Πτήσεις Εθισμού?

Αερολέσχες και Αεραθλητισμός<br>
Εδω μπορείτε να αναφέρετε και να συζητάτε τα<br>
πάντα που αφορούν Ερασιτεχνικές πτήσεις κλπ.

Συντονιστής: Διαχείριση

Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Phantomphlyer έγραψε: ελα βρε σιγα...αν ο καιρος ειναι συμμαχος, δεν υπαρχει περιπτωση να παιδευτεις...εγω δεν περιμενα πολυ παντως...και μου δωσαν και το χειριστηριο του Cessna 8) μαγικη στιγμη...
Ναι, ε;

Την επόμενη φορά που θα πας σε τέτοια εκδήλωση, για ρίξε μια ειδοποίηση να πάμε μαζί... ;)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Sugarmate έγραψε:
Phantomphlyer έγραψε: ελα βρε σιγα...αν ο καιρος ειναι συμμαχος, δεν υπαρχει περιπτωση να παιδευτεις...εγω δεν περιμενα πολυ παντως...και μου δωσαν και το χειριστηριο του Cessna 8) μαγικη στιγμη...
Ναι, ε;

Την επόμενη φορά που θα πας σε τέτοια εκδήλωση, για ρίξε μια ειδοποίηση να πάμε μαζί... ;)
μερικούς τους θέλει πολύ ρε παιδί μου.....

κάποιοι είναι στις πτήσεις εθισμού, και κάποιοι άλλοι είναι στα SIMULATORS της LM και λοιπών εταιριών ..... ονόματα δεν λέμε :twisted:
e-HAF Admin
Phantomphlyer
Δημοσιεύσεις: 603
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2007, 00:11

Δημοσίευση από Phantomphlyer »

Sugarmate έγραψε:
Phantomphlyer έγραψε:Ναι, ε;

Την επόμενη φορά που θα πας σε τέτοια εκδήλωση, για ρίξε μια ειδοποίηση να πάμε μαζί... ;)
Κανενα προβλημα...φτανει να γινονται πτησεις...τον περασμενο Νοεμβριο ας πουμε δεν ηταν καν η Αερολεσχη Θεσ/νικης στην πιστα της 113...οποτε και δεν εγιναν πτησεις εθισμου...πηγα που λες μ ενα φιλαρακι μου για να πεταξουμε (καλομαθε η γρια στα συκα βλεπεις... :lol: ) αλλα τα α/φη της Αερολεσχης πουθενα...
Υπηρχε βεβαια ενα α/φος Γ.Α στην εκθεση, αλλα ηταν ιδιωτικης εταιριας και πετουσες εναντι χρηματων...κανεις δεν πεταξε ομως... :P
ΕικόναΕικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Phantomphlyer έγραψε:τον περασμενο Νοεμβριο ας πουμε δεν ηταν καν η Αερολεσχη Θεσ/νικης στην πιστα της 113
Εμ αυτό εννοούσα όταν έλεγα ο τζάμπας πέθανε... τα κόβουν σιγά σιγά, τους είναι μάλλον ασύμφορα...
Phantomphlyer
Δημοσιεύσεις: 603
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2007, 00:11

Δημοσίευση από Phantomphlyer »

Sugarmate έγραψε:
Phantomphlyer έγραψε:τον περασμενο Νοεμβριο ας πουμε δεν ηταν καν η Αερολεσχη Θεσ/νικης στην πιστα της 113
Εμ αυτό εννοούσα όταν έλεγα ο τζάμπας πέθανε... τα κόβουν σιγά σιγά, τους είναι μάλλον ασύμφορα...
Tα καυσιμα ειναι προσφορα της Π.Α...Οποτε σαν Αερολεσχη δεν εχει να χασει τιποτα...τωρα αν τους εβαλαν χερι απο το ΓΕΑ δεν ξερω...
ΕικόναΕικόνα
Orion
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 16 Μαρ 2005, 16:57
Τοποθεσία: Ηράκλειο - Κρήτη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Orion »

Οι πτήσεις εθισμού είναι δωρεάν, οι πτήσεις αναψυχής χρεώνονται ανάλογα με το αεροπλάνο και την ώρα πτήσης.

Υπάρχει και ένα άλλο είδος πτήσης (που θα ενημερωθείτε σε κάποια στιγμή για αυτό) που είναι διαφορετικό απο όσα γνωρίζετε και αυτό με κάποιο κόστος.
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Orion έγραψε:Οι πτήσεις εθισμού είναι δωρεάν, οι πτήσεις αναψυχής χρεώνονται ανάλογα με το αεροπλάνο και την ώρα πτήσης.

Υπάρχει και ένα άλλο είδος πτήσης (που θα ενημερωθείτε σε κάποια στιγμή για αυτό) που είναι διαφορετικό απο όσα γνωρίζετε και αυτό με κάποιο κόστος.
Πού γίνονται όλα αυτά; Θεσσαλονίκη πάντως οι πτήσεις εθισμού χρεώνονται κανονικά, στην Αερολέσχη.
Dragon
Δημοσιεύσεις: 403
Εγγραφή: 10 Ιαν 2005, 13:03

Δημοσίευση από Dragon »

Orion έγραψε:Οι πτήσεις εθισμού είναι δωρεάν, οι πτήσεις αναψυχής χρεώνονται ανάλογα με το αεροπλάνο και την ώρα πτήσης.

Υπάρχει και ένα άλλο είδος πτήσης (που θα ενημερωθείτε σε κάποια στιγμή για αυτό) που είναι διαφορετικό απο όσα γνωρίζετε και αυτό με κάποιο κόστος.
Με παλιο ακροβατικο?
Εικόνα
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Έχω την αίσθηση ότι είσαι πολύ κοντά :lol: :lol: :lol:
FLY LOW - HIT HARD
sjmygian
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2006, 15:16
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση από sjmygian »

Έχεις την 6η αίσθηση; :lol:
e-ΑΡΧΗ ΑΝΔΡΑ ΔΕΙΚΝΥΣΙ
Orion
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 16 Μαρ 2005, 16:57
Τοποθεσία: Ηράκλειο - Κρήτη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Orion »

Πτήσεις με ελαφρά - υπερελαφρά, (εδώ είναι δωρεάν οι πτήσεις εθισμού και γίνονται συχνά στις αερολέσχες)
Ανεμόπτερο
Αλεξίπτωτο πλαγιάς
Πτήση με ακροβατικό (να φάς μερικά g στην μάπα)

Υπάρχουν πολλές επιλογές

Σημασία έχει τί θέλει να κάνει ο καθε ένας μας και τί σκοπό έχει να κάνει μετά.

Απλή βόλτα ή να ασχοληθεί σοβαρά με την πτήση.

Ετοιμάζουμε κάτι σχετικό στον Σύλλογο αλλα όπως είπα θα ενημερωθείτε σε κάποια στιγμή που θα έχουμε και κάτι οριστικό να πούμε.
Εικόνα
heli-division
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009, 00:04
Τοποθεσία: Eρμούπολη Σύρος

Δημοσίευση από heli-division »

αν και βλέπω ότι είναι παλιό το θέμα θα κάνω και εγώ το post!, μου εδώ στην σύρο πριν λίγα χρονια ξεκίνησε η προσπάθεια για αερολέσχη, αγόρασαν ένα cessna 182 skylane και στην συνεχεια έκαναν μαθήματα με αυτό και με ένα 172 από την αερολέσχη αθηνών!από τις πρώτες μέρες έγινα μέλος και εγώ, άρχισα με μια πτήση εθισμού με ένα βαρβάτο stall και έπειτα ο πιλότος μου άφησε το τιμόνι να κόβω βόλτες για ένα 30lepto τελικά δεν πλήρωσα τίποτα, αλλα και 200 θα έδινα να κάνω βόλτα το 182, μετά από καιρό αγόρασαν ένα sting 2000 carbon "ιπερελαφρο" αλλα καμια σχέση με αυτά που είπε ένας φίλος πιο πάνω για ιδιοκατασκευές και diploma στα φτερά! αυτά δεν στέκουν και ουδέποτε έχει αναφερθεί τέτοιο συμβάν η νομοθεσία είναι όντως λίγο μπερδεμένη ιστορία, αλλα το sting αν και "ιπερελαφρο" μου πρόσφερε πολλά που δεν υπήρχε ποτε περίπτωση να τα κάνω, να σημειωθεί ότι δεν έχω ούτε ppl ούτε diploma υπερελαφρού αλλα το απογειώνω και το προσγειώνω με την ίδια άνεση που παρακάρω το αμάξι μου και αυτό χάρι σε ένα φίλο που κάναμε αρκετέ ωρίτσες!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=HeQvC31nc6A&feature=fvsr
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος heli-division την 19 Αύγ 2009, 12:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

...βάλε και καμιά τελεία βρε !
e-HAF Admin
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

ή κόμμα...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

με τα ελικόπτερα τι σχέση έχεις ;
e-HAF Admin
Απάντηση