Απορίες σχετικά με το Ανοιχτό Γεράκι 4.3

Περιοχή αναφοράς πακέτων αναβάθμισης<br>(FreeFalcon, SuperPack, OpenFalcon)

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Σχετικά με το post που είχα κάνει για το DTC άνοιξα ένα thread στο Globalfalcon και πήρα την ακόλουθη απάντηση από τον Naldo
Yeh damn thing

Try when u eneter the new mission screen,

To hit load, this will load the previous setting.

It would be better if it automatically did this IMHO.

But what can u do with a Beta......
FLY LOW - HIT HARD
Greg
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 25 Σεπ 2006, 11:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Greg »

Μια ερώτηση...Στο oF λειτουργεί όπως παλιά το Flir?Δηλαδή πατώτας shift+h ενεργοποιείτε και βλέπεις στο hud εικόνα σαν night vision?Γιατί εμένα δε μου παίζει...Επίσης για το TFR δε μπορώ να επιλέξω τον διακόπτη κάτω από το master arm που είναι πρώτα σε standby και το κάνεις πράσινο(Active) για να το ενεργοποιήσω :?
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Για να παίξει το Flir πρέπει να έχεις φορέσει ήδη και το Flir Pod (πάει πακέτο με το TGP για αφέσεις Laser)

Στο cobra δουλευε λάθος μιας και λειτουργούσε και χωρίς να το φοράς

Το TFR με το Master Arm τι σχέση έχουν ?

Κάτι μας λες λάθος
e-HAF Admin
Greg
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 25 Σεπ 2006, 11:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Greg »

Όχι Τίμο δε μιλάω για το Master arm.Μιλάω για ένα κουμπί απο κάτω του(ADV MODE)που είναι πρώτα σε standby και για να λειτουργήσει το TFR το γυρνάς σε active.Έχω φορτώσει και το TGP pod.Η διαδικασία που ακολουθούσα παλιότερα είναι να ενεργοποιήσω το Flir και να θέσω στην ΤFR οθόνη(δεξιά mfd) τις επιλογές που ήθελα.Μετά ενεργοποιούσα το κουμπί ADV MODE κάτω από το MASTER ARM και λειτουργούσε.Κάνω κάτι λάθος? :?
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

το ADV MODE (stby/active) είναι warning light, δεν είναι button ! ( λες να είναι? )

το flir ανοίγει με shift-H όπως είπες
δεν ξέρω αν έχει αλλάξει συνδιασμό πλήκτρων, ΝΑΚΟ ?

το TFR το ενεργοποιείς απο το MFD. Κάποια φορά που το προσπάθησα και εγώ δεν μου δούλεψε καθόλου, ξέρουμε αν δουλεύει γενικά?
ΝΑΚΟ ?
e-HAF Admin
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Το TFR δουλεύει μια χαρά. Όπως σωστά είπες Τίμο, το επιλέγεις μέσα από το MFD στην σελίδα με όλα τα modes με το OSB 16. Έχοντας περάσει στην σελίδα του TFR εκεί βλέπουμε στην αριστερή μεριά τα OSB 6-7-8-9-10 όπου από εκεί επιλέγουμε το ύψος πτήσης που θα έχουμε (1000-500-300-200-VLC) Στην δεξιά μεριά του MFD επιλέγουμε την διαμόρφωση εκπομπής του TFR από τα OSB 16-17-18-19-20 (ECCM, WX, STBY, LPI, NORM). Τέλος στην πάνω μεριά του MFD, στο OSB1 φαίνεται πάντα η επιλεγμένη διαμόρφωση εκπομπής του TFR (αυτή που επιλέξαμε από τα OSB 16-20). Με το OSB2 επιλέγουμε το προφίλ της παρακολούθησης του εδαφικού αναγλύφου (SOFT-MED-HARD) και τέλος με το OSB 4 (ON-OFF) ενεργοποιούμε - απενεργοποιούμε το TFR

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι το ύψος πτήσης όταν επιλέξουμε VLC (OSB10) και τι συμβαίνει όταν επιλέξουμε το OSB17 (διαμόρφωση εκπομπής WX)
FLY LOW - HIT HARD
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

VLC = Very Low Clearance
αν θυμάμαι καλά

εγώ αν και έκανα όλες τις διαδικασίες, ΟΝ δεν γινότανε!

:|
e-HAF Admin
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Εμένα μου λειτουργεί μια χαρά :lol:
FLY LOW - HIT HARD
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Στο OF43, τα HAF F-16 δεν έχουν TFR. Στο ΟF4.4 έχουν. VLC = 100ft περίπου και χρησιμοποιείται κυρίως πάνω από θάλασσα. WX, είναι mode που χρησιμοποιείται σε IMC συνθήκες κυρίως (κακό καιρό). Δεν προσομοιώνεται στο Falcon.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Greg
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 25 Σεπ 2006, 11:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Greg »

Είδατε που σας έλεγα?Δεν έχει :lol: :lol: :lol: :lol: Δε πειράζει τι να κάνουμε πάμε και χωρίς TFR :lol:
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

δεν έχει στο 4.3 (ΜΟΝΟ για HAF)
στο 4.4 έχει.....

αλλά εσύ είπες και ότι το ADV είναι button !!!!

επίσης αν ενεργοποιήσεις τα προφίλ που θές, κάποια warnings τα παίρνεις κανονικά στο HUD

πχ. Obstacle
e-HAF Admin
Greg
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 25 Σεπ 2006, 11:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Greg »

Ναι βρε κατάλαβα :wink: Πλάκα έκανα γι αυτό άλλωστε και τα smiles :D
Jojo
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 19:27

Δημοσίευση από Jojo »

Όταν πάω να κάνω αερομαχία προηγουμένως έχω επιλέξει τον τύπο του αεροπλάνου που θέλω...
Στη λίστα που βγάζει έχει πάρα πολλούς τύπους F-16 (από B15-B52). Μήπως μπορώ στη θέση αυτών να βάλω άλλα αεροπλάνα;;;
π.χ. Στη θέση του Β15 να βάλω το Α7...
ή στη θέση του Β30 το F-104???
Γιώργος
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

jojo έγραψε:Όταν πάω να κάνω αερομαχία προηγουμένως έχω επιλέξει τον τύπο του αεροπλάνου που θέλω...
Στη λίστα που βγάζει έχει πάρα πολλούς τύπους F-16 (από B15-B52). Μήπως μπορώ στη θέση αυτών να βάλω άλλα αεροπλάνα;;;
π.χ. Στη θέση του Β15 να βάλω το Α7...
ή στη θέση του Β30 το F-104???
Μηπως να πας στην ομαδα Database του OF??? :lol: Οκ,πλακα κανω.γινεται μεσω lod editor αρκει ομως να εχεις τα lod των α/φ και τα καταλληλα skins. Παντως απλη υποθεση δεν ειναι γιατι θελει να ξερεις απο parent,ct,texture importing,...δλδ να ξες απο lod editor! Φυσικα ουτε κατα διανοια πτηση online με πειραγμενο setup! Για να αλλαξεις κ τα ονοματα δλδ να φαινεται F104 αντι για F16 b15 ας πουμε θελει κ δουλεια απο αλλα αρχεια.
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Jojo
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 24 Ιαν 2007, 19:27

Δημοσίευση από Jojo »

Jester έγραψε:
jojo έγραψε:Όταν πάω να κάνω αερομαχία προηγουμένως έχω επιλέξει τον τύπο του αεροπλάνου που θέλω...
Στη λίστα που βγάζει έχει πάρα πολλούς τύπους F-16 (από B15-B52). Μήπως μπορώ στη θέση αυτών να βάλω άλλα αεροπλάνα;;;
π.χ. Στη θέση του Β15 να βάλω το Α7...
ή στη θέση του Β30 το F-104???
Μηπως να πας στην ομαδα Database του OF??? :lol: Οκ,πλακα κανω.γινεται μεσω lod editor αρκει ομως να εχεις τα lod των α/φ και τα καταλληλα skins. Παντως απλη υποθεση δεν ειναι γιατι θελει να ξερεις απο parent,ct,texture importing,...δλδ να ξες απο lod editor! Φυσικα ουτε κατα διανοια πτηση online με πειραγμενο setup! Για να αλλαξεις κ τα ονοματα δλδ να φαινεται F104 αντι για F16 b15 ας πουμε θελει κ δουλεια απο αλλα αρχεια.
Κατάλαβα.... ούτε νε το σκέφτομαι :cry: :cry:
Γιώργος
Απάντηση