Εξομείωση συστημάτων σε MSFS

Microsoft Flight Simulator Area

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Εξομείωση συστημάτων σε MSFS

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα για το πως μπορείς να φτιάξεις custom όργανα, πως να επικοινωνήσεις με το FS κλπ.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι πως φτιάχνονται αυτά τα α/φ (π.χ. Iris T-6A) που έχουν ramp start procedure κλπ. Είναι ένα gauge που περιέχει την εξομοίωση όλων των συστημάτων;
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Nice q. Και εγώ θα ήθελα να μάθω..
Εικόνα
manik
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2021
Εγγραφή: 05 Ιουν 2005, 16:34
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manik »

Από ότι θυμάμαι τα gauges προγραμματίζονται σε xml όσον αφορά τα "κινούμενα" μέρη όπως βελόνες, γραφικά των HUD, αριθμούς και τα οποία περιγράφονται στο SDK του FS.
Tα όργανα είναι bmp φωτογραφίες πάνω στις οποίες "κάθονται" τα κινούμενα μέρη.

Για περισσότερα στην κατασκευή panels και gauges γραφτείτε εδώ: http://www.flightsim.com/cgi/kds?$=main ... /panel.htm
Yπάρχουν βέβαια και άλλα πολλά....... :wink:
:m2k: Eίμαι μόνο Μιραζάκιας :m2k:

Saitek X-52 HOTAS
Saitek Pro Flight Rudder Pedals.
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

manik έγραψε:Από ότι θυμάμαι τα gauges προγραμματίζονται σε xml όσον αφορά τα "κινούμενα" μέρη όπως βελόνες, γραφικά των HUD, αριθμούς και τα οποία περιγράφονται στο SDK του FS.
Tα όργανα είναι bmp φωτογραφίες πάνω στις οποίες "κάθονται" τα κινούμενα μέρη.
Αυτά εννοούσα ότι έχω διαβάσει. Το θέμα είναι πως μπορείς ας πούμε στο F-16 να προγραμματίσεις το panel ώστε αν γυρίσεις το JFS στο start 2 αλλά έχεις το Fuel στο Off, ο κινητήρας να μην παίρνει μπροστά. Αντίστοιχα αν το MAIN PWR είναι OFF τα συστήματα που επηρεάζονται να μην λειτουργούν κλπ.
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Τώρα που το σκέφτομαι μάλλον είναι καλύτερα να είναι αυτόνομη εφαρμογή που να επικοινωνεί με το MSFS μέσω FSConnect ή FSUIPC. Έτσι θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε συνεργασία με άλλους εξομοιωτές, π.χ. X-Plane.
manik
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2021
Εγγραφή: 05 Ιουν 2005, 16:34
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manik »

Χάρος έγραψε: Αυτά εννοούσα ότι έχω διαβάσει. Το θέμα είναι πως μπορείς ας πούμε στο F-16 να προγραμματίσεις το panel ώστε αν γυρίσεις το JFS στο start 2 αλλά έχεις το Fuel στο Off, ο κινητήρας να μην παίρνει μπροστά. Αντίστοιχα αν το MAIN PWR είναι OFF τα συστήματα που επηρεάζονται να μην λειτουργούν κλπ.
Βρόγχους βάζεις όπως σε όλες τις γλώσσες προγραμματισμού.
π.χ.

Αν fuel=0 τότε JFS_START2=0

με την κατάλληλη μορφοποίηση της xml φυσικά.
:m2k: Eίμαι μόνο Μιραζάκιας :m2k:

Saitek X-52 HOTAS
Saitek Pro Flight Rudder Pedals.
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Μια ιδέα για το που το πάω:

Εικόνα

Σκοπός είναι να έχω λειτουργικά 2xMFD, HUD και έξοδο για hardware DED, PFL (μπορεί και στην οθόνη για όσους δεν φτιάχνουν pit). Οι προγραμματιστικές μου γνώσεις δεν φτάνουν ως εκεί αλλά ήθελα να πάρω μια γεύση.
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Update:
Εικόνα
Απάντηση