''Καταραμένε Παπαδόπουλε...''

Κεντρικό σημείο επικοινωνίας μελών

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Anzac έγραψε:1. Είμαστε ελεύθεροι τελικά σαν Έλληνες ;

2. Μπορούμε να κάνουμε τίποτα ;

3. Τι ;

4. Σε λίγο ούτε σαν λέξη δεν θα υπάρχει το Έλληνας
Υπάρχει και η ρημάδα η ψήφος.
Ουσιαστικά χαλιόμαστε για τη δημοκρατία που φτιάξαν αυτοί που εμείς τους βάλαμε σε αυτήν την θέση.
Και το κάνουμε τα τελευταία 30+ χρόνια οπότε δικαιολογία οτι εμείς για καλό τους ψηφίσαμε και αυτοί τα μαμήσαν όλα δεν υπάρχει.
Είμαστε συνεργοί και μάλιστα κατ' εξακολούθηση.
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Ποια ψήφος ρε ;

Πλάκα με κάνεις ;
e-HAF Admin
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Σε τί απορείς Τίμο από αυτά που είπε ο cosa (και νωρίτερα είπε και ο Γιώργος και εγώ..)? ΚΑΘΟΛΟΥ πλάκα δεν σου κάνει.... Έχει απόλυτο δίκιο...
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Πλάκα με κάνεις στο ότι με την ψήφο μας θα αλλάξουμε τα πράγματα !!!!!
e-HAF Admin
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Είναι απλό: ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ..ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ συντηρούμε αυτό το σαθρό ''πράγμα'' που λέγεται ''πολιτικοί'' (ναι, σωστά το έγραψα, με ''οι'' και όχι με ''η''). Δεν μπορούμε τώρα ξαφνικά να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να ζητάμε δικαίωση...έτσι είναι αυτά..ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ, αλλά είναι η αλήθεια...
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
GANCO
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:11
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από GANCO »

Δεν συμφωνω καθολου. Γνωμη μου ειναι οτι δεν ειχαμε και φυσικα δεν εχουμε επιλογες στην ψηφο μας ακομα και σημερα. Εγω αφηνω τα 30 και οσο θημαμαι οι επιλογες στην ψηφο μου ηταν οι ιδιες και οι ιδιες. Ακομα και 99.9 % αποχη να εχει αυτοι θα βγουνε επειδη τους ψηφισε η θεια τους και θα πανηγυριζουνε!!! Ακομα και το ακυρο-λευκο εχουν βρει τροπο να το αξιοποιουν κατα το συμφερον τους. Παιδια το μαγαζακι εχει 2 παικτες που εναλλασονται και εναν τριτο που κονομαει στηριζοντας το στο οτι δεν θα κυβερνησει ποτε, με οτι ασφαλεια αυτο παρεχει... Καποιος καινουριος ας μαζεψει 30 ατομα αφθαρτα με πνευμα και μορφωση ,με πολιτισμο και πατριωτες και να ειστε σιγουροι οτι εδω που εφτασε ο Ελληνας 70% θα παρει για πλακα! Τωρα ειναι η ωρα-με 14% επισημη ανεργεια- PREDATOR ξερεις αγορι μου τι εχει να γινει? χαμος στο ισωμα. Πρεπει να ειναι αφθαρτοι και πατριωτες.Χωρισ προυγουμενη θητεια στη μαρμιτα... Και μη πει κανενας για απειρια γιατι χειροτερα απο αυτους που εχουμε δεν υπαρχει.. Συμφωνω με τον ΑΝZAC με το υπαρχον συστημα με την ψηφο..καληνυχτα.. Εδω θελει η νεο σκηνικο και ατομα η δυστηχως ας μη το πω καλυτερα..
GANCO
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:11
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από GANCO »

Μια σημειωση -για να μη γελανε και καποιοι που με ξερουν!!!- εκανα λαθος.. Αφηνω τη δεκαετια των 30 ειναι το αληθες.. οποτε τα χρονια με δικαιωμα ψηφου πανε 20+..
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Οπότε ποιες είναι οι επιλογές;
1) Δεν πηγαίνω να ψηφίσω. Αυτό βέβαια έχει σαν αποτέλεσμα να αποφασίζουν άλλοι (οι λίγοι) και για λογαριασμό μου. Υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν ότι η αποχή, είναι πολιτική στάση. Συγνώμη για την γλώσσα που θα χρησιμοποιήσω, αλλά....
Παπάρια πολιτική στάση είναι. Το να βγάζω την ουρά μου απέξω, δεν το θεωρώ πολιτική στάση. Αν δεν με ενδιαφέρουν τα κοινά, τότε ίσως δεν θα πρέπει να ζω σε μια οργανωμένη κοινωνία, αλλά καλύτερα θα είναι και για μένα, αλλά και για τους υπόλοιπους, να ανέβω και να ζήσω σε καμιά βουνοκορφή
Διαμαρτύρομαι συνέχεια ότι οι πρασινομπλέ εναλλάσσονται στην εξουσία, και μαζί με την εναλλαγή αυτή εναλλάσσεται το χρώμα της διαφθοράς, αλλά ξεχνάω το γεγονός ότι εγώ είμαι εκείνος που με την ψήφο μου τους ανεβοκατεβάζω στην εξουσία. Και είναι φυσικό να το ξεχνάω, μιας και ποτέ δεν φταίω εγώ, αλλά πάντα οι άλλοι
Ακόμα και όταν προκύπτει το ενδεχόμενο να γίνει κάτι, πάντα από τους άλλους το περιμένουμε
Συγγνώμη που θα το προσωποποιήσω, αλλά φίλε GANCO κάτι δεν μου κάθεται καλά σε αυτά που αναφέρεις
Καποιος καινουριος ας μαζεψει 30 ατομα αφθαρτα με πνευμα και μορφωση ,με πολιτισμο και πατριωτες και να ειστε σιγουροι οτι εδω που εφτασε ο Ελληνας 70% θα παρει για πλακα! Τ.... Πρεπει να ειναι αφθαρτοι και πατριωτες.
Εσύ φίλε μου (και όχι μόνο εσύ, αλλά και ο κάθε ένας από εμάς) γιατί δεν προσφέρεσαι να είσαι ένας από αυτούς τους 30; Μήπως γιατί, έχεις φθαρεί (επειδή συμμετείχες), μήπως γιατί δεν έχεις πνεύμα, ή είσαι τυχόν απολίτιστος, αμόρφωτος, ή μήπως δεν είσαι πατριώτης;
Χωρίς να σε γνωρίζω προσωπικά (όπως και τους περισσότερους από εδώ μέσα), θεωρώ ότι όλα τα χαρακτηριστικά που θέλεις να έχει ένας (ή μια) που θα πλαισιώσει αυτόν τον καινούριο ηγέτη, τα έχεις και με το παραπάνω. Τότε τι συμβαίνει και δεν προσφέρεσαι; Μήπως επειδή πάσχεις από την σύγχρονη ασθένεια του Έλληνα; "Ωχ, καημένε, εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα;"
Ναι ρε φίλε, και εσύ και εγώ και ο κάθε ένας θα βάλουμε πλάτη, και θα προσπαθήσουμε να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα. Τι είχε πει η Πατουλίδου όταν κέρδισε το χρυσό στην Βαρκελώνη "Για την ΕΛΛΑΔΑ ρε γαμώτο!!!!" Και θα συμπληρώσω εγώ και για τα παιδιά μας (μιας και θεωρώ ότι η δική μας η γενιά είναι χαμένη από χέρι)
"Συν Αθηνά και χείρα κίνει" έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, αλλά εμείς είτε το ξεχνάμε, είτε δεν θέλουμε να το θυμόμαστε
Επιλογή 2) Ρίχνω λευκό ή άκυρο. για μένα είναι μια από τα ίδια με την πρώτη επιλογή Δηλαδή, από όλο το πολιτικό φάσμα που υπάρχει (από την άκρα αριστερά, ως την άκρα δεξιά) δεν υπάρχει κάτι που να με εκφράζει; Δεν το πιστεύω
Επιλογή 3) Ψηφίζω παραδοσιακά (ότι ψηφίζω πάντα) Χωρίς περισσότερα σχόλια, ιδίως μάλιστα όταν διαμαρτύρομαι
Επιλογή 4) Συμμετέχω ενεργά στην πολιτική. Όταν λέω ενεργά είτε οργανώνομαι στα υφιστάμενα πολιτικά κόμματα και εκ των έσω προσπαθώ να τα αλλοτριώσω. Και χρησιμοποιώ αυτό τον όρο, μιας και θεωρούμε όλοι μας ότι τα υφιστάμενα πολιτικά κόμματα είναι τα μαιευτήρια της διαφθοράς. Άρα αλλοτριώνοντας την διαφθορά τι επιτυγχάνω;
Επιλογή 5) Αυτό που είπε ο GANCO αλλά και με την δική μου συμμετοχή
Όπως έλεγε παλαιότερα ένα τηλεοπτικό σποτ
"Γιατί ΕΣΥ αποφασίζεις!!!"
FLY LOW - HIT HARD
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Είναι απλό το πράγμα παιδιά.
Πάω και ψηφίζω κάποιο κόμα που δεν τα έχει κάνει μουτάνα στο παρελθόν.
Απλά και εύκολα.
Ούτε λευκά ούτε τίποτα.
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

cosa έγραψε:Είναι απλό το πράγμα παιδιά.
Πάω και ψηφίζω κάποιο κόμα που δεν τα έχει κάνει μουτάνα στο παρελθόν.
Απλά και εύκολα.
Ούτε λευκά ούτε τίποτα.
Θα ήθελα πολύ να το σοβαρέψουμε το πράγμα και να μιλάμε ορθά και με επιχειρήματα αν γίνεται.
Προσωπικά έχω δοκιμάσει και την ψήφο αλλά και την αποχή, και το λευκο ενίοτε.

Μπορεί στο παρελθόν να μην υπήρχαν υσχυρά επιχειρήματα για να ανατραπεί το όλο σκηνικό, αλλά πιστεύω ότι πλέον η πλειοψηφία, έστω και των βολεμένων ας τολμήσω να πώ, απο τις κυβερνήσεις που πέρασαν, δεν είναι πλέον και τόσο ευνοούμενοι, και θα υπάρξει ουσιαστική αντίδραση.

Ήδη απο τις πρόσφατες εκλογές η αποχή έπιασε 60% ή 55% έστω.

Τι πρέπει να κάνουμε ρε παιδιά για να ανατρέψουμε όλο αυτό που γίνεται ; Όλη αυτή η απαξίωση και το ξεπούλημα της ΠΑΤΡΙΔΑΣ που ΑΓΑΠΑΜΕ.

Υπάρχει λύση ;

Προσωπικά δεν γνωρίζω καμία .
e-HAF Admin
GANCO
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 17:11
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από GANCO »

Εγω anka ειμαι ο Στελιος και δεν με ξερει ουτε η μανα μου. Εαν βγω εμπρος να μαζεψω κοσμο και να ηγηθω θα γελαει ο καθε πικραμενος! Αυτο που εννοουσα ειναι να ειναι καποιος με περγαμηνες και αναγνωρισμενη αξια που τουλαχιστον θα τον ακουσουν αυτοι που θα απευθηνθει στην προσπαθεια του να μαζεψει εκλεκτους.Δεν μπορω να στο προσωποποιησω τουτη τη στιγμη αλλα πιστευω να καταλαβες τι εννοω. Εγω μετα να συστρατευθω,καμια αντιρηση.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Αυτά τα πράγματα θέλουν και τρελά λεφτά παιδιά....
e-HAF Admin
coursaros
BANNED
BANNED
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: 11 Μαρ 2010, 14:22

Re: ''Καταραμένε Παπαδόπουλε...''

Δημοσίευση από coursaros »

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΑΠΛΑ..ΕΥΓΕ!!!
Mars Engine
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 28 Αύγ 2010, 13:53
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Mars Engine »

Μπορώ να θέσω ένα ερώτημα επί τάπητος;
Ναί; Ευχαριστώ!!! :)

Λοιπόν θα πάρω την θέση ενός από αυτούς που ΔΕΝ ψήφισαν καθαρά for arguments sake και όχι επειδή είμαι ένας από αυτούς.

Κάθε φορά που υπάρχει μια τέτοια διαμάχη, ως άνω, κάποιος πάντα θα πει την εξής φράση

"Αν δεν με ενδιαφέρουν τα κοινά, τότε ίσως δεν θα πρέπει να ζω σε μια οργανωμένη κοινωνία, αλλά καλύτερα θα είναι και για μένα, αλλά και για τους υπόλοιπους, να ανέβω και να ζήσω σε καμιά βουνοκορφή"

ακριβώς έτσι ή σε κάποια παραλλαγή. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το είπε ο anka αλλά εγώ απλά το χρησιμοποιώ ως παράδειγμα, χωρίς να θέλω να μιλήσω εναντίον του ανρώπου, που δεν τον ξέρω κιόλας.

Και το ερώτημα είναι...
Σε ποιά βουνοκορφή;

Ηλίθιο; Χαζό; Άνευ ουσίας; Κι όμως, για σκεφτείτε το! Ο κόσμος είναι χωρισμένος σε γραμμές, όρια και σύνορα και η γη που πατάμε πάντα σε κάποιον θα ανήκει, είτε αυτό είναι φυσικό πρόσωπο, είτε κράτος, είτε εταιρεία, είτε εκκλησία, είτε whatever...

Ας πούμε, λοιπόν, οτι εγώ όντως είμαι ο Μαγκάιβερ ή ο Μπέαρ Γκρύλς (κατά το πιο σύγχρονο) και ξέρω να τρώω ρίζες και να σκοτώνω ελάφια και να χαιρετάω τον ήλιο κάθε πρωί κτλ κτλ...

Πιστεύετε πραγματικά οτι αν ήθελα να ζήσω σε μια βουνοκορφή, θα μπορούσα να το κάνω χωρίς κάποιος από τους προαναφερθέντες να με κυνηγήσει;

Μήπως οι κοινωνίες του κόσμου είναι δομημένες έτσι ώστε να μη σου δίνουν πλέον αυτή την επιλογή (το να ζήσεις έξω από αυτές); Ακόμα και το State of Sabotage έχει χώρο, νόμους και γη. Ακόμα και οι ανεξαρτητοποιημένες ελεύθερες κοινότητες ανα τον κόσμο έχουν νόμους, κανόνες και γη. Ακόμα και στο Θιβέτ υπάρχει μια κοινωνία. Ακόμα και οι ιθαγενείς Ινδιάνοι όλων των κρατών έχουν οριοθετημένες περιοχές και κοινωνίες. Οπουδήποτε υπάρχουν άνθρωποι που ζουν με άλλο τρόπο πέραν του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού, υπάρχουν κοινωνίες με νόμους και κανόνες και συγκεκριμένη γη. Μήπως αν ήθελα να ζήσω μόνος μου, ακόμα και αν μπορούσα, τελικά ΔΕΝ θα μπορούσα γιατί δεν υπάρχει πουθενά ελεύθερη γη;

Μήπως μας έχουν ΒΑΛΕΙ στο λούκι, όπου, από τη μια να λέμε την παραπάνω φράση εύκολα αλλά από την άλλη το αντίθετο να ΜΗΝ είναι εφικτό;

Μήπως τελικά το να μην ψηφίσω είναι ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να μην είμαι μέρος της κοινωνίας τους;

Και θα μου πεις... "Ναί ρε φίλε αλλά αν δεν ψηφίσεις, τελικά, οι άλλοι αποφασίζουν για σένα και αυτό σε επηρρεάζει θες δε θες"

Ναί, οκ, το δέχομαι αυτό, αλλά πάντα κάτι εξωτερικό θα με επηρρέαζε έτσι κι αλλιώς. Αν δεν ήταν οι "αποφάσεις των άλλων" θα ήταν οι εποχές, οι παλίρροια, τα φυσικά φαινόμενα κτλ κτλ...
Πάντα κάτι εξωτερικό θα με επηρρεάζει, οπότε αν εγώ ονομάσω τις "αποφάσεις των άλλων" ως "εξωτερικό φυσικό φαινόμενο" όπως όλα τα προαναφερθέντα, ζω πλέον λαμβάνοντας το υπ'όψην στη ζωή μου αλλά μέσα μου.... βαθιά μέσα μου ΞΕΡΩ οτι ζω μόνος μου σε ένα κόσμο που βρήκα έτοιμο τον τρόπο λειτουργίας του και που δεν μπορώ να αλλάξω γιατί οι προπάτορές μου τον χτίζουν έτσι ώστε να μην μπορεί να αλλάξει εδώ και χιλιάδες χρόνια...
Οπότε ΔΕΝ ψηφίζω γιατί είναι το μόνο που μπορώ να κάνω για να δηλώσω οτι δεν συμμετέχω. Και αν όλοι όσοι βαθιά μέσα τους ξέρουν οτι τίποτα δεν είναι δικό τους, τίποτα δεν είναι προς όφελός τους, τίποτα δεν θα φτιάξει ποτέ, και οτι τελικά ζουν ΜΟΝΟΙ το έκαναν αυτό τότε η δομή των κοινωνιών του κόσμου θα κατέρρεε και μαζί και τα κράτη, τα όρια, οι νόμοι και τα σύνορα και ΙΣΩΣ.... λέω ΙΣΩΣ... εμείς οι ελεύθεροι άνθρωποι να είχαμε την ευκαιρία να δημιουργήσουμε ένα νέο κόσμο ΙΣΩΣ πιο δίκαιο, ΙΣΩΣ καλύτερο, ΙΣΩΣ ανθρώπινο, ΙΣΩΣ... ΙΣΩΣ.... ΙΣΩΣ... αλλά ΙΣΩΣ και όχι. Το θέμα είναι η επιλογή!

Food for thought...

Mars
Bishop
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 05 Μάιος 2009, 12:37
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bishop »

Τα πράγματα κύριοι, είναι απλά.

Όσοι ψηφίζουν είτε είναι 90/100 είτε 5/100 θα καθορίσουν σε ποιά κατεύθυνση θα πάει η χώρα. Όσοι απέχουν απλώς θα παρακολουθούν τις επιλογές που επέτρεψαν να κάνουν άλλοι.

Εγώ προσωπικά πάντοτε ψηφίζω και σε όσους απέχουν απευθύνω ένα μεγάλο ευχαριστώ για την τυφλή εμπιστοσύνη που μου δείχνουν να αποφασίζω για λογαριασμό τους.

Η δημοκρατία προϋποθέτει συμμετοχή.
To predict the behavior of ordinary people in advance, you only have to assume that they will always try to escape a disagreeable situation with the smallest possible expenditure of intelligence
Απάντηση