Sugarmate Home Cockpit

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Ωραίος Γιάννη! 8)
Εικόνα
T-REX
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 03 Φεβ 2010, 09:44
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από T-REX »

SUPER!!!!! Μπράβο!!! εχει γίνει πολύ ομορφο :D

Παραμένουμε συντονισμένοι!!


Edit: Για πες στο συγκρότημα που είδα videakia στο youtube εισαι ο μπασίστας;
Ο καλυτερος πιλοτος ειναι αυτος με το μεγαλυτερο χαμογελο μετα την πτηση !!
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Thanks all!

Μερικά πραγματάκια ακόμα που ξεχασα να πω: οπως καταλαβατε τελικα δεν εβαλα όλα τα πανελς μεχρι πισω για λογους χωρου στο δωματιο. Λειπουν δηλαδη τα trim, lighting κλπ. Σκοπευω ομως τα κομματια που λειπουν να τα φτιαξω ξεχωριστα για να μπορω να τα τοποθετω κατα βουληση οταν θελω και να τα βγαζω προς αποθηκευση για να μην τρωω χωρο. Θα συνδεονται (ηλεκτρικα) με καταλληλα βυσματα ωστε να εχω εντελως modular κατασκευη.

Δεν εχω περασει επισης ακομα και τα knobs στα ποτενσιομετρα των πανελς. Τα knobs του F16 τα εχω, απλα χρειαζονται λιγη δουλιτσα στο φινιρισμα καθως και τρυπημα για τους αξονες κλπ. Στην todo list...

Στις αμεσες προτεραιοτητες επισης το εξωτερικο ντυσιμο του κοκπιτ. Επισης το Force sensing stick, ωστε να φυγει εκεινη η ασχημη βαση του cougar για να ανοιξει ο χωρος και να μπορεσουν να τοποθετηθουν τα πανελς στη δεξια κονσολα. Επισης πρεπει να ετοιμασω τα eyebrow switches και μεσα σε αυτα και το CAUTION button. Και φυσικα τα αναλογικα οργανα στη δεξια μερια (RPM, FTIT κλπ). Αυτα τα αφηνω προς το τελος γιατι θα εξαρτηθει απο το ποιο hardware θα χρησιμοποιησω τελικα για να τα οδηγησω. Εχω μεν το PHCC αλλά παίζουν και 2-3 αλλες λυσεις που φαινονται πολυ ενδιαφερουσες και, το κυριοτερο, ready to play.

Α, πρεπει να βαλω και το Eject handle... :D

Αυτά για την ωρα...

PS: ναι, ο μπασιστας ειμαι... Δες και στο http://www.youtube.com/accureacy για καποια ακομα....
Lorimer
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 15:09

Δημοσίευση από Lorimer »

Σιγά το κόκπιτ, άχρηστο είναι.

Δεν έχει το slap switch για τα flares πάνω απ τη μανέττα...
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Δε χρειαζομαι flares εγω, αποφευγω τους ΑΙΜ με ελιγμους!

(Παντως, FYI θα βάλω και τετοιο...)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

άριστο......είσαι καταπληκτικός

το μοναδικό αρνητικό που είδα, και δεν φταίς εσύ για αυτό, είναι τα frames.....και η ανταπόκριση των οργάνων στις κινήσεις
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Τα frames μπορουν να βελτιωθουν με διαφορους τροπους, δεν υπαρχει προβλημα. Ακομα κι ετσι ομως, παιζει μια χαρα, στο βιντεο να δειχνει πιο sluggish απ οσο πραγματικα ειναι.

Παντως οταν κανω και καμια αναβαθμιση σε CPU και RAM, θα πεταει...

EDIT: μολις ξαναειδα το βιντεο, φαινεται οντως πολυ πιο "σπαστη" η κινηση στα οργανα ενω δεν ειναι. Στην πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο smooth... προβλημα του βιντεο λοιπον περισσοτερο.
kypselos
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2006, 19:05
Τοποθεσία: Χανια-Κρητη

Δημοσίευση από kypselos »

Ωραιος ο ζαχαρογιαννης :D
Arty
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1795
Εγγραφή: 01 Απρ 2004, 10:34

Δημοσίευση από Arty »

Λοιπόν άντε σκούπα μάπα και κανόνισε για τα Β.Ε. για καφέ... lol...

Τι παρτάκιας??? οι υπόλοιποι μόνο φάτε μάτια ψάρια...

Aircondition και xenon φώτα του έβαλες? lol...

Αλήθεια στα πόσα φράγκα είσαι μέχρι τώρα πάνω κάτω?

Μπράβο πάντως φοβερός...
Arty out...

Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Φραγκα; Γιατι με ρωτατε ολοι για φραγκα; Το κοκπιτ καθαυτο δεν κοστιζει σχεδον τιποτα (ξυλα ειναι). Ουτε και τα διακοπτακια κοστιζουν (τα παιρνεις με το κιλο απο την Κινα για δεκαρες). Αυτα που κοστιζουν ειναι το cougar, οι οθονες και το PC που τρεχει το sim. Ε αυτα μπορεις να τα υπολογισεις και μονος σου ποσο κανουν... τα περισσοτερα τα εχεις κι εσυ.

Εκτος αν θελεις να κοστολογησω και την προσωπικη εργασια...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

DED, MFD Bezels, ICP.... ε δεν μπορεί.....
και η πλακέτα που δουλεύετε, δεν κοστίζουν ;
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Ναι βρε παιδι μου, αυτο εννοω. Τα μονα πραγματα που εχουν πραγματικα μετρησιμο κοστος ειναι αυτα που παιρνεις ετοιμα και τα οποια μπορεις να τα υπολογισεις και μονος σου (και τα εχεις και χωρις να εχεις και κοκπιτ).

Αλλά αν θέλεις οπωσδήποτε ανάλυση, here goes:

Instrument monitors... 160€
Cougar... 90€
MFD pack... 70€ (αν και είχα φτιάξει και δικά μου τζάμπα που δεν χρησιμοποιησα τελικα)
Simped rudder pedals... δε θυμάμαι, νομίζω 140€ (επίσης είχα φτιάξει δικά μου αλλα δεν τα χρησιμοποιησα)
Κάθισμα... 39€
Z-10 (για το DED)... επίσης δε θυμάμαι, νομίζω 50€
Controller ICP... περιπου 40€
Controller για πανελς... δεν έχω καταλήξει ακόμα, αν βάλω PHCC θα βγει κάνα 200αρι, με κάποιες άλλες εναλλακτικές μπορεί και λιγότερο, αλλά ας πούμε 200 στρογγυλα.

Όλα τα άλλα είναι μικροέξοδα, μη μετρήσιμα... διακόπτες με το κιλό, ξύλα MDF με το τετραγωνικό, βιδες, plexiglass, φωτογραφικό χαρτί, διαφανές αυτοκόλλητο, χρώμα, καλώδια, USB hub κλπ κλπ κλπ κλπ... Μικροποσά που δε φαίνονται... Να πούμε κάνα 300αρι; Υπερβολικα πολλα λεω, αλλα ας πουμε τόσο...

Πραγματικά δεν μπορείς να υπολογίσεις σαφές κόστος. Ας πούμε λοιπόν χοντρά χοντρα για τα υλικα κανα χιλιαρικο. Τόσο μου κοστισε το κοκπιτ. ΟΚ; :wink:

(και το βασικοτερο, όχι όλα μαζεμένα... αργά αργά με την πρόοδο και όταν χρειαζόταν... τόσο χαλαρά που μου φάνηκε ότι δεν κόστισε τίποτα)
kongrigo
Δημοσιεύσεις: 3248
Εγγραφή: 24 Μάιος 2005, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kongrigo »

Πολύ καλή δουλεία...!!!
...είμαι και μιραζάκιας...
Η ΦΥΣΙΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΓΝΩΣΙΝ
Ως ηγήτορες των ιδεών μας, οφείλουμε να αντεπεξέλθουμε στις πιέσεις των ιδανικών μας...Εικόνα
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

ΦΟΒΕΡΟΣ, υποκλινομαι !

Γιαννη απο που τα αγορασες ? απο ebay ?
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Απο πού αγόρασα τί, Στάθη;

Ό,τι αγοράζεται έτοιμο (cougar κλπ) ναι, από ebay ή γενικά από internet ή τοπική αγορά.

Όλα τα υπόλοιπα τα έφτιαξα με τα χεράκια μου...
Απάντηση