Sugarmate Home Cockpit

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ρε σύ, αυτό μιραζοφέρνει ΑΛΛΑ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΤΡΕΛΑ!
e-HAF Admin
melerin
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 09 Δεκ 2007, 19:12
Τοποθεσία: Βόλος

Δημοσίευση από melerin »

και άλλα θα μπορούσες να μη βάλεις.

αν θες να προσθέσεις οπωσδήποτε κάποια άλλα να σου πω τι δεν απαιτείτε να το πειράζεις στην πτήση.
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Anzac έγραψε:ρε σύ, αυτό μιραζοφέρνει ΑΛΛΑ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΤΡΕΛΑ!
Ναι, όντως, το παρατήρησα κι εγώ αφού το τέλειωσα, είναι που είναι αρκετά τρίγωνο, όπως το Mirage... αλλά κι εμένα μ αρέσει! ;)

melerin έγραψε:και άλλα θα μπορούσες να μη βάλεις.

αν θες να προσθέσεις οπωσδήποτε κάποια άλλα να σου πω τι δεν απαιτείτε να το πειράζεις στην πτήση.
Ναι, ξέρω ότι κάποια είναι αρκετά αχρείαστα (όπως τα φώτα π.χ.) αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποια πιο απαραίτητα για να γεμίσω το χώρο και τα connections... Αν πάντως έχεις καμιά ιδέα για πιο απαραίτητα που ίσως μου διέφυγαν, είμαι όλος αυτιά. Καμμιά φορά ψάχνεις κάτι και είναι μπροστά στα μάτια σου και δεν το βλέπεις...

Πείτε ιδέες...
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Υλικό για panel πήρα, ήρθαν σήμερα και διάφορα διακοπτάκια κλπ που περίμενα, πήρα και φρέσκο μελάνι για τον εκτυπωτή για τις εκτυπώσεις των labels κλπ... από Δευτέρα λοιπόν άρχεται η συνεδρίασις, εεε... η συναρμολόγησις :D :D

Πάντως είδα ότι μάλλον έχω ξεφύγει λίγο στις συνδέσεις και τελικά θα χρειαστώ ακόμα ένα keyboard encoder... ευκαιρία να πάρω μαζί και μερικούς καλούς rotary encoders για τα CRS και HDG knobs :)

Έφτιαξα και ένα custom DCS switch έτσι στα πρόχειρα με tactile switches και βγήκε αρκετά καλό και πλήρως λειτουργικό, αλλά δυστυχώς δεν είχα μεταλλικό ραβδάκι τετράγωνης διατομής για το μοχλό και έβαλα ξύλινο (βαμμένο metallic). Τώρα όμως που του πήρα τον αέρα θα κάτσω να φτιάξω ένα καλό, αλλά πού θα βρώ τέτοιο ραβδάκι μεταλλικό; Kαμιά ιδέα;

Επίσης καμιά ιδέα για κάτι που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω σαν thumbwheels για το ICP; Υπάρχουν ρέπλικες για αγορά αλλά είναι αρκετά ακριβές για μια τέτοια απλή κατασκευή. Δεν έχω κάνει ακόμα έρευνα αγοράς, μπορεί να βρώ κάτι παρόμοιο στα ηλεκτρονικάδικα (δεν ψάχνω για πανομοιότυπο, κάτι παραπλήσιο για να είναι λειτουργικά τα thumbwheels). Μπορεί όμως κάποιος να έχει καμιά ιδέα... καμιά πατέντα...

Αυτά για την ώρα... pics όταν έχω κάποιο progress...

TBC
Rambo
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 02 Αύγ 2006, 13:28
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Rambo »

στο praktiker εχει βεργες τετραγωνες απο αλουμινιο.
Εικόνα

ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΤΙΜΗΣΩ
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Sugarmate έγραψε: Επίσης καμιά ιδέα για κάτι που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω σαν thumbwheels για το ICP; Υπάρχουν ρέπλικες για αγορά αλλά είναι αρκετά ακριβές για μια τέτοια απλή κατασκευή. Δεν έχω κάνει ακόμα έρευνα αγοράς, μπορεί να βρώ κάτι παρόμοιο στα ηλεκτρονικάδικα (δεν ψάχνω για πανομοιότυπο, κάτι παραπλήσιο για να είναι λειτουργικά τα thumbwheels). Μπορεί όμως κάποιος να έχει καμιά ιδέα... καμιά πατέντα...

Εγώ έχω βάλει αυτό, είναι out of stock αλλά κάντου μια ερώτηση δεν ξέρεις. Και 99$ δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό.. :wink:

http://store.flightsystemsltd.com/index ... oductId=13
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Rambo έγραψε:στο praktiker εχει βεργες τετραγωνες απο αλουμινιο.
thanks, ναι το Praktiker ήταν η Νο.1 πηγή υλικών μου μέχρι πρότινος, αλλά πέρσι το καλοκαίρι κάηκε σχεδόν ολοσχερώς από πυρκαγιά (Θεσσαλονίκη είμαι) και από τότε λειτουργεί ένα πολύ μικρό του μέρος (οι παλιές του αποθήκες) με πολύ μικρή ποικιλία... οπότε αν θυμάμαι καλά από την τελευταία φορά που πέρασα, δεν είδα τέτοιες βεργούλες... θα ξανακοιτάξω όμως, μπορεί να έφερε...

@raptor: Αυτό είχα κι εγώ υπόψιν (και τα resin του AD), αλλά θα κοιτάξω πρώτα τι μπορώ να βρω φτηνότερο... αυτό που φτιάχνω έχει σαν κύριο στόχο περισσότερο τη λειτουργικότητα και λιγότερο την πιστότητα. Οπότε αν βρω κάτι παραπλήσιο και φτηνότερο, σίγουρα θα το προτιμήσω...
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Sugarmate έγραψε: αυτό που φτιάχνω έχει σαν κύριο στόχο περισσότερο τη λειτουργικότητα και λιγότερο την πιστότητα. Οπότε αν βρω κάτι παραπλήσιο και φτηνότερο, σίγουρα θα το προτιμήσω...

Αν τα καταφέρνεις στα ηλεκτρονικά/καλωδιώσεις κτλ και μπορείς να βρείς τους κατάλληλους rotary encoders μπορώ να σου προτείνο ενα.. απορρυπαντικό που το καπάκι του είναι 90% ίδιο σε μέθεθος-σχήμα-χρώμα και θα δείξει ρεαλιστικότατο.. :wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

έλα σφύρα το, μην ντρέπεσε......

απλά θα γνωρίζουμε ότι τα κέρδη Αυγούστου-Σεπτεμβρίου 2008 , θα οφείλονται σε .... simmers

:)
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Ηλεκτρονικός είμαι... τα καταφέρνω.. ;) :lol:

Για πες, για πες...

(πάντως δε χρειάζεται κατ'ανάγκη rotary encoders, γίνεται και με απλά ποτενσιόμετρα)
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Λοιπόν...; Το... απορρυπαντικό; :)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

το απορρυπαντικό ξεπλύθηκε :)
e-HAF Admin
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Anzac έγραψε:το απορρυπαντικό ξεπλύθηκε :)
Τώρα άμα σου πώ οτι μάλλον έχεις δίκιο.. γιατί απο μία γρήγορη γύρα δεν το είδα..!! :? Stand by please..
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Θα με αναγκάσεις να πάω στο σουπερμάρκετ και να πάρω σβάρνα όλα τα ράφια με τα απορρυπαντικά για να βρω το κατάλληλο; :lol: :lol:

Υπάρχουν πουθενά οι διαστάσεις (διάμετρος, πάχος) των thumbwheels; Αν και τώρα που το σκέφτομαι, μπορώ να τα βρω και από την 1:1 εκτύπωση του ICP που έχω κάνει...

Αμα βρεις το απορρυπαντικό, σφύρα... ;)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Θα είναι τόσο γνωστό που ξέχασε το όνομα του.....

Ρε ρώτα την Μ. ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
e-HAF Admin
Απάντηση