Το cockpit μου (Χάρος)

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

atsalis_p έγραψε: Νικολή πολύ χαίρομαι με αυτή τη φωτό!!!

Καλή αρχή αδερφέ!

Μέσα στην εβδομάδα θα ανεβάσω κι εγώ μια φωτό.. έτσι για να ανάψουμε φωτιές!

Καλή συνέχεια...
Ευχαριστώ Παναγιώτη, επίσης! Έτσι, ρίχνε φιτιλιές που λέει κι ο Τίμος...
Aegeus έγραψε:Μπορώ να κάνω μια αδιάκριτη ερώτηση το ρωτάω γιατί δεν είμαι μυημένος κατά πόσο μπορεί κάποιος να βάλει αληθινά όργανα σε pit και να είναι πλήρως λειτουργικά;
Υπάρχουν τρεις λύσεις:
1. Αληθινά όργανα, οδηγούμενα από ένα κύκλωμα synchro. Έχει γίνει αλλά δεν είναι εύκολο για αρχάριους στα ηλεκτρονικά όπως εγώ, μιας και περιλαμβάνει εναλλασσόμενο ρεύμα με συχνότητα 400hz κλπ

2. Αληθινά όργανα που τους βγάζεις τα "σωθικά" και αλλάζεις τα synchro μοτέρ με servo, stepper ή air-core. Ε, αν έχεις κάνει όλον αυτόν τον κόπο, γιατί δεν...

3. Τα φτιάχνεις όλα από την αρχή. Το μόνο που μένει είναι η πρόσοψη (που όπως βλέπεις στη φωτογραφία φτιάχνεται μια χαρά). Αυτό σκοπεύω να κάνω κι εγώ

Νικόλας
Aegeus
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: 09 Μαρ 2007, 18:59
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aegeus »

Όπως και να ναι το αληθινό έχει άλλη χάρη και πόσο θα σου κοστίσει το μαλλί...;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aegeus την 19 Απρ 2007, 23:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Παιδιά, χτες είχα ένα γερό τρακάρισμα. Ευτυχώς δεν χτύπησα σοβαρά, αλλά το αμάξι είναι ΠΟΕ. Πράγμα που σημαίνει, τέρμα οι αγορές για πιλοτήριο για κάποιο διάστημα. Θα συνεχίσω να δουλεύω με τα πράγματα που ήδη έχω, καθώς επίσης μπορώ να βοηθήσω τους υπόλοιπους ενδιαφερόμενους, συνεισφέροντας πληροφορίες κλπ (αρκεί οι συναντήσεις να γίνονται κοντά σε μετρό, γιατί "Ντεν έχει αυτοκίνητο καρντιά μου"...

Νικόλας
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Και για να μην κάνω ΟΤ το δικό μου post, ας απαντήσω και αυτό:
Aegeus έγραψε:Όπως και να ναι το αληθιό έχει άλλη χάρη και πόσο θα σου κοστίσει το μαλλί...;
Εξαρτάται πόσο ρεαλισμό και λειτουργικότητα θες, πόση δική σου δουλειά θα βάλεις ή θα προτιμήσεις έτοιμες λύσεις. Εντελώς σαν τάξη μεγέθους, από 1-2 χιλιάρικα για λειτουργικό αλλά με πολλή δική σου δουλειά και ελάχιστα αληθινά εξαρτήματα (και ας έχουν άλλη χάρη) έως 10-20 αν τα θες όλα έτοιμα (μπορεί και παραπάνω).

Όμως αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος να το δεις. Όταν έχεις ένα χόμπι, δεν κοιτάς πόσα δίνεις συνολικά στη ζωή σου, αλλά πόσα μπορείς/ θες/ σ' αφήνει η γυναίκα σου να δίνεις κάθε μήνα ή χρόνο. Πες ότι σ' αρέσει το ψάρεμα. Θα κάνεις ποτέ σούμα τι έχεις δώσει όλη τη ζωή σου σε καλάμια, δολώματα κλπ; Εγώ έχω δώσει ένα σωρό λεφτά σε αναρριχητικό και ορειβατικό εξοπλισμό. Κάποιες φορές λέω, αυτό το μήνα πήρα το Χ, θα πάρω το Ψ αργότερα. Αν κάτσω να κάνω τη σούμα...

Ή έχει μετρήσεις κανείς π.χ. πόσες μπύρες έχει πιει στη ζωή του; :beer:

Νικόλας
Aegeus
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: 09 Μαρ 2007, 18:59
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aegeus »

Κοίτα επειδή έβαλες το σπόρο της αμαρτίας μέσα μου και εγώ θέλω κάποια στιγμή να φτιάξω ένα, το θέμα είναι ότι από ηλεκτρολογικά δε τα πάω καλά αλλά θα ήθελα να φτιάξω κάτι που θα είναι λειτουργικό αλλά δεν έχω πολύ εμπειρία και γνώση...

http://www.phaser-dbs.de/pe_sim_cur.htm
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Αυτό είναι το ωραίο με τις online κοινότητες. Ότι δεν ξέρεις υπάρχει κάποιος που θα στο εξηγήσει. Ένας από τα καλύτερα πράγματα όταν φτιάχνεις κάτι τέτοιο είναι ότι μαθαίνεις ένα σωρό πράγματα στην πορεία.

Νικόλας
atsalis_p
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: 27 Ιαν 2005, 19:41
Τοποθεσία: Χανιά τέλος...

Δημοσίευση από atsalis_p »

Χάρος έγραψε:... Ένας από τα καλύτερα πράγματα όταν φτιάχνεις κάτι τέτοιο είναι ότι μαθαίνεις ένα σωρό πράγματα στην πορεία.

Νικόλας
Όπως ακριβώς και με το ίδιο το φάλκον, εξαιτίας του οποίου εγώ προσωπικά έχω κάνει
πράγματα που ποτέ δε φανταζόμουν, όπως πχ το διάβασμα που έχω ρίξει και που είναι
πολύ παραπάνω από όλων των σχολικών μου χρόνων,
ή το ότι έχω φτάσει να ασχολούμαι από κατασκευαστικά πράγματα μέχρι θέματα προγραμματισμού,
όλα εξαιτίας του φάλκον αλλά και πολύ ευρύτερα από αυτό!!!

atsalis_p
321vTS
Εικόνα
ALL GAVE SOME... BUT SOME GAVE ALL

Εικόνα
atsalis_p
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: 27 Ιαν 2005, 19:41
Τοποθεσία: Χανιά τέλος...

Δημοσίευση από atsalis_p »

Κάτι είχα τάξει...

Αν και δεν είναι το δικό μου κοκπιτ αυτό το τόπικ..

Εικόνα

και..

Εικόνα

Πάει αργά αλλά γίνεται.

Θα συνεχίσω σε δικό μου τόπικ όταν έρθει η ώρα...

atsalis_p
321 vTS
Εικόνα
ALL GAVE SOME... BUT SOME GAVE ALL

Εικόνα
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Ωωω, μεγειές!
atsalis_p έγραψε: Θα συνεχίσω σε δικό μου τόπικ όταν έρθει η ώρα...

atsalis_p
321 vTS
Άντε με το καλό!

Ά, και μια και θυμήθηκα το δικό μου τόπικ, ήρθε αυτό προχτες:
Εικόνα

Βέβαια απώτερος στόχος είναι να μην χρειάζομαι καθόλου πληκτρολόγιο, όλα να γίνονται με διακόπτες, αλλά μέχρι τότε τουλάχιστον να έχω το κατάλληλο πληκτρολόγιο...

Νικόλας
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Μπράβο Πανούλιιιι!!! :twisted: Θα τα πούμε τηλεφωνικός για τις λεπτομέρειες.. :twisted:
Εικόνα
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Και πάνω που έχω αναρρώσει πλήρως, τι φτάνει στην πόρτα μου;

Εικόνα

Το MISC panel είναι, παρακαλώ, custom made για ελληνικό πιλοτήριο.

Κλείνουν τα κενά, σιγά σιγά...

Εικόνα

Νικόλας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikolas_A την 12 Ιαν 2008, 13:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Aegeus
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: 09 Μαρ 2007, 18:59
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aegeus »

Κάτι μου λέει ότι μόλις το ολοκληρώσεις θα κάνουμε ουρά έξω από το σπίτι σου...!!!! :lol: bravo
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Σε ακολουθώ φίλε!!! :twisted: :lol: :lol:

Το misc panel είναι για BLock 50. :wink:
Εικόνα
Aegeus
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: 09 Μαρ 2007, 18:59
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aegeus »

Πάμε χέρι-χέρι :lol:
Εγώ μπροστά ως εκπαιδευόμενος και εσύ πίσω ως εκπαιδευτής οπότε πρέπει να γίνει διθέσιο... :lol:
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

raptor έγραψε:
Το misc panel είναι για BLock 50. :wink:
Χμμμμ, ο LantirN με πήρε στο λαιμό του... :lol:

Καλά, δε χάλασε ο κόσμος. Τι διαφορές έχει το 52;

Νικόλας
Απάντηση