(e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία © Αρχική σελίδα (e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία ©
Unofficial Hellenic Air Force Portal
Greek Falcon 4 Community
Main e-HAF Forum

Κανονισμός ΛειτουργίαςΚανονισμός Λειτουργίας   Επίσημα Setup ομάδας e-HAFΕπίσημα Setup   Οδηγός για πολλαπλά Falcon 4.0 Setup στο PC ΣαςΟδηγός για πολλαπλά Setup   English SectionEnglish Section
Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα της 321 Μοίρας Κ.Χ.Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα 321Μ   Αποποίηση ΕυθύνηςΑποποίηση Ευθύνης   Forum RSS Feed   Feedback to AdministratorΕπικοινωνία
e-HAF Domain GateΠεντάγωνο   Περιοχή Πτήσεων e-HAFΠεριοχή Πτήσεων   Φοριαμός Αποθήκευσης ΑρχείωνFile Area   Facebook GroupFB Group
...στο Fox2
Συχνές ΕρωτήσειςF.A.Q.   ΑναζήτησηΑναζήτηση   ΕγγραφήΕγγραφή   Δείτε ποιοί είναι Τώρα OnLine στο TeamSpeak !TeamSpeak
ΣύνδεσηΣύνδεση
 News HOT NEWS

Sugarmate Home Cockpit
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 28, 29, 30  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    (e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία © Αρχική σελίδα -> Home Cockpits
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Anzac

Ένταξη: 27 Μάρ 2004
Τελευταία Επίσκεψη: 18 Δεκ 2017

Ομάδες Μελών: 
[Διαχείριση ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Αύγ, 2008 5:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε σύ, αυτό μιραζοφέρνει ΑΛΛΑ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΤΡΕΛΑ!
Επιστροφή στην κορυφή
melerin

Ένταξη: 09 Δεκ 2007
Τελευταία Επίσκεψη: 28 Μάι 2010
Τόπος: Βόλος
Ομάδες Μελών: Κανένας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Αύγ, 2008 7:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και άλλα θα μπορούσες να μη βάλεις.

αν θες να προσθέσεις οπωσδήποτε κάποια άλλα να σου πω τι δεν απαιτείτε να το πειράζεις στην πτήση.
Επιστροφή στην κορυφή
Sugarmate

Ένταξη: 14 Σεπ 2007
Τελευταία Επίσκεψη: 20 Δεκ 2017
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Αύγ, 2008 8:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Anzac έγραψε:
ρε σύ, αυτό μιραζοφέρνει ΑΛΛΑ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΤΡΕΛΑ!

Ναι, όντως, το παρατήρησα κι εγώ αφού το τέλειωσα, είναι που είναι αρκετά τρίγωνο, όπως το Mirage... αλλά κι εμένα μ αρέσει! Wink

melerin έγραψε:
και άλλα θα μπορούσες να μη βάλεις.

αν θες να προσθέσεις οπωσδήποτε κάποια άλλα να σου πω τι δεν απαιτείτε να το πειράζεις στην πτήση.

Ναι, ξέρω ότι κάποια είναι αρκετά αχρείαστα (όπως τα φώτα π.χ.) αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποια πιο απαραίτητα για να γεμίσω το χώρο και τα connections... Αν πάντως έχεις καμιά ιδέα για πιο απαραίτητα που ίσως μου διέφυγαν, είμαι όλος αυτιά. Καμμιά φορά ψάχνεις κάτι και είναι μπροστά στα μάτια σου και δεν το βλέπεις...

Πείτε ιδέες...

Επιστροφή στην κορυφή
Sugarmate

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Αύγ, 2008 10:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υλικό για panel πήρα, ήρθαν σήμερα και διάφορα διακοπτάκια κλπ που περίμενα, πήρα και φρέσκο μελάνι για τον εκτυπωτή για τις εκτυπώσεις των labels κλπ... από Δευτέρα λοιπόν άρχεται η συνεδρίασις, εεε... η συναρμολόγησις Very Happy Very Happy

Πάντως είδα ότι μάλλον έχω ξεφύγει λίγο στις συνδέσεις και τελικά θα χρειαστώ ακόμα ένα keyboard encoder... ευκαιρία να πάρω μαζί και μερικούς καλούς rotary encoders για τα CRS και HDG knobs Smile

Έφτιαξα και ένα custom DCS switch έτσι στα πρόχειρα με tactile switches και βγήκε αρκετά καλό και πλήρως λειτουργικό, αλλά δυστυχώς δεν είχα μεταλλικό ραβδάκι τετράγωνης διατομής για το μοχλό και έβαλα ξύλινο (βαμμένο metallic). Τώρα όμως που του πήρα τον αέρα θα κάτσω να φτιάξω ένα καλό, αλλά πού θα βρώ τέτοιο ραβδάκι μεταλλικό; Kαμιά ιδέα;

Επίσης καμιά ιδέα για κάτι που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω σαν thumbwheels για το ICP; Υπάρχουν ρέπλικες για αγορά αλλά είναι αρκετά ακριβές για μια τέτοια απλή κατασκευή. Δεν έχω κάνει ακόμα έρευνα αγοράς, μπορεί να βρώ κάτι παρόμοιο στα ηλεκτρονικάδικα (δεν ψάχνω για πανομοιότυπο, κάτι παραπλήσιο για να είναι λειτουργικά τα thumbwheels). Μπορεί όμως κάποιος να έχει καμιά ιδέα... καμιά πατέντα...

Αυτά για την ώρα... pics όταν έχω κάποιο progress...

TBC

Επιστροφή στην κορυφή
Rambo

Ένταξη: 02 Αύγ 2006
Τελευταία Επίσκεψη: 20 Σεπ 2017
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Αύγ, 2008 8:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στο praktiker εχει βεργες τετραγωνες απο αλουμινιο.

ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΤΙΜΗΣΩ
Επιστροφή στην κορυφή
raptor

Ένταξη: 31 Μάρ 2004
Τελευταία Επίσκεψη: 18 Φεβ 2018
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Αύγ, 2008 10:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sugarmate έγραψε:

Επίσης καμιά ιδέα για κάτι που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω σαν thumbwheels για το ICP; Υπάρχουν ρέπλικες για αγορά αλλά είναι αρκετά ακριβές για μια τέτοια απλή κατασκευή. Δεν έχω κάνει ακόμα έρευνα αγοράς, μπορεί να βρώ κάτι παρόμοιο στα ηλεκτρονικάδικα (δεν ψάχνω για πανομοιότυπο, κάτι παραπλήσιο για να είναι λειτουργικά τα thumbwheels). Μπορεί όμως κάποιος να έχει καμιά ιδέα... καμιά πατέντα...

Εγώ έχω βάλει αυτό, είναι out of stock αλλά κάντου μια ερώτηση δεν ξέρεις. Και 99$ δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό.. Wink

http://store.flightsystemsltd.com/index.php?_a=viewProd&productId=13

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Αύγ, 2008 3:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Rambo έγραψε:
στο praktiker εχει βεργες τετραγωνες απο αλουμινιο.

thanks, ναι το Praktiker ήταν η Νο.1 πηγή υλικών μου μέχρι πρότινος, αλλά πέρσι το καλοκαίρι κάηκε σχεδόν ολοσχερώς από πυρκαγιά (Θεσσαλονίκη είμαι) και από τότε λειτουργεί ένα πολύ μικρό του μέρος (οι παλιές του αποθήκες) με πολύ μικρή ποικιλία... οπότε αν θυμάμαι καλά από την τελευταία φορά που πέρασα, δεν είδα τέτοιες βεργούλες... θα ξανακοιτάξω όμως, μπορεί να έφερε...

@raptor: Αυτό είχα κι εγώ υπόψιν (και τα resin του AD), αλλά θα κοιτάξω πρώτα τι μπορώ να βρω φτηνότερο... αυτό που φτιάχνω έχει σαν κύριο στόχο περισσότερο τη λειτουργικότητα και λιγότερο την πιστότητα. Οπότε αν βρω κάτι παραπλήσιο και φτηνότερο, σίγουρα θα το προτιμήσω...

Επιστροφή στην κορυφή
raptor

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Αύγ, 2008 4:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sugarmate έγραψε:

αυτό που φτιάχνω έχει σαν κύριο στόχο περισσότερο τη λειτουργικότητα και λιγότερο την πιστότητα. Οπότε αν βρω κάτι παραπλήσιο και φτηνότερο, σίγουρα θα το προτιμήσω...

Αν τα καταφέρνεις στα ηλεκτρονικά/καλωδιώσεις κτλ και μπορείς να βρείς τους κατάλληλους rotary encoders μπορώ να σου προτείνο ενα.. απορρυπαντικό που το καπάκι του είναι 90% ίδιο σε μέθεθος-σχήμα-χρώμα και θα δείξει ρεαλιστικότατο.. Wink

Ομάδες Μελών: 
[Διαχείριση ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Αύγ, 2008 5:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

έλα σφύρα το, μην ντρέπεσε......

απλά θα γνωρίζουμε ότι τα κέρδη Αυγούστου-Σεπτεμβρίου 2008 , θα οφείλονται σε .... simmers

Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Sugarmate

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Αύγ, 2008 5:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ηλεκτρονικός είμαι... τα καταφέρνω.. Wink Laughing

Για πες, για πες...

(πάντως δε χρειάζεται κατ'ανάγκη rotary encoders, γίνεται και με απλά ποτενσιόμετρα)

Επιστροφή στην κορυφή
Sugarmate

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 25 Αύγ, 2008 10:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν...; Το... απορρυπαντικό; Smile

Επιστροφή στην κορυφή
Anzac

Ομάδες Μελών: 
[Διαχείριση ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 25 Αύγ, 2008 11:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το απορρυπαντικό ξεπλύθηκε Smile
Επιστροφή στην κορυφή
raptor

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Αύγ, 2008 10:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Anzac έγραψε:
το απορρυπαντικό ξεπλύθηκε Smile

Τώρα άμα σου πώ οτι μάλλον έχεις δίκιο.. γιατί απο μία γρήγορη γύρα δεν το είδα..!! Confused Stand by please..

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Αύγ, 2008 3:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα με αναγκάσεις να πάω στο σουπερμάρκετ και να πάρω σβάρνα όλα τα ράφια με τα απορρυπαντικά για να βρω το κατάλληλο; Laughing Laughing

Υπάρχουν πουθενά οι διαστάσεις (διάμετρος, πάχος) των thumbwheels; Αν και τώρα που το σκέφτομαι, μπορώ να τα βρω και από την 1:1 εκτύπωση του ICP που έχω κάνει...

Αμα βρεις το απορρυπαντικό, σφύρα... Wink

Επιστροφή στην κορυφή
Anzac

Ομάδες Μελών: 
[Διαχείριση ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Αύγ, 2008 3:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα είναι τόσο γνωστό που ξέχασε το όνομα του.....

Ρε ρώτα την Μ. ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    (e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία © Αρχική σελίδα -> Home Cockpits Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 28, 29, 30  Επόμενη
Σελίδα 2 από 30

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Commercials