Sugarmate Home Cockpit

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Rambo
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 02 Αύγ 2006, 13:28
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Rambo »

Μπραβο πολυ καλο. Και ειπαμε τοσο καιρο τι εκανες? Με MFD extractor εβγαλς τα οργανα; τα mfd απο εκει τα βγαζεις; η μεσα απο το falcon;
Εικόνα

ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΤΙΜΗΣΩ
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

Sugarmate έγραψε:Απο πού αγόρασα τί, Στάθη;

Ό,τι αγοράζεται έτοιμο (cougar κλπ) ναι, από ebay ή γενικά από internet ή τοπική αγορά.

Όλα τα υπόλοιπα τα έφτιαξα με τα χεράκια μου...
Ναι, εννοω τα εξαρτηματα !

Κ παλι τα σεβη μου !! :homer_popup: :Spooky2:
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Rambo έγραψε:Μπραβο πολυ καλο. Και ειπαμε τοσο καιρο τι εκανες? Με MFD extractor εβγαλς τα οργανα; τα mfd απο εκει τα βγαζεις; η μεσα απο το falcon;
Ε εκανα κι αλλα πραγματα τοσο καιρο... πολλα πραγματα... :wink:

Τα οργανα τα βγαζω με MFD Extractor, ναι. Τα MFDs αναγκαστικά από το BMS, το MFD extractor δεν υποστηρίζει το BMS για τις MFDs. Όχι ότι είναι κακό που βγάζω τις MFDs από το BMS, μακάρι να έβγαζε όλα τα όργανα το BMS ώστε να μη χρειάζεται να τρέχω καθόλου το MFD extractor (κάτι μαγειρεύεται στην κοινότητα περί τούτου βέβαια τον τελευταίο καιρό...).

Κάποια στιγμή - που θα έχω καλωδιώσει και τα υπόλοιπα πανελς - θα φτιάξω κι ένα καλό βίντεο με σχολιασμό/παρουσίαση για κάθε μερος του cockpit.

Παρεμπιπτόντως, περιμένω κάποια εξαρτήματα αναβάθμισης του PC του κόκπιτ, ώστε να έχω καλύτερη απόκριση και framerates. Το βασικό bottleneck είναι η CPU, καθώς από κάρτα (κάρτες) γραφικών είμαι ΟΚ, όπως φαίνεται όταν δεν τρέχω όλα τα extra προγράμματα που απαιτεί το κόκπιτ. Έτσι λοιπόν, αναβαθμίζομαι σε τετραπύρηνο (μέχρι τώρα ήταν διπύρηνος) για να δώσω με affinity δύο πυρήνες στο BMS και τους άλλους δύο στα extra προγράμματα ώστε να μη μου τρώνε επεξεργαστική ισχύ από το simulation. Παράλληλα, βάζω και λίγη RAM επιπλέον στο σύστημα.

Α, και μια που το ανέφερα: ξέρει ή έχει παρατηρήσει κανείς πόση χρήση του σκληρού δίσκου κάνει το BMS κατά το gameplay; Τον χρησιμοποιεί καθόλου έντονα το δίσκο; Έλεγα μήπως βάλω και κάνα γρήγορο solidstate δίσκο στο σύστημα, αλλά εκτός από τη γρήγορη εκκίνηση, θα έχω κάνα επιπλέον σημαντικό όφελος στο gameplay ή όχι; Νομίζω πως δε θα δω κάποια διαφορά (ειδικά αν εχω και αρκετή RAM) αλλά δεν ξέρω και σίγουρα. Αν κάποιος ξέρει να πει σίγουρα, θα με γλιτώσει από αρκετό τεστάρισμα...

Τέλος, επειδή δε θυμάμαι αν το ανέφερα σαφώς, το setup μου είναι:
CPU: Intel Core2Duo E6600 (2.40GHz@1066FSB, 4MB L2)
RAM: 2GB DDR2 Kingston (2x1GB Dual Channel)
VGA: Sapphire ATI Radeon HD6850 1GB GDDR5 PCI-E x16 (από αυτή παίρνω main display στην 42" LG TV με HDMI και στην οθόνη 12" με D-SUB για τα αναλογικά όργανα στη μέση)
VGA2: Club-3D ATI Radeon HD5450 512MB GDDR2 PCI (απλή PCI, όχι PCI-E. Από αυτή βγάζω τις δύο 10" οθόνες δεξιά και αριστερά για τις MFDs, RWR, Backup ADI και Fuel Flow)
O/S: Windows 7 Ultimate x64

Με αυτό το setup είχα χωρίς όργανα κλπ, σε 1920χ1080 όλα full στα γραφικά περί τα 45fps. Με όλα τα όργανα, προγράμματα κλπ, περίπου 22fps.

Aναβαθμίζω σύντομα σε Core2Quad Q9450 (2.66GHz@1333FSB, 12MB L2) και 4GB RAM τα οποία περιμένω να μου έρθουν. Ευελπιστώ λογω των επιπλέον πυρήνων και των ελαφρά καλύτερων ταχυτήτων τόσο στο FSB όσο και στον multiplier, να επιτύχω επαναφορά των fps μου στα 40-50 (ίσως και παραπάνω, θα δείξει) τρέχοντας και τα όργανα σε καλύτερο refresh rate. Θα ξέρουμε σε λίγες μέρες...

(Και για να προλάβω μερικούς, δεν πήγα σε i5,i7 κλπ για λόγους κόστους. Ένας "παροπλισμένος" καλός quad με 12ΜΒ L2 και 1333FSB κονταροχτυπιέται άνετα σε επιδόσεις με έναν μέσο i5, στο 1/3 της τιμής... για i7 δεν το συζητάω, θα με πάνε μέσα για πόθεν έσχες! Άσε που με αυτούς θα έπρεπε να πάρω και νέα motherboard)

Γενικά, δε χρειάζεται και κάνα state of the art PC για να τρέξει κανείς BMS με κόκπιτ. Απλά λίγο παραπάνω απο το μέσο gaming PC. Εκτός αν γουστάρει να βλέπει τριψήφια fps...
Rambo
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 02 Αύγ 2006, 13:28
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Rambo »

Sugarmate έγραψε:
Rambo έγραψε:Μπραβο πολυ καλο. Και ειπαμε τοσο καιρο τι εκανες? Με MFD extractor εβγαλς τα οργανα; τα mfd απο εκει τα βγαζεις; η μεσα απο το falcon;

Eγω εχω το εξης προβλημα με το cockpit που εχω φτιαξει. Ο υπολογιστης ειναι medium 4 στα 3GHZ και η καρτα μου ειναι AGP. Εχω προβλημα στα στα frame rate δεν μπορω να εχω ανοιχτα τα mfd απο το BMS και με ανοιχτο το MFD extractor χανω επεξεργαστικη ισχυ. Να δω ποτε θα κανω αναβαθμιση για να λυσω το προβλημα. Το project to εχω κανει hold αλλα θα συνεχισω μολις βρω χρονο.
Εικόνα

ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΤΙΜΗΣΩ
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Ναι, δυστυχως χρειαζεται αρκετη επεξεργαστικη ισχυς για να εχεις ανοιχτο το sim, το MFD extraction του BMS και το MFD Exporter μαζι. Και δεν εχει να κανει με την καρτα γραφικων αλλα με τη CPU κυριως.

Βλεπεις οτι με τη "διπλασια" επεξεργαστικη ισχυ ενος διπυρηνου εχω οριακα αποτελεσματα, αρα με εναν απλο Ρ4 που εχεις σαφως δε γινεται.

Χρειαζεσαι μινιμουμ εναν τετραπυρηνο ανω των 2,5GHz για τους λογους που εγραψα παραπανω. Φυσικά μια καλή κάρτα γραφικών θα βοηθήσει πολύ επίσης, παίρνοντας πολύ βάρος από τη CPU, αν και αυτό θα γίνει μάλλον αναγκαστικά καθώς για να αναβαθμιστείς θα πρέπει να πάρεις νέα Μ/Β άρα ξεχνάς AGP και πας σε PCI-E, άρα νέα κάρτα. Προτίμησε οπωσδήποτε ΑΤΙ και όχι NVIDIA καθώς οι NVIDIA έχουν σοβαρή απώλεια fps όταν έχεις πολλές οθόνες, δεν το διαχειρίζονται καλά το θέμα. Οι ΑΤΙ πλέον είναι σταθερότατες και δε μασάνε στις πολλές οθόνες.

Και οπωσδήποτε, μα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, λειτουργικό Windows 7, κατά προτίμηση 64bit. Για κάποιο λόγο έχει πολύ καλύτερα framerates από τα ΧΡ.
Rambo
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 02 Αύγ 2006, 13:28
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Rambo »

Σίγουρα αλλαγή όλου του pc. Να δούμε ποτέ, γιατι οι μέρες μας είναι δύσκολες για τέτοιο ενχειρημα. Παντός ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Εικόνα

ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΤΙΜΗΣΩ
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36866
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Rambo έγραψε:
Sugarmate έγραψε:
Rambo έγραψε:Μπραβο πολυ καλο. Και ειπαμε τοσο καιρο τι εκανες? Με MFD extractor εβγαλς τα οργανα; τα mfd απο εκει τα βγαζεις; η μεσα απο το falcon;

Eγω εχω το εξης προβλημα με το cockpit που εχω φτιαξει. Ο υπολογιστης ειναι medium 4 στα 3GHZ και η καρτα μου ειναι AGP. Εχω προβλημα στα στα frame rate δεν μπορω να εχω ανοιχτα τα mfd απο το BMS και με ανοιχτο το MFD extractor χανω επεξεργαστικη ισχυ. Να δω ποτε θα κανω αναβαθμιση για να λυσω το προβλημα. Το project to εχω κανει hold αλλα θα συνεχισω μολις βρω χρονο.
medium 4 pc :) :) :)

αδελφέ, θέλουμε φώτος και απο το δικό σου ε !

και φυσικά επίσκεψη του admin κλπ κλπ κλπ ;)
κανάλια, παρασημοφόρηση, αναμνηστικές πλακέτες και τα σχετικά :)
e-HAF Admin
sparta
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 01 Φεβ 2008, 18:51
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευση από sparta »

Sugarmate έγραψε:MFD extractor .....
Ήσουν και παραμένεις κορυφαίος. :wink:
Εικόνα
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Sugarmate έγραψε: Α, και μια που το ανέφερα: ξέρει ή έχει παρατηρήσει κανείς πόση χρήση του σκληρού δίσκου κάνει το BMS κατά το gameplay; Τον χρησιμοποιεί καθόλου έντονα το δίσκο; Έλεγα μήπως βάλω και κάνα γρήγορο solidstate δίσκο στο σύστημα, αλλά εκτός από τη γρήγορη εκκίνηση, θα έχω κάνα επιπλέον σημαντικό όφελος στο gameplay ή όχι; Νομίζω πως δε θα δω κάποια διαφορά (ειδικά αν εχω και αρκετή RAM) αλλά δεν ξέρω και σίγουρα. Αν κάποιος ξέρει να πει σίγουρα, θα με γλιτώσει από αρκετό τεστάρισμα...
Bump... εχει κανεις να πει κατι περι τουτου...;
Lorimer
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 15:09

Δημοσίευση από Lorimer »

Δεν νομίζω Γιάννη ότι θα κερδίσεις κάτι.

Έχω εντελώς χάλια πανάρχαιο μηχάνημα που τρέχει το

BMS πολύ καλύτερα από ότι το Open Falcon με την ίδια

διαμόρφωση.
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Κι εγω αυτο πιστευω... οσο και να φορτωνει scenery κατα τη διαρκεια του gameplay αποκλειεται αυτο να το κανει να χανει framerate, απλα ηθελα να βεβαιωθω...
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Sugarmate έγραψε:
Sugarmate έγραψε: Α, και μια που το ανέφερα: ξέρει ή έχει παρατηρήσει κανείς πόση χρήση του σκληρού δίσκου κάνει το BMS κατά το gameplay; Τον χρησιμοποιεί καθόλου έντονα το δίσκο; Έλεγα μήπως βάλω και κάνα γρήγορο solidstate δίσκο στο σύστημα, αλλά εκτός από τη γρήγορη εκκίνηση, θα έχω κάνα επιπλέον σημαντικό όφελος στο gameplay ή όχι; Νομίζω πως δε θα δω κάποια διαφορά (ειδικά αν εχω και αρκετή RAM) αλλά δεν ξέρω και σίγουρα. Αν κάποιος ξέρει να πει σίγουρα, θα με γλιτώσει από αρκετό τεστάρισμα...
Bump... εχει κανεις να πει κατι περι τουτου...;

Γιάννη πήγαινε πάρε SSD.. Οι διαφορές είναι η μέρα με τη νύχτα. Στα ίδια μηχανήματα με SATA vs SSD (και σε desktop και σε laptop) υπάρχει αισθητή διαφορά, ειδικά όταν κάνεις και record όλη την πτήση. Δεν μπορώ να σου πω standard νούμερο για κάποιο pc σου γιατί παίζουν και οι παράγοντες μνήμη και vga/μνήμη, αλλά εγώ έχω περισσότερα fps με τους SSD.

Θα σου πω πχ: Έχω ενα laptop i5 / 8GB ram / Intel HD Graphics 3000 (Shared Memory!) / Win7 x64. Με τον original SATA το BMS με όλα τα visual effect περίπου στο 50% των δυνατοτήτων τους έβγαζε περίπου 50fps. Με το που έβαλα τον SSD αυτόματα ανέβηκε η βαθμολογία των Win7 φυσικά σε Memory και Primary Hard Disk, αλλά ΚΑΙ σε Graphics και Gaming Graphics κατά 1,5 μονάδα! Στα fps απο 50 τώρα παίζει στα 80-100!
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Χμμμ.... εδω που τα λεμε, ακομα και αν δε δω διαφορά στα fps, ο SSD θα μου χρησιμεύσει στο music production PC μου, αρα δε θα παει χαμενος ετσι κι αλλιως. Ευτυχώς έχει πέσει η τιμή τους (και σε συνδυασμό ότι ανέβηκε η τιμή των απλών...)

Anyway, μόλις έκανα την πρώτη πτήση με τον τετραπύρηνο πλέον επεξεργαστή και 4GB ram και τα πράγματα είναι όπως τα περίμενα. Σε αρκετά βαρύ περιβάλλον, πάνω από ξηρά με αρκετές μονάδες στο έδαφος (SAM, AA κλπ) αλλά και αρκετά αεροσκάφη τριγύρω σε κοντινή απόσταση, με πλήρη γραφικά χωρίς να έχω κόψει τίποτα από effects (ίσα ίσα που έχω βάλει και canopy reflections) και σε 1920χ1080 είχα fps που δεν έπεσαν σε καμία περίπτωση κάτω από 35 στα δύσκολα σημεία και κυμαίνονταν κοντά στα 45-50 στα πιο χαλαρά. Ταυτόχρονα, είχα σημαντική βελτίωση και στην απόκριση των οργάνων και των MFD, πολύ πιο smooth τωρα.

Εφτασα δηλαδή πλέον στα όρια της κάρτας μου, καθώς η CPU load δεν υπερέβη το 75% συνολικά, και η ram είχε 45-50% utilization (το Ζ-10 εκτός απο DED χρησιμεύει και σαν CPU/RAM load meter, πολύ χρήσιμο).

Πάω λοιπόν και για έναν SSD. Αν και ακόμα και έτσι το sim είναι πλεον πλήρως λειτουργικό από άποψη απόκρισης.

For the record, η τελική μου σύνθεση:
CPU: Intel Core2Quad Q9450 (2.66GHz@1333FSB, 12MB L2)
RAM: 4GB DDR3 Kingston (2x2GB Dual Channel)
VGA: Sapphire ATI Radeon HD6850 1GB GDDR5 PCI-E x16 (από αυτή παίρνω main display στην 42" LG TV με HDMI και στην οθόνη 12" με D-SUB για τα αναλογικά όργανα στη μέση)
VGA2: Club-3D ATI Radeon HD5450 512MB GDDR2 PCI (απλή PCI, όχι PCI-E. Από αυτή βγάζω τις δύο 10" οθόνες δεξιά και αριστερά για τις MFDs, RWR, Backup ADI και Fuel Flow)
O/S: Windows 7 Ultimate x64

Και ακόμα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με tweaking της κάρτας, ρυθμίσεις 3D, overclocking κλπ. Πιθανόν να έχει πολύ ψωμί κι εκεί...
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Δεν είχες κάποιο drivers conflict λόγο των διαφορετικών vga??
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Μα ισα ισα που επελεξα ιδιο vendor (ATI) για να μη χρειαστει να περασω δυο σετ drivers. Και βοηθησε και το γεγονος οτι το chipset (5450 και 6850) είναι σχετικά κοντά χρονικά, οπότε καλύπτονται από τον ίδιο driver.

Κατά τα άλλα, κανένα πρόβλημα. Απλώς κατά την πρώτη εκκίνηση με τη δευτερη καρτα κουμπωμένη, έφαγαν μια φρίκη τα Windows με BSOD. Εκείνη τη στιγμή αγχώθηκα και σκέφτηκα "merde, μαλλον παιζει ασυμβατοτητα τελικα με 2 καρτες, θα χρειαστει να βρω αλλον τροπο, ισως με δευτερο pc με δικτυο κλπ κλπ κλπ", αλλά όση ώρα σκεφτόμουν αυτά, ο υπολογιστής είχε ήδη κάνει επανεκκίνηση και μπήκε κανονικά στα windows, κανένα πρόβλημα, εντόπισε κανονικά την κάρτα, την εγκατέστησε και όλα καλά! Μετά έκανα διάφορα stress tests μήπως και ξανακολλήσει, αλλά τίποτα, σταθερότατος.

Γενικα, η κάρτα είναι πολύ καλή, σύγχρονη με υποστήριξη DX11 και πολλά καλούδια. http://www.club-3d.com/index.php/produc ... ition.html

EDIT: Τα Windows 7 υποστηρίζουν πλέον και επίσημα πολλαπλές κάρτες γραφικών σε ένα σύστημα, ακόμα και από διαφορετικούς vendors χωρίς conflicts. Κάτι που δεν υποστήριζαν (επίσημα) τα ΧΡ, οπότε δεν το φοβήθηκα καθόλου. Απλά για ευκολία και ακόμα μεγαλύτερη σιγουριά, επέλεξα ίδιο vendor (άσε που ειδικά για το Falcon, 29 κατασκευαστές συνιστούν ΑΤΙ ΑΤΙ και πάλι ΑΤΙ, ειδικά για multimonitor setup, η nVidia έχει μεγάλη χασούρα σε fps)
Απάντηση