ACES II parachutes

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

ACES II parachutes

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Για όποιον ενδιαφέρεται, εδώ θα βρείτε μια λίστα με τους κωδικούς των αλεξιπτώτων που χρησιμοποιεί το ACES II. Ο κύριος θόλος είναι το J114551-505. Μπορεί κανείς να τα βρει και στο ebay.

Ενδιαφέρουσα είναι η τετραχρωμία: Το πορτοκαλί, άσπρο, πράσινο και tan τεταρτημόριο μπορεί χρησιμοποιηθεί για σηματοδοσία ή παραλλαγή σε χιόνι, βλάστηση και έρημο αντίστοιχα.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι είναι μόνο 28' (συγκρινόμενος με τα 35' διάμετρο των τυπικών Τ10, MC1-1B/C των αλεξιπτωτιστών). Το οποίο σημαίνει ότι η ταχύτητα καθόδου είναι αρκετά μεγάλη, και η προσγείωση σχετικά βαριά, ειδικά για κάποιον που δεν έχει σχετική εμπειρία.

Νικόλας
LantirN
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 12:54
Τοποθεσία: 4.7D in SUD 260R

Δημοσίευση από LantirN »

Ωραιος ρε και εψαχνα να βρω τι ηταν αυτο το ρημαδι το αλεξιπτωτο.\

Δε το δινουνε ομως εκτος ΗΠΑ??

Καλο κ αυτο! :lol:
Εικόνα
The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

LantirN έγραψε:Ωραιος ρε και εψαχνα να βρω τι ηταν αυτο το ρημαδι το αλεξιπτωτο.\

Δε το δινουνε ομως εκτος ΗΠΑ??

Καλο κ αυτο! :lol:
Αυτό είναι πονεμένη ιστορία. Εγώ που αγοράζω αρκετά πράγματα από ebay για το πιλοτήριο ξέρεις πόσες φορές το έχω συναντήσει αυτό;

Εαν έχεις γνωστό στις ΗΠΑ πες να στο στείλει, δεν πρόκειται να σου πει κανείς τίποτα. Απλώς αυτοί που μεταπωλούν surplus, έχουν υπογράψει ένα σωρό χαρτιά ότι δεν θα πουλήσουν σε άλλες χώρες, και μπορεί να χάσουν την άδειά τους αν το αθετήσουν. Οπότε δεν κάνουν διάκριση μεταξύ πραγματικά απόρρητων (πχ ηλεκτρονικά) ή ενός κομματιού πανί. Σημασία έχει ότι είναι στρατιωτικό υλικό.

Νικόλας
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

>MOVED<
e-HAF Admin
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Ενδιαφέρον link σχετικά με τα εκτινασσόμενα καθίσματα και egress γενικά:

http://www.cfdrc.com/bizareas/aerospace ... lysis.html
Απάντηση