''Καταραμένε Παπαδόπουλε...''

Κεντρικό σημείο επικοινωνίας μελών

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

GANCO
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:11
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από GANCO »

Μετα απο ολα οσα εχουν συμβει(και αναμενεται να συμβουν ακομα) δεν πεισθηκατε οτι η δημοκρατια μας αφησε χρονους??????????????? Εδω μονο στα εργασιακα καταργηθηκαν κατακτησεις πεντηκονταετιας και ανω με το αποφασιζομεν και διατασομεν. Και χωρις να μας στρωσουν και λιγη ασφαλτο........ Βαλε ρε PREDATOR το πρωτο ποστ για τον Παπαδοπουλο παλι...
Bishop
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 05 Μάιος 2009, 12:37
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bishop »

Φίλε μου,
Αφού εσύ δεν ψηφίζεις αφήσε εμάς να αποφασίζουμε για λογαριασμό σου και μείνε να αναπολείς τον Παπαδόπουλο. Αν κάποια πράγραμα δε σου αρέσουν (πχ οι περικοπές μισθών) δεν έχει καμία σημασία. Θα αποφασίσουμε για σένα και για τα παιδία σου όπως νομίζουμε καλύτερα εμείς που συμμετέχουμε. Φυσικά όποτε θέλεις μπορείς να αλλάξεις γνώμη και να την πεις με την ψήφο σου.


________________________
ΥΓ

«Πάει καιρὸς ποὺ πῆρα τὴν ἀπόφαση νὰ κρατηθῶ ἔξω ἀπὸ τὰ πολιτικὰ τοῦ τόπου. Προσπάθησα ἄλλοτε νὰ τὸ ἐξηγήσω. Αὐτὸ δὲ σημαίνει διόλου πὼς μοῦ εἶναι ἀδιάφορη ἡ πολιτικὴ ζωή μας. Ἔτσι, ἀπὸ τὰ χρόνια ἐκεῖνα, ὡς τώρα τελευταῖα, ἔπαψα κατὰ κανόνα νὰ ἀγγίζω τέτοια θέματα· ἐξάλλου τὰ ὅσα δημοσίεψα ὡς τὶς ἀρχὲς τοῦ 1967 καὶ ἡ κατοπινὴ στάση μου - δὲν ἔχω δημοσιέψει τίποτα στὴν Ἑλλάδα ἀπὸ τότε ποὺ φιμώθηκε ἡ ἐλευθερία - ἔδειχναν, μοῦ φαίνεται, ἀρκετὰ καθαρὰ τὴ σκέψη μου.

Μολαταῦτα, μῆνες τώρα, αἰσθάνομαι μέσα μου καὶ γύρω μου, ὁλοένα πιὸ ἐπιτακτικά, τὸ χρέος νὰ πῶ ἕνα λόγο γιὰ τὴ σημερινὴ κατάστασή μας. Μὲ ὅλη τὴ δυνατὴ συντομία, νὰ τί θὰ ἔλεγα:

Κλείνουν δυὸ χρόνια ποὺ μᾶς ἔχει ἐπιβληθεῖ ἕνα καθεστὼς ὁλωσδιόλου ἀντίθετο μὲ τὰ ἰδεώδη γιὰ τὰ ὁποῖα πολέμησε ὁ κόσμος μας καὶ τόσο περίλαμπρα ὁ λαός μας στὸν τελευταῖο παγκόσμιο πόλεμο. Εἶναι μία κατάσταση ὑποχρεωτικῆς νάρκης, ὅπου ὅσες πνευματικὲς ἀξίες κατορθώσαμε νὰ κρατήσουμε ζωντανές, μὲ πόνους καὶ μὲ κόπους, πᾶνε κι αὐτὲς νὰ καταποντιστοῦν μέσα στὰ ἑλώδη στεκούμενα νερά. Δὲ θὰ μοῦ ἦταν δύσκολο νὰ καταλάβω πῶς τέτοιες ζημιὲς δὲ λογαριάζουν πάρα πολὺ γιὰ ὁρισμένους ἀνθρώπους.

Δυστυχῶς δὲν πρόκειται μόνον γι᾿ αὐτὸ τὸν κίνδυνο. Ὅλοι πιὰ τὸ διδάχτηκαν καὶ τὸ ξέρουν πὼς στὶς δικτατορικὲς καταστάσεις ἡ ἀρχὴ μπορεῖ νὰ μοιάζει εὔκολη, ὅμως ἡ τραγωδία περιμένει ἀναπότρεπτη στὸ τέλος. Τὸ δράμα αὐτοῦ τοῦ τέλους μᾶς βασανίζει, συνειδητὰ ἢ ἀσυνείδητα, ὅπως στοὺς παμπάλαιους χοροὺς τοῦ Αἰσχύλου. Ὅσο μένει ἡ ἀνωμαλία, τόσο προχωρεῖ τὸ κακό. (1)

Εἶμαι ἕνας ἄνθρωπος χωρὶς κανένα ἀπολύτως πολιτικὸ δεσμὸ καί, μπορῶ νὰ τὸ πῶ, μιλῶ χωρὶς φόβο καὶ χωρὶς πάθος. Βλέπω μπροστά μου τὸν γκρεμὸ ὅπου μᾶς ὁδηγεῖ ἡ καταπίεση ποὺ κάλυψε τὸν τόπο. Αὐτὴ ἡ ἀνωμαλία πρέπει νὰ σταματήσει. Εἶναι ἐθνικὴ ἐπιταγή.

Τώρα ξαναγυρίζω στὴ σιωπή μου. Παρακαλῶ τὸ Θεὸ νὰ μὴ μὲ φέρει ἄλλη φορὰ σὲ παρόμοια ἀνάγκη νὰ ξαναμιλήσω».

Γ. Σεφέρης 28 Μαρτίου τοῦ 1969

(1) τραγική προφητεία για την απώλεια της μισης Κύπρου
To predict the behavior of ordinary people in advance, you only have to assume that they will always try to escape a disagreeable situation with the smallest possible expenditure of intelligence
GANCO
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:11
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από GANCO »

Aλλο ειπα, και αλλο καταλαβες. Δεν αναπολω τον παπαδοπουλο γιατι πρωτα απο ολα δεν τον εζησα. Ο Σεφερης καλα τα εγραψε αλλα αν ηξερε τις σημερινες ανωμαλιες μπορεις να μου πεις βρε φιλαρακο τι θα εγραφε σε παρακαλω πολυ? Ειναι τραγικο.. Τελος παντων δεν συνεχιζω γιατι ειναι μεγαλη η κουβεντα και δυσκολη για forum. Καθε αποψη σεβαστη και ευπροσδεκτη.
StarBlack1
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2009, 17:58
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από StarBlack1 »

Bishop έγραψε:Φίλε μου,
Αφού εσύ δεν ψηφίζεις αφήσε εμάς να αποφασίζουμε για λογαριασμό σου και μείνε να αναπολείς τον Παπαδόπουλο. Αν κάποια πράγραμα δε σου αρέσουν (πχ οι περικοπές μισθών) δεν έχει καμία σημασία. Θα αποφασίσουμε για σένα και για τα παιδία σου όπως νομίζουμε καλύτερα εμείς που συμμετέχουμε. Φυσικά όποτε θέλεις μπορείς να αλλάξεις γνώμη και να την πεις με την ψήφο σου.


________________________
ΥΓ

«Πάει καιρὸς ποὺ πῆρα τὴν ἀπόφαση νὰ κρατηθῶ ἔξω ἀπὸ τὰ πολιτικὰ τοῦ τόπου. Προσπάθησα ἄλλοτε νὰ τὸ ἐξηγήσω. Αὐτὸ δὲ σημαίνει διόλου πὼς μοῦ εἶναι ἀδιάφορη ἡ πολιτικὴ ζωή μας. Ἔτσι, ἀπὸ τὰ χρόνια ἐκεῖνα, ὡς τώρα τελευταῖα, ἔπαψα κατὰ κανόνα νὰ ἀγγίζω τέτοια θέματα· ἐξάλλου τὰ ὅσα δημοσίεψα ὡς τὶς ἀρχὲς τοῦ 1967 καὶ ἡ κατοπινὴ στάση μου - δὲν ἔχω δημοσιέψει τίποτα στὴν Ἑλλάδα ἀπὸ τότε ποὺ φιμώθηκε ἡ ἐλευθερία - ἔδειχναν, μοῦ φαίνεται, ἀρκετὰ καθαρὰ τὴ σκέψη μου.

Μολαταῦτα, μῆνες τώρα, αἰσθάνομαι μέσα μου καὶ γύρω μου, ὁλοένα πιὸ ἐπιτακτικά, τὸ χρέος νὰ πῶ ἕνα λόγο γιὰ τὴ σημερινὴ κατάστασή μας. Μὲ ὅλη τὴ δυνατὴ συντομία, νὰ τί θὰ ἔλεγα:

Κλείνουν δυὸ χρόνια ποὺ μᾶς ἔχει ἐπιβληθεῖ ἕνα καθεστὼς ὁλωσδιόλου ἀντίθετο μὲ τὰ ἰδεώδη γιὰ τὰ ὁποῖα πολέμησε ὁ κόσμος μας καὶ τόσο περίλαμπρα ὁ λαός μας στὸν τελευταῖο παγκόσμιο πόλεμο. Εἶναι μία κατάσταση ὑποχρεωτικῆς νάρκης, ὅπου ὅσες πνευματικὲς ἀξίες κατορθώσαμε νὰ κρατήσουμε ζωντανές, μὲ πόνους καὶ μὲ κόπους, πᾶνε κι αὐτὲς νὰ καταποντιστοῦν μέσα στὰ ἑλώδη στεκούμενα νερά. Δὲ θὰ μοῦ ἦταν δύσκολο νὰ καταλάβω πῶς τέτοιες ζημιὲς δὲ λογαριάζουν πάρα πολὺ γιὰ ὁρισμένους ἀνθρώπους.

Δυστυχῶς δὲν πρόκειται μόνον γι᾿ αὐτὸ τὸν κίνδυνο. Ὅλοι πιὰ τὸ διδάχτηκαν καὶ τὸ ξέρουν πὼς στὶς δικτατορικὲς καταστάσεις ἡ ἀρχὴ μπορεῖ νὰ μοιάζει εὔκολη, ὅμως ἡ τραγωδία περιμένει ἀναπότρεπτη στὸ τέλος. Τὸ δράμα αὐτοῦ τοῦ τέλους μᾶς βασανίζει, συνειδητὰ ἢ ἀσυνείδητα, ὅπως στοὺς παμπάλαιους χοροὺς τοῦ Αἰσχύλου. Ὅσο μένει ἡ ἀνωμαλία, τόσο προχωρεῖ τὸ κακό. (1)

Εἶμαι ἕνας ἄνθρωπος χωρὶς κανένα ἀπολύτως πολιτικὸ δεσμὸ καί, μπορῶ νὰ τὸ πῶ, μιλῶ χωρὶς φόβο καὶ χωρὶς πάθος. Βλέπω μπροστά μου τὸν γκρεμὸ ὅπου μᾶς ὁδηγεῖ ἡ καταπίεση ποὺ κάλυψε τὸν τόπο. Αὐτὴ ἡ ἀνωμαλία πρέπει νὰ σταματήσει. Εἶναι ἐθνικὴ ἐπιταγή.

Τώρα ξαναγυρίζω στὴ σιωπή μου. Παρακαλῶ τὸ Θεὸ νὰ μὴ μὲ φέρει ἄλλη φορὰ σὲ παρόμοια ἀνάγκη νὰ ξαναμιλήσω».

Γ. Σεφέρης 28 Μαρτίου τοῦ 1969

(1) τραγική προφητεία για την απώλεια της μισης Κύπρου
Mα τι αχάριστος ήταν αυτός ο Σεφέρης.... Τι μας λέει τώρα για ιδέες και αξίες; Ποιά νάρκη και ... τορπίλη μας λές καλέ κύριε; Δεν είδες μέσα σε δύο χρόνια την "ανάπτυξη", την "πρόοδο", την ευημερία στον τόπο;

Να δείτε που τα έγραψε όλα από τη τσατίλα του που δεν είχε προσκληθεί στις εκδηλώσεις του Παναθηναϊκού Σταδίου για την "Πολεμική Αρετή" την Ελλήνων... Τον έφαγε ο ... κονφερασιέ της εποχής.... Αφήστε που γκαντέμιασε και την Κύπρο... Αυτός φταίει!
ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Bishop έγραψε:Η δημοκρατία προϋποθέτει συμμετοχή.
Αν η συμμετοχή είναι αυτή που δίνει το δικομματικό αποτέλεσμα κάθε φορά, εξιλεόνοντας τις αμαρτίες ανα τετραετία, τότε να το χέσω.

Δηλαδή αυτοί που μας θάψανε την περασμένη τετραετία, θα βγούν πανυγηρικά στην επόμενη, απλά επειδή οι νεότεροι πήραν αποφάσεις που δεν μας κάνουν και μας χαντάκωσαν, και πρέπει να πάρουν δρόμο, για να δούμε τις "νεότερες" ιδέες της προηγούμενης Κυβέρνησης που θα πάνε μπροστά τον τόπο.

ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΝΕΑ.

Έτσι λειτουργεί η ψήφος στην Ελλάδα. Τετραετές συχγωροχάρτι.

Ξεχνάμε τα πάντα, και μετά πανυγηρίζουμε και για την νίκη του κόμματος.

και μερικές γνωστές ελληνικοπολιτικές φράσεις....

Την σημαία την πήρε ο αέρας, Ευχαριστούμε τους Αμερικάνους, Σεμνά και ταπεινά, Λεφτά έχουμε, Μαζί τα φάγαμε.....

Όταν Λοιπόν αλλάξει η τακτική των Ελλήνων ψηφοφόρων, κολημένων και λοιπών μαζοχιστών, ενημερώστε με να πάω να ψηφίσω και εγώ.
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

e-HAF Admin
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Κάνετε μια κουβέντα έτσι απλά για να γίνεται... Δεν θα την αλλάξετε απο εδω μέσα την κατάσταση...

Συζητάτε για Παπαδόπουλο, Χούντα και τα κόμματα που έχουν περάσει τα τελευταία χρόνια, όταν την Κυριακή γέμισε το θέατρο Badmiton για το νέο κόμμα της Ντορούλας...

Τι συζητάτε τώρα? τι λέτε? Όταν ακόμα υπάρχει κόσμος που πιστεύει σε έναν τέτοιο άτομο οτι θα φέρει ένα καλύτερο κόσμο και μέλλον για την Ελλάδα... τι άλλο να πει κανείς.

Εδώ ο κόσμος χάνετε και φτιάχνουν νέα κόμματα. Καταναλώνουν κ άλλα λεφτά.

Αυτό είναι το μέλλον της Ελλάδας αυτός είναι ο Έλληνας. Ο καθένας την πάρτη του πως θα φάει την θέση του άλλου πως θα βγάλει το μάτι του άλλου. Συμφέροντα, ρουσφέτια, κομπίνες, μίζες... και έτσι θα συνεχίσει...

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Οπότε Μιχάλη, Ψήφισε για να αλλάξεις αυτό που θεωρείς λάθος....

Εγώ αυτό κατάλαβα.

Να μην απέχεις, να μην ρίχνεις άκυρο, απλά να συμφωνείς με τις επιλογές τον "κολημένων"
e-HAF Admin
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Τίμο... απλά θα κάνω ότι έκανε μια κοπέλα, που έγραψε το βιογραφικό της σε ένα ΛΕΥΚΟ.

Θα τους γράφω τα πιστεύω μου.... και πόσο @#*&^)@*& ΕΙΝΑΙ!!!

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Δεν πρόκειται ποτέ να τα δούν....άλλωστε αυτοί που κάνουν καταμέτρηση τα ψηφοδέλτια είναι απλοί πολίτες που μετράνε μερικά άψυχα χαρτιά.

Ίσως θα έπρεπε μερικά τέτοια να τα μαζεύανε και να τα κάνανε είτε εκπομπή είτε αφίσα έξω απο την Βουλή.
e-HAF Admin
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Anzac έγραψε: Ίσως θα έπρεπε μερικά τέτοια να τα μαζεύανε και να τα κάνανε είτε εκπομπή είτε αφίσα έξω απο την Βουλή.
:clap: :clap: :clap: ΣΥΜΦΩΝΩ!!!

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Jester
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 3215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2004, 00:50
Τοποθεσία: Δρακόλιμνη Γκαμήλας

Δημοσίευση από Jester »

ΚΑπου διαβασα οτι αν τα Λευκα ειναι 50% συν 1 τοτε ο Προεδρος της Δημοκρατιας πρεπει να διαλυσει τη βουλη αλλα κ τα υπαρχονται κομματα που απετυχαν, κ να φτιαξει υπηρεσιακη κυβερνηση που θα οδηγησει τη χωρα σε νεες εκλογες εντος 3-6 μηνων με νεα κομματα....δε ξερω αν ισχυει, αλλα αν ισχυει καλυτερα ΛΕΥΚΟ παρα αποχη.....
Jester

A good pilot is compelled to always evaluate what's happened, so he can apply what he's learned.
[marq=left]:m2k:.......:f16:[/marq]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antwnis
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2008, 19:11
Τοποθεσία: HER

Δημοσίευση από Antwnis »

Jester, λευκό ή αποχή όπως και να χει, αυτοί που τα επωφελούνται δεν θα χάσουν κάτι, πάντα προς όφελός τους βγαίνει. Δεν μιλάω μόνο για τα 2 μεγάλα κόμματα.
Και να το κάνει αυτό ο πρόεδρος θα γίνει κάτι; Τι θα πει "νεα κόμματα", θα υπάρξει τίποτα τέτοιο ποτέ; Ανακατεύοντας λίγο τα φύλλα ή αλλάζοντας όλη την τράπουλα θα αλλάξει την πολιτική; Μερικά επαγγέλματα είναι σταθερά! Και το να μην ψηφίζεις

Μην προλάβει μόνο, κανένας άλλος και κάνει επανάσταση οστόσω. Κανείς ανερχόμενος Ρηγας σε υπηρεσία,ξέρω γω..
StarBlack1 έγραψε:O MicaGR έθεσε το θέμα στη απόλυτα σωστή του βάση!

Προσωπικά προτιμώ να περιμένω και να ελπίζω ότι θα έρθει κάποιος που θα φέρει την πραγματική Δημοκρρατία, από το να ... μακαρίζω τη Χούντα, την οποία δεν έζησα για να έχω το δικό μου βίωμα. Ότι καλό έγινε κατά την περίοδο της 7ετίας μετριέται μόνο μέσα από τα κυβικά μπετον που χύθηκαν, τα χιλιόμετρα πίσσας που έπεσαν (ο βόρειος όδικό ςάξονας Κρήτης έγινε επί Παττακού επειδή ο ίδιος είναι από το Ρέθυμνο, τον ίδιο δρόμο χρησιμοποιούμε και σήμερα...) και άλλα έργα υποδομής. Ναι έγιναν. Ναί υπήρχε ανάπτυξη (ως ένα βαθμό).

Μα ρε παιδιά δεν συγκρίνεται τίποτα απ' όλα αυτά με την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

Την ελευθερία του να είμαστε σήμερα εμείς εδώ και να καταθέτουμε τις απόψεις μας... Την ελευθερία του να έχουμε άποψη, να την λέμε και να τη φωνάζουμε... Όχι να την μουρμουρίζουμε μέσα από τα δόντια μας γιατί δεν ξέρουμε αν ο διπλανός μας είναι χαφιές.

Να μπορούμε ελεύθερα να λέμε αυτό που πιστεύουμε για οτιδήποτε γίνεται γύρω μας, χωρίς μια κουβέντα να καθορίζει αν θα περάσουμε τις επόμενες διακοπές μας σε κάποιο ξερονήσι...

Δεν υπάρχει μεγαλύτερο αγαθό από αυτό...



Ναι, ζούμε μέσα στη σαπίλα...Μα φταίμε όλοι που θέριεψε στη χώρα μας αυτό το τέρας, κι ας μη μας αρέσει να το ακούμε... Ποιοι ψηφίζουν στην τελική; Ποιοι έχουν το δικαίωμα του εκλέγειν και του εκλέγεστε;

Στην περίπτωση της Ελλάδας, δεν ισχύει ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.... Δυστυχώς εδώ το ψάρι βρωμάει από την ουρα...

Και άρχισε να βρωμάει όχι χθες ή προχθες, αλλά από την στιγμή που η περίεργη ράτσα μας, άρχισε να αντιλαμβάνεται ότι η εξουσία είναι το "ανοικτήρι" για το βάζο με το μέλι...
Και αυτό έγινε λίγους(!) μήνες μετά την επανάσταση του '21...

Σωστός, απλά μερικοί ανάμεσα στην ελευθερία του σήμερα - που έτσι και αλλιώς είναι κάτι θωλό και εμπράκτως ανύπαρκτο, για πολλούς και μακροχρόνιους λόγους - και τις.. επαναστάσησεις του 67 δεν βλέπουν μου φαίνεται άλλες λύσεις, εξού και το νόμισμα έχει 2 όψεις μόνο είτε ακούς "..ο Έλληνας μόνο παντόφλα θέλει για....".
Είτε χτυπήματα κάτω απ το πέλμα, αναλόγως... Ήμαρτον ρε..

ΟΚ, συμφωνεί και η κουτσή Μαρία πως οι η πολιτική σήμερα είναι για τα μπάζα. Ναι και ότι σήμερα δεν ξέρουμε ποιος είναι ο εχθρός ακριβώς ή τουλάχιστον αυτός που επωφελείται. Τουλάχιστον σε άλλες εποχές ξέραμε.

Πως σώνει και καλά, χρειαζόμαστε ακραιες λύσεις για να σωθούμε γενικά, λες και είμαστε μία οντότητα. Δηλαδή απο τι διαβάζω, ή με γύψο ή με.. βαριοπούλες θα χουμε να κάνουμε; Εδώ ο φτωχός-1 πάει να βγάλει το μάτι του φτωχού-2 εκει έξω, καλά μας κάνει η Μέρκελ κοινώς, αφου κοιτάμε πίσω (στην ένδοξη.. μεταπολεμική μας ιστορία) και κοιμόμαστε όρθιοι. Και θεωρούμε επίσης καλό το να μην ψηφίζεις. Μόδα είναι να μην έχεις έστω και λίγο κρίση;

Απο κει να καταλάβεις πως μας μάθανε, παιδεία, εκπαίδευση, προοδευτικότητα..

Και επι χούντας προς το 73 νομίζω,πάλι οι Ευρωπαίοι άρχισαν και πρόβαλλαν τι γινόταν εδω πέρα. Τώρα αν δεν είδαν τα ωφέλη στο.. ελληνικό ποδόσφαιρο και την πειθαρχεία απ'του δασκάλου τη βέργα δε χάθηκε και τίποτα. Πέραν λίγης Κύπρου δηλαδή.
http://periousios.blogspot.com/2010/11/ ... st_18.html :wink:
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Καλά τα όσα μας λες, αλλά έχεις να προτείνεις εσύ κάτι σαν πολίτης ετούτης της χώρας? Αφου υποστηρίζεις πως ούτε με αποχή, ούτε με κάτι άλλο δεν αλλάζει το κωλοχανείο, τότε ποιά η άποψή σου?

Όποιος ΔΕΝ ψηφίζει, δεν σημαίνει ότι ΔΕΝ έχει κρίση.... Καμιά σχέση...
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
GANCO
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:11
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από GANCO »

Επανερχομαι... ποιος ειπε ρε παιδια οτι οποιος δεν ψηφιζει δεν εχει κριση και αποψη?? Τι ειναι αυτου του ειδους τα επιχειρηματα? Μετα απο ωριμη σκεψη αποφασιζουν καποιοι -και εδω μεσα-να πανε να ψηφισουν και καλα κανουν. Οι υπολοιποι δηλαδη που αποφασιζουν να μην πανε ειναι κουτοι,αμυαλοι,και στερουνται κρισεως σοβαρης που διαθετουν οι υπολοιποι? Σοβαροι ανθρωποι για ψηφο δεν υπαρχουν και αυτο λενε οι ανθρωποι! Υ.Γ. θα το ξαναπω ξανασκεφτητε εαν ζουμε σε δημοκρατια η, μηπως η ψηφος σας-μας- ειναι ευχαριστη παρενθεση δημοκρατικης επιφανειας...
Απάντηση