Αλλαγή ADSL provider

Κεντρικό σημείο επικοινωνίας μελών

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
Lakis

Αλλαγή ADSL provider

Δημοσίευση από Lakis »

Γεια χαρά,

Θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω στο εξής θέμα:
Χθες τελικά ανακάλυψα ότι ο λόγος που δε μπορώ να συνδεθώ on-line είναι ότι το router που μου έχει δώσει η vivodi (πρόκειται για το vood) δεν μπορεί να κρατήσει τις ρυθμίσεις για το port forwarding και δυστυχώς το τεχνικό τους τμήμα μου είπε ότι δε μπορεί να γίνει κάτι γι αυτό.
Τα ευχάριστα είναι όμως ότι εντός της εβδομάδας μετακομίζω σε άλλη περιοχή της Αθήνας στην οποία ADSL προσφέρουν μόνο δύο εταιρείες. Ο ΟΤΕ και η HOL. Τα οικονομικά δεδομένα τα γνωρίζω και για τις δύο.
Θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά με το ποια εταιρεία προσφέρει πιο "φιλικό" προς το Open Falcon εξοπλισμό χωρίς περιορισμούς στις ρυθμίσεις που απαιτούνται για on line gaming. Επίσης μήπως καλό θα ήταν ανεξάρτητα από την επιλογή εταιρείας να πάρω ένα δικό μου router;

Ευχαριστώ
Δημήτρης "Lakis"
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

Με το (ενσύρματο) router του Connex δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα στο Open Falcon :)
Εικόνα
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Επίσης ο ΟΤΕ ενοείτε ότι έχει καλύτερη σύνδεση... αλλά θα σου πρότεινα να έχεις το δικό σου router για να κάνεις και καλύτερα την δουλειά σου...
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

Ρώτα ποιό WLess router δίνουν με το Connex. Άμα δίνουν της Telindus καλύτερα πάρε δικό σου, και ζήτα άλλο δώρο.
Το έχω φάει στη μάπα πολύ καιρό και έχει πολύπλοκο Interface. Για να κάνεις ένα portforwarding σου βγαίνει η πίστη, γιατί τη μία το αποδέχεται και τη μία όχι, άλλες φορές δεν το κρατάει, ζητάει πολλές παραμέτρους, και γενικά πρέπει να είσαι ένας που ασχολείται με το θέμα.
Φανταστείτε ότι 3 άτομα έχουν δοκιμάσει να μου βάλουν WEP και δεν τα κατάφεραν. Υπάρχουν routers πολύ πιό απλά στη χρήση τους και με λίγα χρήματα (νομίζω Thomson ή κάποιες άλλες μάρκες)

Σχετικά με την HOL, άν όλα πάνε καλά και γίνει η σύνδεση, τότε θα έχεις όντως μεγάλη ταχύτητα με πολύ λιγότερα χρήματα. (έχει βγάλει κατά καιρούς εκπληκτικές ταχύτητες, αλλά εξαρτάται πολύ από την περιοχή). Είναι να μήν σου τύχει όμως το πρόβλημα. Τότε μπορεί να δυσκολευτείς να βγάλεις άκρη μαζί τους.
Πιό ευχαριστημένος μοιάζει να είναι ο κόσμος με την Forthnet παρ'όλο που είναι πιό μετριοπαθής σε επιδόσεις, γιατί είναι πιό αξιόπιστη και πιό εξυπηρετική όταν υπάρξει πρόβλημα. Κρίμα που δέν μπορείς να την βάλεις γιατί θα στη σύστηνα πιό άνετα από τη HOL.

Ρώτα και χρήστες στην περιοχή σου αμα βρείς κανέναν.
Εικόνα
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Προχώρα με ΟΤΕ, μπορεί να πληρώσεις λίγα ευρώ παραπάνω αλλά έχεις καλό και γρήγορο support. Router τώρα δίνει συνήθως wireless Thomson, παλιότερα Philips και Baudtec. Θα κάνεις δουλειά, αλλά όπως και αν έπαιρνες ενα δικό σου μαμάτο router Cisco η Linksys, θα χρειαστεί να περάσεις αρκετή ώρα για να το ρυθμίσεις.

HOL & Forthnet απλά μην περιμένεις σοβαρό support, αν είσαι τυχερός στην πρώτη και είσαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της πιθανώς θα έχεις καλύτερες ταχύτητες, αλλά το παίζεις κορώνα-γράμματα.. Άν δεν είσαι και έχεις προβλήματα, θα πρέπει να συνηθίσεις την ατάκα "δεν είναι δικό μας θέμα, φταίει ο ΟΤΕ" απο το support τους.

Σκέψου τέλος ότι λόγο ΕΕΕΤ, Γερμανών κτλ, τα πράγματα έχουν γίνει καλύτερα στον ΟΤΕ, έχουν σφίξει πολύ οι κ@#$.

:wink:
Εικόνα
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

Προτείνω πΟΤΕ. Άμεση υποστήριξη κατ' ευθείαν από την πηγή (ο ΟΤΕ κανεί εδώ κουμάντο).

Το port forwarding είναι απλώς ένα από τα πράγματα για τα οποία θα πρέπει να ανησυχείς. Μπορεί κάλλιστα να μη συγχρονίζει το router στην ταχύτητα που έχεις επιλέξει, με αποτέλεσμα να παθαίνεις αποσυνδέσεις. Αυτό βέβαια δεν είναι στο χέρι σου να το διορθώσεις, οπότε πας για χαμηλότερη ταχύτητα.

Αλλά μέχρι τότε έχεις καιρό. Σε ό,τι αφορά το port forwarding που σε καίει:

Εγώ έχω το Baudtec και η όλη διαδικασία είναι απλή και χωρίς προβλήματα. Γενικά το interface του έχει πολλές παραμέτρους, χωρίς όμως να σε μπερδεύει.
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

gerodinis έγραψε: Εγώ έχω το Baudtec και η όλη διαδικασία είναι απλή και χωρίς προβλήματα. Γενικά το interface του έχει πολλές παραμέτρους, χωρίς όμως να σε μπερδεύει.
+1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

gerodinis έγραψε:Προτείνω πΟΤΕ. Άμεση υποστήριξη κατ' ευθείαν από την πηγή (ο ΟΤΕ κανεί εδώ κουμάντο).
Καλά μην παίρνετε και όρκο.....το χέρι σας το βάζετε στην φωτιά ;

2 περιπτώσεις νέων συνδέσεων που έτυχε να αναλάβω και οι 2 είχαν θέματα....

Το μόνο που γλιτώνεις σε μεγάλο ποσοστό , είναι ο χρόνος ενεργοποίησης νέας σύνδεσης.

Εγώ μόνο για αυτό παίρνω όρκο για τον πΟΤΕ
e-HAF Admin
Sierraxray
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 13:56

Δημοσίευση από Sierraxray »

Γενικά, αν ρωτήσεις ανθρώπους που δουλεύουν σε τηλεφωνία (συγκεκριμένα δούλευα στην HOL) θα σου πούνε πόσοι είναι ευχαριστημένοι και πόσοι όχι... Εκεί κάνουν 3-4 χιλιάδες τηλεφωνήματα την ημέρα σε χρήστες διαφόρων providers και είναι πολύ εύκολο να σχηματίσεις μιά άποψη για το ποιοί είναι ευχαριστημένοι.

Θα σου πούν πάντα ότι ο ΟΤΕ έχει άμεση εξυπηρέτηση σε περίπτωση προβλήματος (όχι ότι δεν έχει προβλήματα, αλλά εν πάσει περιπτώσει το θέμα είναι να σε εξυπηρετούν), και ότι η HOL είναι καλή όταν όλα σου πάνε καλά. Το συχνότερο πρόβλημα με την HOL είναι η καθυστέρηση στη σύνδεση. Προβλήματα με υπερχρεώσεις δεν εμφανίζονται γενικά, ενώ στις ταχύτητες, είναι καλή αν είσαι σε μεγάλους δήμους. Πάντα μετράει η περιοχή για την HOL.
Πάντως η HOL έχει πολλά παράπονα. Θα έλεγα υπερβολικά περισσότερα από την Forthnet. H HOL κυνηγάει πελάτες και εκεί που δέν μπορεί να τους εξυπηρετήσει σωστά.
Προσωπικά αν σου πώ πάντως, είχα πολλά προβλήματα με τον ΟΤΕ και το Κοννεξ κιας είμαι δίπλα στον ΟΤΕ...
Εικόνα
Orion
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 16 Μαρ 2005, 16:57
Τοποθεσία: Ηράκλειο - Κρήτη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Orion »

Connex και για gaming ενσύρματη σύνδεση, τα ασύρματα είναι για mail και browsing.
Εικόνα
Rambo
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 02 Αύγ 2006, 13:28
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Rambo »

Εγω που χρησιμοποιω απο την αρχη otenet και connex δεν ειχα ποτε προβλημα.
Εικόνα

ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΤΙΜΗΣΩ
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Εσένα στον πιάνει καλά όμως με τα υψηλά τιμολόγια/χαμηλότερες ταχύτητες

οπότε αν δεν νιώθεις κορόϊδο, τότε οκ :idea:
e-HAF Admin
condor
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 18 Ιαν 2006, 03:06
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από condor »

μετα απο εναν χρονο χρησης της on μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστιμενος και απο ταχυτιτα και απο uptime
4εις μερες μονο downtime το πασχα λογο βλαβης (2 μερες για να δει η on αν ειναι δικο της προβλημα και 2 για να το φτιαξει ο οτε...)
Εικόνα
[marq=left] :C130: 322VTTS :arrow: HAF525[/marq]
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Anzac έγραψε:Εσένα στον πιάνει καλά όμως με τα υψηλά τιμολόγια/χαμηλότερες ταχύτητες

οπότε αν δεν νιώθεις κορόϊδο, τότε οκ :idea:

BTW, την προηγούμενη εβδομάδα ο ΟΤΕ ανακοίνωσε μειώσεις τιμών 16% αν θυμάμε καλά, και αναβάθμιση ταχυτήτων απο 1 και 2 σε 4 και 8 αντίστοιχα.
Εικόνα
Rambo
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 02 Αύγ 2006, 13:28
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Rambo »

Anzac έγραψε:Εσένα στον πιάνει καλά όμως με τα υψηλά τιμολόγια/χαμηλότερες ταχύτητες

οπότε αν δεν νιώθεις κορόϊδο, τότε οκ :idea:
Ασε που σ'εμενα ειναι υπαλληλικο το τιμολογιο :wink:
Εικόνα

ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΤΙΜΗΣΩ
Απάντηση