Ερασιτεχνικό δίπλωμα πιλότου

Αερολέσχες και Αεραθλητισμός<br>
Εδω μπορείτε να αναφέρετε και να συζητάτε τα<br>
πάντα που αφορούν Ερασιτεχνικές πτήσεις κλπ.

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alepou
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 26 Αύγ 2007, 23:58
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από alepou »

... civil aviator .... www.dekeleia-aeroclub.gr

Greeklish removed

alepou
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

ΟΧΙ GREEKLISH!!!
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Blue_Bird
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 11 Απρ 2007, 14:47
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από Blue_Bird »

Να ξέρετε οτι το κόστος του διπλώματος σε μια σοβαρή σχολή έρχετε χοντρικά γύρο στα 10.000Ε....
Έχω αρχίσει και κάνω κομπόδεμα... :)
Εικόνα
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

Εγώ πάλι δεν βλέπω την τύφλα μου από τη μυωπία (3 βαθμοί στο ένα μάτι και 0,25 στο άλλο) και φυσικά δεν έβαλα την Ικάρων στο μηχανογραφικό... Τώρα σε ό,τι αφορά τις επεμβάσεις, δεν έχουν νόημα αν δεν είσαι τουλάχιστον 21-23 ετών ώστε να έχει σταματήσει η αύξηση της μυωπίας.

Και όσοι έχουν μυωπία ξέρουν ότι η όρασή τους είναι πλέον ασταθής. Ενώ π.χ. με τα γυαλιά βλέπω μια χαρά, αν τα κουράσω την προηγούμενη νύχτα πάνω απ' το βιβλίο ή μπροστά στην οθόνη, όλη την επόμενη ημέρα θα βλέπω θολά - με τα γυαλιά!
Αυτή τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές, δεν βλέπω καλά πέρα από τα 20 εκατοστά κι έχω κολλήσει στην οθόνη.

Το μόνο που δεν ξέρω για την Ικάρων είναι αν ο μόνος τρόπος κατάταξης (ή όπως λέγεται) είναι μέσω Πανελληνίων εξετάσεων. Αν είναι έτσι τα πράγματα, τότε μπράβο μας: είμαστε ηλίθιοι.
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

Μηπως εχεις και αστιγματισμο?
Οσο για το σχολιο περι του τροπου εισαγωγης στην ΣΙ περισσοοτερα εδω :arrow: http://www.e-haf.org/forum/viewtopic.ph ... highlight=
:arrow: http://www.e-haf.org/forum/viewtopic.ph ... highlight=

και παρακαλω χωρις απρεπεις χαρακτηρισμους!
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
zafos
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 23:59

Δημοσίευση από zafos »

Παιδιά η πτήση εθισμού είναι δωρεάν ή πληρώνεις κάτι?
Άβαταρ μέλους
Hardpilotjohn
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 13:29
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hardpilotjohn »

[quote="zafos"]Παιδιά η πτήση εθισμού είναι δωρεάν ή πληρώνεις κάτι? [/quote]

:plane: Δωρεάν, λένε!!
Γιά τον παπού μου που πολέμησε το 1940!!
Εικόνα
Είμαι και Μιραζάκιας!
colt79
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 01 Απρ 2008, 23:21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από colt79 »

Δεν ειδα αν εχει ηδη αναφερθει, αλλα υπαρχει και πιο οικονομικη λυση : τα υπερ-ελαφρα..
ταχυτητες λιγο μικροτερες 60-80 κομβοι, αλλα η αισθηση ειναι σχεδον ιδια με το cessna, το διπλωμα στοιχιζει περιπου 3500 ευρα, η ωρα πτησης αρκετα φθηνοτερη, δεν εχεις την γραφειοκρατια των αερολιμενων (γενικοτερα το νομικο καθεστως ειναι ολιγον ομιχλωδες..), και το κυριοτερο :
μπορεις να αποκτησεις το δικο σου ελαφρως μεταχειρισμενο αεροπλανακι με κοστος οσο ενος μικρο-μεσαιου αυτοκινητου, αν εχεις φυσικα ενα ευρυχωρο παρκινγκ (τα φτερα διπλωνουν) και ενα trailer..
Πριν φύγεις, κάνε το πάθος σου ιστορία...
zafos
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 23:59

Δημοσίευση από zafos »

colt79 έγραψε:Δεν ειδα αν εχει ηδη αναφερθει, αλλα υπαρχει και πιο οικονομικη λυση : τα υπερ-ελαφρα..
ταχυτητες λιγο μικροτερες 60-80 κομβοι, αλλα η αισθηση ειναι σχεδον ιδια με το cessna, το διπλωμα στοιχιζει περιπου 3500 ευρα, η ωρα πτησης αρκετα φθηνοτερη, δεν εχεις την γραφειοκρατια των αερολιμενων (γενικοτερα το νομικο καθεστως ειναι ολιγον ομιχλωδες..), και το κυριοτερο :
μπορεις να αποκτησεις το δικο σου ελαφρως μεταχειρισμενο αεροπλανακι με κοστος οσο ενος μικρο-μεσαιου αυτοκινητου, αν εχεις φυσικα ενα ευρυχωρο παρκινγκ (τα φτερα διπλωνουν) και ενα trailer..
Πολύ ενδιαφέρον μου ακούγεται αυτό για τα υπερελαφρά.Τ αχρήματα όντως είναι λίγα.Ποιες αερολέσχες προσφέρουν εκαπίδευση για υπερελαφρά?Απ'ότι είδα η αερολέσχη θεσ/νικης δεν προσφέρει εκπαίδευση για υπερελαφρά.Ξέρεις καμιά άλλη στη θεσσαλονίκη?
ScarFace
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 22 Απρ 2008, 00:07
Τοποθεσία: Italia/Grecia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ScarFace »

zafos έγραψε: Ποιες αερολέσχες προσφέρουν εκαπίδευση για υπερελαφρά?Απ'ότι είδα η αερολέσχη θεσ/νικης δεν προσφέρει εκπαίδευση για υπερελαφρά.Ξέρεις καμιά άλλη στη θεσσαλονίκη?
http://www.e-haf.org/forum/viewtopic.php?t=10166 :wink:
"Dio, ha creato l'uomo...
...e l'uomo, per ringraziarlo, ha creato SuperScooper"


Bombardieri d'acqua Italiani
Εικόνα
Demian

Δημοσίευση από Demian »

FULL TEXT IN GREEKLISH - DELETED BY ADMIN
Απάντηση