Sugarmate Home Cockpit

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Sugarmate Home Cockpit

Δημοσίευση από Sugarmate »

Sugarmate έγραψε: Αυτή τη στιγμή σχεδιάζω το δικό μου desktop cockpit panel, το οποίο θα αποτελείται από 2 MFD bezels (τα OSBs δηλαδή σε διάταξη MFD - προφανώς τα MFD καθαυτά θα τα έχω ακόμα στην οθόνη, μέχρι δηλαδή να ωριμάσει λιγάκι το MFD Extractor) που θα μου παρέχουν άμεση πρόσβαση στα OSBs, ένα πλήρες (κατά το δυνατόν) ICP (DED όπως και οι MFD - στην οθόνη, μέχρι να βρω κανένα G15 φθηνό ;) ) και πολλά επιπλέον χρήσιμα κουμπιά (σίγουρα EWS, COMMS, MPO, Master Caution Reset κλπ...)

Έχω εδώ και καιρό ένα BU του Leo και έλεγα να πάρω και 1-2 ακόμα για να βγάλω τόσα κουμπιά, αλλά τελικά παρήγγειλα και περιμένω αυτό. Βγάζει 88 κουμπιά (σε matrix 11x8) με δικό του keyboard emulator και εύκολο scripting (ακόμα και multiple keypresses!) και πολύ καλή τιμή! Σε συνδυασμό με το BU του Leo που ήδη έχω - που θα μου δίνει επιπλέον 32 κουμπιά συν 8 axεs - μάλλον θα μου περισσέψουν κουμπιά κιόλας... :D
Να περίπου πώς το σκέφτομαι:

Εικόνα

Δεν το έχω ολοκληρώσει ακόμα, αλλά καταλαβαίνει κανείς πώς θα κινηθώ. Αυτό το Layout (μόλις προσθέσω όλους τους διακόπτες και ολοκληρωθεί) θα εκτυπωθεί σε διαστάσεις περίπου 37χ55 cm και θα κολληθεί σε ένα πάνελ ίδιων διαστάσεων (και με ύψος 3-4 cm για να χωράνε από κάτω οι διακόπτες, οι καλωδιώσεις και τα ηλεκτρονικά) το οποίο θα μπαίνει μπροστά στο χρήστη, ανάμεσα στο stick και στο throttle. Θα περιλαμβάνει τους πιο σημαντικούς διακόπτες οι οποίοι θα μπούν στις θέσεις που φαίνονται (με τόσα connections στο board, μάλλον όλους τους διακόπτες στο cockpit θα βάλω ;) ) και θα συνδέεται μέσω USB με το PC. Δεν έχω τελειώσει ακόμα το layout, αλλά οι ομαδοποιήσεις γίνονται περίπου όπως βρίσκονται και στο πραγματικό cockpit, ώστε να βρίσκεται αμέσως κάποιο κουμπί. Εννοείται ότι φωτάκια, MFD κλπ δε θα είναι λειτουργικά, αφού δε θα έχω αμφίδρομη επικοινωνία με το PC, αλλά όλοι οι διακόπτες και τα ρυθμιστικά θα είναι πλήρως λειτουργικά.

Το πλεονέκτημα της ιδέας με το εκτυπωμένο-αυτοκόλλητο layout είναι ότι μπορώ να το εμπλουτίζω σιγά-σιγά με διακόπτες, αρχίζοντας με τους πιο βασικούς και προχωρώντας σταδιακά στους υπόλοιπους, έχοντας όμως από πριν reserved τη θέση όπου θα μπουν, την ομαδοποίηση σύμφωνα με το cockpit και φυσικά το γεγονός ότι παρόλο που θα είναι ημιτελές, θα δείχνει όμορφο... συν το μικρό κόστος :wink:

Αυτά για την ώρα, θα επανέλθω μόλις έχω εξελίξεις... καλή μου επιτυχία!

PS: Ξέχασα να αναφέρω, το ICP και τα MFD/OSB θα είναι σε φυσικό μέγεθος...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sugarmate την 28 Νοέμ 2008, 02:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

:salute: Good Luck mate

may the F4 force be with you
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

The force is strong in me, Obi Wan... :salute:
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Παρέλαβα σήμερα το USBKeys, το συναρμολόγησα μάνι μάνι και έκανα το πρώτο τεστ... είπα να δοκιμάσω κάτι με συνδυασμό πλήκτρων, και έκανα assign το CTRL-ALT-1 (Left MFD OSB 1) σε ένα κουμπί του USBKeys... ξεκίνησα το Falcon, πάτησα το κουμπί στο USBKeys και... τίποτα!

Πλάκα κάνω :), είχα το αναμενόμενο response κανονικότατα!... πρέπει τώρα λοιπόν να τελειώσω το layout σχέδιο που ξεκίνησα και να πάω για προμήθεια διακοπτών...

Δύο πράγματα που παρατήρησα και τα σημειώνω για κάποιον που ίσως ενδιαφέρεται να προμηθευτεί το USBKeys: α. Δυστυχώς δεν έχει repeat, δηλαδή όσο και να κρατάς πατημένο το πλήκτρο, εμφανίζεται σαν ένα πάτημα - αυτό ίσως να διορθώνεται στο assign, πρέπει να κάνω μερικές δοκιμές. Ευτυχώς όμως τα CTRL, ALT, SHFT κλπ έχουν UP και DN state... β. Δεν είδα στη λίστα των assigns να υποστηρίζονται τα πλήκτρα του numeric keypad. Αυτό είναι κακό και έχω στείλει σχετικό ερώτημα στον κατασκευαστή για το αν υποστηρίζονται ή όχι και πώς...

Όλα αυτά βέβαια μπορούν να παρακαμφθούν αν απλά αλλάξω και τα assigns στα keystrokes του Falcon ώστε να μη χρησιμοποιούνται (τουλάχιστον για το USBKeys) αυτά τα πλήκτρα, αλλά δε θέλω να πειράξω τα default keystrokes του Falcon. Από την άλλη (και αυτό με σώζει πλήρως αν δε γίνεται τίποτα αλλιώς) σκόπευα να χρησιμοποιήσω και ένα BU module του Leo Bodnar για να έχω και αναλογικούς άξονες, οπότε μπορώ να χρησιμοποιήσω τα 32 buttons που αυτό παρέχει για όλες αυτές τις λειτουργίες που δεν (; ) υποστηρίζονται από το USBKeys...
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Και να πώς περίπου διαμορφώνεται το layout του desktop panel...

Εικόνα


Καμιά ιδέα για επιπλέον πλήκτρα; (δεν έχω βάλει ακόμα πλήκτρα για views και TS...)
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Welcome to the dark side :twisted:
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

jfs και idle detent αν σου χρειαστεί να κάνεις επανεκκίνηση στον αέρα :wink:
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Χαχα... ναι, αλλά ποτέ δε χρειάστηκε ως τώρα, κρατάω καλά συμπλέκτη, δε μου σβήνει εύκολα ;) :D
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Ακόμα κάνω αλλαγές στο panel, ελλείψει πρώτων υλών κατασκευής (δεν βρήκα κάποια υλικά που ήθελα, θα δοκιμάσω από βδομάδα)... Να πως είναι τώρα:

Εικόνα

Μίκρυνα και λίγο το ύψος...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

σκίζει !
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Για να κρατηθεί σε λογικά πλαίσια το μέγεθος και η πολυπλοκότητα (και το κόστος ;) ) έχω βάλει λειτουργίες που χρειάζονται εν ώρα πτήσης κυρίως, για άμεση πρόσβαση.

Λειτουργίες όπως INS ALIGN/NORM, JET START, FCR-GPS-... ON κλπ οι οποίες χρειάζονται μόνο κατά το ramp start ή σχεδόν καθόλου εν πτήση δεν τις έβαλα, αλλιώς θα έπρεπε να βάλω τα πάντα και να βγει τριπλάσιο σε μέγεθος. Με αυτή τη διάταξη βγαίνει 31χ50cm και με φυσικό μέγεθος για MFD/ICP.

Μένουν μερικά χρήσιμα κουμπιά ακόμα να βάλω (DGFT, MRM mode, Cancel DF/MRM) - αν υπάρχει καμμιά ιδέα για λειτουργία χρήσιμη εν ώρα πτήσης ή εμπλοκής πείτε, έχω χώρο για 2-3 κουμπιά ακόμα...
melerin
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 09 Δεκ 2007, 19:12
Τοποθεσία: Βόλος

Δημοσίευση από melerin »

Sugarmate έγραψε:Μένουν μερικά χρήσιμα κουμπιά ακόμα να βάλω (DGFT, MRM mode, Cancel DF/MRM) - αν υπάρχει καμμιά ιδέα για λειτουργία χρήσιμη εν ώρα πτήσης ή εμπλοκής πείτε, έχω χώρο για 2-3 κουμπιά ακόμα...
Άμα πάρεις ένα cougar θα έχεις χώρο και για άλλα.... :wink:
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Έχω Χ-52... :roll:


Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Μάλλον εννοεί πως στο cougar τα buttons που ανέφερες, το cougar τα έχει ήδη
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Μμμ... το τελικό layout.

Εικόνα

Tελικά το σκεπτικό μου στο layout ήταν το εξής: Θέλω σίγουρα 20+20 OSBs και ένα πλήρες ICP. Απο εκεί και πέρα, ό,τι contacts μου μένουν διαθέσιμα από τους controllers που θα χρησιμοποιήσω, θα τα αξιοποιήσω σε διάφορα κουμπιά που χρησιμοποιώ συχνά στο sim. Για παράδειγμα, Jammer, EWS κλπ. Επίσης, αφιερώνω μερικά κουμπιά για το TS και κάποια Views.

Δεν έβαλα κουμπιά όμως που έχουν μια πιο 'set and forget' αντίληψη (τα περισσότερα του rampstart δηλαδή), γιατί τότε θα έπρεπε απλά να τα βάλω όλα. Η φιλοσοφία τελικά ήταν 'μικρό, οικονομικό, λειτουργικό', με μέγεθος 30χ42 (μείον τα διαγώνια κοψίματα επάνω, για πιο cockpit look ;) )

Και αρχίζω σιγά-σιγά τη συναρμολόγηση...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sugarmate την 06 Αύγ 2008, 17:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση