Δημιουργία νέων subsites εντός της e-HAF

Περιοχή προσφοράς εθελοντικών εργασιών
Απάντηση
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημιουργία νέων subsites εντός της e-HAF

Δημοσίευση από Mystic_J »

Είναι εφικτό να δημιουργηθούν ιστοσελίδες εντός της e-HAF, που να μην είναι όμως σε php μορφή? Εννοώ δλδ να γίνει ένα site για την 391, για την 320, κ.λπ. Η μορφή των site αυτών όμως να είναι -τρόπον τινά- flashoειδή ή κάτι σαν το www.firstfighterwing.com/ Δλδ, με διάφορα tabs για Roster, Τraining, tabs για πίνακες κ.λπ.

Νομίζω, πως η υφιστάμενη κατάσταση με το commit forum δεν επαρκεί για να εκδιπλωθεί καλύτερα η παρουσίαση και η οργάνωση μιας Μοίρας.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
condor
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 18 Ιαν 2006, 03:06
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από condor »

λογικά ναι, κατω απο ενα Domain (στην προκειμένη το e-haf.org) νομίζω οτι μπορείς... να σου θυμίσω οτι το php δεν ειναι αποκλειστικά για Forum αλλά μια γλώσσα όπως ειναι και η HTML... (το File area είναι σε php οπότε έχει δυνατότητες..)
δες εδώ μερικά Templates που βρήκα για να παρεις μια ιδεα... :wink:
Εικόνα
[marq=left] :C130: 322VTTS :arrow: HAF525[/marq]
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

whatever. Το ζητούμενο είναι αν μπορεί να γίνει και αν ναι, αν μπορεί κάποιος/οι να το κάνουν.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

ναι γίνεται, έχω κάνει προσχέδια αλλά δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου. μόλις τελειώσω με διάφορα που κάνω έχω πει να δείξω κάτι σχετικό στον τίμο αλλά για τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι αν το βιάζεσαι...
GSF
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Αθήνα - Ηλιούπολη

Δημοσίευση από GSF »

ανοίξτε στον server subdomains p.x 320.e-haf.org 391.e-haf.org ... και μετά μέσω του http server του δίνεις την δυνατότητα να παίρνει διαφορετικά sites ekei... p.x /var/www/320/public_html αν ειναι σε linux o server... το θέμα είναι τι permissions θα δώσει ο admin του server και σε ποιούς.... (αυτή νομίζω ειναι η πιο απλή λύση...)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

GSF έγραψε:ανοίξτε στον server subdomains p.x 320.e-haf.org 391.e-haf.org ... και μετά μέσω του http server του δίνεις την δυνατότητα να παίρνει διαφορετικά sites ekei... p.x /var/www/320/public_html αν ειναι σε linux o server... το θέμα είναι τι permissions θα δώσει ο admin του server και σε ποιούς.... (αυτή νομίζω ειναι η πιο απλή λύση...)
το subdomain το κατάλαβα

τα υπόλοιπα όχι

ο Νάκος απο ότι κατάλαβα, δεν θέλει καν phpBB forum αλλά σελίδα HTML, δυναμική προφανός.

Αυτό προσωπικά δεν μπορώ να το κάνω καθότι δεν είμαι Web Designer / Web Developer

Όσο για τα δικαιώματα μετά , ποιος θα μπαίνει ποιος θα βλέπει τι θα βλέπει, άγνωστον.

Επίσης σκέψου τι θα γίνουν και όλα αυτά που εμπεριέχονται μέσα στην κατηγορία της μοίρας σου. Λιγάκι χλωμό να τα εντάξεις μετά σε άλλη σελίδα, threads, posts κλπ

Αλήθεια, για την 391 το σκέφτηκες μόνο ή για όλες τις μοίρες ;
τι είναι αυτό που θα ήθελες να κάνεις και δεν μπορείς με την php για να καταλάβω ;

ειδικά με το mod επεξεργασίας κειμένου, μπορείς να κάνεις ακόμα περισσότερα
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

επειδή όμως με ότι καταπιάνεσε το καταφέρνεις καλά, ίσως θα ήταν μια καλή ευκαιρία για αυτό

http://eu.dummies.com/WileyCDA/store/pr ... 96918.html
e-HAF Admin
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Δλδ, με θεωρείς dummy? 8)
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

τι είναι αυτό που θα ήθελες να κάνεις και δεν μπορείς με την php για να καταλάβω ;
Σωστά, δεν θέλω άλλο ένα forum. Νέο site με domain το e-haf. π.χ. www.e-haf.org/391.html

Απλά, στο commit, έχουμε φτάσει στο σημείο η οργάνωση μιας Μοίρας και η λειτουργία της να εξαρτάται από το forum. Δλδ, η Μοίρα βαστάει από το forum. Το forum είναι για ανταλλαγή απόψεων. Το TS για άμεση συνομιλία και τα sites για δυναμική παρουσίαση και οργάνωση. Το τελευταίο μας λείπει. Και βλέπω σε ξένες Μοίρες να ισχύει κάτι ενδιάμεσο. Δλδ είτε έχουν ωραία sites και παραμελημένα forum ή το αντίθετο. Εμείς, forum έχουμε ζωντανό και βαρύ. Site δεν έχουμε. Γενικά, η e-haf βασίζεται στο main και στο commit forum. Και οι Μοίρες με τη σειρά τους βασίζονται στα forum.

Νομίζω είμαστε λίγο oudated σαν concept εδώ πέρα. Γι' αυτό προτείνω να φτιάξουνε όσοι μπορούνε και έχουν μεράκι subsites. Άλλωστε, είναι και πιο καλαίσθητα. Θα ρίξω και μια ματιά όταν βρω λίγο χρόνο στο link που μου 'δωσες..
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
GSF
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Αθήνα - Ηλιούπολη

Δημοσίευση από GSF »

λοιπόν... το ξανασκέφτηκα και έγραψα βλακείες πιο πάνω :) η πιο απλή λύση είναι άλλη. η κάθε μοίρα θα έχει το δικό της site (οπουδήποτε) και εσύ απλώς θα κάνεις το DNS. δηλαδή το http://391.e-haf.org θα "βλέπει" στο site του MysticJ... και στο main site της e-haf θα έχουμε κάποια κουμπάκια για να σε στέλνουν στο site.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Mystic_J έγραψε:
τι είναι αυτό που θα ήθελες να κάνεις και δεν μπορείς με την php για να καταλάβω ;
Σωστά, δεν θέλω άλλο ένα forum. Νέο site με domain το e-haf. π.χ. www.e-haf.org/391.html..
το dummy δεν εννοεί κυριολεκτικά ΒΛΑΚΑΣ, άσχετος θα έλεγα καλύτερα

και επειδή φαντάζομαι πως δεν έχεις ιδέα απο Flash, κατατάσεσε στην ίδια κατηγορία

όταν υπάρχει κάτι έτοιμο, το βάζουμε κάτω απο την e-haf, είτε σαν sub-domain της μορφής http://391.e-haf.org
είτε σαν σελίδα υπο την μορφή http://www.e-haf.org/391

Αυτά τα 2 γίνονται απο εμένα, αλλά site σε flash στο παραχωρώ να κάνεις ότι θες
e-HAF Admin
GRaecuS
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 23 Απρ 2004, 10:32
Τοποθεσία: ΣαΛονίκη - Hellas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRaecuS »

είχα κάνει πριν χρόνια ένα site για την 391 σε html τότε αλλά δεν θυμάμαι σε τι url ήταν.

Θα πρότεινα κάτι πάνω σε cms (joomla/cms) για πιο εύκολη οργάνωση.
Να πω την αλήθεια και το κεντρικό site θέλει ένα update.... άσχετο βέβαια.

Σε ότι (php) θέλετε, μπορώ να βοηθήσω.

Πάντως σε vsqd flash site, το αγαπημένο μου είναι αυτό: http://www.anatolianeagles.org/
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

όχι άλλα cms....

έχω ήδη αρκετά στο κεφάλι μου να φροντίζω
e-HAF Admin
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

ok, τι είναι πιο εύκολο να κάνουμε, αλλά ταυτόχρονα να υπάρχει μια αποδεχτή ποιότητα..
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
GRaecuS
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 23 Απρ 2004, 10:32
Τοποθεσία: ΣαΛονίκη - Hellas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRaecuS »

Anzac έγραψε:όχι άλλα cms....

έχω ήδη αρκετά στο κεφάλι μου να φροντίζω
1. Άμα θες δυναμικό site, την βάση δεν την γλυτώνεις
2. Τα αρχεία θα είναι στο server της e-HAF οπότε το backup δεν αλλάζει
3. Μπορείς να βασιστείς σε free templates για εύκολο layout
4. Φαντάζομαι admin θα είναι κάποιος από τις μοίρες
5. Είναι η πιο εύκολη λύση
6. Είμαι υπέρ των custom λύσεων όταν όμως δεν βοηθάει ένα cms
Απάντηση