Περίεργα Contrails πάνω από την Αθήνα

Κεντρικό σημείο επικοινωνίας μελών

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Αυτό που ρίχνουν τα αεροπλάνα δεν είναι ψεκασμός, είναι στέρεο υλικό στις περισσότερες περιπτώσεις (ξηρός πάγος ή CO2)
Οι "σταγόνες" δημιουργούνται όταν πέσει το υλικό στο σύννεφο.
Δεν λέει οτι ρίχνουν σταγόνες στο σύνεφο.
Η μέθοδος αυτή είναι αρκετά παλιά και δεν χρησιμοποιείται μόνο για δημιουργία βροχής αλλά και για αποφυγή ισχυρής χαλαζόπτωσης.
Με το "δημιουργώντας σταγόνες" ή μικρούς παγοκρύσταλλους απο το επιλεγμένο σύννεφο αποτρέπεται η δημιουργία μεγάλων κομματιών χαλαζιού που προκαλεί τις γνωστές συνέπειες.
Αυτό που λέει πάντως είναι οτι η μέθοδος γίνεται σε επιλεγμένα σύννεφα και όχι αφήνοντας chemtrails ή contrails σε όλη τη διαδρομή του σκάφους.
Συνεπως ούτε κόλλαγε μερικά ποστ πιο πίσω, ούτε τώρα κολλάει.
Αυτό που κόλλαγε και κολλάει ακόμα είναι οτι τα έχουμε βάλει όλα στο μίξερ και ο καθένας ξεφουρνίζει το "γλυκό" του.

Επίσης το άρθρο που μας παραθέτεις είναι με καθυστέρηση 10 χρόνων.
Αυτά τα έχει ανακοινώσει το υπουργείο γεωργίας απο το 2001.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΕΩΡΓΙΑΣ



ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΥΠΟΥ


ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ


ΑΘΗΝΑ 16.05.2001



Το Υπουργείο Γεωργίας σε συνεργασία με τον ΕΛΓΑ κατήρτισε πρόγραμμα τεχνητής πρόκλησης βροχής στους ορεινούς όγκους της Δυτικής Θεσσαλίας.



Το πιλοτικό αυτό πρόγραμμα, το οποίο για πρώτη φορά εφαρμόζεται στη χώρα μας για τις ανάγκες της γεωργίας, θα καλύψει τις νότιες κλιτές των ορεινών όγκων Αντιχάσια και Χάσια και τις ανατολικές κλιτές των ορεινών όγκων της Πίνδου (Κερκέτιο Όρος μέχρι την περιοχή του φράγματος Ταυρωπού.

Στόχος είναι η διασπορά των νεφών, η οποία θα γίνει με εναέρια μέσα (αεροπλάνα), για τον εμπλουτισμό των υδάτινων ταμιευτήρων και φραγμάτων της περιοχής.

Η εφαρμογή του προγράμματος θα γίνει από την 1η Ιουνίου μέχρι την 10η Ιουλίου.



Φορείς υλοποίησης του έργου θα είναι το Κέντρο Μετεωρολογικών Εφαρμογών του ΕΛΓΑ σε συνεργασία με το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών και τον καθηγητή του Α.Π.Θ. κ. Καρακώστα Θ., ειδικό σε θέματα τροποποίησης καιρού.

Όπως είναι γνωστό, τα προγράμματα αυτά εφαρμόζονται με ιδιαίτερη επιτυχία από το 1966 στις ΗΠΑ, Αραβικές και Αφρικανικές χώρες, Αυστραλία κλπ.).

Το Υπουργείο Γεωργίας και ο ΕΛΓΑ, όπως δήλωσε ο Υπουργός Γεωργίας κ. Γιώργος Ανωμερίτης, σε στενή συνεργασία με την ΕΥΔΑΠ και τη ΔΕΗ θα καταρτίσουν εντός του 2001 ολοκληρωμένο πρόγραμμα αύξησης βροχής, το οποίο θα εφαρμοσθεί σε συγκεκριμένες περιοχές από το τέλος του φθινοπώρου 2001.
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
thanosc
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 10 Αύγ 2009, 16:52

Δημοσίευση από thanosc »

Το δικό μου θα είναι αλμυρό... H ερμηνεία είναι απλή και δε ξέρω πως δε τη καλάβαμε τόσα χρόνια (δεκαετίες) που μας τα ψεκάζουν... Είναι αποχαυνωτικά και ηρεμηστικά για να μας μπει η χρεωκοπία καλύτερα...

lol σα το αντικούκου του στρατού που πολλοί ακόμη το πιστεύουν...
Εικόνα Εικόνα
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Aυτό λές? εδώ καταναλώνουμε 4 καράβια μπλε χάντρες τον χρόνο για να μη μας πιάνει το "μάτι"...
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Excelsior
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2010, 03:29
Τοποθεσία: Νιγριτα Σερρων

Δημοσίευση από Excelsior »

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχα δεν πιστευω να ειναι αληθεια αυτο το τελευταιο?

Παιδια παντως σοβαρα contrails σαν και αυτα βλεπω πολυ συχνα στο εξοχικο της οικογενειας μου στην Καρυανη Καβαλας...Ισως και καθημερινα καποιες φορες που τυχαινει να ειμαι εκει...Και παντα ειχα την περιεργια γιατι παραμενουν τοση ωρα...
Το όραμα των ερπετών είναι το πέταγμα των Αετών!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xrhstaras
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 14:05
Τοποθεσία: Αθήνα, Κάτω Πατήσια

Δημοσίευση από xrhstaras »

Βασικά στη φώτο που παρέθεσα και άνοιξα αυτό το τόσο όμορφο θέμα προς συζήτηση, είχα ζητήσει παραγγελιά να σχεδιαστεί το Great "X" από τα α/φη, για το "xrhstaras" με στερεό Ιωδιούχο Άργυρο ο οποίος υγροποείται με πλήρη αναμιξιμότητα σε όλες τις φάσεις και σε όλες τις αναλογίες με τα στοιχεία του αέρα, δίνοντας καμπύλες solidus και Liquidus 300C παραπάνω από τις καμπύλες του κάθε στοιχείου μόνου του... :shock:

Πολύ ενδιαφέροντα όλα παιδιά, αυτό που κρατάω είναι ότι δεν "ψεκάζουν" αλλά "ρίχνουν" στερεό Ιωδιούχο άργυρο
κι όχι στη Ελλάδα αλλά σε άλλες χώρες!

Αποψη μου κι εμένα προς το παρόν είναι ότι πρόκειται για απλά contrails.

but ...i'll be watchin' u...with my camerούλα :twisted:

p.s Θα προσπαθήσω να βρω κι ένα ωραίο έγγραφο Powerpoint που δείχνει τα chemtrails καθώς και τις ιριδίζουσες ακτίνες που δημιουργούνται μετά τη διάλυση τους. Καθώς επίσης και την μπόρα που ακολουθεί.
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

Και γιατί παραμένουν επί τόσα λεπτά στον αέρα;
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

kodi έγραψε:.... το πόσο θα παραμείνουν είναι θεμα απλής φυσικης..........αερα VS dewpoint.........
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Manwlo
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 03 Δεκ 2004, 09:19
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Manwlo »

cosa έγραψε:
kodi έγραψε:.... το πόσο θα παραμείνουν είναι θεμα απλής φυσικης..........αερα VS dewpoint.........
Απόσπασμα από το link Που έστειλα παραπάνω:
Depending on atmospheric conditions, contrails may be visible for only a few seconds or minutes, or may persist for many hours which may affect climate.

-=Manwlo=-
Ο "Αγωγιάτης"....που έλεγε και ο Αντώνης....
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Πάνε λίγες μέρες απ το τελευταίο σχόλιο σε αυτό το θέμα...
Σήμερα και μετά απο μια κουβέντα που είχα χθες με έναν ιπτάμενο, ξανά άρχισα να ψάχνω το θέμα. Έτσι ήρθα στο παρακάτω site που δείχνει και λέει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα...

http://notrailscontrailschemtrails.blogspot.com/

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Άβαταρ μέλους
kodi
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 30 Ιαν 2009, 14:47

Δημοσίευση από kodi »

θα σας ανεβάσ φώτος από ΄μια διαδρομή που κάνω καθε μερα για την δουλειά, κατα τις 06:30 το πρωί να δειτε τι chemtrails κάνουν οι άκαρδοι Ελβετοι με τις σακαρακες τους.........

@ Manwlw αυτο που είπα εγώ σε τι έχει διαφορά με αυτο που ποστάρεις? απλά όπως και τα αυτοκίνητα έτσι και τα αεροπλάνα είναι ρυπογώνα.....which may affect climate.

έχει διαφορά όμως με το να λέμε οτι μας ψεκάζουν......
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Antwnis
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2008, 19:11
Τοποθεσία: HER

Δημοσίευση από Antwnis »

Για το 'σταμάτησε να ψεκάζει..." αποκλείτεται δηλαδή να κατέβηκε σε πόδια που δεν ψύχεται και τόσο το καυσαεριο ή να τράβηξε τη μανέτα ας πούμε;


Παρένθεση, έχω στο κινητό κάτι φωτος απο ένα σπίτι που περνάω συχνά, στα τέλη της βδομάδας πάντα γίνεται της τρελής απο πάνω. Απο τότε που τα είδα εδώ άρχισα να παρατηρώ τι τρίλιζα.. κάνουν απο πάνω μας :lol:
Manwlo
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 03 Δεκ 2004, 09:19
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Manwlo »

kodi έγραψε:θα σας ανεβάσ φώτος από ΄μια διαδρομή που κάνω καθε μερα για την δουλειά, κατα τις 06:30 το πρωί να δειτε τι chemtrails κάνουν οι άκαρδοι Ελβετοι με τις σακαρακες τους.........

@ Manwlo αυτο που είπα εγώ σε τι έχει διαφορά με αυτο που ποστάρεις? απλά όπως και τα αυτοκίνητα έτσι και τα αεροπλάνα είναι ρυπογώνα.....which may affect climate.

έχει διαφορά όμως με το να λέμε οτι μας ψεκάζουν......
H άποψή μου είναι οτι ΔΕΝ μας ψεκάζει κανείς. Το θεωρώ άτοπο. Δεν διαφωνούμε επομένως ;-)

Το σταμάτα-ξεκίνα μπορεί να είναι από πολλούς λόγους.
α) Αλλαγή ισχύος κινητήρων, που γίνεται αυτόματα από το autothrottle του αεροσκάφους αν άλλαξε ο άνεμος και το αεροσκάφος πρέπει να διατηρήσει την ταχύτητα που έχει ο αυτόματος, ή για άλλο λόγο.
β) αλλαγή κλιματολογικών συνθηκών στην περιοχή που μπαίνει το αεροπλάνο (θερμή μάζα αέρα ή ότι άλλο)
γ) κάθοδος
Πολλά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα.

Παρατήρησες ότι όλα τα trails έρχονται πίσω από τους κινητήρες ΚΑΙ ΜΟΝΟ;

Προσωπικά δεν έχω αναπτύξει καμία θεωρία.
Λέω απλά ότι τα καυσαέρια δημιουργούν trails κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες στις οποίες ευδοκιμεί η παρουσία τους. Από αυτές τις συνθήκες εξαρτάται η κ παραμονή τους
Είναι όλα πολιτικά αεροπλάνα από όσο είδα.

Ποια είναι η άλλη άποψη, δεν έχω δει απάντηση.
Είναι πολιτικά;
Έχουν εξοπλιστεί με συσκευές που εκτοξεύουν χημικά από τους κινητήρες τους;
Οι εταιρείες το ξέρουν;
Ποιος ενεργοποιεί το μηχανισμό; Οι πιλότοι που είναι "στο κόλπο" αλλά κάνουν τα στραβά μάτια η είναι με χρονοδιακόπτες;;
Αν είναι το 2ο, ποιος αλλάζει το χρονισμό σε προγραμματιμσμένες πτήσεις που έχουν καθυστέρηση;
Συνέβη ποτέ το παράδοξο λόγω καθυστέρησης να αρχίσουν οι ψεκασμοί στην τροχοδρόμηση;;;

Πείτε μια θεωρία, έναν τρόπο με τον οποίο ένα αεροπλάνο έχει προγραμματιστεί να πετάξει συγκεκριμένη ώρα, πάνω από συγκεκριμένο μέρος, με ενεργό σχέδιο πτήσης, με σκοπό να ψεκάσει.
Πείτε μου τι τύπος αεροπλάνου είναι, αν είναι πολιτικό ή όχι, πως "κάνει τη δουλειά" ΜΟΝΟ από τους κινητήρες (με ποιον συγχρονισμό), με τι σχέδιο πτήσης πετάει και αντικρούστε τα παραπάνω που με κάνουν παραπάνω από δύσπιστο.

Και ένα τελευταίο. Κυκλοφορεί στο youtube νομίζω, ένα video από το HUD ενός Ελληνικού Μ2000, που πετάει μαζί με άλλο Ελληνικό (το οποίο φαίνεται μπροστά του) το οποίο αφήνει trails πίσω από τον κινητήρα του.
Πείτε μου λοιπόν και γιατί "αυτοψεκαζόμαστε"

-=Manwlo=-

Υ.Γ. Προσπαθώ να γίνω πειστικός και όχι ειρωνικός, συγνώμη αν φαίνεται έτσι, δεν είναι :wink: :wink:
Ο "Αγωγιάτης"....που έλεγε και ο Αντώνης....
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

Ο Manwlo τα είπε όλα, πιστεύω.
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
Άβαταρ μέλους
Antwnis
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2008, 19:11
Τοποθεσία: HER

Δημοσίευση από Antwnis »

Eίχαν ορέξεις φαίνεται εκείνη τη μέρα, και περάσαν κάμποσες φορές απο πάνω
http://postimage.org/image/z2dnpqec/
...και μετά απο κανα 2ωρο 3ωρο:
http://postimage.org/image/z2fb92w4/

ΣΗΜ. το αεροδρόμιο δεν είναι καν συνευθειακα είτε προς τη διεύθυνση καμιάς απο αυτές τις 4... :shock:
Manwlo
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 03 Δεκ 2004, 09:19
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Manwlo »

Ποιό αεροδρόμιο;

-=Manwlo=-
Ο "Αγωγιάτης"....που έλεγε και ο Αντώνης....
Απάντηση