων ηταν πιο προσωπικο το επιπεδο μια καλη αρχη θα ηταν να συννενοηθειτε(να το εκφρασεις) πρωτα με πμ. :wink:
Δεν προλαβα να διαβασω αυτο που σου εσβησε ο Manik αλλα εφοσων εκρινε οτι επρεπε οτι ηταν εντονο ως εκφραση γραπτου λογου θα συμφωνισω :wink:
Εικόνα


Ο Τσοπανομοντελογδυτης
http://starserif.spaces.live.com/default.aspx
manik
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2021
Εγγραφή: 05 Ιουν 2005, 16:34
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manik »

Αλέξανδρε είσαι όντως ΟT.
Το Post σου ήταν πολύ καλό μέχρι την τελευταία έκφραση σου.
Το ότι υπάρχει δημοκρατία και ελευθερία στην έκφραση λόγου δεν σου επιτρέπει εσένα και σε κανέναν άλλο να εκφράζεσαι λίγο βαριά απέναντι σε ένα άτομο που δεν γνωρίζεις προσωπικά.
Να μου το έλεγες εμένα αυτό....εντάξει θα σε έσκιζα σε κανα DF..... :twisted: :P :P
Γι' αυτό λίγο προσοχή στα γραφόμενά μας.
Το ξέρεις ότι τα αισθήματα μου είναι αμοιβαία για σένα....
Απλά πιστεύω πως κάνεις πολύ παρέα με τον Scorpion τώρα τελευταία και σε έχει χαλάσει...... :P :P :lol:
Παρακαλώ πολύ να μην συνεχιστεί το OT γιατί θα διαγράφονται τα posts από δω και πέρα.Όποιος θέλει p.m.....
Ευχαριστώ.

Νίκος.
:m2k:
:m2k: Eίμαι μόνο Μιραζάκιας :m2k:

Saitek X-52 HOTAS
Saitek Pro Flight Rudder Pedals.
Block50
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 09 Ιουν 2006, 16:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Block50 »

Ωραία λοιπόν,απολογούμαι γιατί μεταχειρίστηκα λάνθασμένες η/και ανακριβείς εκφρασεις...Και διορθώνω..Τον πρώτο καιρόν της αξιοποίησης των 52+ αντιμετωπίσαμε πρόβλημα,επειδή τα ραντάρ στην 115 το έβλεπαν πολύ καθυστερημένα..Είναι προφανές ότι αυτο εμποδίζει διαδικασίες όπως GCA...Γι'αυτό το λόγο,σε περίπτωση που θελουν να αποφύγουν τέτοιες επιπλοκές τα φορτώνουν με ΑΙΜ-9...Τώρα και κατά περίπτωση μπορεί το μέτρο αυτο να μην εφαρμόζεται,είτε επειδή δεν είναι αναγκαιο,είτε για εσκεμμένη αξιοποίηση του πλεονεκτήματος που προσδιδει το Χαβ Κλας 2..Σε κάθε περιπτωση πάντως το Αιμ-9 χρησιμοποιείται για να λύσει το πρόβλημα του μειουμένου ίχνους,όποτε χρειαζεται..!Τώρα ό,τι ειπώθηκε περι αμφισβήτησης δημοκρατικών δικαιωμάτων είναι αστείο,οπότε καλυτερα ο φιλος μας να μην τραβάει το ζητημα στα ακρα...Αυτά και συγγνώμη για τον εκτροχιασμό.
Αny mission,any time,anywhere...Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

τέλος καλό όλα καλά
e-HAF Admin
Alexander
Δημοσιεύσεις: 930
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005, 13:29

Δημοσίευση από Alexander »

-->Αnzac,manik & Starserif check your pm's
Kovamaniac
Δημοσιεύσεις: 2595
Εγγραφή: 09 Μαρ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Θήβα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kovamaniac »

Για κουλαρετε λιγο κυριοι!
ΕικόναΕικόνα
Ειρωνεύτηκες τη γκαρσόνα??? Την έβαψες.........
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Κύριοι Alexander & Block50

Το forum της e-HAF είναι για να παραθέτει το κάθε μέλος τις δικές του απόψεις, είτε είναι αληθείς/αναληθείς είτε προέρχονται απο προσωπική εμπειρία του Καθενός.

Αυτό το δικαίωμα το έχουν όλα τα μέλη της ομάδας και δεν χρειάζεται να είναι Falcon-αδες για να έχουν το δικαίωμα να μιλήσουν.

ΔΕΝ έχει κανένας όμως το δικαίωμα να πετά σπόντες για άλλους και να τσακώνεται εντός του Forum. Προσωπικές αντιπαραθέσεις μπορείτε να τις διοργανώσετε οπουδήποτε αλλού θέλετε. ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΟΧΙ !

Τα περι ποιός έχει δικαιώματα και ποιός όχι είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο, αλλά σίγουρα εδω ΕΧΩ ΕΓΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μην επιτρέψω ξανά σε κανέναν να κάνει την e-HAF RODEO αλληλοσυγκρούσεων.

Αν ο moderator θεώρησε σωστό ή όχι να αφαιρέσει φράση/πρόταση για αποφυγή παρεξήγησης, ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΕΠΡΑΞΕ και έχει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μην δώσει και εξηγήσεις σε ΚΑΝΕΝΑΝ

ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ και συνέλθετε!

ΥΓ1. Μπορείτε να λύσετε κάποια παρεξήγηση μεταξύ σας μέσω ΠΜ.
ΥΓ2. Η λύση του ΠΜ ΔΕΝ σας δίνει το δικαίωμα αντί να βρίζεστε Public, να βρίζεστε μέσω ΠΜ
ΥΓ3. Τα παραπάνω αναφέρονται στον Κανονισμό Λειτουργίας μας.
e-HAF Admin
LantirN
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 12:54
Τοποθεσία: 4.7D in SUD 260R

Δημοσίευση από LantirN »

Block50 έγραψε:Ωραία λοιπόν,απολογούμαι γιατί μεταχειρίστηκα λάνθασμένες η/και ανακριβείς εκφρασεις...Και διορθώνω..Τον πρώτο καιρόν της αξιοποίησης των 52+ αντιμετωπίσαμε πρόβλημα,επειδή τα ραντάρ στην 115 το έβλεπαν πολύ καθυστερημένα..Είναι προφανές ότι αυτο εμποδίζει διαδικασίες όπως GCA...Γι'αυτό το λόγο,σε περίπτωση που θελουν να αποφύγουν τέτοιες επιπλοκές τα φορτώνουν με ΑΙΜ-9...Τώρα και κατά περίπτωση μπορεί το μέτρο αυτο να μην εφαρμόζεται,είτε επειδή δεν είναι αναγκαιο,είτε για εσκεμμένη αξιοποίηση του πλεονεκτήματος που προσδιδει το Χαβ Κλας 2..Σε κάθε περιπτωση πάντως το Αιμ-9 χρησιμοποιείται για να λύσει το πρόβλημα του μειουμένου ίχνους,όποτε χρειαζεται..!Τώρα ό,τι ειπώθηκε περι αμφισβήτησης δημοκρατικών δικαιωμάτων είναι αστείο,οπότε καλυτερα ο φιλος μας να μην τραβάει το ζητημα στα ακρα...Αυτά και συγγνώμη για τον εκτροχιασμό.
Να σου πω, αυτα πιο πριν γιατι δεν τα εγραφες ?

Επρεπε να γινουμε μπαχαλο για να τα γραψεις ?

Και δεν σου ζηταω να γραφεις ολοκληρες παραγραφους, αλλα μονο αυτο να εγραφες:
"Τον πρώτο καιρόν της αξιοποίησης των 52+ αντιμετωπίσαμε πρόβλημα,επειδή τα ραντάρ στην 115 το έβλεπαν πολύ καθυστερημένα."

Αυτο το "τον πρωτο καιρο" θα εσβηνε καθε απορεια μου.

Η αποψη μου ?

Η ολοκληρωνεις κατι, η δεν το γραφεις καθολου.

Το να γραφεις πραγματα για να παρακινεις αλλους να σε παρακαλανε να τους απαντησεις, ειναι κατι που οταν το βλεπω μου αναβουν τα λαμπακια.

Εδω ειναι φορουμ που ολοι αγαπαμε το ιδιο πραγμα, και οχι ποιος θα παρακαλαει τον αλλο να του πει γεγονοτα.

Αν θες πεστο, αν θες μην το πεις..

Τοσα χρονια σε αυτο το φορουμ ειμαι και ενα απο τα λιγα πραγματα που με ξενερωνουν αφανταστα ειναι να πρεπει να γινει μια παρεξηγηση για να καλμαρουμε.
Εικόνα
The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
Απάντηση