Βοήθεια από ψαγμένους για FS9!

Microsoft Flight Simulator Area

Συντονιστής: Διαχείριση

LantirN
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 12:54
Τοποθεσία: 4.7D in SUD 260R

Δημοσίευση από LantirN »

ScarFace έγραψε:Greg, thanks για την εκτενη ενημερωση :D
LantirN έγραψε:(Mε εξαιρεση το 737-300-400-500 το οποιο ηταν αρκετα καλο της Feelthere).
Ειχα την εντυπωση οτι ειναι οτι καλυτερο εχει βγει μεχρι σημερα σε B737 old family :?
Αληθεια...η PMDG, γιατι δεν ασχοληθηκε ποτε με τα πιο 'διασημα' Boeing ?
Tιποτα φιλε.

Βασικα εχει ως εξης.

737-200->Tinmouse (Freeware) Απιστευτο
737-300-400-500->Feelthere Wilco (Payware) Ικανοποιητικο
737-600-700-800-900-(NG)->PMDG (Payware) Πολυ καλο (με εξαιρεση το pressurization)

Η PMDG εχει ασχοληθει με το 737 και το 747. Το 747 ως τωρα ηταν οτι καλυτερο εχει βγει (To MD-11 θα του παρει τη θεση τωρα, το οποιο ειναι boeing σημερα αφου την αγορασε την MD), και το 737ΝG ηταν το μοναδικο addon στο FS το οποιο ειχε (και εχει) τις μεγαλυτερες πωλησεις που εγιναν ποτε.

Με το 767 δεν ασχοληθηκε λογω της Level-D.
Mε το 757 δεν ασχοληθηκε λογω της Captain sim + PSS (αν θυμαμαι καλα)
Με το 727 (το εχω σκισει...!!!!) δεν ασχοληθηκε για ενω ειναι ενα πολυαγαπημενο αεροσκαφος εχει φαει τα ψωμια του τοσα χρονια(Αλλα ποιο αλλο αεροσκαφος κανει τετοιο descent), και εχει βγει απο την Captain sim + Dreamfleet
Με τα Airbus υπαρχει πιθανοτητα να ασχοληθει στο προσεχες μελλον.
Το θεμα ειναι οτι οσες εταιριες βγαζουν add ons και δεν τα τελειοποιουν, χαλανε "τη πιατσα". Αυτο συμβαινει γιατι το μεγαλυτερο ποσοστο των flight simmers κοιταει απλα να εχει υποτυπωδες αεροσκαφος. Δεν εχουν ολοι ορεξη να διαβαζουν τα εγχειριδια, κατι που σημαινει οτι bugs που εχουν καποια αεροσκαφη, δεν τα αναγνωριζουν ποτε, γιατι απλα ποτε δε τα ηξεραν. (Δεν μιλαω για CTD κτλπ αλλα για συστηματα, συμπεριφορα του μοντελου, ποιοτητα και εμπιστοσυνη στον αεροπορικο εξοπλισμο(FMS) κτλπ) Ετσι, οι περισσοτεροι μολις βγει ενα addon, θα πανε να το αγορασουν αμεσως, χωρις να περιμενουν αποψεις αλλων,γιατι το θελουν τωρα ή γιατι πολυ απλα θελουν να εχουν στο "στολο" τους αυτο το αεροσκαφος. Δεν τους νοιαζει αν ειναι πολυ καλο ή αν ειναι μετριο, γιατι πολυ απλα δεν θα καταλαβουν τη διαφορα.
Ομως, ολο αυτο εμποδιζει τις καλες εταιριες να κανουν developing πανω σε ενα αεροπλανο. Σου λεει το εβγαλε η ταδε εταιρια, εκανε τις πωλησεις του. Δεν περιμενουν να δικαιωθουν απο τους "hardcore simmers" πολυ απλα γιατι ΔΕΝ ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο του αγοραστικου κοινου, και μη ξεχναμε οτι και αυτες οι εταιριες, θελουν να βγαλουν λεφτα.
Οπωτε να ξεκινησουν κατι και να τους βγει το λαδι, χωρις να ειναι σιγουροι οτι θα πετυχει, δεν το κανουν ετσι ευκολα.
Το MD11 για παραδειγμα ειναι ενα αφος το οποιο ισως δεν αφορα τον Ελληνα flight simmer, γιατι ο Ελληνας flight simmer εχει μια ταση να πεταει αεροσκαφη που πεταει η Αιγαιο και η Ολυμπιακη(To oτι εχουμε εξαιρετικους Ελληνες Flight simmers ειναι γνωστο φυσικα, με μερακι και οχι μονο). Κοινως, σχεδον ολοι εχουν τσακισει το 737-300-400 της Wilco και το ATR. Μετα βλεποντας οτι δεν ειναι και τοσο καλο ειτε επειδη το ακουσε καπου ειτε επειδη το διαπιστωσε μονος του, μεταπηδαει στο 737NG της PMDG. Ομως υπαρχει μεγαλο αγοραστικο κοινο που θελει να δει το MD-11 στο FS απο το εξωτερικο.

Οσο αφορα το Airbus 320, αποτελει μια εξαιρεση γιατι το θελει και σημερα ακομα πολυς κοσμος αφου το πρωτο ηταν μια σχετικη αποτυχια. (Ασχετα αν πουλησε πολυ η Wilco, ειναι ενα αποτυχημενο add on, απο τη στιγμη που αυτο το πραγμα δε πεταει σαν airbus.)

Τελος παντων, λιγο τα "ελειπη" addon, λιγο η πειρατεια, ελπιζω να συνεχισουμε να εχουμε στο μελλον καλα αεροσκαφακια :)

PS->Snapper νομιζω λεγεται...αλλα δεν ειμαι σιγουρος παρολο που το τρεχω καθε μερα, βλεπεις δεν εχω το μηχανημα που "πεταω" εδω... :wink:
Εικόνα
The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
skend
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 12:03
Τοποθεσία: 6.4 Nm final RWY36 ELEFSIS AB

Re: Βοήθεια από ψαγμένους για FS9!

Δημοσίευση από skend »

Aρκετά καλό για ελικόπτερα !

http://www.hovercontrol.com/
Εικόνα
ScarFace
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 22 Απρ 2008, 00:07
Τοποθεσία: Italia/Grecia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ScarFace »

@ Greg
Αναλυτικοτατος, οπως παντα :clap:
"Dio, ha creato l'uomo...
...e l'uomo, per ringraziarlo, ha creato SuperScooper"


Bombardieri d'acqua Italiani
Εικόνα
LantirN
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 11 Ιουν 2004, 12:54
Τοποθεσία: 4.7D in SUD 260R

Δημοσίευση από LantirN »

ScarFace έγραψε:@ Greg
Αναλυτικοτατος, οπως παντα :clap:
Tιποτα Τολαρε..

Χρονια Πολλα και καλη Χρονια με ενα νεο Airbus :D
Εικόνα
The NIGHT is our Business...340M LANTIRN
ScarFace
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 22 Απρ 2008, 00:07
Τοποθεσία: Italia/Grecia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ScarFace »

"Dio, ha creato l'uomo...
...e l'uomo, per ringraziarlo, ha creato SuperScooper"


Bombardieri d'acqua Italiani
Εικόνα
Lorimer
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 15:09

Δημοσίευση από Lorimer »

1. Θέλω να οργανώσω τα παράθυρα με κάποιο τρόπο ώστε να έχω σε undocked windows αλλού τις επικοινωνίες, αλλού την μανέττα, αλλού το GPS και να μένουν εκεί κάθε φορά που τρέχω το FS9. Μπορώ και αν ναι, πώς;

2. Θέλω να έχω ένα προφίλ για το Cougar που να μοιάζει όσο γίνεται περισσότερο με του Cannon για το Falcon δηλ. να έχει τους ίδιους αξονες αλλά να έχει στο HAT το Trim.

3. Τί πρέπει να ρυθμίσω για να έχω σωστά τα όργανα σε ανάλυση 1920Χ1200 και να μην παραμορφώνονται οι αναλογίες τους;

4. Στον πραγματικό κόσμο τα διάφορα ραδιοβοηθήματα φαντάζομαι ότι αλλάζουν π.χ. συχνότητες, ονόματα κ.λ.π. Στο FS9 γίνεται κάτι τέτοιο ή δεν αλλάζει ποτέ τίποτα όσον αφορά τα ραδιοβοηθήματα;

5. Κάθε αεροπλάνο έχει τα δικά του key settings ή υπάρχουν global ρυθμίσεις για το keyboard?

6. Πείτε ένα άλλο καλό ελληνικό φόρουμ για το FS9 γιατί δεν μπορώ να βρω κάτι...
condor
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 18 Ιαν 2006, 03:06
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από condor »

4. αν ενοεις την ρύθμιση συχνοτήτων στο α/φος αλλάζουν κανονικά, αν ενοεις το ραδιοβοήθημα αυτό καθαυτό όταν(και αν γιατί δεν είμαι σίγουρος) γίνεται κάποια αλλαγή ενημερώνονται ολοι οι χάρτες που περιλαμβάνουν το ραδιοβοήθημα (πχ. app/dep/terminal/enroute)[σε επίπεδο Sim δεν αλλάζει τπτ αν δεν αλλάξεις/τροποποιήσεις τα αρχεία του]

5. υπάρχουν global keys οπως το Β για τα φρένα αλλά πολλά αεροσκαφοι έχουν συγκεκριμένα πλήκτρα για συγκεκριμένες λειτουργίες..

6. τι ενοεις καλό φόρουμ??



σ.σ. έλα TS γιατί πιάστηκε το χέρι μου.
σ.σ. Νο2 δεν ξέρω να σου πω για τα άλλα ...
Εικόνα
[marq=left] :C130: 322VTTS :arrow: HAF525[/marq]
Lorimer
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 15:09

Δημοσίευση από Lorimer »

4. Απ' ότι κατάλαβα τα ραδιοβοηθήματα είναι σταθερά στο sim και όλοι πετάνε με αυτά.

5. Κατανοητό, thanks

6. Άλλο ελληνικό φόρουμ για το FS9, υπάρχει;
condor
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 18 Ιαν 2006, 03:06
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από condor »

τοσο σταθερα οσο και τα πραγματικα...
Εικόνα
[marq=left] :C130: 322VTTS :arrow: HAF525[/marq]
johnk10
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009, 20:05
Τοποθεσία: Πελλοπόνησος / Αθήνα

Δημοσίευση από johnk10 »

παιδια εδω στις 2 σελιδες που παραθετω, θα βρειτε σχεδον τα παντα και προπαντων........τσαμπα

http://www.fs-freeware.net/flight-simul ... ,4/page,7/

http://www.fsdownload.com/modules.php?n ... x&catid=11
«Μυριάσιν ποτέ τήδε τριακοσίας εμάχοντο. Εκ Πελοποννήσου χιλιάδες τέτορες»
«Κάποτε εδώ πολέμησαν 1,400 Πελοποννήσιοι με 3,000,000 εχθρών»
condor
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 18 Ιαν 2006, 03:06
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από condor »

Εικόνα
[marq=left] :C130: 322VTTS :arrow: HAF525[/marq]
Lorimer
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 15:09

Δημοσίευση από Lorimer »

Προσπαθώ να γραφτώ στην σελίδα τους και μου πετάει σφάλμα "CANNOTBINDREG".
Στο φορουμ τους τα ίδια, ούτε register μπορώ να κάνω ούτε καν να μπω σαν επισκέπτης.
Μου βγάζει: "The administrator is currently not accepting new membership registrations."
Δουλεύει τίποτα σωστά εκεί πέρα; Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Αφου σου έδωσε την σωστή απάντηση το σύστημα απο μόνο του, τι το παιδεύεις ;

"The administrator is currently not accepting new membership registrations"
e-HAF Admin
condor
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 18 Ιαν 2006, 03:06
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από condor »

περάσανε πρόσφατα ένα φόρουμ δεν ξέρω κάτι παραπάνω.. πάντως και χωρίς έγγραφή μπορείς να δεις πολλά..
αρκετά καλή βιβλιοθήκη εχει το http://www.fsgreece.com/ δεν ξερω αν εχει δωθει ποιο πισω..
Εικόνα
[marq=left] :C130: 322VTTS :arrow: HAF525[/marq]
ΜΑΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 22:49

Δημοσίευση από ΜΑΝΟΣ »

Μάλλον λόγω της δημιουργίας του foroum έχει γίνει αυτό το μπλοκάρισμα και υποθέτω είναι προσωρινό.
Πάντως όσοι είναι ήδη μέλη κάνουν κανονικά login.
Απάντηση