Ενισχυτής Ακουστικών και Μικροφώνου

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Χεχε... ναι, από interfacing ξέρω τι κάνω! Για δες εδώ μια λίγο παλιότερη δουλειά μου (που τυγχάνει να την περηφανεύομαι και ιδιαίτερα, μπορώ να πω ;) )
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

βρε τον Babtua :)
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Anzac έγραψε:εισαι ακριβώς στην σκέψη μου αν και δεν πέτυχα τις σωστές λέξεις

mini-jack όμως τι είναι ; ποιό μικρό απο αυτό για ακουστικά ;

βολεύει αυτό το κομμάτι να γίνει με RCA ή θα είναι πατάτα ;

το θυληκό βύσμα του καλωδίου της κάσκας δεν μπορεί να μπεί στο κουτί , θα ήταν πατάτα. πρέπει μετά απο αυτό να φεύγει καλώδιο, και για ομορφιά ίσως το καλώδιο θα πρέπει να είναι σπιράλ με 4 καλώδια και όχι 3 όπως έχουν τα ακουστικά. υπάρχει άραγε ; σπιράλ καλώδιο τηλεφώνου θα έκανε ;
Μμμ... έκανες edit το post και δεν τις είδα αμέσως τις ερωτήσεις. Λοιπόν:

mini-jack είναι το κλασικό βύσμα για καρφί (όπως αυτό που έχει και η κάρτα ήχου). Φυσικά και μπορεί να γίνει με RCA, και ίσως να είναι και καλύτερα. Δεν ξέρω πώς είναι το θηλυκό της κάσκας, έχεις καμιά φοτό πρόχειρη; Υποθέτω είναι για καλώδιο (όχι για σασί) αλλά αν ξεβιδώσεις το πλαστικό του καπάκι και βιδώσεις το βύσμα στο κουτί...; Μια φοτό θα βοηθούσε (ιδιαίτερα αν μπορούσες να έχεις και ξεβιδωμένο το καπάκι)

Και για να σε φτιάξω ακόμα περισσότερο, μπορεί το σπιράλ καλώδιο να έχει μόνο 3 καλώδια, δε χρειάζεται και 4ο! Οπότε αν έχεις βρει σπιράλ με 3 καλώδια, είμαστε ΟΚ! Και τηλεφώνου θα έκανε, όπως το είπες...

Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, πώς θα σου φαινόταν η κατασκευή να μην είναι σε ξεχωριστό κουτάκι αλλά σε ένα κενό 5,25 bay panel του PC σου; Θα συνδέεται εσωτερικά σε κάποιο molex βύσμα για την τροφοδοσία του (σαν σκληρός δίσκος) και στα διαθέσιμα AUX-IN και LINE-OUT headers της (onboard να υποθέσω; ) κάρτας ήχου σου. Στο πάνελ μπροστά θα βρίσκεται το βύσμα για την κάσκα (είτε το θηλυκό για να μπαίνει κατευθείαν η κάσκα είτε RCA όπως είπες όπου θα συνδέεται σπιράλ που στην άλλη άκρη θα έχει το θηλυκό), τα ρυθμιστικά έντασης, κάνα ενδεικτικό LED, ένα διακοπτάκι bass cut και ίσως κάνα διακοπτάκι bypass που θα σου επιτρέπει να παρακάμπτεις το όλο κύκλωμα και να χρησιμοποιείς τα άλλα βύσματα MIC και OUT που έχεις ήδη στο case για να συνδέσεις κάτι άλλο...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

σκίζεις !

μαμάτη ιδέα

θα σου στείλω φώτο απο το βύσμα
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

OK, got it...

Μπορούμε αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε απευθείας τέτοιο βύσμα στο πάνελ, για να συνδέεται η κάσκα απευθείας εκεί. Απλά χρειάζεται να έχει επαρκές μήκος το καλώδιο της κάσκας για να φτάνει ως εκεί και να έχει και "αέρα". Αλλιώς το κάνουμε όπως είπες, με σπιράλ προέκταση. Α, και πρέπει να βρούμε και τέτοιο βύσμα διαθέσιμο... (Νικόλα είπες ότι έχεις άκρη για προμήθεια έ; Χάρος ακούει; )

Good, σήμερα το βράδυ γυρνάω Θεσσαλονίκη και από αύριο σχεδιάζω τα ηλεκτρονικά, τα περνάω από simulation και φτιάχνω μια δοκιμαστική πλακέτα πολύ πρόχειρα την οποία θα σου στείλω να δοκιμάσεις χύμα (χωρίς πάνελ κλπ) για να μου πεις "good to go". Με το χρόνο που έχω, ευελπιστώ σε καμιά βδομάδα να έχω το prototype board... Ή λίγο παραπάνω...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

η απόσταση κάσκας-σωλήνα με το PC είναι μη επαρκής

άρα βάζουμε το βύσμα κατευθείαν στο σωλήνα και απο εκεί το χωρίζουμε σε 2 καταλήξεις (2 ζεύγη) τα οποία θα καταλήγουν σε ότι βύσμα βολεύει για το 5,25 bay panel.

πάντως με τα 3 καλώδια δεν μου αρέσει καθότι ήχος μικροφώνου και ακουστικών είναι 2 ζεύγη ξεχωριστά

μην το κάνουμε σαν τα στερεοφωνικά ακουστικά μας
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Anzac έγραψε: πάντως με τα 3 καλώδια δεν μου αρέσει καθότι ήχος μικροφώνου και ακουστικών είναι 2 ζεύγη ξεχωριστά
Δεν έχει σημασία που είναι ξεχωριστά. Η κάρτα ήχου εκ των πραγμάτων έχει κοινή γείωση για όλα τα inputs-outputs οπότε και 4 καλώδια να βάλεις, τα 2 θα τα βραχυκυκλώνει και θα τα βλέπει σαν ένα. Άρα χρειαζόμαστε 1 για τα ακουστικά, 1 για το μικρόφωνο και 1 για την κοινή γείωση των σημάτων... 3 δηλαδή. Μπορώ να ψάξω αν θες για σπιράλ τρίκλωνο καλώδιο ή για απλό ίσιο, όπως σε βολεύει...

Προφανώς στο κανονικό ασύρματο χρησιμοποιεί ξεχωριστά καλώδια για το μικρόφωνο γιατί δεν έχει κοινή γειωση (μάλλον χρησιμοποιεί floating differential σήμα στο μικρόφωνο για καταστολή παρεμβολών)
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Έτσι πολύ πρόχειρα, το layout του panel (αν έχει ξεχωριστές εισόδους-εξόδους)

Εικόνα

schematic για το ηλεκτρονικό μέρος δε δημοσιεύω ακόμα, πρέπει να γίνουν κάποιες δοκιμές... δε θα έχει beta, πάμε κατευθείαν για Release Candidate :lol:
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ΓΚΑ*λα :)
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Anzac έγραψε:ΓΚΑ*λα :)
Ναι ε;

Για δες και το final panel... :twisted:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

too dark :)

:disco:
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Anzac έγραψε:too dark :)
Δε σου αρέσει; :?
condor
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 18 Ιαν 2006, 03:06
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από condor »

Sugarmate έγραψε:
Anzac έγραψε:too dark :)
Δε σου αρέσει; :?
μαλλον εχει ασπρο tower.. εμενα μου κανει!!(η κασκα μου λειπει... :( )
Εικόνα
[marq=left] :C130: 322VTTS :arrow: HAF525[/marq]
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

condor έγραψε:
Sugarmate έγραψε:
Anzac έγραψε:too dark :)
Δε σου αρέσει; :?
μαλλον εχει ασπρο tower.. εμενα μου κανει!!(η κασκα μου λειπει... :( )
Μπααα... μαύρο έχει, απλά κάνει τον δύσκολο! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

αφού βαράω παλαμάκια μου αρέσει ή όχι ;
e-HAF Admin
Απάντηση