Πρόταση για δημιουργία καινούργιου site

Δώστε το δικό σας στίγμα για το Forum

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Aegeus
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: 09 Μαρ 2007, 18:59
Επικοινωνία:

Πρόταση για δημιουργία καινούργιου site

Δημοσίευση από Aegeus »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά θα ήθελα να κάνω μια πρόταση σχετικά με το αν θέλετε να στήσουμε ένα εξ ολοκλήρου καινούργιο site αναθέτοντάς το σε κάποια εταιρία που ειδικεύεται σε αυτό το τομέα...και στο domain να έχουμε to gr τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

για την e-haf εννοείς ?
e-HAF Admin
Aegeus
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: 09 Μαρ 2007, 18:59
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aegeus »

Ναι φυσικά...και αν βρίσκαμε και έναν χορηγό όπως Forthnet;
Jojo
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 19:27

Δημοσίευση από Jojo »

Εγώ πιστεύω πως είμαστε μια χαρά!!! :wink:
Γιώργος
Aegeus
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: 09 Μαρ 2007, 18:59
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aegeus »

Τα πάντα δέχονται βελτίωση γιατί όχι και το σπίτι μας... :wink:
STARSERIF
Δημοσιεύσεις: 3340
Εγγραφή: 05 Δεκ 2004, 13:27
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από STARSERIF »

Παλιοτερα ειχαμε εναν......ανεπισημο χορηγο που παραλιγο να μας βγει και....αρχηγος....μπααα δε θα παρω...ειμαι freedom fighter... :lol: :lol:
Εικόνα


Ο Τσοπανομοντελογδυτης
http://starserif.spaces.live.com/default.aspx
Aegeus
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: 09 Μαρ 2007, 18:59
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aegeus »

Οπότε κάτι ξέρεις, αλλά ας το κοιτάξουμε ως σύνολο...
Alexander
Δημοσιεύσεις: 930
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005, 13:29

Δημοσίευση από Alexander »

Τι παραπάνω θα κερδίσει η ομάδα από κάτι τέτοιο aegeus;Προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου που δεν έχει στο domain το .gr

Φαίνεται ξεκάθαρα ότι αυτό είναι Ελληνικό site.Σιγά & τι έγινε που αντί για .gr έχει .org ?

Είμαστε μια χαρά ομάδα , μια χαρά & πάρα πολύ καλό το site-forum-commit.Τα παιδιά που ασχολούνται με τη βελτίωσή του το κάνουν άψογα , με μεράκι , με προτάσεις , το συζητούν το θέμα , με όσες γνώσεις κατέχουν , με φαντασία κ.α . Αν τώρα μπει ένας χορηγός θα θέλει να κάνει επεμβάσεις & πολύ πιθανό να τις επιβάλλει κιόλας & θα έχει και δίκιο.

Φανταστείτε να μπει χορηγός & δίπλα από το Γεράκι να δω διαφήμιση γάλα Δ_ _ _ _ ή 200 SMS free.....ε ξενέραααα.......

Νομίζω πως το να μπει σε αυτή την ομάδα τέτοιο οικονομικό θέμα δεν θα κάνει καλό.

Είμαστε free ομάδα για να κάνουμε το όνειρο , την τρέλα μας , την πόρωσή μας πραγματικότητα έστω στον εικονικό κόσμο.
Προτιμώ , αν χρειαστεί ποτέ , να ενισχύσουμε εμείς οι ίδιοι την ομάδα & όχι άσχετοι με την τρέλλα μας.

Και το γεγονός που αναφέρει ο STARSERIF (εγώ δε νομίζω να ήμουν στην ομάδα τότε) είναι λάθος που μάλλον δεν πρέπει να το διακινδυνεύσουμε να επαναληφθεί.
Ο Τίμος & οι άλλοι διαχειριστές είναι the best. :wink:

Ούτε εγώ θα πάρω ...ειμαι freedom fighter...
Οπότε κάτι ξέρεις, αλλά ας το κοιτάξουμε ως σύνολο...
Τι ακριβώς εννοείς να το κοιτάξουμε ως σύνολο;

Πες βρε ξεκάθαρα την όλη ιδέα σου.Δώσε μου να καταλάβω τι έχεις σκεφτεί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alexander την 09 Απρ 2007, 19:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Jojo
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 19:27

Δημοσίευση από Jojo »

Alexander έγραψε:Τι παραπάνω θα κερδίσει η ομάδα από κάτι τέτοιο anka;Προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου που δεν έχει στο domain το .gr

Φαίνεται ξεκάθαρα ότι αυτό είναι Ελληνικό site.Σιγά & τι έγινε που αντί για .gr έχει .org ?

Είμαστε μια χαρά ομάδα , μια χαρά & πάρα πολύ καλό το site-forum-commit.Τα παιδιά που ασχολούνται με τη βελτίωσή του το κάνουν άψογα , με μεράκι , με προτάσεις , το συζητούν το θέμα , με όσες γνώσεις κατέχουν , με φαντασία κ.α . Αν τώρα μπει ένας χορηγός θα θέλει να κάνει επεμβάσεις & πολύ πιθανό να τις επιβάλλει κιόλας & θα έχει και δίκιο.

Φανταστείτε να μπει χορηγός & δίπλα από το Γεράκι να δω διαφήμιση γάλα Δ_ _ _ _ ή 200 SMS free.....ε ξενέραααα.......

Νομίζω πως το να μπει σε αυτή την ομάδα τέτοιο οικονομικό θέμα δεν θα κάνει καλό.

Είμαστε free ομάδα για να κάνουμε το όνειρο , την τρέλα μας , την πόρωσή μας πραγματικότητα έστω στον εικονικό κόσμο.
Προτιμώ , αν χρειαστεί ποτέ , να ενισχύσουμε εμείς οι ίδιοι την ομάδα & όχι άσχετοι με την τρέλλα μας.

Και το γεγονός που αναφέρει ο STARSERIF (εγώ δε νομίζω να ήμουν στην ομάδα τότε) είναι λάθος που μάλλον δεν πρέπει να το διακινδυνεύσουμε να επαναληφθεί.
Ο Τίμος & οι άλλοι διαχειριστές είναι the best. :wink:

Ούτε εγώ θα πάρω ...ειμαι freedom fighter...
Οπότε κάτι ξέρεις, αλλά ας το κοιτάξουμε ως σύνολο...
Τι ακριβώς εννοείς να το κοιτάξουμε ως σύνολο;

Πες βρε ξεκάθαρα την όλη ιδέα σου.Δώσε μου να καταλάβω τι έχεις σκεφτεί.
Mε κάλυψες απόλυτα...
Γιώργος
STARSERIF
Δημοσιεύσεις: 3340
Εγγραφή: 05 Δεκ 2004, 13:27
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από STARSERIF »

Οχι ρε παιδια δεν ειναι κανα μεγαλο θεμα.
Το αν το site θα εχει καταληξη org η gr ειναι εξολοκληρου θεμα του Tιμου μιας και εχει επωμισθει ολο το οικονομικο βαρος που φερει ενα site.
Γνωμη μου απο παλια ειναι οτι και εμεις θα μπορουσαμε να συνισφερουμε σε καποια σταθερη χρονικη βαση.
Το Θεμα του ΕΠΙΣΗΜΟΥ χορηγου ομως ειναι αλλο.Ως ιδεα ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ειναι καλη...αλλα (γνωμη μου) ρομαντικη).Το forum διαβαζετε απο πολυ κοσμο και ο κορμος του πια υστερα απο πολλες ζυμωσεις (ξεκινησε με βαση και παραμενει το Falcon4) εχει βαση την αγαπη μας προς τη Π.Α και ενα μηχανικο θαυμα που λιγοι εχουν το εξαιρετικο προνομοιο να χειριζονται η να φροντιζουν.Το αεροσκαφος.
Ενας χορηγος λοιπον που θα εχει σχεση με το αντικειμενο αυτο αμμεση η εμμεση ειναι πιθανον για να μη πω βεβαιο οτι θα θελει να περασει τη δικη του "γραμμη" ας το πουμε ετσι πανω στο θεμα και σε μερικες περιπτωσεις να το απαιτει και να το επιβαλει.Νομιζω οτι ο χορος ειναι ετσι φτιαγμενος ωστε να γραφωνται και να ακουγωνται ολες οι γνωμες εως το σημειο που δεν προσβαλουν κανεναν, αλλα οχι να τις επιβαλλουν.

Τωρα αν χορηγος θα ειναι τσιχλες ,καραμελες,γαλα, γαριδακια κ.α μαλλον δεν κολλανε με το χορο και πιο πολυ ενοχλητικα θα ειναι στο ματι του επισκεπτη παρα θα βοηθαει.

Τωρα εαν ο χορηγος ειναι φυσικο προσωπο ειναι αποδεδειγμενο οτι καποια στιγμη θα αναπτυξει "προσωπικες" φιλοδοξιες.Το μονο που θα μεινει στο τελος θα ειναι ενα forum μπαχαλο και η αναμνηση απο πολλα ευτραπελα που θα εχουμε ξεχασει και τις αιτιες απ' οπου ξεκινησαν.
Υπηρξε στο παρελθον τετοιο θεμα και να ειστε σιγουροι οτι κανενας (τουλαχιστον απο τα παλια μελη χωρις να κανω διαχωρισμο ετσι? χρονικα γραφω) δεν θελει να ξαναβιωσει.

Πιστευω παντως σε αντιθεση με τα παραπανω οτι ενα εξαιρετικο παραδειγμα για το οποιο ειμαι περηφανος που ειμαι μελος αυτης της κοινοτητας ειναι η σχεση στηριξης υποστηριξης και αγαπης μεταξυ ολων των μελων της e-HAF και κ.Α.Τσαγκαρατου(Spesial Projects) και τουμπαλιν.Μια σχεση που στηριζεται στην αγαπη μας γι αυτο που ονομαζεται ΠΑ και εχει σαν αποτελεσμα την τροφοδοτηση της κοινοτητας μας με πληροφοριες αποκλειστικοτητες εκπληξεις και πρωτοτυπιες, μιας και ο κ.Τσαγκαρατος μας τιμα με την παρουσια του εδω και καιρο ως μελος προσφαιρωντας την γνωμη του και τις ιδεες του για μια μια καλυτερη αεροπορικη ιδεα.
Ενα τετοιο παραδειγμα που ποτε πιστευω δεν στηριχθηκε σε βαση sponsora και αλλα τετοια.

:wink:
Εικόνα


Ο Τσοπανομοντελογδυτης
http://starserif.spaces.live.com/default.aspx
Orion
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 16 Μαρ 2005, 16:57
Τοποθεσία: Ηράκλειο - Κρήτη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Orion »

Μιάς και ασχολούμαι επαγγελματικά με το θέμα θα ήθελα να σας πώ κάτι σχετικά με τις ιστοσελίδες.

Όταν κρίνουμε (ο ιδιοκτήτης ή ο κατασκευαστής) ότι μία ιστοσελίδα δέν εξηπηρετεί τον λόγο της ύπαρξης της τότε περνάμε σε ανασχεδιασμό ή νέα κατασκευή.

Στην περίπτωση της E-HAF (ώς απλός χρήστης) δέν βλέπω να χρειάζεται η ιστοσελίδα κάτι νέο γιατί εξηπηρετεί τους λόγους της ύπαρξης της.

Εάν η αναφορά γίνεται μόνο για το εικαστικό μέρος μπορεί αν γίνει σε κάποια στιγμή ένα μικρό face lifting αλλα ούτε και αυτό είναι απαραίτητο γιατί απευθύνεται σε χομπίστες και δέν έχει να κάνει με πώληση προιόντων ή υπηρεσιών ώστε να χρειάζετε αλλαγές ανα τακτά χρονικά διαστήματα.

Μία νέα ιστοσελίδα σημαίνει κόστος και αυτό μπορεί να μεταφράζεται σε χρήμα ή χρόνο. Η γνώμη μου απλά είναι ότι δέν είναι τόσο το εντυπωσιακό μέρος μιάς ιστοσελίδας που τραβάει τον κόσμο όσο η ποιότητα των πληροφοριών που διαθέτει και ο σωστός τρόπος διαχείρισης της πληροφορίας.

Στο κομάτι της διαχείρισης των πληροφοριών η ιστοσελίδα και το forum της E-HAF εξηπηρετεί άψογα τις ανάγκες της, το εικαστικό μέρος είναι άλλη ιστορία και είναι δύο πράγματα που δέν μπλέκονται.

Η ύπαρξη σπόνσορα έχει να κάνει με την πώληση προιόντων ή υπηρεσιών και αυτό σημαίνει ότι ο σπόνσορας ενδιαφέρεται για την προώθηση της εταιρείας του με σκοπό το κέρδος και την προβολή με άμεσο ενδιαφέρον τον αριθμό επισκέψεων και την εμφάνιση (προβολή) της όποια διαφήμισης. Με δύο λέξεις, δέν ενδιαφέρει τον σπόνσορα εάν μία ιστοσελίδα είναι εντυπωσιακή όσο η κίνηση της και το αντικείμενο της το οποίο θα πρέπει να πλησιάζει στις δραστηριότητες της εταιρείας του.

Μία ιστοσελίδα έχει κόστος συντήρησης και φιλοξενίας, το κόστος αυτό μπορεί να μοιραστεί με μορφή δωρεάς, όποιος νοιώθει ότι μπορεί να δώσει λίγα χρήματα (έναν καφέ) για να βοηθήσει τον ιδιοκτήτη και τους διαχειριστές μπορεί να το κάνει πολύ εύκολα και δέν είναι κακό να γίνεται στις Online κοινότητες. Στην περίπτωση της δωρεάς δέν χρειάζετε η παρουσία του σπόνσορα.

Εάν γίνει ανάθεση για δημιουργία νέας ιστοσελίδας με τις υπάρχουσες προδιαγραφές, το κόστος κατασκευής θα φτάσει τις 3 - 4.000 euro.

Αυτές έιναι οι τιμές της αγοράς για μία ιστοσελίδα που καλύπτει τις ίδιες ανάγκες με αυτές που καλύπτει η υπάρχουσα ιστοσελίδα.

θα φέρω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε όλοι γιατί κοστίζει τόσο πολύ.

Εάν θελήσετε να κάνετε δύο παράθυρα (ένα μικρό και ένα μεγάλο) θα διαπιστώσετε ότι το κόστος κατασκευής είναι ίδιο.

Ο λόγος έιναι ότι για να γίνει ένα μικρό παράθυρο απαιτεί την ίδια δουλειά για γίνει και ένα μεγάλο και το μέγεθος δέν είναι αυτό που ανεβάζει το κόστος.

Επομένως στην περίπτωση της ιστοσελίδας ο προγραμματισμός (PHP & databases) θα είναι ο ίδιος με αυτόν που θα ζητήσει μία ετερεία για προώθηση προιόντων άρα το κόστος θα έιναι το ίδιο.

Προγραμματιστικά δέν έχει καμία διαφορά μία μεγάλη ιστοσελίδα απο μία μικρή (όταν αυτή είναι δυναμική) και οι δυναμικές ιστοσελίδες κοστίζουν.

Εάν είναι να μοιραστεί το κόστος τότε μπορούμε να δώσουμε απο 100 euro για να αναλάβει μία εταιρεία να κάνει μία νέα ιστοσελίδα ή να δώσουμε 5 euro για να συντηρηθεί η υπάρχουσα και να βοηθήσουμε και τους διαχειριστές ή τον ιδιοκτήτη στην συντήρηση της.

Σημασία δέν έχει το τί μπορούμε να κάνουμε αλλα το τί κάνουμε.
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Το site είναι μια χαρά, το ίδιο και ο admin του (Τίμος). Δεν χρειάζονται αλλαγές και πολύ περισσότερο, ΔΕΝ χρειαζόμαστε κανέναν πάνω απο το κεφάλι μας (freedom fighters).. 8)
Εικόνα
Aegeus
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: 09 Μαρ 2007, 18:59
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aegeus »

STARSERIF έγραψε:Γνωμη μου απο παλια ειναι οτι και εμεις θα μπορουσαμε να συνεισφερουμε σε καποια σταθερη χρονικη βαση.
Orion έγραψε:Εάν είναι να μοιραστεί το κόστος τότε μπορούμε να δώσουμε απο 100 euro για να αναλάβει μία εταιρεία να κάνει μία νέα ιστοσελίδα ή να δώσουμε 5 euro για να συντηρηθεί η υπάρχουσα και να βοηθήσουμε και τους διαχειριστές ή τον ιδιοκτήτη στην συντήρηση της.
Αυτές οι δύο φράσεις με καλύψανε πλήρως, καλοί οι έπαινοι και τα εύσημα στον Τίμο αν και πιστεύω, ότι δεν τα χρειάζεται γιατί αγαπάει αυτό που κάνει και όταν έχεις καψούρα με κάτι, όσο στραβό και να ναι πάλι θα το βλέπεις ίσιο...
το θέμα είναι τι κάνουμε και μεις γι' αυτόν, μη ξεχνάμε έχει αναλάβει όλα τα έξοδα και τη διαχείριση μόνος του...

Ok ας αφήσουμε τους χορηγούς έξω...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aegeus την 09 Απρ 2007, 21:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Alexander έγραψε:Τι παραπάνω θα κερδίσει η ομάδα από κάτι τέτοιο anka;Προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου που δεν έχει στο domain το .gr
......
Φίλε Alexander εγώ προσωπικά δεν έκανα απολύτως καμία πρόταση στο σχετικό θέμα. Και εν τέλει θεωρώ ότι είμαστε μια χαρά έτσι, δεν χρειαζόμαστε κανέναν δερβέναγα πάνω από το κεφάλι μας. Αν τυχόν κάποιος συνάδελφος έχει εντοπίσει κάποια σημεία που χρήζουν βελτίωσης, βεβαίως και να τα συζητήσουμε και αν χρειαστεί να προχωρήσουμε σε προτάσεις βελτίωσης και αυτές οι προτάσεις να υλοποιηθούν.
FLY LOW - HIT HARD
Alexander
Δημοσιεύσεις: 930
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005, 13:29

Δημοσίευση από Alexander »

Ναι δικό μου λάθος ....το διόρθωσα anka.
Απάντηση