F16 FLIGHT SIMULATOR TO THE LIMIT!!

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Aiantakos

F16 FLIGHT SIMULATOR TO THE LIMIT!!

Δημοσίευση από Aiantakos »

Kαλησπέρα σε όλους τους φίλους...

Μεγαλώνοντας οι κοινότητα των flight simmers στην Ελλάδα έχει εξελιχθεί σε μία απο τις μεγαλύτερες και προφανώς καλύτερα οργανωμένες κοινότητες στο διαδίκτυο.Πρόσφατα έπεσε στην αντιληψή μου η ύπαρξη cockipt α/φων σε κλίμακα 1:1 (μάλιστα το cockpit είναι κατα 95% ίδιο αλλα κ λειτουργίσιμο όπως το κανονικό F16) ,με τα οποία μπορεί κανείς να πετάξει και αντί για το monitor του pc του,το περιβαλλον και η εξέλιξη της πτήσης προβαλλονται απο projector σε μια μεγαλη οθόνη.Προσωπικα πιστευώ πως μια τετοια μηχανη φτάνει τους εξομοιωτές πτήσης στα όριά τους απο πλευρας ρεαλισμού, αλλα πως πιστεύετε πως θα υποδεχόταν η κοινοτητα των simmers μια τέτοια μηχανη;Πιστεύετε πως η δημιουργία ενος showroom θα μπορούσε να καλύψει την ανάγκη για περισσότερο ρεαλισμό και που κατα τη γνώμη σας θα έπρεπε αυτο να γίνει ώστε να έχουν πρόσβαση όλοι οι Έλληνεs simmers;
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

άν μπορούσες να μας παραθέσεις και μας το link με το 1:1 cockpit f-16
να ξέρουμε γιατί μιλάμε..
Δεν μιλάω εκ μέρους της κοινότητας , εγώ πάντως θα ήμουν πολύ ζεστός σε κάτι τέτοιο , και γιατί όχι να υπάρχει και το showroom με την ελεύθερη πρόσβαση σε όλους.
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Aiantakos

Δημοσίευση από Aiantakos »

Μόλις μαζέψω το υλικό ευχαρίστως να το μοιραστώ μαζι σας......

Aiantakos
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Κάτι που πραγματικά θα φέρει τους εξομοιωτές πτήσης στα όριά τους από πλευράς ρεαλισμού, τουλάχιστον σε θέματα απεικόνισης και situational awareness, είναι τα HMD (Head Mounted Displays).

Η τεχνολογία υπάρχει εδώ και αρκετό καιρό και μάλιστα έχουν βγει και εμπορικές εφαρμογές για τον τελικό χρήστη. Αρκετές μάλιστα (π.χ. Vuzix VR-920) ενσωματώνουν και Head Tracking και μάλιστα 360 degrees, ώστε να βλέπεις πραγματικά εκεί που κοιτάς σε αντίθεση με εφαρμογές τύπου TrackIR όπου η κίνηση του (πραγματικού) κεφαλιού του χρήστη περιορίζεται σε 45-50 degrees και μεταφράζεται από την εφαρμογή σε 360... Αυτό επιτυγχάνεται με accelerometers και magnetic sensors και όχι με IR που απαιτεί οπτική επαφή.

To μόνο πρόβλημα για την ώρα είναι οι σχετικά μικρές αναλύσεις και μέγεθος εικόνας που προσφέρουν τέτοιες υλοποιήσεις και κυμαίνονται από 640χ480 μέχρι 1024χ768 και μέγεθος απεικόνισης περίπου σαν μια οθόνη 14-17 ίντσες στα 60cm. Για τέτοια χαρακτηριστικά το κόστος κυμαίνεται από 300-1300 ευρώ, αρκετά ακριβό δηλαδή (πχ www.vrealities.com)

Θέλω να πιστεύω πως οι τιμές μπορεί να μην πέσουν ιδιαίτερα, η τεχνολογία κατασκευής όμως θα αναπτυχθεί τα προσεχή έτη ώστε να έχουμε καλύτερες υλοποιήσεις/μεγαλύτερες αναλύσεις-απεικόνιση σε αυτήν την κατηγορία τιμής.

Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο σε έναν flight simmer από τη δημιουργία ενός showroom που εκ των πραγμάτων θα ήταν πολύ περιοριστικό και από άποψη χρήσης και από άποψη πρόσβασης για όλους.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

όταν λες "showroom" πως ακριβώς το εννοείς ;

με είσοδο με εισητήριο ;

ή επίσκεψη στο σπίτι κάποιου φίλου που το υλοποίησε ;

και τί κόστος έχει το συγκεκριμένο που αναφέρεις ;
e-HAF Admin
Pacman
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: 23 Ιουν 2006, 08:51

Δημοσίευση από Pacman »

Ωραίο πράμα το πιλοτήριο, αν έχεις χώρο να το βάλεις (και δεν έχεις γυναίκα να σε κυνηγάει :D )

Σχετικά με το κράνη εικονικής πραγματικότητας, αυτά τα είχα πρωτοδεί το 80κάτι στα απίστευτα κι όμως αληθινά (ή πέρα από το 2000 κάπως έτσι λεγόταν). Ήταν σε πειραματικό στάδιο και αυτό που έδειχναν ήταν ένα κράνος από μοτοσυκλέτα με μηχανήματα επάνω του. Θα το χρησιμοποιούσαν για την εκπαίδευση των αστροναυτών. Τα γραφικά ήταν vector (wireframe).

Μετά διάβαζα φήμες γι' αυτά προς τα τέλη του 80 σε γνωστά κομπιουτεροπεριοδικά. To 90-91 δημοσίευσαν αφιερώματα με φωτογραφίες και τέτοια. Τα κράνη αυτά είχαν δύο μικρές οθόνες LCD μπροστά στα μάτια του χρήστη, με αποτέλεσμα όταν φορούσε το κράνος να μην έχει οπτική επαφή με το πραγματικό περιβάλλον, αλλά μόνο με το τρισδιάστατο που δημιουργούσε ο υπολογιστής. Δηλαδή ήσουν μέσα στο παιχνίδι κανονικά (και με το νόμο).

Γύρω στο 94 είχαν φέρει έναν εξομοιωτή πτήσης με κράνος εικονικής πραγματικότητας σε ένα ουφάδικο στην Ακαδημίας, αλλά δεν είχα παίξει. Μετά εξαφανίστηκαν τελείως.

Έψαξα στο Ιντερνέτ πριν καιρό και κάτι έγραφε πως τα έκοψαν επειδή υπήρχε λίγο lag μεταξύ των κινήσεων του κεφαλιού και την απεικόνιση, οπότε μετά από μισή ώρα οι χρήστες είχαν ναυτίες και σχετικές ενοχλήσεις.

Στο link που έβαλες απ' ότι κατάλαβα δεν είναι ακριβώς το ίδιο με αυτά που περιγράφω παραπάνω. Δηλαδή αντί να είσαι μέσα στο παιχνίδι (Pacman στη θέση του Pacman δηλαδή :D ), είναι σαν να έχεις μια πολύ μεγάλη οθόνη μπροστά σου. Αν και δεν διάβασα πολύ.

Βρήκα ένα link με το αεροπλανάκι που σας έλεγα. Λέγεται V-TOL και πετάς Harrier. Το hardware του μηχανήματος είναι μια Amiga 3000!
http://www.arcade-history.com/?n=vtol&p ... l&id=12508
Δυστυχώς δεν έχει καλές φωτογραφίες.
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Εικόνα
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

raptor έγραψε:www.viperpits.org
μας αρρώστησες τώρα......
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

raptor έγραψε:www.viperpits.org
να ψάξω όλο το site ;
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Pacman έγραψε:


Γύρω στο 94 είχαν φέρει έναν εξομοιωτή πτήσης με κράνος εικονικής πραγματικότητας σε ένα ουφάδικο στην Ακαδημίας, αλλά δεν είχα παίξει. Μετά εξαφανίστηκαν τελείως.
Ώρε φίλε, που την θυμήθηκες αυτή τη λέξη.....ΟΥΦΑΔΙΚΑ!!!!
Έχω χρόνια να την ακούσω

Τα μόνα ουφάδικα που έχουν παραμείνει στον χώρο είναι τα....Φρουτάκια
e-HAF Admin
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Anzac έγραψε:
raptor έγραψε:www.viperpits.org
να ψάξω όλο το site ;

Πιστεψέ με έχει τόσο υλικό και πληροφορίες μέσα που θα το ξεζουμήσεις.. Κάνε και ένα search με αυτό που σε ενδιαφέρει πρώτα.. 8)
Εικόνα
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Pacman έγραψε: Γύρω στο 94 είχαν φέρει έναν εξομοιωτή πτήσης με κράνος εικονικής πραγματικότητας σε ένα ουφάδικο στην Ακαδημίας, αλλά δεν είχα παίξει. Μετά εξαφανίστηκαν τελείως.

Το είχα προλάβει και έπαιζα με τις ώρες!!.. Πολύ βαρύ κράνος, θυμάμε πόναγε ο σβέρκος μου για 2 μέρες μετά, και πολύ ασταθές στο view του λόγο υπερευαισθησίας των αισθητήρων του. Σχεδόν δεν μπορούσες να κρατήσεις το view που έβλεπες σταθερό. Πάντως είχε και εξωτερική οθόνη για να βλέπει ο κόσμος απο έξω τι γίνεται και τι κάνεις, θυμάμε μαζευόταν ουρές.. Έβγαζα το κράνος και έβλεπα καμια 20αριά άτομα να με κοιτάνε!! :lol: 8)
Εικόνα
Aiantakos

Δημοσίευση από Aiantakos »

Ο χώρος που νομιζω πως θα μπορούσε να φιλοξενήσει κάτι τέτοιο σίγουρα δεν μπορεί να είναι ουφάδικο,φρουτάκια ή κάτι ανάλογο.Φαντάζομαι όμως καλύτερα ένα χώρο οπού simmers θα μπορούσαν να πετάξουν online απο pc που θα υπήρχαν καθώς και να υπήρχε η δυνατότητα οργανωσης events κτλ και παράλληλα 2 τέτοια cockpit οπου θα μπορούσε να πετάξει κανείς και γιατι όχι και HEAD to HEAD.Η αίσθηση άλλωστε είναι μοναδική!! Αν και παρατηρώ πως η συζήτηση κινείται γύρω απο τα κράνη που εδώ και καιρό κυκλοφορούν θέλω να τονίσω πως το cockpit στο οποίο εγώ αναφέρομαι είναι ένας ολοκληρωμένος flight simulator 95% close to the real thing.Το μόνο "μειονέκτημα" είναι πως δεν έχει motion.'Οσον αφορά το κόστος αυτό όπως είναι κατανοητό εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες όπως η ζήτηση κτλ αλλά σίγουρα δεν μπορεί να ξεπερνά το κόστος μιας εξόδου στη νυχτερινή Αθήνα :wink: (όσοι πάνε μπουζούκια θα τους έρθει πιο φθηνά στο simhouse σίγουρα......)
Το ζήτημα κατά την άποψή μου ωστόσο είναι κατά πόσο οι κοινότητα των simmers είναι έτοιμη να δεχθεί κάτι τέτοιο μιας και θα είναι η πρώτη φορά που θα γίνει προσπάθεια για μια τέτοια επένδυση.
Προσωπικά πιστεύω πως " If you can dream it,you can do it.."..Eσείς;;
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Λοιπόν, σου μεταφέρω το πόστ γιατί τελικά δεν ταιριάζει στην Κεντρική Πύλη.

Αν δείς στην παρούσα ενότητα, γίνονται προσπάθειες απο τα μέλη μας για κατασκευή Home Sim F-16.

Το κόστος όμως είναι μεγάλο και πρέπει να έχεις και τεχνική (ηλεκτρονικά) κατάρτιση οπωσδήποτε !!!
e-HAF Admin
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Aiantakos έγραψε:Ο χώρος που νομιζω πως θα μπορούσε να φιλοξενήσει κάτι τέτοιο σίγουρα δεν μπορεί να είναι ουφάδικο,φρουτάκια ή κάτι ανάλογο.Φαντάζομαι όμως καλύτερα ένα χώρο οπού simmers θα μπορούσαν να πετάξουν online απο pc που θα υπήρχαν καθώς και να υπήρχε η δυνατότητα οργανωσης events κτλ και παράλληλα 2 τέτοια cockpit οπου θα μπορούσε να πετάξει κανείς και γιατι όχι και HEAD to HEAD.Η αίσθηση άλλωστε είναι μοναδική!! Αν και παρατηρώ πως η συζήτηση κινείται γύρω απο τα κράνη που εδώ και καιρό κυκλοφορούν θέλω να τονίσω πως το cockpit στο οποίο εγώ αναφέρομαι είναι ένας ολοκληρωμένος flight simulator 95% close to the real thing.Το μόνο "μειονέκτημα" είναι πως δεν έχει motion.'Οσον αφορά το κόστος αυτό όπως είναι κατανοητό εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες όπως η ζήτηση κτλ αλλά σίγουρα δεν μπορεί να ξεπερνά το κόστος μιας εξόδου στη νυχτερινή Αθήνα :wink: (όσοι πάνε μπουζούκια θα τους έρθει πιο φθηνά στο simhouse σίγουρα......)
Το ζήτημα κατά την άποψή μου ωστόσο είναι κατά πόσο οι κοινότητα των simmers είναι έτοιμη να δεχθεί κάτι τέτοιο μιας και θα είναι η πρώτη φορά που θα γίνει προσπάθεια για μια τέτοια επένδυση.
Προσωπικά πιστεύω πως " If you can dream it,you can do it.."..Eσείς;;

Χρόνο και χρήμα αν έχεις κάνεις τα πάντα. Άν τα υποδιαιρέσεις αυτά και τα μοιράσεις σε ένα χρονικό πλαίσιο 5αετίας, δες στο viperpits τι έχουν φτιάξει..

Στην Αμέρικα υπήρχε ενας τύπος που το έκανε αυτό, είχε στο σπίτι του simulator και επι πληρωμή έκλεινες κάποιες ώρες εκπαίδευσης οπου σου εξηγούσε τα πάντα, μαζί με τα real manuals..

Το έχω σκεφτεί και εγώ, ένας χώρος που θα μαζεύονται οι hardcore και θα υπάρχουν 1-2 simulators με χώρο και για lan meeting. Αλλά απο την άλλη σκέψου τι τράβηγμα θα φάς αν πάθεις ζημιά σε κάποιο part που είναι απο ΣΠΑΝΙΟ να το βρείς έως πανάκριβο, μην πώ πόσο θα σου φάει να το αντικαταστήσεις πάλι λειτουργικό. Οπότε.. λίγοι και.. καλοί (υπεύθυνοι). Μία ματία στο site που σου έδωσα και στο ebay θα σε κατατοπίσει για τιμές κτλ..
Εικόνα
Απάντηση