Φαντάρος αποπειράθηκε να δώσει τέλος στη ζωή του

Περιοχή συζήτησης για τα Αμυντικά Σώματα της Ελλάδας

Συντονιστής: Διαχείριση

mpampis
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 31 Ιαν 2007, 00:27
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mpampis »

viper έγραψε:
mpampis έγραψε:
viper έγραψε:Εγω υπηρετησα πριν 13 χρονια,και τοτε υπηρχαν κρουσματα αυτοχειριας αλλα οχι σε αυτο το χαλι,κατ'εμε φταει πως οι νεοι μας σε μεγαλο βαθμο ειναι μαλθακοι κι οσο πανε χειροτερευουν :roll:
Είσασταν 200 στο στρατόπεδο και τώρα είναι 50.
πλακα με κανεις? δηλαδη οι 50 κανουν εργασιες για 200???
Γιατί ψέματα είναι;O στρατός είναι σε μαύρο χάλι,δεν υπάρχουν αντρες να γεμίσουν τα στρατόπεδα και όλοι έχουν φτάσει στα όρια τους.Σίγουρα υπάρχει ''θέμα'' νεολαίας αλλά όταν βλέπεις περιστατικά και με μόνιμους τότε δεν είναι μόνο ο μαλθακός πιτσιρικάς.
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

Mpampis210
Είσασταν 200 στο στρατόπεδο και τώρα είναι 50.
5/5 stars

Αυτό μην περαστεί στα ψιλά. Είναι διαπιστωμένο πρόβλημα ιδίως για κάποιες "καταραμένες" μονάδες που έχουν όχι μόνο μηνιαίες εμπλοκές τουλάχιστον 1-2 φορές κατά τη διάρκεια παραμονής του φαντάρου (6μηνο χοντρικά), αλλά και πολλή δουλειά ανάμεσα στις σκοπιές.

Και να πώ και κάτι που συνήθως δεν αντιλαμβανόμαστε.
Ζούμε στο 2008 και όλα πάνε συγκριτικά. Οι γκόμενες δεν σε περιμένουν πιά αλλά σε χωρίζουν με τελεσίγραφο, τα βύσματα δίνουν και παίρνουν και σύ τα βλέπεις στο ίδιο το στρατόπεδο να ζούνε μιάν άλλη ζωή, άλλες μονάδες είναι 6 εξω 1 μεσα και σύ βαράς εμπλοκή 15 και άνω, μέσω του κινητού μαθαίνεις ότι όλοι οι άλλοι διασκεδάζουν στα Club και σύ βαράς σκοπιά, τα κοριτσάκια περνάνε έξω από το συρματόπλεγμα και σου δείχνουν τα βυζάκια τους (γίνεται..γίνεται), έχεις εγκαταλείψει το θέμα εργασία μετά από 5ετής σπουδές και πάς να κάνεις το χαμάλη για να σου λένε ότι τελικά δεν ήσουνα στρατιώτης αλλα χαμάλης, άρα είναι σαν να μην υπηρέτησες..... και άλλα πολλά. Τα βλέπετε ενθαρρρυντικά για έναν νέο που δεν έχει σκληραγωγηθεί από μικρός?
Πρέπει να σκληραγωγηθεί στο στρατό με ρίσκο να αυτοκτονήσει? Και όλο αυτό θα το ρισκάρει για να γίνει κομάντο ή για να μάθει απλά να είναι σεκιούριτι ασφαλείας με εκπληκτική αντοχή στην κακοκαιρία και την αϋπνία, και για να μάθει να σκουπίζει, να κουβαλάει τόνους πυρομαχικών κτλπ.
Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Sierraxray έγραψε: Και να πώ και κάτι που συνήθως δεν αντιλαμβανόμαστε.
Ζούμε στο 2008 και όλα πάνε συγκριτικά. Οι γκόμενες δεν σε περιμένουν πιά αλλά σε χωρίζουν με τελεσίγραφο, τα βύσματα δίνουν και παίρνουν και σύ τα βλέπεις στο ίδιο το στρατόπεδο να ζούνε μιάν άλλη ζωή, άλλες μονάδες είναι 6 εξω 1 μεσα και σύ βαράς εμπλοκή 15 και άνω, μέσω του κινητού μαθαίνεις ότι όλοι οι άλλοι διασκεδάζουν στα Club και σύ βαράς σκοπιά, τα κοριτσάκια περνάνε έξω από το συρματόπλεγμα και σου δείχνουν τα βυζάκια τους (γίνεται..γίνεται), έχεις εγκαταλείψει το θέμα εργασία μετά από 5ετής σπουδές και πάς να κάνεις το χαμάλη για να σου λένε ότι τελικά δεν ήσουνα στρατιώτης αλλα χαμάλης, άρα είναι σαν να μην υπηρέτησες..... και άλλα πολλά. Τα βλέπετε ενθαρρρυντικά για έναν νέο που δεν έχει σκληραγωγηθεί από μικρός?
Πρέπει να σκληραγωγηθεί στο στρατό με ρίσκο να αυτοκτονήσει? Και όλο αυτό θα το ρισκάρει για να γίνει κομάντο ή για να μάθει απλά να είναι σεκιούριτι ασφαλείας με εκπληκτική αντοχή στην κακοκαιρία και την αϋπνία, και για να μάθει να σκουπίζει, να κουβαλάει τόνους πυρομαχικών κτλπ.
αυτα που γραφεις ειναι πραγματι υπαρκτα και πολυ ουσιωδη :wink:
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

Κατα την ταπεινη μου αποψη για ολα οσα γινονται φταιει ενα πραμα:το βυσμα.
Ετσι πραγματι αλλοι ειναι 6 εξω 1 μεσα πχ αεροπορια...και στο στρατο αλλοι κανουν να βγουν 35 μερες. Αυτο ειναι καταντια. Και το χειροτερο ειναι οτι πλεον ολοι λενε βαλε βυσμα και κανε τη λαμογια ακομη κ οσοι δεν εβαλαν.
Προσωπικα επειδη βριζω οσους βαζουν βυσμα στην αρχη με ελεγαν στρατοκ@bλ0...τωρα απλα αδιαφορουν γιατι ολοι πια ακομη κ η κουτση μαρια βαζει βυσμα.
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

Κατα την ταπεινή μου άποψη για όλα όσα γίνονται φταίει ένα πράμα:το βύσμα.


Καθόλου ταπεινή. Είναι ίσως η μεγαλύτερη αλήθεια. Όταν κάποιος τραβάει μεγάλο ζόρι σε σχέση με έναν άλλο είναι επειδή ο άλλος λουφάρει.
Εικόνα
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Sierraxray έγραψε:Mpampis210
Είσασταν 200 στο στρατόπεδο και τώρα είναι 50.
5/5 stars

Αυτό μην περαστεί στα ψιλά. Είναι διαπιστωμένο πρόβλημα ιδίως για κάποιες "καταραμένες" μονάδες που έχουν όχι μόνο μηνιαίες εμπλοκές τουλάχιστον 1-2 φορές κατά τη διάρκεια παραμονής του φαντάρου (6μηνο χοντρικά), αλλά και πολλή δουλειά ανάμεσα στις σκοπιές.

Και να πώ και κάτι που συνήθως δεν αντιλαμβανόμαστε.
Ζούμε στο 2008 και όλα πάνε συγκριτικά. Οι γκόμενες δεν σε περιμένουν πιά αλλά σε χωρίζουν με τελεσίγραφο, τα βύσματα δίνουν και παίρνουν και σύ τα βλέπεις στο ίδιο το στρατόπεδο να ζούνε μιάν άλλη ζωή, άλλες μονάδες είναι 6 εξω 1 μεσα και σύ βαράς εμπλοκή 15 και άνω, μέσω του κινητού μαθαίνεις ότι όλοι οι άλλοι διασκεδάζουν στα Club και σύ βαράς σκοπιά, τα κοριτσάκια περνάνε έξω από το συρματόπλεγμα και σου δείχνουν τα βυζάκια τους (γίνεται..γίνεται), έχεις εγκαταλείψει το θέμα εργασία μετά από 5ετής σπουδές και πάς να κάνεις το χαμάλη για να σου λένε ότι τελικά δεν ήσουνα στρατιώτης αλλα χαμάλης, άρα είναι σαν να μην υπηρέτησες..... και άλλα πολλά. Τα βλέπετε ενθαρρρυντικά για έναν νέο που δεν έχει σκληραγωγηθεί από μικρός?
Πρέπει να σκληραγωγηθεί στο στρατό με ρίσκο να αυτοκτονήσει? Και όλο αυτό θα το ρισκάρει για να γίνει κομάντο ή για να μάθει απλά να είναι σεκιούριτι ασφαλείας με εκπληκτική αντοχή στην κακοκαιρία και την αϋπνία, και για να μάθει να σκουπίζει, να κουβαλάει τόνους πυρομαχικών κτλπ.

Άκρως ρεαλιστικό. +1 :wink:
Εικόνα
talws
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 28 Μάιος 2006, 23:58
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευση από talws »

Anzac έγραψε:μήπως τελικά το πρόβλημα προκύπτει απο τα γνωστά άγνωστα χαπάκια που μας ρίχνανε στο φαγητό μας ; ξέρετε αυτά που δεν σου κάνει μετά κούκου ! :twisted:
Νομίζω ότι αυτό είναι ...μύθος.
Sierraxray έγραψε:...
Τα βλέπετε ενθαρρρυντικά για έναν νέο που δεν έχει σκληραγωγηθεί από μικρός?
...
Για μένα το όλο πρόβλημα ξεκινάει απο το ότι οι περισσότεροι νέοι δεν είναι προετοιμασμένοι κατάλληλα για να αντεπεξέλθουν σε μια κατάσταση οπως είναι η στρατιωτική θητεία με ότι συνεπάγεται. Φταίει τόσο ο κάθε νέος που τα βρίσκει περισσότερο δύσκολα απο όσο πραγματικά είναι, φταίνε οι φίλοι και οι γνωστοί που με ιστορίες «μαγκιάς» δίνουν μια εικόνα πλασματική είτε του ενός άκρου π.χ. «εγώ έβγαινα κάθε μέρα, έπαιρνα άδειες, πηδούσα τους φράχτες κλπ κλπ γιατί ήταν μαύρα/είμουν μάγκας/είχα βύσμα» είτε του άλλου άκρου «είμουν ο καπεταν γαμάω στην μονάδα και δεν μου κουνιόταν ούτε ο δοίκας κλπ κλπ με την τρέλα που πουλούσα»...

Κανένας απο όλους αυτούς που έκαναν θητεία δεν μιλάει για τις ατελείωτες ώρες σκοπιάς, χωσίματος και αγγαρείας, για την ανία, την βαρεμάρα, την ψυχολογική κόπωση των υπηρεσιών και την ρουτίνα του στρατού. Μόνο για μαγκιές και βολές και μερικά ευτράπελα που είναι ένα μικρό ποσοστό του τι αντιμετωπίζει κανείς στην θητεία του. Κανείς δεν λέει σε κάποιον που ακόμα δεν πήγε στρατιώτης ότι πρέπει να έχει υπομονή γαιδάρου κι απο την στιγμή που δεν μπορεί να το αποφύγει ας κάτσει να το απολαύσει, ας παίξει σωστά τον ρόλο του και να μην μετράει μέρες αν θέλει να περάσει ο καιρός πιο γρήγορα.

Φταίει και η κάθε ...μαμά που μεγεθύνει την αξία του να ...επιτύχεις να κάνεις στρατιωτικό λες και πας στο Βιετναμ. Φταίει και ο κάθε ...μπαμπάς που αντί να πει στον κανακάρη του ότι τώρα πια είναι κολλέγιο και δεν είναι τίποτα σπουδαίο παρα μόνο το ...αυτονόητο, του λέει να βασιστεί πάνω του και στις γνωριμίες του κι ότι θα περάσει ζωη και κότα.

Πρωτίστως όμως φταίει ο ίδιος που έχει μάθει να βασίζεται σε άλλους, σε γνωριμίες, σε χωσίματα και βύσματα, που έχει μάθει να ακούει και να δέχεται υποσχέσεις, που έχει μάθει να ζει έτσι και είναι ανίκανος να ζήσει λίγο έστω χωρίς γνωστούς, γκόμενες και μπαράκια.

Μιλάμε δηλαδή για λανθασμένη νοοτροπία, για μη ορθολογική αντιμετώπιση καταστάσεων και ανικανότητα να δώσεις εκείνη την αξία που αναλογεί σε μερικά πράγματα βάσει της πραγματικότητας. Η πίκρα η μεγάλη έρχεται όταν οι προσδοκίες σου για εξόδους, βύσματα και καλοπέραση δεν πραγματοποιούνται.

Υπηρέτησα λίγο πριν, λίγο μετά το millenium απο το προφίλ μου φαίνεται που, μόνο που δεν είμουν σχεδόν ποτέ εκεί κατα 15/18 με περίπου 10 καθαρές εξόδους συνολικά στο 18μηνο και δεν πρόλαβα να πάρω καν την προβλεπόμενη άδεια χώρια την τιμητική που είχα. Καραβυσματούχους είμουν θεωρητικά μόνο που δεν δέχτηκα να τα χρησιμοποιήσω, ήταν επιλογή μου. Ούτε αυτοκτόνησα, ούτε φύλλο άλλαξα
και όταν ακούω μαυρες εμπλοκές των ...20 ημερών και 9 (ολόκληρες!!!) ώρες σκοπιά ημερησίως και διπλοσκοπιές απλά μειδιάζω...

Πέρασα ότι περνούσαν και οι υπόλοιποι στην μονάδα μου, στην σειρά μου και με την ειδικότητά μου, που δεν περίμεναν ή δεν είχαν τον μπαμπα να καθαρίσει για αυτούς. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

8)
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

Talws:
Ούτε αυτοκτόνησα, ούτε φύλλο άλλαξα
και όταν ακούω μαυρες εμπλοκές των ...20 ημερών και 9 (ολόκληρες!!!) ώρες σκοπιά ημερησίως και διπλοσκοπιές απλά μειδιάζω...
Απλά μην βάζουμε ως στάνταρτς αυτά που περάσαμε εμείς, αλλά αυτά που αντέχει ο μέσος όρος. Γιατί αλλιώς δεν καταλήγουμε να βοηθάμε τα αδύναμα άτομα, παρά μόνο να τα εκδικούμαστε για το ότι οι γονείς τους και η κοινωνία δεν τους έκαναν άντρες. Στο κάτω κάτω εδώ μιλάμε γι'αυτούς που αυτοκτονήσανε. Όχι για τα βύσματα που αυτά ζουν χαρούμενα και βασιλεύουν. Τα παιδιά που αυτοκτονήσανε μπορεί να μην πέρασαν ούτε μία εμπλοκή, αλλά σίγουρα αντιμετώπιζαν κάποιο πρόβλημα που οφείλουμε οι γύρω να το διορθώσουμε πρώτα, και μετά ας τα πήξουμε στην εκπαίδευση.
Σαν λοχίας είχα φαντάρους που τους είδα κυριολεκτικά να φτάνουν στα όρια. Παιδιά 19 χρονών που είχαν αποτρελλαθεί ήδη από την εκπαίδευση. Παίδιά που γέμιζαν το όπλο τους και όπλιζαν, και που κανένας αξιωματικός δεν ήθελε να παραπέμψει σε ψυχολόγο παρά περίμενε να φύγει για μετάθεση (και ποιος θα ήθελε να είναι υπεύθυνος για το ότι ένα παιδί πήρε τρελόχαρτο....). Παιδιά που όταν έκανες περίπολο τα έβρισκες κρυμμένα να τρέμουν.. Παιδιά που τους μίλαγες και σου απαντούσαν με λογική 2 δημοτικού. Όλα αυτά κρατούσαν G3 και εσύ έπρεπε να κοιτάς μήν πάθουνε τίποτα και ενίοτε να κάνεις την υπηρεσία τους μαζί τους.
Για όλα αυτά τα παιδιά, μου έφυγε το σκατό από τον φόβο ότι μπορεί να ακούσω κανένα μπαμ αλλά τελικά άξιζε κάποιοι κουραστήκαμε περισσότερο απο εκείνα και κάναμε τις υπηρεσίες τους.
Εικόνα
talws
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 28 Μάιος 2006, 23:58
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευση από talws »

Sierraxray έγραψε:Σαν λοχίας είχα φαντάρους που τους είδα κυριολεκτικά να φτάνουν στα όρια. Παιδιά 19 χρονών που είχαν αποτρελλαθεί ήδη από την εκπαίδευση.
Μην νομίζεις και εγώ συνάντησα 2-3 περιπτώσεις τέτοιες. Και «πυροβολημένους», και τρελούς/τρελαμένους είτε γιατί έτσι μπήκαν και απλά παραέγιναν είτε απο το κάψιμο του μπάφου. Φαντάσου να κάνεις έφοδο σε μαστουρωμένο, σε χαζεμένο τελείως, σε «καμένο» εντελώς ή όλα αυτά μαζί...

Το τραγικό είναι ότι η εικόνα που έχω απο τις αυτοκτονίες που έχω διαβάσει δεν ανήκουν σε τέτοιες κατηγορίες. Οικογενειακά προβλήματα και ερωτικές απογοητεύσεις είναι κατεξοχήν αιτίες παρά οι εμπλοκές και η «απάνθρωπη» εκπαίδευση.

Μπορεί και να κάνω λάθος όμως.
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

Οικογενειακά προβλήματα και ερωτικές απογοητεύσεις είναι κατεξοχήν αιτίες παρά οι εμπλοκές και η «απάνθρωπη» εκπαίδευση.
Ναι, η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις τέτοιες με αυτοκτονίες σε μονάδες χαμηλού φόρτου. Τι να πώ. Πάντως είναι ζήτημα που πρέπει να απασχολήσει περισσότερο την κοινωνία αφού αυτή είναι υπεύθυνη για την προσωπικότητα που διαμορφώνουν οι νέοι στην φάση της ενηλικίωσης, προσωπικότητα που μπορεί να μαθαίνει από τις δυσκολίες ή προσωπικότητα που καταβάλλεται από τις δυσκολίες.
Εικόνα
Orion
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 16 Μαρ 2005, 16:57
Τοποθεσία: Ηράκλειο - Κρήτη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Orion »

Αυτός που είναι να το κάνει θα το κάνει ίσως το κάνει στον στρατό ή μετά αλλα το σίγουρο είναι πώς άμα έχει το μικρόβιο κάποια στιγμή θα το κάνει. Επομένως ο στρατός δέν φταίει σε τίποτε.

Όπως είπε και ο Viper (και θα συμφωνήσω απόλυτα) και εμείς κακοπεράσαμε σε πολύ δύσκολες μονάδες με ζόρικη εκπαίδευση και δέν πάθαμε τίποτε. Εμείς απο αλλού βγήκαμε δηλαδή ?

θα μου πείς εμείς δέν είχαμε playstation !!

Anyway

Αυτή είναι πάντα η εύκολη λύση για όλα τα "προβλήματα της ζωής", αυτά τα άτομα απλά δέν μπορούν να χειριστούν την ζωή τους και την σκέψη τους γενικότερα, (εγώ προσωπικά δέν λυπάμαι κανέναν που παίρνει αυτήν την απόφαση). Δικαίωμα του καθενός είναι, απλά να φροντίζουν να το κάνουν καθαρά όπως ο φίλτατος σε αυτήν την περίπτωση. Ενοώ να μήν χρησιμοποιούν όπλα γιατί πολύ απλά κάποιος θα πρέπει να καθαρίσει μετά και δέν φαντάζεστε τί χάλι είναι.

Έζησα δύο τέτοιες καταστάσεις και πραγματικά είναι ότι χειρότερο για τους Αξιωματικούς που καλούνται να απολογηθούν για όποιον αποδημεί εις Κύριον με την θέληση του, αυτοί τί φταίνε δηλαδή ?

Υπήρξε άλλη μία περίπτωση που την είχαμε καταλάβει ότι πήγενε για εκεί, ευτυχώς αυτοκτόνησε δύο τρείς μήνες μετά που απολήθηκε.

Αυτοκτονίες στον στρατό υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν δέν έχω δεί όμως σε τί φταίει η θητεία και ο στρατός γενικότερα εάν κάποιος δέν μπορεί να χειριστεί τα όποια προβλήματα έχει.

Ηθικό δίδαγμα απο αυτήν την περίπτωση

Μήν χρησιμοποιείτε την ζώνη, όπως είδατε δέν κάνει δουλειά !!
Εικόνα
Orion
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 16 Μαρ 2005, 16:57
Τοποθεσία: Ηράκλειο - Κρήτη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Orion »

Sierraxray έγραψε: τα κοριτσάκια περνάνε έξω από το συρματόπλεγμα και σου δείχνουν τα βυζάκια τους (γίνεται..γίνεται)
Και σε εμάς γινόταν αυτό, δέν πάει να πέι τίποτε !

Η περίφραξη δέν είναι πρόβλημα αρκεί να μήν έιναι κοτετσόσιτα !!
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Orion έγραψε:Αυτός που είναι να το κάνει θα το κάνει ίσως το κάνει στον στρατό ή μετά αλλα το σίγουρο είναι πώς άμα έχει το μικρόβιο κάποια στιγμή θα το κάνει. Επομένως ο στρατός δέν φταίει σε τίποτε.

!!
Ίσα ίσα που στον Στρατό είναι ποιό εύκολο. Βλέπεις έξω , δεν σου δίνουν όπλο στα καλά καθούμενα, ενώ στον Στράτό το κουβαλάς κάθε μέρα μαζί σου , και όχι για μπεκάτσες...
e-HAF Admin
Orion
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 16 Μαρ 2005, 16:57
Τοποθεσία: Ηράκλειο - Κρήτη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Orion »

Το κουβαλάς αλλά είναι άδειο, μόνο στις σκοπιές έχουν πυρομαχικά και πολλές φορές ούτε εκεί είναι διαθέσιμα.

Η λύση είναι να τους δίνουν νεροπίστολα στις σκοπιές αλλά και αυτό είναι επικίνδυνο γιατί κάποιος που είναι αποφασισμένος μπορεί να βραχεί τόσο πολύ και να πάει από πνευμονία.

Είναι μιά μπερδεμένη κατάσταση παιδιά και μόνο όποιος έχει τις γνώσεις μπορεί να το χειριστεί σωστά και όχι πάντα (ψυχολόγοι) εμείς απλά λέμε τις απόψεις μας για το θέμα.

Όπως και να έχει και σε όποιο πρόβλημα και άν υπάρχει αυτή δεν είναι η λύση.

Κάποτε είχα αναλάβει έναν λόχο προκάλυψης για ένα μεγάλο διάστημα και ο κάθε στρατιώτης είχε να πάρει άδεια μέχρι και τέσσερις μήνες, οι στρατιώτες ήταν στα βουνά χωρίς τηλέφωνο τις περισσότερες φορές, ενώ υπήρχαν και φυλάκια που δεν είχαν ούτε ρεύμα. Αυτά τα παιδιά δεν ήταν διαφορετικά από τα υπόλοιπα (βύσματα) και κανένας δεν τίναξε τα μυαλά του στον αέρα.

Αν υπάρχει κάποιος που υπηρέτησε στα βουνά της Κομοτηνής την περίοδο 1995-1998 ξέρει πολύ καλά ποιός είμαι και τι καταστάσεις αντιμετωπίσαμε εκεί πάνω. Αυτοί μπορούν να πουν ότι υπηρέτησαν την πατρίδα τους και έκαναν το καθήκον τους προς αυτήν.

Το ίδιο ισχύει για όσους πραγματικά υπηρέτησαν την πατρίδα τους και άντεξαν στις όποιες δύσκολες καταστάσεις βρήκαν μπροστά τους γιατί ο κάθε ένας εδώ μέσα έχει και μιά ιστορία να θυμηθεί από την θητεία του που τις περισσότερες φορές θα την θυμάται και θα γελάει σήμερα.
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

Αυτά τα παιδιά δεν ήταν διαφορετικά από τα υπόλοιπα (βύσματα) και κανένας δεν τίναξε τα μυαλά του στον αέρα.
Κι όμως Χρήστο υπάρχουν παιδιά που είναι διαφορετικά από τα άλλα. Απλά επειδή δεν είναι ο ρόλος του στρατού να διαχωρίζει τα παιδιά και να τα φέρνει στα ίσα τους, πρέπει η κοινωνία και οι γονείς να κάνουν περισσότερα πράγματα. Το ότι γονιδιακά όλοι προερχόμαστε από το ίδιο είδος (το ανθρώπινο γένος) μας δίνει μόνο παρόμοιες δυνατότητες. Δέν μας εξασφαλίζει όμως και παρόμοιες ικανότητες. Μπράβο σε όσους γονείς δώσανε τα σωστά εφόδια στα παιδιά τους και εκείνα υπηρέτησαν με το παραπάνω την πατρίδα τους. Θεωρώ τιμή μου να έχω υπηρετήσει σε δύσκολη μονάδα και εγώ. Αλλά δεν πιστεύω ότι πρέπει όλοι να έχουν την ίδια θέληση με μένα γιατί αναγνωρίζω ότι το "παραπάνω" που προσέφερα είναι καθαρά θέμα ιδεολογίας και οι άλλοι δεν είναι υποχρεωμένοι να την ασπάζονται στο 100%.
Εικόνα
Απάντηση