Πρόταση: "Άρθρο του μήνα"

Δώστε το δικό σας στίγμα για το Forum

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Επισκέπτης

Πρόταση: "Άρθρο του μήνα"

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν ξέρω πως μου κατέβηκε αυτή η ιδέα αλλά here goes nothing...

Κάθε μήνα (μπορεί λιγότερο, μπορεί και περισσότερο) προτείνω κάποιος να φτιάχνει ένα άρθρο...

π.χ.
- tutorial για skins (απλές μετατροπές, ακόμα και skinning από λευκό χαρτί)
- τρόποι για να προστεθούν squadrons σε campaign (π.χ. προσθήκη HAF A-7 στη Rolling Fire)
- Importing/Exporting models in LE

καθώς και διάφορα άλλα how-to, ακόμα και τακτικές.

IMHO, ένα ακόμη στοιχείο που ίσως να βοηθήσει μπορεί να είναι και η μετάφραση (με credits/acknowledgements πάντα) διαφόρων τέτοιων δημοσιεύσεων που κυκλοφορούν στα forums διαφόρων κοινοτήτων για το F4...

Τι λέτε;
Baron-Rojo
Δημοσιεύσεις: 3916
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 14:18

Re: Πρόταση: "Άρθρο του μήνα"

Δημοσίευση από Baron-Rojo »

Silverson έγραψε:Δεν ξέρω πως μου κατέβηκε αυτή η ιδέα αλλά here goes nothing...

Κάθε μήνα (μπορεί λιγότερο, μπορεί και περισσότερο) προτείνω κάποιος να φτιάχνει ένα άρθρο...

π.χ.
- tutorial για skins (απλές μετατροπές, ακόμα και skinning από λευκό χαρτί)
- τρόποι για να προστεθούν squadrons σε campaign (π.χ. προσθήκη HAF A-7 στη Rolling Fire)
- Importing/Exporting models in LE

καθώς και διάφορα άλλα how-to, ακόμα και τακτικές.

IMHO, ένα ακόμη στοιχείο που ίσως να βοηθήσει μπορεί να είναι και η μετάφραση (με credits/acknowledgements πάντα) διαφόρων τέτοιων δημοσιεύσεων που κυκλοφορούν στα forums διαφόρων κοινοτήτων για το F4...

Τι λέτε;

Den einai katholou kakh h idea sou simfonw
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΛΑΖΑΡΕ ??????? ΕΧΕΙΣ ΑΓΩΝΑ ΑΥΡΙΟ !!!!!

ΞΕΚΙΝΑ ΡΕΜΑΛΙ !!!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μα γιατί; Τι έκανα πάλι και με χρεώνεις;;;;
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Silverson έγραψε:Μα γιατί; Τι έκανα πάλι και με χρεώνεις;;;;

oxi alla otan kaneis kati...to kaneis kala!!! ela kati tha exeis etoimasei :wink: mologa reeeeee 8)
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν έχω τίποτα έτοιμο, αλλά άν τελικά προχωρήσει, θα μπορέσω να γράψω κι εγώ κάτι από αυτά που έχω διαβάσει... Μη φανταστείς τίποτα τρομερό....

Ο λόγος που κάνω αυτή την πρόταση είναι να μοιραστούμε γνώσεις και να ανέβει το (ήδη υψηλό) επίπεδο σε modding, bug hunting κλπ κλπ
winder
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: 11 Αύγ 2004, 19:26

Δημοσίευση από winder »

oreos!! poli kali idea!!

captain where are u?
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ego den exo kamia adirisi
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

mporeite na to kanete san reviews

link edo :

http://www.e-haf.org/homepage/modules.php?name=Reviews

sto site mas "Reviews"

sas to exo energopoiisei

to mono pou leipei einai photos gia ta themata afta

an thelete boreite na xrisimopoiisete tin photo HUD1.jpg pros to paron kai meta pername kai alles an thelete

kante ta peiramata sas na doume an eksipiretei arxika
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Slick
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 13:52
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Slick »

Poli kali i idea sou Silverson.
An thelete mporoume na kanoume kai arthra genikou aeroporikou endiaferontos, se stil periodikou. Den exw akrivws kati sto mialo mou alla mporw na fantastw polla themata.
Εικόνα
"Εχωμεν δε και ψυχάς συν τοις θεοίς αμείνονας"
Ξενοφώντος, Κύρου Ανάβαση
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Silverson έγραψε:Δεν έχω τίποτα έτοιμο, αλλά άν τελικά προχωρήσει, θα μπορέσω να γράψω κι εγώ κάτι από αυτά που έχω διαβάσει... Μη φανταστείς τίποτα τρομερό....
αγορινα μου οτι κανεις εσυ ειναι ...τρομερο!!!! :D
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

viper έγραψε:
Silverson έγραψε:Δεν έχω τίποτα έτοιμο, αλλά άν τελικά προχωρήσει, θα μπορέσω να γράψω κι εγώ κάτι από αυτά που έχω διαβάσει... Μη φανταστείς τίποτα τρομερό....
αγορινα μου οτι κανεις εσυ ειναι ...τρομερο!!!! :D
Thanks mate! Να' σαι καλά!!
Slick έγραψε:Poli kali i idea sou Silverson.
An thelete mporoume na kanoume kai arthra genikou aeroporikou endiaferontos, se stil periodikou. Den exw akrivws kati sto mialo mou alla mporw na fantastw polla themata.
Slick είδα το σχόλιό σου στη δημοσκόπηση της ιστοσελίδας και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Οτιδήποτε και να κάνουμε, από skinning from scratch και 3D, μέχρι μεταφράσεις από διάφορα guides/tutorials που κυκλοφορούν και μεταφορές άρθρων (αρκεί να μπαίνει referencing) πιστεύω πως είναι πολύ θετικό. Προσωπικά δεν έχω τις ικανότητες του skinning/3D Modelling/χρήση LE-F4B που έχουν άλλοι συνάδελφοί μας (και μας τρέχουν τα σάλια όταν κάνουν κάτι)... Θα ήθελα πολύ να μοιραστώ ακόμα και τις λίγες γνώσεις που έχω, με όλους...

Βασικά έχω κι εγώ κάτι στα σκαριά. Εεεεε, στο airframe ήθελα να πω... Μπορεί να είναι κάτι κοινότυπο, παραμένει όμως αρκετά αναλυτικό και πιστεύω να αποτελέσει βοήθημα ακόμα και σ' αυτόν που δεν έχει ασχοληθεί σχεδόν ποτέ με τον εξομοιωτή.
Άβαταρ μέλους
Slick
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 13:52
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Slick »

Silverson έγραψε:Slick είδα το σχόλιό σου στη δημοσκόπηση της ιστοσελίδας και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Οτιδήποτε και να κάνουμε, από skinning from scratch και 3D, μέχρι μεταφράσεις από διάφορα guides/tutorials που κυκλοφορούν και μεταφορές άρθρων (αρκεί να μπαίνει referencing) πιστεύω πως είναι πολύ θετικό. Προσωπικά δεν έχω τις ικανότητες του skinning/3D Modelling/χρήση LE-F4B που έχουν άλλοι συνάδελφοί μας (και μας τρέχουν τα σάλια όταν κάνουν κάτι)... Θα ήθελα πολύ να μοιραστώ ακόμα και τις λίγες γνώσεις που έχω, με όλους...

Βασικά έχω κι εγώ κάτι στα σκαριά. Εεεεε, στο airframe ήθελα να πω... Μπορεί να είναι κάτι κοινότυπο, παραμένει όμως αρκετά αναλυτικό και πιστεύω να αποτελέσει βοήθημα ακόμα και σ' αυτόν που δεν έχει ασχοληθεί σχεδόν ποτέ με τον εξομοιωτή.
Xairomai poli Silverson! Nomizw oti etsi prepei na ksekinisoume. Oti mporei o kathenas. Kai egw eimai psilo-asxetos me ola auta pou les (!! :roll: ) alla kati diavazw apo edw, kati apo ekei kai etsi lew na ta moirastw mazi me tous ipoloipous stin e-haf.
Ante pame re omadara :lol:
Cheers
ps 1: Pragmatika i saliara einai aparaititi se kathe melos tis e-haf 8)
ps 2: Aparaitita referencing mias kai to site mporei na xrewthei tyxon atasthaleies mas...Min valoun kai ton Chief mas fylaki :lol:
Chief :arrow: respect
Εικόνα
"Εχωμεν δε και ψυχάς συν τοις θεοίς αμείνονας"
Ξενοφώντος, Κύρου Ανάβαση
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

dokimasate an sas volevei afto pou sas eipa ?
e-HAF Admin
Baron-Rojo
Δημοσιεύσεις: 3916
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 14:18

Δημοσίευση από Baron-Rojo »

kati ligo trelo pou mou irthe twra.................bebea se sindiasmo methn idea tou sinadelfou Silverson.
Ti tha legate na kaname kai emeis thn dikia mas efimerida opws kai oi sinadelfoi tou HAFC............... alla pio realistikh kai me plousio periexomeno.

Idees iparxoun poles kai eidika to prosopiko.

Kai an thelete san to episimo periodiko gia to Falcon 4.0 sthn Ellada.......

Ti lete?
Απάντηση