EMF & ATO

Διάφορα θέατρα για το Falcon 4.0

Συντονιστές: the_ripper, Arty, KERVEROS, Διαχείριση

Απάντηση
pkontos1970
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 29 Ιαν 2008, 12:03

EMF & ATO

Δημοσίευση από pkontos1970 »

Είμαι τελείως νέος στο forum (αν και χρήστης F4 απο το 1999). Έχασα πολλά "επεισόδια" της εξέλιξης του F4 και των φόρουμ λόγω διαφόρων υποχρεώσεων.

Θα ήθελα να με ενημερώσετε (αν ξέρετε φυσικά) που βρίσκεται η ανάπτυξη του EMF.

Επιπλέον, από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι το ΑΤΟ δεν χρησιμοποιείται από την ομάδα γιατί δεν είναι καλοφτιαγμένο ή κάνω λάθος?

[Πάντως, αν και η συζήτηση περί διανομής του ΑΤΟ χωρίς περιορισμούς είναι πολύ παλια - από την εποχή που βγήκε, νομίζω ότι πλέον δεν έχει νόημα να μην είναι ελεύθερο καθώς οι φίλοι εξ ανατολών έχουν και τα μέσα και τη γνώση να το φτιάξουν μόνοι τους -άσε που καθημερινά πετούν με άνεση πάνω από το Αιγαίο και "εκπαιδεύονται" ρεαλιστικά....
Αντίθετα μια διανομή σε όλους τους χρήστες του ιντερνετ θα έκανε καλό και για τη φήμη όσων το έφτιαξαν και για την γνωστοποίηση σε όλο τον κόσμο του καθημερινού προβλήματος της Ελλάδος (με τις παραβιάσεις).
STARSERIF
Δημοσιεύσεις: 3340
Εγγραφή: 05 Δεκ 2004, 13:27
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από STARSERIF »

Oτι αφορά ως προς το EMF δες εδώ:
http://forum.eastmedfront.net/index.php ... d7e410914a
Εικόνα


Ο Τσοπανομοντελογδυτης
http://starserif.spaces.live.com/default.aspx
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Re: EMF & ATO

Δημοσίευση από anka »

pkontos1970 έγραψε:Είμαι τελείως νέος στο forum (αν και χρήστης F4 απο το 1999). Έχασα πολλά "επεισόδια" της εξέλιξης του F4 και των φόρουμ λόγω διαφόρων υποχρεώσεων.

Θα ήθελα να με ενημερώσετε (αν ξέρετε φυσικά) που βρίσκεται η ανάπτυξη του EMF.

Επιπλέον, από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι το ΑΤΟ δεν χρησιμοποιείται από την ομάδα γιατί δεν είναι καλοφτιαγμένο ή κάνω λάθος?

[Πάντως, αν και η συζήτηση περί διανομής του ΑΤΟ χωρίς περιορισμούς είναι πολύ παλια - από την εποχή που βγήκε, νομίζω ότι πλέον δεν έχει νόημα να μην είναι ελεύθερο καθώς οι φίλοι εξ ανατολών έχουν και τα μέσα και τη γνώση να το φτιάξουν μόνοι τους -άσε που καθημερινά πετούν με άνεση πάνω από το Αιγαίο και "εκπαιδεύονται" ρεαλιστικά....
Αντίθετα μια διανομή σε όλους τους χρήστες του ιντερνετ θα έκανε καλό και για τη φήμη όσων το έφτιαξαν και για την γνωστοποίηση σε όλο τον κόσμο του καθημερινού προβλήματος της Ελλάδος (με τις παραβιάσεις).
Το πρόβλημα με το ΑΤΟ δεν είναι το αν είναι καλοφτιαγμένο, ή όχι, μιας και με τα προηγούμενα επίσημα setup της ομάδας (FF3, OF 4.3, OF 4.4.1) Λειτουργούσε μια χαρά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα . Ειδικά για το OF4.4.1+ATO υπήρχε μια πατέντα για την σωστή του εγκατάσταση. Τώρα σε περιβάλλον OF4.5 για κάποιους λόγους (άγνωστοι σε εμένα) κάτι δεν πάει καλά και δεν μπορεί το ΑΤΟ να εγκατασταθεί. Αν και πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει τρόπος!!!!!
Τόσο το EMF, όσο και το ATO είναι εικονικά θέατρα επιχειρήσεων για το Falcon 4. Οπότε με αυτό το σκεπτικό δεν μπορώ να καταλάβω πως η πιθανή ελεύθερη διανομή του ΑΤΟ (μόνο για αυτό δικαιούμαι για να μιλήσω, μιας και είναι προϊόν πάρα πολλών ωρών εργασίας κάποιων από τα παιδιά της e-HAF) η οποία με βρίσκει εντελώς αντίθετο, θα κάνουν ευρύτερο γνωστό το πρόβλημα που η χώρα μας αντιμετωπίζει καθημερινά στο Αιγαίο από τους "φίλους και σύμμαχους"
FLY LOW - HIT HARD
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

το ΑΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δημιουργία της e-HAF, είναι της VHAF!

Δόθηκε στην e-HAF και εξελίχτηκε για λογαριασμό της απο μέλη της e-HAF για εντός e-HAF !!!! KAI MONO !!!!

ΣΕ FF 3.1.1 δούλευε μια χαρά και είχαμε Ελλάδα και Τουρκία σε πλήρη σύνταξη δυνάμεων υπο ρεαλιστικά δεδομένα

όταν ήρθε το Open Falcon όμως, το ΑΤΟ έπρεπε να ξανα φτιαχτεί στην ουσία απο την αρχή, και αυτό γιατί η Database του σε αντίθεση με αυτή του OF είναι εντελώς διαφορετική.

Αυτό σημαίνει πως χάθηκαν όλα. Αν και έγινε μια συμβατοποίηση με κάποια hotfixes, στην ουσία είχαμε μια Ελλάδα-Τουρκία με αεροσκάφη που υποστήριζε μόνο η Database του OpenFalcon.

Με άλλα λόγια HAF F-1 , A-7 , F-4 κλπ και αντίστοιχα THK όπως και αεροδρόμια και λιμάνια .... ΤΕΛΟΣ !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anzac την 29 Ιαν 2008, 21:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
e-HAF Admin
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Ναι έχεις δίκιο το ΑΤΟ είναι μια δημιουργία της v-HAF. Εκ παραδρομής έγραψα ότι είναι μια δημιουργία της e-HAF Αυτό που ήθελα να γράψω, είναι ότι (όπως λες και εσύ) εξελίχθηκε από κάποια μέλη της e-HAF
FLY LOW - HIT HARD
pkontos1970
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 29 Ιαν 2008, 12:03

Δημοσίευση από pkontos1970 »

Συνοψίζοντας:
1. στην παρούσα φάση το ΑΤΟ δεν "παιζει" και
2. το emf είναι σε φάση ανάπτυξης (με πολύ αργούς ρυθμούς, άρα χρησιμοποιούμε το θέατρο της Κορέας)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

μέσα είσαι ...
e-HAF Admin
pkontos1970
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 29 Ιαν 2008, 12:03

Δημοσίευση από pkontos1970 »

με το SP4 τρέχει το ΑΤΟ?
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

pkontos1970 έγραψε:με το SP4 τρέχει το ΑΤΟ?

Το ΑΤΟ ειναι συνβατο με το OF 4.4 εαν υπαρξει ορεξη οταν βγει το 4.6 (σε λιγο καιρο) ισως γινει μια προσπαθεια για να μπει αλλα το βλεπω χλωμο!! εαν εχει ορεξη ο ΣΑΚΗΣ ισως!! μπορω να βοηθησω κ εγω ,αν κ παμε ειπαμε για EMF!!!

http://www.e-haf.org/forum/viewtopic.ph ... ght=ato+of
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

pkontos1970 έγραψε:με το SP4 τρέχει το ΑΤΟ?
το ΑΤΟ πατάει σε FreeFalcon database, άρα η απάντηση είναι όχι...
e-HAF Admin
pkontos1970
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 29 Ιαν 2008, 12:03

Δημοσίευση από pkontos1970 »

Άρα πρέπει να πάω σε νέα εγκατάσταση ff.....

Για να αποκτήσω πρόσβαση στο ΑΤΟ τι πρέπει να κάνω? (εκ των προτέρων ζητώ συγγνώμη για την ερώτηση αφού, φαντάζομαι, κάπου θα είναι καταγεγραμμένη η διαδικασία- άλλα το forum είναι πολύ μεγάλο ...)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

θες να περάσεις το ff3 για να έχεις ΑΤΟ ;

αν ναι , πες μου να σου στείλω τα Links
e-HAF Admin
pkontos1970
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 29 Ιαν 2008, 12:03

Δημοσίευση από pkontos1970 »

τα link για το ff τα είχα βρει στο forum, αν ειναι ευκολο μου τα στέλνεις μηπως έχει αλλάξει κάτι (αν δεν έχει αλλάξει, θα τα βρω στον οδηγό εγκατάστασης). Θα χρειαστώ όμως και το link για το ΑΤΟ
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ok
e-HAF Admin
duc

Ιδια περιπτωση

Δημοσίευση από duc »

Καλησπερα σε ολους. Και εγω ιδια περιπτωση με τον pkontos1970 μονο που ασχολουμε με το falcon απο το 03.Τρεχω με ff3-ff3.1-cobra patch.Μπορω να εχω και εγω το ato?
Απάντηση