Φαντάρος αποπειράθηκε να δώσει τέλος στη ζωή του

Περιοχή συζήτησης για τα Αμυντικά Σώματα της Ελλάδας

Συντονιστής: Διαχείριση

Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Εγώ διαφωνώ στο ότι οι γονείς μπορεί να είναι υπεύθυνοι για την κατάληξη των παιδιών τους, τουλάχιστον στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Ε άμα είναι έτσι ας τα κλείνανε σε ιδρύματα, να γλιτώνανε την αυτοκτονία και να ήταν και ευχαριστημένα με καμιά ντουζίνα χάπια κάθε μέρα :|
e-HAF Admin
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

@Anzac
Και ποιός είναι κατα το μεγαλύτερο μερίδιο... το σχολείο? ή το ίδιο το παιδί. Και το παράδειγμα με τα Ιδρύματα είναι λίγο εξτρήμ. Μεταξύ των λάθος προτύπων που δίνουν οι γονείς, και του ιδρύματος σε περίπτωση αποτυχίας υπάρχει μιά τεράστια απόσταση και το 99% από μας λάβαμε διαπαιδαγώγηση αρκετά ενδιάμεσα σε αυτά τα δύο όρια.

Δηλαδή τι πρέπει να λένε οι μανάδες...: "Α! εμένα το παιδί μου μάλλον βγαίνει μαμάκιας... Ε τι να κάνουμε τώρα που πήγε στα 15 του είναι μή αναστρέψιμο. Τι λέτε Θεία? να τον στείλω σε ίδρυμα? Γιατί αμα τον στείλω στρατό φοβάμαι μήν καταπιεστεί και πάθει κατάθλιψη... Οχι τίποτα αλλά τόσο καιρό εκεί μόνος του!!! Είδες για να σου βγεί ευαίσθητο το παιδί... Και καλομαθημένο το ντύνω με ωραία ρουχαλάκια....."

Αμα η προσπάθεια ενός γονέα-κοινωνίας-σχολείου συνοψιζόταν σε αυτή τη ολιγόλεπτη διαδικασία τότε τα παιδιά θα επιβιώνανε μόνο σε γυάλα με φορμόλη.
Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

τελος παντων επειδη ΠΟΛΥ ΤΟ ΕΜΒΑΘΥΝΑΤΕ ΚΙ ΑΝΑΛΥΕΤΕ ΚΑΘΕ ΠΙΘΑΝΗ ΕΚΔΟΧΗ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ,ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ παλιοτερα ενω περναγαμε δυσκολοτερα ειχαμε λιγοτερες αυτοχειριες,τωρα περνανε ζαχαρη και οι αυτοχειριες πανε συννεφο....

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ (ΑΚΡΑΙΟ ΦΥΣΙΚΑ :twisted: )
:arrow: Εχουμε γεμισει πουστρακια,δειλους και μαλθακους νεους που για το μονο που καιγονται ειναι πως θα διαπρεψουν στο "You think you can dance" :roll: πως θα γινουν ΕΜΟ,συναισθηματικοι μαλακες δηλαδη που κλεινονται στο δωματιο τους σε καθε στραβη και κλαινε σαν ΓΚΟΜΕΝΕΣ ! :evil: Ενω οι πιο "νορμαλ" εχουν δευτερη δουλεια (μπορει και πρωτη) τη φραπεδια,ταβλι & στοιχημα, αν τους τα στερησεις η "ζωη δεν εχει νοημα πια"...
Τελος υπαρχει και μια αλλη κατηγορια: αυτη που βλεπει μανιωδως "Μαρια η ασχημη" (no comments !!! 8) )

αυτα και σταυρωστε με τωρα :roll:
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

θέλω να πώ πως αν έχει λασκάρει η βίδα πάει μετά τελείωσε

οπότε ή θα την βγάζεις με αντικαταθληπτικά που είναι και η μόδα της εποχής μας ή θα την φουντάρεις αργά ή γρήγορα !
e-HAF Admin
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

viper έγραψε:ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ παλιοτερα ενω περναγαμε δυσκολοτερα ειχαμε λιγοτερες αυτοχειριες,τωρα περνανε ζαχαρη και οι αυτοχειριες πανε συννεφο....
viper έγραψε:ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ (ΑΚΡΑΙΟ ΦΥΣΙΚΑ :twisted: )
:arrow: Εχουμε γεμισει πουστρακια,δειλους και μαλθακους νεους που για το μονο που καιγονται ειναι πως θα διαπρεψουν στο "You think you can dance" :roll: πως θα γινουν ΕΜΟ,συναισθηματικοι μαλακες δηλαδη που κλεινονται στο δωματιο τους σε καθε στραβη και κλαινε σαν ΓΚΟΜΕΝΕΣ ! :evil: Ενω οι πιο "νορμαλ" εχουν δευτερη δουλεια (μπορει και πρωτη) τη φραπεδια,ταβλι & στοιχημα, αν τους τα στερησεις η "ζωη δεν εχει νοημα πια"...
Τελος υπαρχει και μια αλλη κατηγορια: αυτη που βλεπει μανιωδως "Μαρια η ασχημη" (no comments !!! 8) )

αυτα και σταυρωστε με τωρα :roll:

Οι μεταλλάδες εξαιρούνται από τις παραπάνω κατηγορίες! 8) :wink:
Όσο για τους ΕΜΟ, είναι βλακαμάδες που βαριούνται που ζουν, δεν ξέρουν τι να κάνουν για να προσελκύσουν την προσοχή των γύρω τους, και ασχολούνται με μ@λ@#!ε$.

Σε ό,τι αφορά τον ΕΣ τώρα, αυτό τον ωχαδερφισμό και αυτή την αντίληψη "Πάω στρατό = καταστρέφεται το Σύμπαν" ΔΕΝ τους καταλαβαίνω. Στο τέλος θα γίνει πιο αποτελεσματικός ο UCK έτσι όπως πάμε...

Στρατό δεν έχω πάει ακόμα, οπότε θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς τρομερή ψυχολογική πίεση ασκεί στο μέσο στρατεύσιμο το γεγονός ότι θα πρέπει να στέκεται/κάθεται κάπου έξω για κάποιες ώρες (βλέπε σκοπιά), και το γεγονός ότι κάθε τόσο πρέπει να περπατήσει για κάποια χιλιόμετρα μαζί με συναδέλφους του (περίπολο).

Και έλεος, άμα είναι να πάθουμε ψυχολογικά επειδή υποβαλλόμαστε στην ανυπόφορη διαδικασία να βγάλουμε τη βασική εκπαίδευση...

Όπως είπαν και κάποιοι άλλοι προηγουμένως, υπηρέτησαν σε φυλάκια σε κάτι κορυφές στου διαόλου τη μάνα, χωρίς ρεύμα, και για να πάρουν άδεια πέρασε δίμηνο. Και δεν έπαθαν τίποτα. Οι άλλοι τι πρόβλημα έχουν;

Κατά τη γνώμη μου, όσοι έχουν καταγωγή από επαρχία, ή έχουν ζήσει στην επαρχία, συνήθως ΔΕΝ παρουσιάζουν τέτοια προβλήματα.

Κάποιος άλλος παραπάνω ανέφερε περιπτώσεις 19χρονων που τους έβρισκαν μαζεμένους να τρέμουν. Αυτοί σε ποιο ανόσιο βασανιστήριο υποβλήθηκαν; Τους έστειλαν σε καμιά κορυφή για περιπολία και έπαθαν ψυχολογικό;

Ένας χρόνος είναι ρε γμτ, ούτε που θα τον καταλάβετε! ΠΟΙΟΣ μ@λ@#@$ κάθεται και μετράει τις ημέρες που θα απολυθεί; Κοιτάξτε να το απολαύσετε όσο μπορείτε, να κάνετε τους φίλους σας μέσα στο στράτευμα, να μη σκέφτεστε βλακείες και να μάθετε και δυο πράγματα από εκεί, και όλα θα πάνε μια χαρά.

Δεν έχω σκοπό να σαλτάρω επειδή θα ξυπνάω στις 6 και δε θα το κωλοβαράω στα μπαράκια μέχρι τις 4-5 το πρωΐ.
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

Viper:
τελος παντων επειδη ΠΟΛΥ ΤΟ ΕΜΒΑΘΥΝΑΤΕ ΚΙ ΑΝΑΛΥΕΤΕ ΚΑΘΕ ΠΙΘΑΝΗ ΕΚΔΟΧΗ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ,ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ
Ναι το παραξηλώσαμε. Και γω τέτοιες ευκαιρίες ψάχνω για να αρχίσω την πάρλα... :biggrin: Δεν ξέρω μου είναι αδύνατο να συγκρατηθώ...

@Gerodinis

Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο. Εκ των υστέρων οι περισσότεροι την εμπειρία από το στρατό την θυμόμαστε για τα καλά της. Ωστόσο έτσι πως τα λές όλα τα σημεία τα παρουσιάζεις λίγο ελαφρύτερα από ότι είναι σε βαθμό που μοιάζουν με φυλλάδιο του Γραφείου Στρατολογίας.
Εικόνα
STARSERIF
Δημοσιεύσεις: 3340
Εγγραφή: 05 Δεκ 2004, 13:27
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από STARSERIF »

Eγω παντως ενα μαμουχαλο το κουρεψα κανομικα................................. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΑΑΑΑ και σε ενα αλλο μαμουχαλο ...εβαλα καμια 10αρια αλβανους να παιξουν την παρασταση "Η σφαγη του Τσοπανομοντελογδυτη"...και αυτος βγηκε απ το παραθυρο και φωναζε σα την τρελλη που της ηρθε περιοδο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Εικόνα


Ο Τσοπανομοντελογδυτης
http://starserif.spaces.live.com/default.aspx
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

@Starserif

Είναι αντιπαιδαγωγικές οι μέθοδοί σου... :lol1:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

gerodinis έγραψε:
Όσο για τους ΕΜΟ, είναι βλακαμάδες που βαριούνται που ζουν, δεν ξέρουν τι να κάνουν για να προσελκύσουν την προσοχή των γύρω τους, και ασχολούνται με μ@λ@#!ε$.
ε τότε οι ΕΜΟ είναι αυτόχειρες με ημερομηνία εκτέλεσης....
e-HAF Admin
Dalamar
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 14 Αύγ 2007, 11:53
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Dalamar »

gerodinis έγραψε:Στρατό δεν έχω πάει ακόμα, οπότε θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς τρομερή ψυχολογική πίεση ασκεί στο μέσο στρατεύσιμο το γεγονός ότι θα πρέπει να στέκεται/κάθεται κάπου έξω για κάποιες ώρες (βλέπε σκοπιά), και το γεγονός ότι κάθε τόσο πρέπει να περπατήσει για κάποια χιλιόμετρα μαζί με συναδέλφους του (περίπολο).
Τίποτα ιδιαίτερο, απλά πρέπει να ξυπνάς κάπως νωρίς (ένα τέταρτο αργότερα από ότι στην πολιτική ζωή), και δεν μπορείς να πηγαίνεις στα νυκτερινά κέντρα καθημερινά. Το χειρότερο, που σύχνά οδηγεί σε αυτοκτονία, είναι ότι η γκόμενα βαριέται να βγαίνει μόνο με τις κολλητές της σε φτύνει και βρίσκει άλλον και στο ανακοινώνει ξαφνικά από το κινητό.

Το περίεργο είναι ότι όσοι πέρασαν από δύσκολες επιχειρησιακές καταστάσεις, ασκήσεις, μεγάλη πορεία, βολές βαρέων όπλων κλπ, παρόλη την κούραση μετά διατηρούν καλές αναμνήσεις. Αντίθετα οι βολεμένοι σε λουφαδόρικες καταστάσεις, αν δεν έχουν αρκετές εξόδους, είναι οι πιο δυστυχισμένοι.

Σίγουρα δεν κάνει καλό στο ηθικό η κατάσταση με περιορισμένες εξόδους και πολλές υπηρεσίες.

Υπάρχει και μια αρνητική κουλτούρα στο όλο θέμα, θυμάμαι σε μια φάση ήμουν ήδη Έφεδρος Ανθυπολοχαγός με μετάθεση στην Αθήνα και έμενα στο σπίτι μου, οπότε κάποια γνωστή πήρε τηλέφωνο τη μητέρα μου και της έδινε κουράγιο, να μην ανησυχεί και να κάνει υπομονή και όλα θα τελειώσουν!!!
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

Dalamar έγραψε: Το περίεργο είναι ότι όσοι πέρασαν από δύσκολες επιχειρησιακές καταστάσεις, ασκήσεις, μεγάλη πορεία, βολές βαρέων όπλων κλπ, παρόλη την κούραση μετά διατηρούν καλές αναμνήσεις. Αντίθετα οι βολεμένοι σε λουφαδόρικες καταστάσεις, αν δεν έχουν αρκετές εξόδους, είναι οι πιο δυστυχισμένοι.
Ε, αν δεν ήταν ούτε αυτά, τι θα θυμάμαι μετά από εκεί; :lol: Όσο για τους λουφαδόρους, λες να βαριούνται τη ζωή τους από το καθισιό;;;
Dalamar έγραψε: Υπάρχει και μια αρνητική κουλτούρα στο όλο θέμα, θυμάμαι σε μια φάση ήμουν ήδη Έφεδρος Ανθυπολοχαγός με μετάθεση στην Αθήνα και έμενα στο σπίτι μου, οπότε κάποια γνωστή πήρε τηλέφωνο τη μητέρα μου και της έδινε κουράγιο, να μην ανησυχεί και να κάνει υπομονή και όλα θα τελειώσουν!!!


Κλασσική ελληνική υπερβολή... Δε σε έστειλαν στο Βιετνάμ τελικά; :lol:
Dalamar
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 14 Αύγ 2007, 11:53
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Dalamar »

gerodinis έγραψε:Δε σε έστειλαν στο Βιετνάμ τελικά;
Όχι είχε τελειώσει ο πόλεμος του Βιετνάμ. Επίσης είχε τελειώσει και ο επόμενος (Falklands) και ο μεθεπόμενος (Ιράκ). Την έβγαλα καθαρή!
mpampis
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 31 Ιαν 2007, 00:27
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mpampis »

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

άντε γειά ...
e-HAF Admin
pyrforos
Δημοσιεύσεις: 523
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 20:12
Τοποθεσία: πατριδα ηρωων και Εφιαλτων...

Δημοσίευση από pyrforos »

Οι παπουδες μας οι πατεραδες μας και οι προηγουμενες γενιες πως δεν επαθαν τιποτα και μαλιστα ηταν και αξιομαχοι;Μηπως εχουμε γινει χαλβαδες απλα και το λεμε με χιλιους δυο επιστημονικους ορους;Δεν εχουμε τα κοτσια να τα βγαλουμε περα στη ζωη γιατι ξερουμε οτι οταν ερθουν τα δυσκολα ειναι απο πισω η τσεπη του μπαμπα και η παρηγορια της μαμας.Εκει στη σκοπια που δεν πιανει ουτε το ενα ουτε το αλλο , ειναι λογικο να στη βιδωσει γιατι απλα δεν εχεις συνηθησει να στεκεσαι στα ποδια σου αλλα να εξαρτασαι κατα καποιον τροπο εστω και ψυχολογικα απο αλλους...μονο που αυτοι οι αλλοι δεν ειναι εκει.
Εχετε ακουσει για κανενα αγροτοπαιδο να κανει κατι αντιστοιχο;Οχι φυσικα...μονο τα καλομαθημενα παιδακια της πολης..(μεσα σε αυτα και γω) που αν τους πεις οτι δουλευεις και ανεχεσαι του καθενος την τρελα για να συμπληρωσεις τα εξοδα για τις σπουδες σου σε κοιταζουν με μισο ματι λες και εισαι απο τον Αρη..
Εικόνα
Εικόνα
Αντιπλοιαρχος Χ.Καραθανασης Π.Ν.
Αντιπλοιαρχος Π.Βλαχακος Π.Ν.
Σημαιοφορος Ε.Γιαλοψος Π.Τ.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΗΛΙΑΚΗΣ Σμη/γος
Α Θ Α Ν Α Τ Ο Ι
Απάντηση