H Κρίση του 87 !!!

Περιοχή συζήτησης για τα Αμυντικά Σώματα της Ελλάδας

Συντονιστής: Διαχείριση

mpampis
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 31 Ιαν 2007, 00:27
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mpampis »

Diver έγραψε:
mpampis210 έγραψε:Γνωρίζει-θυμάται κάποιος λεπτομέριες για ανταλλαγές πυρών στα σύνορα το 87;Είχα διαβάσει για ένα νεκρό Έλληνα αξιωματικό και ένα Τούρκο αντίστοιχα.
Ευτυχως

δεν επεσε ουτε σφαιρα.

Οσον αφορα τη κινηση του συγκεκριμενου πολιτικου, Α. Παπανδρεου, ηταν καθοριστικη με συνεποια το γνωστο αποτελεσμα.

Ευτυχως λειτουργησαμε εχω να πω!!!
Το περιστατικό είναι αληθινό το διάβασα στην ισσοροπία δυνάμεων 1999(Πτήση)...
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

STARSERIF έγραψε:Mην είστε τόσο σίγουρου!
+1
FLY LOW - HIT HARD
Diver
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 16 Μαρ 2006, 22:30
Τοποθεσία: Thessaloniki/LGTS

Δημοσίευση από Diver »

mpampis210 έγραψε:
Diver έγραψε:
mpampis210 έγραψε:Γνωρίζει-θυμάται κάποιος λεπτομέριες για ανταλλαγές πυρών στα σύνορα το 87;Είχα διαβάσει για ένα νεκρό Έλληνα αξιωματικό και ένα Τούρκο αντίστοιχα.
Ευτυχως

δεν επεσε ουτε σφαιρα.

Οσον αφορα τη κινηση του συγκεκριμενου πολιτικου, Α. Παπανδρεου, ηταν καθοριστικη με συνεποια το γνωστο αποτελεσμα.

Ευτυχως λειτουργησαμε εχω να πω!!!
Το περιστατικό είναι αληθινό το διάβασα στην ισσοροπία δυνάμεων 1999(Πτήση)...
Τουλαχιστο

απο προσωπικη εμπειρια και απο οσο μπορω και γνωριζω βεβαια, δεν επεσε πυροβολισμος.

Και ανεφερα το "ευτυχως", διοτι μερικες χιλιαδες ατομα στον Εβρο, Ελληνες, Τουρκοι, με οπλα γεματα και κυριολεκτικα στη σκανδαλη. μα κυριολεκτικα, ενας πυροβολισμος η' μια ριπι δε μπορω να φανταστω τι αποτελεσμα θα ειχε, μαλλον δε θελω!
Diver
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βαράγγειος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Σεπ 2010, 09:55

Η αλήθεια δεν είναι ακριβώς έτσι...

Δημοσίευση από Βαράγγειος »

[font=Verdana]Χωρίς καμία διάθεση να αμφισβητήσω τους προλαλήσαντες η αλήθεια δεν είναι ακριβώς έτσι...καθώς δεν είναι δυνατή η αναζήτηση ηλεκτρονικά ειδήσεων της δεκαετίας του 80' (και πόσο μάλλον περιστατικού το οποίο δεν πήρε μεγάλες διαστάσεις) καλό θα ήταν στην πρώτη ευκαιρία επίσκεψης στην ευρύτερη περιοχή του κεντρικού Ν.Έβρου να ρωτήσετε τους ντόπιους (άνω των 40) που γνωρίζουν πολύ καλά τι συνέβει...ρωτήστε και για τον Έλληνα αγροφύλακα που έπαιξε σημαντικό στο επεισόδιο. Η ελληνική πλευρά είχε έναν νεκρό στρατεύσιμο (Ζήσης αν θυμάμαι καλά) και η τουρκική τουλάχιστον δύο...η αλήθεια συνήθως θέλει αρκετή έρευνα...[/font]
mpampis
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 31 Ιαν 2007, 00:27
Επικοινωνία:

Re: Η αλήθεια δεν είναι ακριβώς έτσι...

Δημοσίευση από mpampis »

Βαράγγειος έγραψε:[font=Verdana]Χωρίς καμία διάθεση να αμφισβητήσω τους προλαλήσαντες η αλήθεια δεν είναι ακριβώς έτσι...καθώς δεν είναι δυνατή η αναζήτηση ηλεκτρονικά ειδήσεων της δεκαετίας του 80' (και πόσο μάλλον περιστατικού το οποίο δεν πήρε μεγάλες διαστάσεις) καλό θα ήταν στην πρώτη ευκαιρία επίσκεψης στην ευρύτερη περιοχή του κεντρικού Ν.Έβρου να ρωτήσετε τους ντόπιους (άνω των 40) που γνωρίζουν πολύ καλά τι συνέβει...ρωτήστε και για τον Έλληνα αγροφύλακα που έπαιξε σημαντικό στο επεισόδιο. Η ελληνική πλευρά είχε έναν νεκρό στρατεύσιμο (Ζήσης αν θυμάμαι καλά) και η τουρκική τουλάχιστον δύο...η αλήθεια συνήθως θέλει αρκετή έρευνα...[/font]

Three Killed in Greece-Turkey Border Clash
http://articles.latimes.com/1986-12-20/news/mn-4429_1
Greek and 2 Turks Die As Border Troops Fight
http://www.nytimes.com/1986/12/20/world ... fight.html
Άβαταρ μέλους
Βαράγγειος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Σεπ 2010, 09:55

ΑΨΟΓΟΣ!

Δημοσίευση από Βαράγγειος »

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση! :D
Πάντως αξίζει τον κόπο να την κανετε την κουβέντα αν πάτε Έβρο!
Άβαταρ μέλους
mimis321
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2009, 14:23

Δημοσίευση από mimis321 »

Oι Βούλγαροι κινήσαν στρατευματα προς τα σύνορα με την Τουρκία
σε εκείνο το επεισόδιο?

Αν εγινε ετσι τότε όντως ειναι προτωφανές !!!

Για τα δικά μας στρατεύματα θυμάμαι μια φάλαγγα M-109 και καμια 100 jeep που βγήκανε νύχτα απο
το στρατόπεδο Νταλίπη (Καλαμαριά)
Και την άλλη μέρα στο σχολείο καναμε ασκηση εκένωσης σε περίπτωση πυρκαγιάς...

PS αυτό δεν είναι το επεισόδιο όπου ο Αντρέας είπε την διαταγή...''βυθήσατε το Χώρα'' ?
Το Cismic λέγεται και 'Χώρα' ή πρόκειται για άλλο επεισόδιο ?
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

άλλο το cismic άλλο το Hora
e-HAF Admin
Dragon
Δημοσιεύσεις: 403
Εγγραφή: 10 Ιαν 2005, 13:03

Δημοσίευση από Dragon »

Anzac έγραψε:άλλο το cismic άλλο το Hora
Tο ιδιο πλοιο ειναι απλα αλλαξε ονομα.

http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=65491
Εικόνα
sungsam
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 27 Αύγ 2008, 18:26
Τοποθεσία: ELEFSINA - GREECE

Δημοσίευση από sungsam »

Εγώ πάντως θυμάμαι λόγω νοήμουσας ηλικίας που ήμουν τότε ( μάλλον 1η Λυκείου :) ) , ότι ο "Ηλεκτρονικός αφτιάς " είχε κλίσει ! Διαδιδόταν τότε, ότι Ελληνικό κλιμάκιο με συνοδεία κομάντος εισήλθε στην Αμερικανική βάση και έκλεισε το σύστημα πατώντας σε ΝΑΤΟσυμμαχικές συμφωνίες, και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η χώρα είχε σχεδόν βρεθεί σε κατάσταση επιστράτευσης. Αυτά θυμάμαι αμυδρά .. και ελπίζω να μην με ξεγελά η μνήμη μου !

Αν αυτά που έλεγαν τότε ήταν μπαρούφες ... δεν ξέρω. Κάποιος τσαμπουκάς όμως είχε παιχτεί σε επίπεδο διπλωματικό / Πολιτικό. Σίγουρα Ο αφτιάς έκλεισε και πήραν δρόμο και οι βάσεις !
Sungsam - Dimitris
Εικόνα
kongrigo
Δημοσιεύσεις: 3248
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kongrigo »

Kαι εγώ αυτά θυμάμαι
...είμαι και μιραζάκιας...
Η ΦΥΣΙΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΓΝΩΣΙΝ
Ως ηγήτορες των ιδεών μας, οφείλουμε να αντεπεξέλθουμε στις πιέσεις των ιδανικών μας...Εικόνα
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

sungsam έγραψε:Εγώ πάντως θυμάμαι λόγω νοήμουσας ηλικίας που ήμουν τότε ( μάλλον 1η Λυκείου :) ) , ότι ο "Ηλεκτρονικός αφτιάς " είχε κλίσει ! Διαδιδόταν τότε, ότι Ελληνικό κλιμάκιο με συνοδεία κομάντος εισήλθε στην Αμερικανική βάση και έκλεισε το σύστημα πατώντας σε ΝΑΤΟσυμμαχικές συμφωνίες, και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η χώρα είχε σχεδόν βρεθεί σε κατάσταση επιστράτευσης. Αυτά θυμάμαι αμυδρά .. και ελπίζω να μην με ξεγελά η μνήμη μου !

Αν αυτά που έλεγαν τότε ήταν μπαρούφες ... δεν ξέρω. Κάποιος τσαμπουκάς όμως είχε παιχτεί σε επίπεδο διπλωματικό / Πολιτικό. Σίγουρα Ο αφτιάς έκλεισε και πήραν δρόμο και οι βάσεις !
Ο "Ηλεκτρονικός αφτιάς"; :ponder: Τι είναι ηυτούνο;
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ο μεγάλος υποκλοπέας αδελφός και σύμμαχος....
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Antwnis
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2008, 19:11
Τοποθεσία: HER

Δημοσίευση από Antwnis »

Που δεν είναι απλό μακέτο! Είναι πανταχού παρών και πραγματικότητα αλλά τον ευχαριστήσαμε και το '96 στην άλλη κρίση (παρενέβη για τα ΜΗ-ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ντε ..)
Τώρα τι ρόλο βαράει;
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Τώρα μας βοηθάει στις διαπραγματεύσεις για να βρούμε πωλητή για το αιγαίο :) θα τον ευχαριστήσουμε πάλι μην ανησυχείς.
Απάντηση