Το Ιματζικον

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Archael
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 18:31
Τοποθεσία: A.A. Θεσσαλονικης

Δημοσίευση από Archael »

Sugarmate έγραψε:
Archael έγραψε: Προς το παρον ομως δεν εχω χωρο.
Πλάκα μου κάνεις, έτσι;;

Και όλο εκείνο το δωμάτιο που δουλεύαμε τον προτζέκτορα τί είναι;;

Αν δεν έχεις εσύ χώρο, τί να πω εγώ στα 60 τετραγωνικά δύο άτομα με ένα δωμάτιο studio; :roll:
Μην ξεχνας, δεν ειναι το σπιτι ΜΟΥ.
Μεχρι να τελειωσει το δικο μου και να δουμε αν θα κανω καποιο απο τα δωματια playroom, για το δωματιο που χρησιμοποιησα ως εργαστηριο δεν εχω δικαιωματα.
Προς το παρον το αδειασα και φιλοξενει τωρα τις γατες της αδερφης μου που εχει φυγει για πασχαλινες διακοπες.
Παντως ειμαι στα σκαρια να φτιαξω και ενα καλο πανι προβολης με τη βοηθεια ενος φιλου του πατερα μου που ειναι ραφτης.
Ελπιζω να μου το κανει φθηνα.
Δεν θα την πάρουνε ποτέ την γη των Μακεδόνων
Εικόνα
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Sugarmate έγραψε:...Επειδή ίσως κάποιος να μην καταλάβει από το σχήμα, η ιδέα είναι δύο προτζέκτορες που θα προβάλλουν μια wide εικόνα...
Γιατί μόνο δύο; :roll:
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Χάρος έγραψε: Γιατί μόνο δύο; :roll:
Γιατί αναφέρομαι στο Falcon... αν ήταν κάνα MSFS, ok, σηκώνει παραπάνω. Αλλά στο Falcon το πολύ 3 - κι αυτές με TripleHead2Go και σε 640χ480 η καθεμία γιατί υπάρχει όριο στο DirectX που χρησιμοποιεί το Falcon μέχρι περίπου 2048 pixel wide. Καλύτερα λοιπόν 1024χ768χ2 (2048χ768 wide) παρά 640χ480χ3 (1920χ480 wide).

Eκτός αν βγει νέα έκδοση βασισμένη σε νεότερο DirectX που θα υποστηρίζει μεγαλύτερες αναλύσεις (yeah, right!)

Eπίσης δε συζητώ για FOps, κατ'εμέ αν δε γίνει επίσημο release, FOps δεν υπάρχει, ούτε και εναποθέτω ελπίδες για το "θα" υπάρξει...
Archael
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 18:31
Τοποθεσία: A.A. Θεσσαλονικης

Δημοσίευση από Archael »

Μακαρι το Falcon να σηκωνε πολλαπλες οθονες.
Τοτε θα εφτιαχνες ενα κουβουκλιο πανω απ΄το κοκπιτ και θα εβαζες γυρω και πανω καμια 7-8 οθονες.
Μετα θα εβαζες και τιποτα υδραυλικα πιστονια και ετοιμος ο πληρης εξομειωτης!!!
:wink:
Δεν θα την πάρουνε ποτέ την γη των Μακεδόνων
Εικόνα
Archael
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 18:31
Τοποθεσία: A.A. Θεσσαλονικης

Δημοσίευση από Archael »

Σχεδον εχω τελειωσει και μια βαση στηριξης του προτζεκτορα.
Πηρα σωληνες μορφης και τους κολλησα σε σχημα δυο παραλληλογραμμων πλαισιων, το ενα στανοτερο απο το αλλο.
Το στενοτερο ειναι βιδωμενο μεσα στο φαρδυτερο ετσι ωστε, οταν ανοιγουν, να σχηματιζουν ενα μεγαλο "Χ"

Εικόνα

Στην κορυφη αυτου του Χ βιδωσα με μεντεσεδες μια ξυλινη κασα.
Πανω στην κασα θα ακουμπαει ο προτζεκτορας ενω στην θηκη απο κατω θα μπορει να τοποθετηθει ενα DVD player ή ενα laptop.

Εικόνα

Και ιδου το σταντ διπλωμενο

Εικόνα

Εχω στα σχεδια και τη δημιουργια πανιου προβολης (με μοτερ ισως) αρκει να βοηθησει η μητερα του Sugarmate στην ευρεση καταλληλου υφασματος.
Δεν θα την πάρουνε ποτέ την γη των Μακεδόνων
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Θα κανονίσουμε να έρθεις με τον projector σου (γιατί εγώ τώρα φιλοτιμήθηκα να συνεχίσω από κει που έμεινα στο δικό μου και θα μου πάρει λίγο καιρό να τον τελειώσω) και θα στήσουμε το κόκπιτ μου (όσο έφτιαξα τέλοσπάντων ως τώρα) και τον projector να παίξουμε λίγο σοβαρό Falcon... ;)

Αν και αμφιβάλλω αν βρούμε χώρο μεσα στο σπίτι για τέτοια δουλειά - μας βλέπω κάτω στην αυλή, να κάνουμε dogfights στο διπλανό τοίχο.

Παρεμπιπτόντως, μια που την ανέφερες, η μητέρα μου φτιάχνει αυτή τη στιγμή το πλατοκάθισμα (μαξιλαράκια) της ACESII μου. Αλλά αυτό είναι για το δικό μου thread... ;)
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Χτες είχαμε μια μικρή συγκέντρωση με φίλους στο σπίτι του Archael και είδαμε το "Le chevaliers du ciel" σε cinema mode στην αυλή του σπιτιού με το παραπανω μηχανημα, σε οθόνη περίπου 130 ιντσών! Φυσικά, με συνοδεία popcorn, chips, αναψυκτικών και πλάκας...

Ορίστε και μια φωτό μετά το πέρας της προβολής, με το test pattern επί οθόνης. Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη στην πίσω μεριά του πανιού, γιατί δεν έχουμε ετοιμάσει ακόμα το κανονικό ματ άσπρο πανί και χρησιμοποιήσαμε ένα άσπρο πλεχτό νάυλον, το οποίο όμως γυάλιζε από τη μεριά της προβολής και έκανε "νερά". Η πίσω μεριά όμως φαίνεται εκπληκτική (αν και με κάπως μειωμένη φωτεινότητα). Όταν ετοιμαστεί το σωστό πανί θα είμαστε οκ.

Εικόνα

(Αυτό με κάνει να φαντάζομαι και το κοκπιτάκι μου εκεί μπροστά, σε πτήση TFR στα 200ft με 500kts ανάμεσα σε βουνά και 2-4 GBUs ετοιμες για μεγάλο κακό! )
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

καλά μόνο μια φώτο βγάλατε ;
e-HAF Admin
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

Μετά την ταινία που είδατε πόσοι γράφτηκαν στην e-haf; Αν η απάντηση είναι κανένας τότε δεν κάνατε καλή δουλειά :P :P :P :P δείτε και το Top Gun μια φορά και πείτε στους υπόλοιπους ότι αυτά τα κάνετε και εσείς κάθε βράδυ. :P :P :P

(Το ήξερα ότι κατά βάθος είσαι μιραζάκιας... απόδειξη η ταινία που είδατε :P )
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Επρεπε να βγαλουμε φωτος και κατα τη διαρκεια της ταινιας, με κανα μιραζακι σε πρωτο πλανο, αλλα δεν το σκεφτηκαμε. Και αυτες που τραβηξαμε ηταν την ωρα που εφευγα, ειχε παει αργα και μενει και 40 χιλιομετρα μακρια μου, οποτε ειχα και ταξιδι...

Οι επομενες θα ειναι απο τον δικο μου προτζεκτορα, με το Falcon και το κοκπιτ μου.

(η ταινια δεν αποδεικνυει τιποτα, ειπαμε να δουμε κουλτουριαρικη ταινια και βγαλαμε αυτη που ειναι γαλλικη - γαλλικη κουλτουρα, γαρ... :lol1: )
thanosc
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 10 Αύγ 2009, 16:52

Δημοσίευση από thanosc »

Πολύ Καλό αλλά λίγο πολύπλοκο το όλο εγχείρημα. (πολύ μαστόρεμα).
Αν τα 2 πανιά είναι σταθερά μπορεί να γίνει πολύ καλό καλιμπράρισμα της εικόνας και να παίξει άψογα. Βέβαια το τέλειο θα ήταν με 3 projectors έτσι ώστε το hud να μη πέφτει στο ένωμα αλλά με το directx6 δε μπορούμε να εχουμε καλή ανάλυση σε συνδιασμό με το triplehead2go.
Από την άλλη όμως με ένα πανί σε ημικυκλική διάταξη και 2 projectors κάτι μπορεί να γίνει... υπάρχει άραγε software για να μπορείς να κάνεις τέτοιο καλιμπράρισμα??? Σίγουρα θα έχει μία παραμόρφωση αλλά θα αξίζει τον κόπο πιστεύω.
Με μπριζώσατε πάλι...
Τα είχα έτοιμα όλα στο μυαλό μου (και τον χώρο) αγόρασα το TH2GO για δοκιμές έφαγα τη φρίκη με την χαμηλή ανάλυση λόγω directx6 και τα παράτησα...

Arty out...
Archael
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 18:31
Τοποθεσία: A.A. Θεσσαλονικης

Δημοσίευση από Archael »

Sugarmate έγραψε:...Ορίστε και μια φωτό μετά το πέρας της προβολής, με το test pattern επί οθόνης. Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη στην πίσω μεριά του πανιού, γιατί δεν έχουμε ετοιμάσει ακόμα το κανονικό ματ άσπρο πανί και χρησιμοποιήσαμε ένα άσπρο πλεχτό νάυλον, το οποίο όμως γυάλιζε από τη μεριά της προβολής και έκανε "νερά". Η πίσω μεριά όμως φαίνεται εκπληκτική (αν και με κάπως μειωμένη φωτεινότητα). Όταν ετοιμαστεί το σωστό πανί θα είμαστε οκ...
Οπως σου ειπα κι απο κοντα, ειδικα για προβολες στην αυλη και με πολυ κοσμο, θα κανω οπισθοπροβολη κι ας χανει λιγη φωτεινοτητα. Κερδιζει σε ομαλοτητα εικονας και αφηνει αφθονο χωρο για καρεκλες απο την αλλη πλευρα!
Επρεπε παντως, να ειχαμε βαλει τα Transformers 2 τελικα. Ειχαν κατι ωραιες σκηνες με F16, Awacs, B52 (νομιζω) και μερικα ελικοπτερακια. Οι υπολοιποι της παρεας νυσταξαν με τα Mirage και την Γαλλικη κουλτουρα.
Johnnakis παιδι μου, εχεις φωτογενεια ακομη και μεσα στα σκοταδια.
Αχ... δεν θα φτιαξω το πανι με την μοτερισια του την βαση;.... Καθε βραδυ ταινια θα βλεπουμε. Και να σκεφτεις πως αρχικα τον προτζεκτορα τον προοριζα σχεδον αποκλειστικα για το Falcon.
Οσο για τον ιδιο τον προτζεκτορα, θα χρειαστει μερικες ρυθμισουλες-βελτιωσουλες.
Πιστευω οτι ο projector του φιλου Sugarmate, θα ειναι ενα κλικ πιο καλος απο τον Imagicon, μιας κι εχει το προνομοιο να βλεπει πως εφτιαξα τον δικο μου και να διορθωνει καποια σφαλματα πανω στον δικο του.
Αν ξαναβολεψει, ισως φτιαξω δυο πιο φτηνες και απλουστευμενες εκδοχες του προτζεκτορα, ωστε να τους χρησιμοποιω για διπλη προβολη αποκλειστικα για το Falcon.
Η μια μου ιδεα ειναι 2 οθονες διπλα-διπλα και η αλλη ειναι 2 προβολεις σε μια οθονη για 3D.

Οταν ετοιμασω το πανι, θα το δειτε κι αυτο...
Δεν θα την πάρουνε ποτέ την γη των Μακεδόνων
Εικόνα
Archael
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 18:31
Τοποθεσία: A.A. Θεσσαλονικης

Δημοσίευση από Archael »

thanosc έγραψε:Πολύ Καλό αλλά λίγο πολύπλοκο το όλο εγχείρημα. (πολύ μαστόρεμα).
Αν τα 2 πανιά είναι σταθερά μπορεί να γίνει πολύ καλό καλιμπράρισμα της εικόνας και να παίξει άψογα. Βέβαια το τέλειο θα ήταν με 3 projectors έτσι ώστε το hud να μη πέφτει στο ένωμα αλλά με το directx6 δε μπορούμε να εχουμε καλή ανάλυση σε συνδιασμό με το triplehead2go.
Από την άλλη όμως με ένα πανί σε ημικυκλική διάταξη και 2 projectors κάτι μπορεί να γίνει... υπάρχει άραγε software για να μπορείς να κάνεις τέτοιο καλιμπράρισμα??? Σίγουρα θα έχει μία παραμόρφωση αλλά θα αξίζει τον κόπο πιστεύω.
Οντως θελει πολυ μαστορεμα αλλα κι εμεις το παρακαναμε (ειδικοτερα εγω).
Αν αποφυγεις τα "στολιδια" και τις πολλες λεπτομερειες και τον φτιαξεις στις "φιξ" διαστασεις, τοτε σου βγαινει πιο ευκολα, πιο γρηγορα και πιο φτηνα.
Σε 2 πανια με ελαφρη καμπυλοτητα, μεσα σε ενα δωματιο αποκλειστικα για τη δουλεια αυτη, με ενα homemade cockpit (σαν του Sugarmate) και ενα PC με καρτα που υποστηριζει barrel μετατροπη της εικονας σε 2 monitors... το ενωμα στο hud αμφιβαλλω αν θα ειναι ορατο. Μ'αυτον τον τροπο υλοποιειται αψογα ενας "ζωντανος" εξομειωτης του falcon!
Πω πωωω! Ξαναμπριζωθηκα τωρα!
Γιαννη, βγαλε πατρον του κοκπιτ σου να φτιαξω κι εγω ενα :D :D :lol: :lol: :lol:
Δεν θα την πάρουνε ποτέ την γη των Μακεδόνων
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Archael έγραψε:2 προβολεις σε μια οθονη για 3D.
Γι αυτό θα χρειαστείς silverscreen. Δύσκολα τα πράγματα...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Archael έγραψε:Αν ξαναβολεψει, ισως φτιαξω δυο πιο φτηνες και απλουστευμενες εκδοχες του προτζεκτορα, ωστε να τους χρησιμοποιω για διπλη προβολη αποκλειστικα για το Falcon.
...
Αν ξανα βολέψει, βγάλε τον αρχικό σε πλειστηριασμό στις αγγελίες μας !

Θα γίνει πάταγος ;)
e-HAF Admin
Απάντηση