F-16B η D

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
salaxi
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 00:17
Τοποθεσία: Γλυφαδα

F-16B η D

Δημοσίευση από salaxi »

Καλησπέρα,
Διαβάζω εδώ κ λίγες μέρες το φόρουμ, κ χτές αποφάσισα να εγγραφώ. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το λογισμικό, αλλά προτιμώ να πιάσω πρώτα την κατασκευή του cockpit. Θέλω να μοντάρω ένα διθέσιο, είτε B ή D. Ειλικρινά, δεν ξέρω ποιά είναι η διαφορά μεταξύ τους, οπότε φαντάζομαι πως τουλάχιστον το instrumentation θα έχει κάποιες αισθητές αλλαγές. Αυτό που θα ήθελα να μάθω αρχικά, είναι αν ο ελεύθερος χώρος μου είναι επαρκής για το μήκος της κατασκευής. Η επιφάνεια που μπορώ να καλύψω είναι χονδρικά 3χ2 μέτρα.
Ο προβληματισμός μου λοιπόν είναι αν το μήκος της κατασκευής θα χωράει σε αυτό το κενό. Ίσως αν κάποιος μπορεί να αναφέρει το μήκος του μονοθέσιου μέχρι την κατάληξη του ACES, να με βοηθήσει να υπολογίσω το σύνολο. Χώρος μπροστά απο το HUD δεν χρειάζεται μεγάλος για το ριναίο τμήμα. Όσο για το εξωτερικό μέρος, δεν προτίθεμαι να κάνω κοίλες επιφάνειες, κ δεν θα πολυασχοληθώ με το εξωτερικό look.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις σας.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Pacman
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: 23 Ιουν 2006, 08:51

Δημοσίευση από Pacman »

Σαλάχι όταν το τελειώσεις σύνδεσέ το με την Amiga να παίξουμε Falcon 1 εκεί :D
salaxi
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 00:17
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από salaxi »

Pacman έγραψε:Σαλάχι όταν το τελειώσεις σύνδεσέ το με την Amiga να παίξουμε Falcon 1 εκεί :D
Άν καταφέρω κ το υλοποιήσω, σίγουρα! lol Ελπίζω κάποιος απο τα μέλη εδώ να μπορεί να μου πεί κάτι για την διάσταση που με προβληματίζει, ωστε να αποφασίσω αν πάω για διθέσιο, ή μονό.
Ερώτηση έξτρα: έχει δοκιμάσει κανείς την χρήση οθονών lcd (character displays) με άμεση USB σύνδεση για το DED?
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

salaxi έγραψε:
Pacman έγραψε:Σαλάχι όταν το τελειώσεις σύνδεσέ το με την Amiga να παίξουμε Falcon 1 εκεί :D
Άν καταφέρω κ το υλοποιήσω, σίγουρα! lol Ελπίζω κάποιος απο τα μέλη εδώ να μπορεί να μου πεί κάτι για την διάσταση που με προβληματίζει, ωστε να αποφασίσω αν πάω για διθέσιο, ή μονό.
Ερώτηση έξτρα: έχει δοκιμάσει κανείς την χρήση οθονών lcd (character displays) με άμεση USB σύνδεση για το DED?
Όλες οι πληροφορίες είναι στο λινκ ποιο πάνω κάνε εγγραφή
salaxi
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 00:17
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από salaxi »

GERAKI έγραψε: Όλες οι πληροφορίες είναι στο λινκ ποιο πάνω κάνε εγγραφή
Φίλε GERAKI, η αλήθεια είναι οτι μπορεί να είναι όλα εκεί, αλλά αυτό το κάνε εγγραφή εδώ, κάνε εγγραφή εκεί, κάπου με "στραβώνει"..
Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, πρόβλημα με τα Αγγλικά δέν έχω, ούτε με κολλάει το αν το φόρα θα είναι ξενόγλωσσο ή όχι.
Αλλά, πριν εγγραφώ εδώ, είχα ήδη κάνει registration στο http://www.f4support.com όπου μου έλεγαν περίπου τα ίδια!
Βλέπωντας πως τουλάχιστον εδώ κάποια μέλη έχουν ήδη καταπιαστεί με κατασκευές, ήλπιζα πως θα μάθω μερικές λεπτομέρειες.
Πιστεύεις δηλαδή, πως μόνο αν εγγραφώ στο viperpits θα βγάλω άκρη?
Ευχαριστώ!
Swaty335
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 12:31
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Swaty335 »

Να πω και την δικη αποψη!

Σε όλα τα forum υπαρχουν cockpit building ενοτητες αλλα στο viperpits έχει τα πάντα!!!

Αν δεν εχεις απορίες να ρωτήσεις δεν χρειάζεται να κανεις εγγραφή.
Εικόνα
Εικόνα
salaxi
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 00:17
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από salaxi »

Χαιρετώ και πάλι, μετά απο μεγάλη απουσία. Η αλήθεια είναι πως είχα προχωρήσει κάπως με την κατασκευή, δουλεύοντας σιγά-σιγά για περίπου έναν χρόνο, ώσπου φέτος με πήρε η κάτω βόλτα με διάφορα δυσάρεστα γεγονότα υγειονομικού θέματος κυρίως. Αυτά δεν έχουν ακόμη περάσει, αλλά ελπίζω πως σε λίγο καιρό θα μπορώ να συνεχίσω με καλό ρυθμό.
Απλά, σκέφτηκα πως ίσως θα θέλατε να δείτε που βρίσκομαι μέχρι στιγμής.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αυτή λοιπόν είναι η τρέχουσα κατάσταση του έργου... Προσπαθώ να τελειώσω το μαξιλάρι της πλάτης τώρα, και χρειάζεται υπομονή:

Εικόνα

Άλλο ένα κομμάτι που εκκρεμεί, είναι το flightstick το οποίο αποφάσισα να κάνω χειροποίητο:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αυτά για την ώρα! :)
Άβαταρ μέλους
iron_eagle
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2012, 01:15
Τοποθεσία: Heraklion Crete

Δημοσίευση από iron_eagle »

τι λες τώρα!!! φοβερό! αντε δυναμικά να το τελειώσεις!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

salaxi έγραψε: Εικόνα
:)
μεταλική κατασκευή είναι αυτό;

η αληθεια ειναι θα γούσταρα τρελά ένα ACES κάθισμα πατενταρισμένο με 5ποδη βάση (ή παραπάνω) με ροδάκια !!!!! για το γραφείο μου
:)
Arty
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1795
Εγγραφή: 01 Απρ 2004, 10:34

Δημοσίευση από Arty »

Φοβερός...
Arty out...

Εικόνα
salaxi
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 00:17
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από salaxi »

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά.
Anzac έγραψε: μεταλική κατασκευή είναι αυτό;

η αληθεια ειναι θα γούσταρα τρελά ένα ACES κάθισμα πατενταρισμένο με 5ποδη βάση (ή παραπάνω) με ροδάκια !!!!! για το γραφείο μου
:)
Το μεγαλύτερο ποσοστό είναι ξυλοκατασκευή, απο 'scrap' ξυλεία που είχα. Ένα παλιό έπιπλο τηλεόρασης που είχα φτιάξει κάποτε απο σουηδικό.
Ουσιαστικά, είναι ένα κοκτέιλ απο σουηδικό, μελαμίνες, MDF και κοντρα πλακέ.
Εικόνα

Εικόνα

Μόνο το ντύσιμο είναι απο έλασμα αλουμινίου (skinning).
Εικόνα

Εικόνα

Άλλο ένα κομμάτι που δεν ανέφερα, είναι το ICP/HUD.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iron_eagle
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2012, 01:15
Τοποθεσία: Heraklion Crete

Δημοσίευση από iron_eagle »

Θελουμε τα σχέδιαααα!!!


αυτο για καρέκλα γραφείου θα ψαρώσει πολύ κόσμο...χαχαχα
Εικόνα
salaxi
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 00:17
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από salaxi »

alexandris έγραψε:Θελουμε τα σχέδιαααα!!!


αυτο για καρέκλα γραφείου θα ψαρώσει πολύ κόσμο...χαχαχα
Τα σχέδια δεν είναι δικά μου, κι εγώ έτοιμα τα βρήκα. Βασικά, υπάρχουν δύο τρόποι προσέγγισης: ο απλός, και ο λεπτομερής...
Ακολούθησα τον δεύτερο, χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρόκειται για πιστό αντίγραφο του ACES II. Απλά, τα σχέδια της Brenda είναι λίγο πιό δύσκολα στην υλοποίηση.
Αυτά λοιπόν (τα δύσκολα) θα τα βρείς εδώ: http://snarheim.net/download/brendas_pl ... cesii.html
Υπάρχουν μερικές (αρκετές θα έλεγα) λεπτομέρειες που έχουν σχεδιαστεί λάθος. Κάποιες απο αυτές τις έχω επισημάνει κι εγώ αλλά και άλλα μέλλη του VP.
Άν θές κάτι πιό απλό και ΄μινιμάλ΄, ρίξε μια ματιά στο http://www.bluumax.com/ACES_II.pdf
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

καλα πρεπει να πιανει και το χερι σου, ειτε εχεις ξυλα ειτε δεν εχεις

εγω δεν το εχω το αθλημα!

:\
e-HAF Admin
Απάντηση