Έχετε Facebook?? Για δείτε αυτό...

Θέματα που δεν ανήκουν σε καμία άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Διαχείριση

Doperman
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 20:08

Δημοσίευση από Doperman »

Τα barcode είναι για απλά πράγματα κυρίως.
Πλέον όχι. Τα barcode μπορουν να φέρουν απίστευτες πληροφορίες, και να σκανάρονται με πολλούς τρόπους.
Άβαταρ μέλους
Oiwnos
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 28 Απρ 2008, 01:43
Τοποθεσία: A.A. - D.P.

Δημοσίευση από Oiwnos »

Doperman έγραψε:
Τα barcode είναι για απλά πράγματα κυρίως.
Πλέον όχι. Τα barcode μπορουν να φέρουν απίστευτες πληροφορίες, και να σκανάρονται με πολλούς τρόπους.
+1

Η εξέλιξη των barcodes είναι τα RFID τα οποία δείχνουν ακόμα και πότε πήγες για κατούρημα... :lol: :shock: :?
ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

και όλα αυτά εν αγνεία του καταναλωτή, γιατί φαντάζομαι δεν θα του είπε κανείς κος Σουπερμαρκετάρχης, ξέρετε κύριε, με αυτή τη μαγική καρτούλα σας ηλεκτρο-φακελώνουμε και σας ηλεκτρο-παρακολουθούμε
e-HAF Admin
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Παιδιά, ξεμπερδέψτε τις τεχνολογίες από τις δοξασίες των θρησκόληπτων περί αντίχρηστου κλπ.

Το barcode είναι απλά ένας αριθμός σε δυαδική μορφή. Η αποτύπωση και ανάγνωσή του είναι οπτική, διαβάζεται μόνο με laser. Άρα δεν διαβάζεται από την τσέπη, εδώ πολλές φορές μπροστά στο scanner και δεν το διαβάζει. Επίσης δεν περιέχει καμία άλλη πληροφορία εκτός από αυτόν τον αριθμό. Η εφαρμογή του γίνεται σε συνδυασμό με βάση δεδομένων, η οποία περιέχει τις πραγματικές πληροφορίες. Π.χ. σε ένα barcode μπορεί να υπάρχει ο αριθμός 4354688433457768, ο οποίος στη βάση δεδομένων του Α σουπερμάρκετ να αντιστοιχεί σε μπουκάλι 1lt γάλα της Χ εταιρίας με τιμή 1,2€ (άρα το μποϊκοτάρουμε :lol: ). Μπορεί ακόμα να περιλαμβάνει και σε ποιο ράφι βρίσκεται. Ένα άλλο κατάστημα μπορεί να έχει καταχωρήσει άλλες πληροφορίες για το ίδιο barcode.

Το RFID είναι αυτό που ανιχνεύουν τα αντικλεπτικά μηχανήματα (μπάρες) και αρκετές κάρτες ελέγχου εισόδου. Περιέχουν κεραία (μπορείτε να τη δείτε ξεκολλώντας την ετικέτα) και πομπό, ο οποίος εκπέμπει τον κωδικό της κάρτας (ή ετικέτας). Το ηλεκτρονικό του κύκλωμα μπορεί να αποθηκεύσει πληροφορίες, πέρα από έναν απλό αριθμό.

Τέλος οι πιστωτικές κάρτες, κάρτες μετρητών και οι περισσότερες κάρτες ελέγχου εισόδου είναι μαγνητικής ταινίας. Διαβάζονται από αναγνώστη (και όχι από την τσέπη) και μπορεί να περιέχουν περισσότερες πληροφορίες κατά περίπτωση.

Ελπίζω να ξεμπέρδεψα κάποιες έννοιες...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

για τα αντικλεπτικά, σωστά λες, υπάρχουν και σε αυτοκόλητο, αρκετά μικρό σε μέγεθος

παλαιότερα ήταν κάτι ογκόδη πλαστικά κουτάκια
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Oiwnos
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 28 Απρ 2008, 01:43
Τοποθεσία: A.A. - D.P.

Δημοσίευση από Oiwnos »

Χάρος έγραψε:Το RFID είναι αυτό που ανιχνεύουν τα αντικλεπτικά μηχανήματα (μπάρες) και αρκετές κάρτες ελέγχου εισόδου. Περιέχουν κεραία (μπορείτε να τη δείτε ξεκολλώντας την ετικέτα) και πομπό, ο οποίος εκπέμπει τον κωδικό της κάρτας (ή ετικέτας). Το ηλεκτρονικό του κύκλωμα μπορεί να αποθηκεύσει πληροφορίες, πέρα από έναν απλό αριθμό.
Συμφωνώ με το διαχωρισμό σου, μόνο που τα έχω δεί να εφαρμόζονται στην πράξη, υποτείθεται καθαρά για στατιστικούς λόγους, για τον έλεγχο ατόμων, με προσωπική ταυτοποίηση κατά ονοματεπώνυμο, σε πολύ μεγάλες και πολυεθνικές εταιρίες. :evil:

Πολύ καλή μεν δε λέω η τεχνολογία και σαφώς την υποστηρίζω, καλό είναι όμως να ανησυχείς και λίγο, σωστά :idea: :?:
ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Ειπαμε, δεν είναι η τεχνολογία κακή, κακός μπορεί να είναι μόνο ο τρόπος χρήσης...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

υπήρχε facebook το 2004 ;

:twisted: :twisted: :twisted:

( http://www.e-haf.org/forum/viewforum.ph ... start=1350 )
e-HAF Admin
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Founded:
February 4, 2004
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ΆΣΕ ΡΕ
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Φτερωτοι μου ιπποτες του ΑΤΑ κ της ΔΑΕ καλημερα σας.Στο χαρτη επιφανειας βλεπουμε κακες μαυρες κ αραχνες νεφωσουλες που ερχονται απο τα δυτικα για να κανουν τις μερες μας στισ μοιρες....υγρες!!!!Στο χαρτη των 500 βλεπουμε χαμηλα συστηματακια να μας ερχονται απο την μοντερνα και στυλατη κολλητουλα μουτην Ιταλια.Το υψος των ατιμων μαρτυριακων contrails α βρικεται στα 30000'οποτε καλοι μου Ελληνες αεροποροι προσεχτε...Ταναγρουλα μου καλη μου φιλεναδα πρεπει να κανεις διαιτα πως 8α βγεις το καλοκαιρι στην παραλια!!!Στην αγαπημενη μου Λαρισα που νεους Ανθυποσμηναγους ειδα και λαχταρισα το διαβασμα παει συννεφο.Στο μικρο και γλυκο Αραξουλη τωρα που ανοιγει ο καιρος αντι για αετο θα πεταξουν Corsair...Τελς στην πολυαγαπημενοι Ανδραβιδα των λατρεμενων μου νεων 8 ανθυποσμηναγων τους εχει γυρισει η βιδα...Γι αυτο ο Φωτης τους εστειλε σχολειο να ξεσκαουν λιγο τα παιδια!!!!Οσον αφορα τα νεα της ευρυτερης περιοχης απο τριτη και επειτα οι Φτερωτοι μας Μαχητες προβλεπεται να προσφερουν απιστευτη ηδονη κ πολλαπλους οργασμους στους λατρμενους μας γειτονες....Ειμαι η ΜΕΥΠ Πετρουλα κ μολις τελειωσα.....
απο το γκρούπ
Πετρουλα ζουμε στo briefing να σε δουμε!!
http://www.facebook.com/group.php?gid=5 ... =mf&v=info
e-HAF Admin
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Anzac έγραψε: Πετρουλα ζουμε στo briefing να σε δουμε!!
http://www.facebook.com/group.php?gid=5 ... =mf&v=info
Απλα κορυφή. :D :D
Αντε να κάνουμε και εμείς ενα group "Πετρουλα ζούμε air marshal να σε δούμε"
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

για δες και στον τοίχο τους να δείς τι τους έδωσα :)
e-HAF Admin
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

llllooooollllll
Γεια σου ρε Τίμο με τις γομολάστιχες... :D :D :D :D
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
GRaecuS
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 23 Απρ 2004, 10:32
Τοποθεσία: ΣαΛονίκη - Hellas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRaecuS »

δεν μ'αφήνει το $#%#$^@% να κάνω add στο group!!
έχω πολλά λέει, μα γιατί? είμαι μόνο σε... 297 groups :P

και επειδή 4 σελίδες είναι πολλές για διάβασμα, εγώ έχω να πώ οτι το χρησιμοποιώ αρκετά. Έχω βρει αρκετά άτομα και ανεβάζω οτι προσωπικό δεδομένο θέλω εγώ.
πχ. ανέβασα φώτος απο την τελευταία μου εκδρομή. ΚΑΙ?
τις γυμνές φώτος μου τις έχω στο pc!! :lol:

Τέλος, σαν developer το Facebook είναι πολύ καλό εργαλείο λόγω του Connect.
Απάντηση