Falcon στις διακοπες.

Γενικά θέματα για το Falcon 4.0

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
Δημήτριος Δρέσιος
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάιος 2010, 18:53

Falcon στις διακοπες.

Δημοσίευση από Δημήτριος Δρέσιος »

Φιλοι μου πρωτα ο θεος θα φυγω για κανενα μηνα τον Αυγουστο και θα ηθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει να μου προτεινει ενα απλό μοχλό ΗOTAS γιατι θα πάρω μαζι μου ΜΟΝΟ ενα laptop και ΟΧΙ το COUGAR φοβούμενος μην πιει κατα λάθος κανένα καφέ ή φαει καμιά βαλίτσα στο κεφάλι απο την κυρα Ευα ( μανα μου ). Περιμένω προτάσεις μέχρι 70 - 80 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

->50
Saitek Aviator

έχει Hat, double throttle, rudder, fire, pickle, and more.... to programm
e-HAF Admin
burgerstain
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 10 Ιαν 2010, 23:35
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από burgerstain »

Πολυ καλη η προταση απο Anzac ειναι καλο χειριστηριο αλλα οχι HOTAS
Το παρακατω ειναι ΗΟΤΑS
http://www.plaisio.gr/Gaming/Controllers/Joysticks/Thrustmaster-Flight-Hotas-X-PC-PS3.htm
CHECK YOUR SIX FOR THE GREEKS
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Για να θεωρήσεις κάτι ως HOTAS, θα πρέπει πέραν της μανέτας, να υπάρχουν και άλλοι βοηθητικοί διακόπτες επάνω στην μανέτα, ώστε να κάνεις αρκετά χωρίς να σηκώνεις τα χέρια σου.

Αυτό που πρότεινες όμως δεν βλέπω να έχει κάτι τέτοιο, και επίσης είναι ποιό ογκώδες απο αυτό που πρότεινα με βάση τα κριτήρια του φίλου μας ;)
e-HAF Admin
kostas_xalkida
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 360
Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 18:15
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostas_xalkida »

Θα σου προτεινα αυτο. Το εχω και ειναι πολυ λειτουργικο. Αν βεβαια σε βολευει το μεγεθος του

http://www.skroutz.gr/s/47766/Saitek-Cyborg-evo-PC.html
SY8AFI www.helital.gr

"ΙΣΧΥΣ ΔΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΕΩΣ"
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Τέλος πάντων θα πάρεις Saitek ΘΕΣ ΔΕΝ ΘΕΣ

χιχιχιχιχιχιχιχιχιχιιι
e-HAF Admin
Δημήτριος Δρέσιος
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάιος 2010, 18:53

Δημοσίευση από Δημήτριος Δρέσιος »

Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια... :D
kostas_xalkida
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 360
Εγγραφή: 11 Απρ 2008, 18:15
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostas_xalkida »

Anzac έγραψε:Τέλος πάντων θα πάρεις Saitek ΘΕΣ ΔΕΝ ΘΕΣ

χιχιχιχιχιχιχιχιχιχιιι

EEEEEEEEE τι τωρα.... Δημοκρατια εχουμε.. :D
burgerstain
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 10 Ιαν 2010, 23:35
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από burgerstain »

Anzac έγραψε:Για να θεωρήσεις κάτι ως HOTAS, θα πρέπει πέραν της μανέτας, να υπάρχουν και άλλοι βοηθητικοί διακόπτες επάνω στην μανέτα, ώστε να κάνεις αρκετά χωρίς να σηκώνεις τα χέρια σου.

Αυτό που πρότεινες όμως δεν βλέπω να έχει κάτι τέτοιο, και επίσης είναι ποιό ογκώδες απο αυτό που πρότεινα με βάση τα κριτήρια του φίλου μας ;)
Εχει στη μανετα κουμπια απλα δεν φαινονται! :? Κι εγω αυτο νομιζα στην αρχη.
Δημοκρατια πανω απ ολα ρε παιδια! Ολοι μαζι ειπαμε να βοηθησουμε στο συμβουλιο εκανε μια προταση ο Admin και εντελως δημοκρατικα αποφασισαμε το χειριστηριο που θα παρει ο Δημητρης θα ειναι το saitek :lol: :lol: :lol: :lol:
CHECK YOUR SIX FOR THE GREEKS
Ghost
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 10 Δεκ 2009, 20:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ghost »

Πάρ'το το Saitek. Με αυτό πετάω εγώ και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κανένα πρόβλημα. Το έχω περίπου 5 χρόνια. (αν θυμάμαι καλά) ;)
the Ghost will share the dreams with you...
Δημήτριος Δρέσιος
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάιος 2010, 18:53

Δημοσίευση από Δημήτριος Δρέσιος »

Αγαπητοι φίλοι,

ύστερα απο αρκετη σκεψη αποφάσισα να πορευτώ με το ήδη υπάρχον Top Gun Fox 2 Pro Thrustmaster ( γιεα μεν, μπριγκ ιτον γιου σαραμπαμπιτς, καμ αν μαδαφακα αμ γκοιν του κικ γιορ ας ) μοχλό μου λογω εμ...γκουχου..ανωτέρας βιας ( η αληθεια ειναι καπου στη μεση, θα επενδυσω σε trackIR)
τον οποιο δοκίμασα να περάσω εντολές στα κουμπιά του στο ΟF και δυσκολευτηκα ενω στο AF τα δέχτηκε αμεσως. Για να μην σας κουραζω μακρυγορώντας και ξέροντας οτι πολλοί απο σας έχετε τις ασχολίες σας και τις οικογένειες σας και μπορείτε κάθε φορά να ξεκλέβετε λίγο απο τον περιορισμένο χρόνο σας σίγουρα όχι για να περνάτε το χρόνο αυτό διαβάζοντας χαζομαρεμένα posts όπως αυτό εδώ, αν και νομίζω ότι αφού κάθεστε να διαβάζετε μέχρι αυτό το σημείο σημαίνει οτι δεν το θεωρείτε τόσο χαζομάρα αλλά λιγο ενδιαφέρον, ή το κάνετε απο ευγένεια προς τον φίλο συνπτητητή, ωστε να διατηρήσετε αυτό τον ευχάριστο τόνο μεσα στο περιβάλλον του forum το οποιο πραγματικά έχετε διαρθρώσει τόσο αποτελεσματικά ωστε ο καθένας μπορεί να ανατρέξει στα θέματα που τον ενδιαφέρουν χωρίς να σπαταλήσει απο τον πολύτιμο χρόνο που λέγαμε παραπάνω και τον οποιο πια μπορεί να διαθέσει ελεύθερα για πτησεις ή ακομα και για να διαβασει καποια posts που τον ενδιαφέρουν ωστε να ενημερωθεί όσο το δυνατον καλύτερα κλπ κλπ κλπ...

ΛΟΙΠΟΝ: Ποιές ειναι οι ΚΥΡΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ OF ΚΑΙ AF και αν αξίζει να κάνω το καλοκαιρινό μου training πανω στο Αllied Force και ΤΙ πρέπει να προσέξω;;;;;;

Y.Γ. Παρακαλώ όπως δημοσιευθεί και απαντηθεί

Μετά τιμής

Ο πράκτωρ 000 της e-HAF
Rodrel
cracker
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Ιουν 2009, 02:13

Δημοσίευση από cracker »

Δημήτριος Δρέσιος έγραψε: ...τον οποιο δοκίμασα να περάσω εντολές στα κουμπιά του στο ΟF και δυσκολευτηκα ενω στο AF τα δέχτηκε αμεσως.
Περίεργο. Τι ακριβώς εννοείς ότι δυσκολευόσουν να περάσεις εντολές; Αν θυμάμαι καλά, η διαδικασία είναι πάνω κάτω η ίδια. Που και που όμως στο OF, εκείνη η σελίδα που ρυθμίζεις τα κουμπιά κάπου κάπου τρώει κολλήματα, και δεν σου δείχνει την λειτουργία του πλήκτρου που πατάς. Με μια επανεκκίνηση του παιχνιδιού αυτό φτιάχνετε.
Δημήτριος Δρέσιος έγραψε: ΛΟΙΠΟΝ: Ποιές ειναι οι ΚΥΡΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ OF ΚΑΙ AF και αν αξίζει να κάνω το καλοκαιρινό μου training πανω στο Αllied Force και ΤΙ πρέπει να προσέξω;;;;;;
Για τις διαφορές μεταξύ των εκδόσεων του falcon δες εδώ:
http://www.e-haf.org/forum/viewtopic.php?t=11964

Για το θέμα εκπαίδευση, πρέπει να θυμάσαι ότι πολλές λειτουργίες στο AF είναι απλοποιημένες (Data Link, Maverick, Ασύρματοι, κτλ). Αλλά για εκπαίδευση σε βασικές αρχές και ελιγμούς, δεν νομίζω να έχει τεράστια διαφορά το ποιο falcon χρησιμοποιείς.
Δημήτριος Δρέσιος
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάιος 2010, 18:53

Δημοσίευση από Δημήτριος Δρέσιος »

thx mate
Απάντηση